Рішення № 94835035, 11.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
140/16301/20
Номер документу
94835035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/16301/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державна міграційна служба України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (далі - УДМС у Волинській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державна міграційна служба України (далі - ДМСУ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.10.2020 представник позивача отримав на адвокатський запит копію рішення про припинення провадження за заявою щодо прийняття до громадянства України від 22.11.2018, яке позивач не отримував та не знав про його існування.

Позивач не погоджується із вказаним рішенням, оскільки ним дотримано усіх вимог щодо прийняття до громадянства України, подано усі належні документи. Відносно змісту рішення в частині наявності подвійного шлюбу з дружиною ОСОБА_3 позивач вказує, що уклав шлюб 12.06.2015, цей шлюб не припинено та не розірвано, а дозвіл на імміграцію було отримано законним шляхом.

Крім того, до повноважень відповідача не належить вирішення питання про припинення провадження, при розгляді заяви позивача відповідач порушив Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 № 215/2001 (далі - Порядок № 215).

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення УДМСУ у Волинській області про припинення провадження за заявою щодо прийняття до громадянства України від 22.11.2018 та зобов`язання відповідача поновити провадження за заявою про прийняття до громадянства України, шляхом складання висновку стосовно наявності або відсутності підстав набуття громадянином громадянства України та направленням висновку разом із поданими документами до ДМСУ, для подальшого розгляду та прийняття рішення.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 19).

В поданому до суду відзиві від 15.12.2020 № 0701.6-5778/0701.6.2-20 (а. с. 23-30) та у поясненнях від 14.12.2020 № 0701.6-5769/0701.6.2-20 (а. с. 67-70) представник відповідача та третьої особи ОСОБА_4 позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення.

При цьому, вказала, що 10.08.2018 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Луцького районного відділу УДМСУ у Волинській області (далі - Луцький РВ УДМСУ у Волинській області) із заявою про прийняття до громадянства України відповідно до статті 9 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ (далі - Закон № 2235-ІІІ) як особа, яка перебуває у шлюбі з громадянкою України понад два роки. На підтвердження даного факту заявник надав свідоцтво про шлюб, який було укладено 12.06.2015 (актовий запис про шлюб № 18 від 12.06.2015) відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції у Волинській області з громадянкою ОСОБА_3 .

17.08.2018 супровідним листом № 0719/1207 матеріали справи ОСОБА_1 надіслані Луцьким РВ УДМСУ у Волинській області до відділу у справах іноземців та осіб без громадянства УДМСУ у Волинській області для перевірки та подальшого розгляду.

17.09.2018 за вих. № 0701.2.2-6501/0701.3-18 відділом у справах іноземців та осіб без громадянства УДМСУ у Волинській області відповідно до пункту 102 Порядку № 215 повернуто матеріали справи ОСОБА_1 до Луцького РВ УДМСУ у Волинській області. При цьому, було встановлено, що дозвіл на імміграцію заявник отримав 21.03.2017, надавши свідоцтво про шлюб, який укладено 07.12.2014 на території Ліванської Республіки з громадянкою України ОСОБА_3 , тобто виявлено, що у заявника наявні два свідоцтва про шлюб, укладені на території різних держав.

04.10.2018 за вих. № 0719/1483 Луцьким РВ УДМСУ у Волинській області надіслано лист-повідомлення позивачу про те, що у зв`язку із невідповідністю, яка виникла по факту подання ним двох різних свідоцтв про укладення шлюбу, заявнику необхідно звернутися до відділу ДРАЦС Управління державної реєстрації ГТУЮ у Волинській області з метою приведення документів у відповідність до чинного законодавства.

Листом № 15398/02-1.04-34 від 12.10.2018, наданої відділом ДРАЦС Управління державної реєстрації ГТУЮ у Волинській області на запит УДМСУ у Волинській області від 09.10.2018 № 0701.2.2-7104/0701.2-18, повідомлено, що для державної реєстрації шлюбу заявники зазначили про те, що у шлюбі не перебували та попереджені про правові наслідки недійсності шлюбу у разі повідомлення завідомо неправдивих даних щодо свого сімейного стану, а також зазначено, що вирішується питання про анулювання актового запису про шлюб № 18 від 12.06.2015.

Начальник Луцького РВ УДМСУ у Волинській області особисто у телефонному режимі запросила на прийом заявника та його дружину, ознайомила з виявленими розбіжностями та роз`яснила, що у випадку не усунення виявлених розбіжностей провадження по справі буде припинено.

У зв`язку із тим, що позивач у визначений законодавством термін не усунув виявлені недоліки та не надав підтверджуючі документи, 22.11.2018 Луцьким РВ УДМСУ у Волинській області прийнято рішення № 0719/31-18 про припинення провадження за заявою щодо прийняття до громадянства України. Про вказане рішення заявника повідомлено листом від 27.11.2018 № 0719-175/0719.1-18 із зазначенням причин відповідно до Порядку № 215.

Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.

Крім того, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Суд звертає увагу, що за змістом статті 165 КАС України у поясненнях третьої особи викладаються виключно аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову, пояснення третьої особи не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Відтак, заявлене у поясненнях третьої особи клопотання про розгляд справи за участю представника ДМСУ не підлягало судом вирішенню по суті.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 КАС України дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов до підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що рішенням Луцького РС УДМСУ у Волинській області від 21.03.2017 громадянину ОСОБА_5 надано дозвіл на імміграцію в Україну (а. с. 43).

10.08.2018 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Ліванської Республіки, звернувся до Луцького РВ УДМСУ у Волинській області із заявою про прийняття до громадянства України відповідно до статті 9 Закону № 2235-ІІІ (а. с. 34-35), зазначивши про перебування у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_3 , на підтвердження чого надав свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області, про укладення 12.06.2015 шлюбу (актовий запис про шлюб № 18 від 12.06.2015) (а. с. 38 зворот).

17.08.2018 супровідним листом № 0719/1207 матеріали справи ОСОБА_1 надіслані Луцьким РВ УДМСУ у Волинській області до УДМСУ у Волинській області для подальшого розгляду (а. с. 33).

17.09.2018 за вих. № 0701.2.2-6501/0701.3-18 УДМСУ у Волинській області, відповідно до пункту 102 Порядку № 215, повернуло до Луцького РВ УДМСУ у Волинській області справу про прийняття до громадянства України для приведення її до вимог чинного законодавства України, у зв`язку з наявністю у заявника двох свідоцтв про шлюб, укладених на території різних держав (а. с. 50).

04.10.2018 за вих. № 0719/1483 Луцьким РВ УДМСУ у Волинській області надіслано лист-повідомлення позивачу про те, що у зв`язку із невідповідністю, яка виникла по факту подання ним двох різних свідоцтв про укладення шлюбу, заявнику необхідно звернутися до відділу ДРАЦС Управління державної реєстрації ГТУЮ у Волинській області з метою приведення документів у відповідність до чинного законодавства (а. с. 52). При цьому, доказів отримання позивачем вказаного листа (зокрема, поштовим зв`язком чи під розписку) відповідач суду не надав.

22.11.2018 Луцький РВ УДМСУ у Волинській області прийняв рішення № 0719/32-18 про припинення провадження за заявою щодо прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , на підставі пункту 101 Порядку № 215 (а. с. 53-54).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2235-ІІІ іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.

Статтею 9 Закону № 2235-ХІІ визначені умови прийняття до громадянства України, серед яких є: безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років. Ця умова не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті. Дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України не застосовується до іноземців і осіб без громадянства, яким було надано дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію».

За правилами статті 22 Закону № 2235-ІІІ Президент України: 1) приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України; 2) визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; 3) затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.

Преамбулою Порядку № 215 передбачено, що цей Порядок відповідно до Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон) визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Згідно із пунктом 1 розділу І Порядку № 215 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом ІІ цього Порядку.

Відповідно до пункту 47 розділу ІІ Порядку № 215 для прийняття до громадянства України особа, яка перебуває у шлюбі з громадянином України понад два роки та отримала дозвіл на імміграцію, подає документи, передбачені підпунктами «а» - «в», «д» - «є» пункту 45 цього Порядку, а також: а) копію документа, що підтверджує перебування чоловіка (дружини) особи у громадянстві України; б) документ, що підтверджує перебування особи у шлюбі з громадянином України терміном понад два роки. Для прийняття до громадянства України особа, яка є іноземцем чи особою без громадянства і яка отримала дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію», подає документи, передбачені підпунктами «а» - «в», «е», «є» пункту 45 цього Порядку, а також довідку про надання іноземцю чи особі без громадянства дозволу на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію».

Пунктом 101 розділу IV Порядку № 215 передбачено, що управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

Отже, відділ (сектор) міграційної служби в районі приймає рішення про припинення провадження за заявою з питань громадянства України, рішення за якими приймає Президент України, за таких умов:

під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України;

документи повернуті заявникові для усунення недоліків не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження;

заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно.

Суд звертає увагу, що відповідач не надав належних та допустимих доказів про дотримання Луцьким РВ УДМСУ у Волинській області (який є структурним підрозділом відповідача УДМСУ у Волинській області) вимог пункту 101 розділу IV Порядку № 215.

Так, зокрема, позивачу не були повернуті документи для усунення недоліків, а натомість скеровано лист від 04.10.2018 № 0719/1483, яким запропоновано звернутися до відділу ДРАЦС Управління державної реєстрації ГТУЮ Волинської області з метою приведення документів у відповідність до чинного законодавства (а. с. 52).

При цьому, суд наголошує, що доказів отримання позивачем вказаного листа (зокрема, поштовим зв`язком чи під розписку) відповідач суду не надав. Суд відхиляє доводи представника відповідача та третьої особи про обізнаність позивача про необхідність подання додаткових документів з покликання на письмові пояснення посадових осіб (а. с. 62-66), позаяк такі пояснення не є належним доказом вручення позивачу листа від 04.10.2018 № 0719/1483.

В подальшому, не дочекавшись завершення двомісячного строку, протягом якого позивач з моменту отримання відповідних документів має право усунути їх недоліки, Луцький РВ УДМСУ у Волинській області передчасно прийняв рішення від 22.11.2018 про припинення провадження за заявою щодо прийняття до громадянства ОСОБА_1 .

Суд також враховує, що підставою для повернення заявнику документів у розумінні пункту 101 розділу IV Порядку № 215 є виключно їх не оформлення відповідно до вимог законодавства України.

В той же час, навіть наявність двох свідоцтво про шлюб, укладених на території різних держав між одними і тими ж чоловіком і дружиною, не дає правових підстав для повернення заявнику документів, позаяк відсутні докази визнання цих свідоцтв про шлюб недійними чи фіктивними, та вказане питання повинно вирішуватися уже при ухваленні рішення про прийняття до громадянства України, а повноваженнями щодо прийняття такого рішення органи державної міграційної служби не наділені.

Окремо суд наголошує, що суб`єкт владних повноважень, пропонуючи громадянину вчинити певні дії, повинен чітко вказати, що саме повинна вчинити особа та які саме документи їй необхідно подати. Проте, з листа від 04.10.2018 № 0719/1483 (а. с. 52) не зрозуміло, яких конкретно дій від позивача очікував орган державної міграційної служби, тобто у який саме спосіб мали бути приведені документи у відповідність до чинного законодавства України, та у цьому листі відсутнє покликання на нормативно-правові акти, відповідно до яких мав діяти заявник.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Луцького РВ УДМСУ у Волинській області від 22.11.2018 № 0719/32-18 про припинення провадження по справі про прийняття до громадянства України прийняте безпідставно та з вказаними вище порушеннями пункту 101 розділу IV Порядку № 215, у зв`язку із чим позовні вимоги про визнання протиправним та скасування зазначеного рішення належить задовольнити.

Разом з тим, позовні вимоги зобов`язального характеру (а саме зобов`язання відповідача поновити провадження за заявою про прийняття до громадянства України, шляхом складання висновку стосовно наявності або відсутності підстав набуття громадянином громадянства України та направленням висновку разом із поданими документами до ДМСУ, для подальшого розгляду та прийняття рішення) належить задовольнити частково шляхом зобов`язання УДМСУ у Волинській області поновити провадження за заявою про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 від 10.08.2018 та повторно розглянути вказану заяву, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. При цьому, необхідно відмовити у задоволенні вимог про направлення висновку до ДМСУ як таких, що заявлені передчасно, позаяк відповідно до пункту 102 розділу IV Порядку № 215 (у чинній редакції) складенню висновку передує надіслання поданих документів до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які у межах своєї компетенції перевіряють (у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу) відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України, а у даному випадку документи позивача до відповідних правоохоронних органів не надсилались.

Відповідно до статті 26 Закону № 2235-ІІІ рішення з питань громадянства можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку до суду.

Згідно із частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд виходить з того, що оскільки відповідач не надав належних доказів на підтвердження своєчасного вручення позивачу оскаржуваного рішення Луцького РВ УДМСУ у Волинській області від 22.11.2018 № 0719/32-18 про припинення провадження по справі про прийняття до громадянства України, а позивач стверджує, що вказане рішення було отримане його представником листом від 19.10.2020 № 0701.2.2-4840 (а. с. 14), тому, звернувшись до суду з цим позовом 25.11.2020, позивач дотримав шестимісячний строк звернення до суду.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 20.11.2020 № 0.0.1913598527.1 в сумі 1682,00 грн. (а. с. 8, 18), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 840,80 грн. (при цьому, суд звертає увагу, що судовий збір необхідно було сплатити в розмірі 1681,60 грн.).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про припинення провадження по справі про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 від 22 листопада 2018 року № 0719/32-18.

Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Градний Узвіз, 4, ідентифікаційний код 37821586) поновити провадження за заявою про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 від 10 серпня 2018 року та повторно розглянути вказану заяву, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Градний Узвіз, 4, ідентифікаційний код 37821586) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 840 гривень 80 копійок (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх