Рішення № 94835909, 12.02.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2021
Номер справи
300/3686/20
Номер документу
94835909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2021 р. справа № 300/3686/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді О. Л. Тимощука, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Приватної агрофірми "Бовшівська"

до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області,

Державної податкової служби України,

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ.

1.1. Короткий зміст позовних вимог.

Приватна агрофірма "Бовшівська" (надалі також позивач, ПА «Бовшівська»), 11.12.2020 звернулася в суд з позовною заявою до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі також відповідач 1), Державної податкової служби України (надалі також відповідач 2) у якій просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області: №1915383/00853501 від 09.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 12.08.2020; №1915381/00853501 від 09.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 13.08.2020; №1915382/00853501 від 09.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 14.08.2020, в єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні, складені Приватною агрофірмою «Бовшівська» №2 від 12.08.2020, №3 від 13.08.2020, №4 від 14.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі реальних операцій по вирощуванню та подальшому продажу Товариству з обмеженою відповідальністю «Клов» (надалі також ТзОВ «Клов») ріпаку врожаю 2020 року, враховуючи дату відвантаження продукції, ПА «Бовшівська» сформувала та подала на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних три податкові накладні №2 від 12.08.2020, №3 від 13.08.2020, №4 від 14.08.2020. Однак зазначені документи прийнято, реєстрацію зупинено. На підтвердження реальності, правомірності та неризиковості здійснення господарських операцій позивачем надано пояснення та долучено 33 додатки, однак відповідачем 1 прийнято оскаржені рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Підставою для такої відмови відповідач визначив надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, та як додаткову інформацію вказано – невідповідність поданих видаткових накладних та товарно-транспортних накладних. Не погоджуючись з такими рішеннями, позивач оскаржив їх до відповідача 2 при цьому надано усі документи, в тому числі видаткові та товарно-транспортні накладні, які складені на підставі спірних господарських операцій. Проте, комісія центрального рівня за результатами розгляду скарги залишила рішення регіонального рівня без змін зазначивши інші формальні підстави відмови в задоволенні скарги. Позивач наголошує, що первинні документи, надані ПА «Бовшівська» контролюючому органу засвідчують факт реального виконання позивачем господарських зобов`язань перед ТзОВ «Клов», усі первинні документи оформлені в ході здійснення господарських операцій з вирощування ріпаку врожаю 2020 року та подальшої реалізації ТзОВ «Клов» та не мають дефекту форми, змісту або походження. Також позивач вказує, що зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, з приводу нереєстрації яких виник спір, буде ефективним способом відновлення відповідачем прав позивача.

1.2. Позиція відповідача - Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області не погоджується з заявленими позовними вимогами та їх обґрунтуванням, зазначивши, що комісією ГУ ДПС в Івано-Франківській області прийнято рішення у зв`язку з тим, що платником надано копії документів, складених з порушенням законодавства.

1.3. Позиція відповідача - Державної податкової служби України.

До суду від Державної податкової служби України відзиву на позов чи іншої заяви по суті спору не надходило.

1.4. Заяви учасників справи та процесуальні дії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.69-70).

До суду від відповідача, 11.01.2021 надійшов відзив на позовну заяву (а.с.77-79).

Інших документів на адресу суду не надходило.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у встановлений законом строк.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/content/home), Приватна агрофірма "Бовшівська" (ПА "Бовшівська") зареєстрована 09.03.2000. Видами діяльності зазначеної юридичної особи є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.46 Розведення свиней; 01.50 Змішане сільське господарство; 10.11 Виробництво м`яса; 10.12 Виробництво м`яса свійської птиці; 10.13 Виробництво м`ясних продуктів; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості; 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.89 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання.

ПА "Бовшівська" з метою продажу ріпаку урожаю 2020 року уклала з ТзОВ «Клов»: - договір купівлі-продажу №КЛВ10820/029 від 10.08.2020 та додаткову угоду №1 від 12.08.2020 до договору купівлі-продажу №КЛВ10820/029 від 10.08.2020 (а.с.29-31); - договір купівлі-продажу №КЛВ10820/006 від 12.08.2020 та додаткову угоду №2 від 14.08.2020 до договору купівлі-продажу №КЛВ10820/006 від 12.08.2020 (а.с.32-34).

На виконання зазначених договорів позивачем здійснено поставки продукції, на підставі яких позивачем оформлено та направлено для реєстрації три податкові накладні: №2 від 12.08.2020; №3 від 13.08.2020; №4 від 14.08.2020 (а.с.51, 52, 53).

Повідомленнями від 20.08.2020 (а.с.55,56) та від 31.08.2020 (а.с.54) зазначені податкові накладні прийняті, реєстрація зупинена. Та вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем щодо зупинення податкових накладних надано пояснення №1 від 03.09.2020 (а.с.57) та долучено в підтвердження господарських операцій усі супроводжуючі договори, первинні та інші документи фінансової та податкової звітності на 33 аркушах.

Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Івано-Франківській області №1915383/00853501 від 09.09.2020 (а.с.59), №1915381/00853501 від 09.09.2020 (а.с.60), №1915382/00853501 від 09.09.2020 (а.с.61) відмовлено у реєстрації податкових накладних у зв`язку із наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства. Додаткова інформація: невідповідність поданих видаткових накладних та товарно-транспортних накладних.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями, позивач 09.09.2020 подав скарги щодо рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (а.с.62, 63, 64).

Рішеннями за результатами розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних ДПС України №51061/00853501/2 від 18.09.2020 (а.с.65), 51066/00853501/2 від 18.09.2020 (а.с.66), 51055/00853501/2 від 18.09.2020 (а.с.67) позивачу відмовлено в задоволенні скарг, зазначивши про ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних та вважаючи наявність усіх підстав для реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також застосовує норми Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (надалі, також – ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України), на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (надалі, також - Порядок №1165).

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно з пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додатку 3 до Порядку №1165) передбачено, що до таких відносять, зокрема, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 також затверджений Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок розгляду скарг).

Згідно з пунктами 11, 12 Порядку розгляду скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.

За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за № 1245/34216 (надалі, також – Порядок №520).

Відповідно до пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктом 9 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Відповідно до пункту 11 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційного з`ясування усіх обставин справи, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).

ІV. ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ.

Виходячи із досліджених матеріалів справи, суд зазначає, що єдиною підставою виникнення спірних правовідносин є висновок контролюючого органу про надання платником податку копій документів в підтвердження реальності господарських операцій з ТзОВ «Клов», складених з порушенням законодавства, зокрема неналежність поданих видаткових накладних та товарно-транспортних накладних.

Суд не погоджується з висновком контролюючого органу з огляду на таке.

У ході розгляду даної адміністративної справи відповідачами ні в наданих позивачем рішеннях, ні у відзиві на позов не надано жодного обґрунтування в чому полягає дефектність поданих первинних документів господарських відносин позивача з ТзОВ «Клов». Не надано також точного посилання, в чому саме полягає неналежність поданих первинних документів та чому ці недоліки стали підставою для висновку про неможливість здійснення таких господарських операцій та як наслідок неможливість реєстрації спірних податкових накладних.

Натомість в спірних правовідносинах позивачем підтверджено весь ланцюг вирощення та поставки продукції – ріпаку урожаю 2020 року.

Так, з метою здійснення господарської діяльності ПА «Бовшівська» орендує 1329,81 га сільськогосподарський угідь, в тому числі 1 155,56 га ріллі, підтвердженням чого є «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур» (форма № 4-сг (річна), затверджена наказом Держстату України від 06.07.2018 №133), який поданий позивачем у 2020 році (а.с.12-13).

Для засіву ріпаком, позивач у серпні 2019 придбав насіння в ТзОВ «Бучачагрохлібпро», що підтверджується договором купівлі-продажу №25/03 від 25.03.2019 (а.с.14), видатковими накладними №2168 та №2169 від 03.08.2019 (а.с. 15, 16). Також позивач здійснив придбання добрив у ТзОВ «Окко-Бізнес Партнер», що підтверджується накладними №ОБП20/42-9094603087 від 27.11.2019, ОБП20/42-9094602943 від 28.11.2019 (а.с.17, 18). Фактичне використання добрив підтверджується Актом від 30.03.2020 про використання мінеральних, органічних та бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за березень 2020 року (а.с.19). Регулятори росту придбано у ТзОВ «Дал Трейд», що підтверджується договором купівлі-продажу №2020-04-17/1 від 17.04.2020, видатковою накладною №55 від 23.04.2020 (а.с.20-21,22). Засоби захисту рослин придбано у ТзОВ «Агро Арена», що підтверджується видатковими накладними №1241 від 23.03.2020 року, №1418 від 02.04.2020 року, №1745 від 09.04.2020 року (а.с.23, 24, 25). Використання придбаних засобів захисту рослин, регуляторів росту рослин підтверджується Актом №63 від 30.05.2020 року про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за травень 2020 року (а.с.26).

За результатами урожаю у 2020 році ПА «Бовшівська» зібрано 2595,0 ц. ріпаку, що підтверджується Звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2020 форма №37-сг (місячна), затверджена наказом Держстату від 14.01.2020 р. № 46, який поданий позивачем за серпень 2020 року (а.с.27).

З метою продажу ріпаку урожаю 2020 року ПА «Бовшівська» уклала з ТзОВ «Клов»: договір купівлі-продажу №КЛВ 10820/029 від 10.08.2020 року та додаткову угоду №1 від 12.08.2020 до договору купівлі-продажу №КЛВ 10820/029 від 10.08.2020 (а.с.29-30, 31); договір купівлі-продажу №КЛВ 120820/006 від 12.08.2020 та додаткову угоду №2 від 14.08.2020 до договору купівлі-продажу №КЛВ 120820/006 від 12.08.2020 (а.с.32-33, 34).

Згідно з умовами вказаних договорів ПА «Бовшівська» зобов`язувалася продати ріпак 1 кл., українського походження, врожаю 2020 року. Сторони домовилися, що поставка товару здійснюється продавцем окремими партіями на умовах БСА - франко-перевізник, місце завантаження: Івано-Франківська область, Галицький район, село Бовшів на склад покупця ТзОВ «Клов»: Тернопільська область, Лановецький район, село Грибова, вул. Лози, 42А відповідно правил «Інкотремс-2010».

Для отримання товару, на виконання п.5.5 вказаних договорів ТзОВ «Клов» виписало на уповноважену особу покупця - регіонального менеджера ОСОБА_1 довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей, а саме: довіреність №10/8-27 від 10.08.2020 (а.с.35) та довіреність №12/08-5 від 12.08.2020 (а.с.36), які було надано ПА «Бовшівська». Одночасно, ПА «Бовшівська» при передачі товару - ріпаку урожаю 2020 року, на виконання п.5.5 вказаних договорів надало ТзОВ «Клов» наступні документи:

- видаткову накладну №368 від 12.08.2020 та товарно-транспортну накладну №243 від 12.08.2020 року на поставку ріпаку в кількості 30,180 т. на суму 370 608,11 грн, в т.ч. ПДВ 61 768,02 грн (а.с.37,38);

- видаткову накладну №387 від 13.08.2020 та товарно-транспортні накладні №244 та №245 від 13.08.2020 на поставку ріпаку в кількості 45,920 т. на суму 558 144,01 грн., в т.ч. ПДВ 93 024,00 грн (а.с.39, 40, 41).

- видаткову накладну №388 від 14.08.2020 року та товарно-транспортну накладну №246 від 14.08.2020 на поставку ріпаку в кількості 18,54 т. на суму 218 189,03 грн., в т.ч. ПДВ 36 364,84 грн (а.с.42, 43).

На підтвердження визначення якості прийнятого зерна за середньодобовим зразком, ТзОВ «Клов» складено відповідні реєстри (форма ЗХС-З) №Л0000000415 від 12.08.2020, №Л0000000433 від 13.08.2020 та№Л0000000452 від 14.08.2020 року (а.с.44, 45, 46).

На виконання вказаних договірних умов, представником ТзОВ «Клов» проведено розрахунок залікової ваги та кінцевої (продажної) ціни ріпаку урожаю 2020 року, який погоджено ПА «Бовшівська» шляхом підписання наступних актів:

- акт розрахунок №0000000415 від 12.08.2020 - кількість ріпаку 30,180 т. на суму 370 608,11 грн., в т.ч. ПДВ 61 768,02 грн (а.с.47);

- акт розрахунок №0000000433 від 13.08.2020 року - кількість ріпаку 45,920 т. на суму 558 144,01 грн., в т.ч. ПДВ 93 024,00 грн (а.с.48);

- акт розрахунок №0000000452 від 14.08.2020 року - кількість ріпаку 18,540 т. на суму 218 189,03 грн., в т.ч. ПДВ 36 364,84 грн (а.с.49);

ТзОВ «Клов» 12.08.2020, 13.08.2020 та 14.08.2020 проведено оплату за отриманий ріпак врожаю 2020 року у повному обсязі, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 63 (а.с.50).

Таким чином, виходячи із сукупності усіх поданих відповідачу 1 та суду документів є об`єктивна можливість встановити реальність проведених господарських операцій. Окрім цього судом не встановлено недоліків поданих первинних документів, так як усі сформовані з дотриманням приписів статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 № 996-XIV.

Додатково суд наголошує, що незначні недоліки оформлення документів фінансової чи податкової звітності не може бути підставою визнання усіх господарських операцій такими, що не відбулися за умови підтвердження таких операцій іншими документами. У цьому випадку, висновок про те, що господарські операції є такими, що фактично не відбулися можливий на підставі повної та всебічної податкової перевірки на підставі приписів Податкового кодексу України.

Отже, на переконання суду при прийнятті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних відповідач 1 діяв в супереч вимог чинного законодавства, без дотримання принципу рівності перед законом та необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, а тому позовна заява в цій частині підлягає до задоволення.

Щодо зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати спірні податкові накладі в Єдиному реєстрі податкових накладних, то відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Оскільки, саме по собі скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не покладає на контролюючий орган обов`язок самостійно здійснити реєстрацію податкової накладної, для ефективного захисту порушеного права позивача необхідно зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати спірну податкову накладну. З даного приводу суд зазначає, що позивачем доведено належними та допустимими доказами реальність господарської операції між позивачем та ТзОВ «Клов» на підставі якої складено податкові накладні №2 від 12.08.2020, №3 від 13.08.2020, №4 від 14.08.2020, а також в даних спірних правовідносинах ПК України не передбачено можливості контролюючого органу діяти на власний розсуд.

Суд зазначає, що принцип добросовісності — загальноправовий принцип, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав. У суб`єктивному значенні добросовісність може розглядатися як усвідомлення суб`єктом власної сумлінності та чесності при здійсненні ним прав і виконанні обов`язків.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку про те, що відповідачем 1 необґрунтовано, недобросовісно, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відмовлено в реєстрації податкових накладних. Враховуючи, що позивач на підставі наданих вичерпних письмових доказів довів реальність господарської операції, за результатами якої складено спірні податкові накладні, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Платіжним дорученням №3560 від 10.12.2020 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 12612 грн. Враховуючи, що до відповідача 1 заявлено три позовні вимоги немайнового характеру та відповідача 2 заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, які підлягають задоволенню, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 та відповідача 2 на користь позивача підлягають стягненню пропорційно до задоволених вимог з кожного із відповідачів судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 12612 грн.

Доказів понесення сторонами інших судових витрат суду не подано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297, 299, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559) №1915383/00853501 від 09.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 12.08.2020; №1915381/00853501 від 09.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 13.08.2020; №1915382/00853501 від 09.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 14.08.2020, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкові накладні, складені Приватною агрофірмою «Бовшівська (код ЄДРПОУ 00853501) №2 від 12.08.2020, №3 від 13.08.2020, №4 від 14.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559) на користь Приватної агрофірми «Бовшівська (код ЄДРПОУ 00853501) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6 306 (шість тисяч триста шість) гривень 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393) на користь Приватної агрофірми «Бовшівська (код ЄДРПОУ 00853501) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6 306 (шість тисяч триста шість) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: Приватна агрофірма «Бовшівська», адреса: с. Бовшів, Галицький район, Івано-Франківська область, 77132, код ЄДРПОУ 00853501;

відповідач 1: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ – 43142559;

відповідач 2: Державна податкова служба України, Львівська площа, будинок 8, місто Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.