Рішення № 94835151, 12.02.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2021
Номер справи
160/11883/20
Номер документу
94835151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2021 року Справа № 160/11883/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 28.09.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягала у незарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 в Публічному акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат»;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 в Публічному акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат»;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за невраховані періоди роботи (29.12.2011 по 25.12.2012) за Списком № 1, починаючи з 04.03.2020.

2. Ухвалою суду від 01.10.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 21.10.2020 на виконання вимог суду позивачем надано уточнену позовну заяву.

4. Ухвалою суду від 26.10.2020 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/11883/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

5. 24.11.2020 засобами електронного зв`язку та 27.11.2020 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. На дату подання заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачу виповнилось 50 років, пільговий стаж становить 07 років 10 місяців 11 днів за Списком № 1.

7. Відповідач зарахував до пільгового стажу позивача за Списком № 1 лише 06 років 11 місяців 17 днів замість фактично відпрацьованих 07 років 10 місяців 11 днів на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 постійно, що і стало причиною відмови у призначенні пенсії.

8. Доводи відповідача про те, що у період з 29.12.2011 по 25.12.2012 атестація робочих місць на комбінаті не проводилась та умови праці проведеною атестацією у зазначений період не підтверджені не відповідають дійсності.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за матеріалами відмовної пенсійної справи загальний страховий стаж позивача зараховано по 31.01.2020 та складає: 42 роки 06 місяців 04 дня, в тому числі робота на пільгових умовах за Списком № 1 - 06 років 11 місяців 17 днів.

10. Період роботи позивача на ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» з 29.12.2011 по 25.12.2012, відповідно до довідки від 14.02.2020 № 023-458, до пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано, оскільки в цей період підприємством не проведено атестацію робочого місця на відповідній посаді.

11. Враховуючи той факт, що 04,03.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до органу Пенсійного фонду України у віці 52 років 06 місяців, а необхідний пільговий стаж для визначення права для призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 складає 8 років, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повністю відповідають нормам чинного законодавства України.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

12. 04.03.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Кам`янський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) із заявою про призначення пенсії за віком.

13. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт НОМЕР_1 ; трудову книжку НОМЕР_2 ; військовий квиток від 14.01.2020 № 4/30; диплом; довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 від 24.01.2020 № 018/101, № 018/102; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 14.02.2020 № 023-458, № 023-457, № 023-456, атестація на 10 аркушах.

14. Заяву та документи прийнято 04.03.2020 і зареєстровано за № 1156.

15. Позивачу надано строк до 03.06.2020 для надання документів, яких недостатньо для призначення пенсії:

- довідку при прийняття на роботу (11.10.1991-13.10.1995);

- заяву на виготовлення ЕПП/ППП;

- заяву про спосіб виплати пенсії.

16. Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянувши заяву позивача від 04.03.2020 та подані документи для призначення пенсії за віком відповідно до пункту першого частини другої статті 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» прийняв рішення, яке оформлено листом від 23.04.2020 № 6056-6077/А-03/8-0400/20 «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яким відмовив у призначення пенсії та зазначив:

- за наданими Вами документами, Ваш страховий стаж складає 42 роки 06 місяців 04 дня, в тому числі робота за Списком № 1 - 6 років 11 місяців 17 днів. При даному пільговому стажі Ви маєте право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у 54 роки, при 7 роках пільгового стажу роботи за Списком № 1 - у 53 роки.

17. Представник позивача адвокат Шведов Є.В. звернувся до начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із адвокатським запитом № 5 (вих. № 7 від 17.09.2020), в якому просив надати офіційну інформацію, а саме, які періоди (роки) роботи ОСОБА_1 на ПАТ «Дніпровський меткомбінат» не зараховані до пільгового стажу за Списком № 1.

18. Листом від 18.09.2020 № 0400-0309-8/83411 «Про надання інформації» Відділ з питань перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адвокатський запит Шведова Є.В. від 17.09.2020 № 7 з питання правильності зарахування пільгового стажу за Списком № 1, повідомив про наступне:

- розглянувши надану заяву від 04.03.2020 та додані документи на призначення пенсії за Списком № 1 відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Вам відмовлено в призначенні пенсії, через відсутність пільгового стажу роботи 7 років необхідних для призначення пенсії у віці 53 роки. Стаж зараховано по 31.01.2020, що становить 42 роки 6 місяців 04 дні, у тому числі робота за Списком № 1-6 років 11 місяців 17 днів;

- пільговий стаж зараховано відповідно довідок від 14.02.2020 № 023-456 № 023-457, № 023-458, виданих ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат». При розрахунку пенсії не враховано період пільгового стажу за Списком № 1 по довідці № 023-458 від 14.02.2020 з 29.12.2011 по 25.12.2012, оскільки за цей період підприємством не проведено атестацію робочого місця. Атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором не рідше одного разу на 5 років. Відповідно до наказів про проведення атестації робочих місць на ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», робоче місце атестовано з 20.10.1994 по 19.10.1999 (наказ від 20.10.1994 № 813), з 25.12.2001 по 24.12.2006 (наказ від 25.12.2001 № 1269), з 29.12.2006 по 28.12.2011 (наказ від 29.12.2006 № 992) та з 26.12.2012 по 25.12.2017 (від 26.12.2012 № 658).

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

19. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

20. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

21. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

22. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

23. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

24. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

25. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).

26. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

27. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

28. За приписами статті 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.

29. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

30. Відповідно до підпункту першого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

31. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи

32. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

33. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

34. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

35. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

36. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

37. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

38. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

щодо підтвердження періодів роботи

39. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

40. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

41. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

42. Згідно із пунктом другим Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

43. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

44. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

щодо проведення атестації робочих місць

45. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

46. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

47. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

48. Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

49. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

50. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

51. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

52. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

53. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

54. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

щодо визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

55. Обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів таких правовідносин і мають обов`язковий характер.

56. Отже, предметом оскарження є дії суб`єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.

57. З листа від 18.09.2020 № 0400-0309-8/83411 вбачається, що період роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 не зараховано до пільгового стажу, оскільки за цей період підприємством не проведено атестацію робочого місця.

58. Незарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 також підтверджується наданим до матеріалів справи розрахунком стажу.

59. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

60. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

61. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

62. Отже, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

63. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

64. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_1 у спірний період роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 працював у Відкритому акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського».

65. У довідці від 14.02.2020 № 023-458, уточнюючої особливо шкідливі і особливо важкі умови праці, зайнятість в яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, за відсутності трудової книжки чи відповідних записів у ній, зокрема, зазначено:

- довідка видана ОСОБА_1 (1967 року народження) в тому, що він повний робочий день працював в Публічному акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат» в конвертерному цеху;

- за період з 01.12.2011 по 03.10.2013 працював в сталеплавильному виробництві, за професією (посадою) електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, що передбачено 1 розділом ІІІ підрозділом: 2 код КП: 3.2а-3;

- підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36;

- відволікання: 2012 рік - 19 календарних днів;

- повний робочий день був зайнятий ремонтом устаткування в місцях його установки на дільницях (робочих місцях) діючих виробництв, де основні робітники, які ведуть технологічний процес, користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1;

- додаткові відомості: постанова «Про атестацію робочих місць за умовами праці» № 992 від 29.12.2006. Лист Головного держексперта області за умовами праці № 003/07-1-406 від 29.11.2011 про продовження терміну дії постанови № 992 від 29.12.2006 «Про атестацію робочих місць за умовами праці» до 29.12.2012. Постанова «Про результати атестації робочих місць за умовами праці працівників конвертерного цеху» № 658 від 26.12.2012.

66. Отже, робоче місце позивача атестовано відповідно до постанови від 29.12.2006 № 992, термін дії якої тривав до 29.12.2011 у відповідності до пункту 4 Порядку № 442. Термін дії постанови від 29.12.2006 № 992 продовжено до 29.12.2012. Наступна атестація робочого місця позивача затверджена постановою від 26.12.2012 № 658.

67. ОСОБА_1 до чергової атестації виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а відтак період його роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 має бути зараховано до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної згідно постанови «Про атестацію робочих місць за умовами праці» від 29.12.2006 № 992.

68. З урахуванням викладеного суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до пільгового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 період роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012.

69. На захист порушеного права позивача суд зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 період роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012.

щодо визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

70. З позовної заяви вбачається, що позивач не згоден з рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії, яке оформлено листом від 18.09.2020 № 0400-0309-8/83411 та вважає його протиправним та таким, що порушує його конституційне право на соціальний захист.

71. Суд звертає увагу, що лист від 18.09.2020 № 0400-0309-8/83411 «Про надання інформації» не є рішенням про відмову у призначенні пенсії, а лише повідомляє запитувані позивачем відомості щодо незарахованих періодів до пільгового стажу.

72. Розглянувши заяву позивача від 04.03.2020 про призначення пенсії за віком прийнято рішення про відмову «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яке оформлено листом від 23.04.2020 № 0400-6077/А-03/8-0400/20.

73. Судом встановлено, що відповідачем передчасно здійснено висновок про відмову у призначенні пенсії за віком, оскільки відповідачу належить врахувати наявність стажу у період з 19.12.2011 по 25.12.2012, та із урахуванням дати звернення та віку позивача розглянути питання призначення пенсії.

74. Визнавши протиправними дії відповідача щодо незарахування періоду роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012 до пільгового стажу та зобов`язавши зарахувати зазначені періоди до пільгового стажу, суд зазначає, що такі дії можуть вплинути на право позивача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

75. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

76. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

77. Суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.

78. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та:

- визнає протиправною та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 23.04.2020 № 0400-6077/А-03/8-0400/20 «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 04.03.2020;

- зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2020 про призначення пенсії за віком.

79. Крім того, суд зазначає, що Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

80. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача призначити та виплатити пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

81. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

82. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

83. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

84. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

85. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

вирішив:

86. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

87. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до пільгового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 період роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012.

88. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 23.04.2020 № 0400-6077/А-03/8-0400/20 «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 04.03.2020.

89. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:

- зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 період роботи з 29.12.2011 по 25.12.2012;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2020 про призначення пенсії за віком.

90. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

91. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.

92. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба