
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
УХВАЛА
"12" лютого 2021 р. Справа № 924/118/21
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О., розглянувши матеріали
за позовом органу місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада м.Хмельницький
до Хмельницької міської ради м. Хмельницький
про визнання володіння приміщеннями
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Хмельницької області 08.02.2021 надійшла позовна заява органу місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання володіння приміщеннями. Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідач всупереч закону протиправно займає приміщення (адреса: 29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3), яке належить територіальній громаді м. Хмельницький, і не має договору оренди на дане приміщення або акту прийому - передачі цього приміщення від територіальної громади.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 08.02.2021 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
При розгляді вказаної позовної заяви суд враховує наступне.
У ст. 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
За вимогами ч. 1 ст. 18 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі визначеного законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Статтею 16 Цивільного кодексу України, положення якої кореспондуються з положеннями статті 20 Господарського кодексу України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України) визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах (ст. 1 ГПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За приписами ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч.1 ст. 16 вищевказаного закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
За приписами ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, регулюються, зокрема Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Одним із основних принципів, на яких базується державна реєстрація, є обов`язковість державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі (п.1ч. 1 ст. 4 Закону).
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивачем у даному спорі вказано - орган місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада м. Хмельницький (без ЄДРПОУ).
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у вказаному реєстрі відсутні відомості щодо органу місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада.
У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрована лише Хмельницька міська рада із кодом 33332218, яка визначена відповідачем у позовній заяві.
Отже, орган місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада не зареєстрований у встановленому законом порядку як юридична особа.
Зважаючи на викладене, враховуючи норми ст.ст. 4, 45 ГПК України, ст. 80 Цивільного кодексу України, орган місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада не може бути позивачем в судах, а подана позовна заява не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали (ч.ч.3, 4 ст. 175 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у відкритті провадження у справі за позовом органу місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання володіння приміщенням.
Керуючись ст.ст. 4, 20, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом органу місцевого самоврядування держави Україна Хмельницька міська рада м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м.Хмельницький про визнання володіння приміщенням.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 12.02.2021 та може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 254-259 ГПК України.
Додаток (для позивача): позовна заява з доданими документами на 10 арк.
Суддя Л.О. Субботіна
Віддруковано у 3 примірниках:
1- до справи,
2- позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи 1А),
3- відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3).
Надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення.