Рішення № 94831087, 08.02.2021, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
08.02.2021
Номер справи
922/3990/19
Номер документу
94831087
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3990/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.

при секретарі судового засідання Сіліній М.Г.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс", місто Харків до Харківської міської ради, місто Харків про визнання укладеним договору оренди землі за участю представників:

позивача - не з`явився;

відповідача - Столбовий М.І. посвідчення № 1790;

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд визнати укладеним між Харківською міською радою (як Орендодавцем) та ТОВ "Перехрестя Плюс" (як Орендарем) Договір оренди землі в наданій позивачем редакції.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.12.2019 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/3990/19; постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

14 січня 2020 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшов відзив Харківської міської ради на позовну заяву у справі № 922/3990/19, в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України, який було досліджено та прийнято судом до розгляду.

10 лютого 2020 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшла відповідь Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" на відзив Харківської міської ради, яку було залишено судом без розгляду в порядку статті 118 Господарського процесуального кодексу України.

За результатами підготовчого засідання 10.02.2020 у справі № 922/3990/19 судом також постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 24 лютого 2020 року, на підставі частини другої статті 185, частини першої статті 195 ГПК України.

Разом з тим, 21 лютого 2020 року до Господарського суду Харківської області також надійшла апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" на ухвалу Господарського суду Харківської області від 10.02.2020 у справі № 922/3990/19, якою залишено без розгляду відповідь позивача на відзив.

Ухвалою суду від 24.02.2020 провадження у справі № 922/3990/19 зупинено до перегляду Східним апеляційним господарським судом ухвали Господарського суду Харківської області від 10 лютого 2020 року у даній справі та повернення матеріалів справи № 922/3990/19 до Господарського суду Харківської області.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 09.06.2020 ухвалу Господарського суду Харківської області від 10.02.2020 у справі № 922/3990/19 залишено без змін. 12 червня 2020 року матеріали справи № 922/3990/19 повернуто до Господарського суду Харківської області.

Ухвалою суду від 22.06.2020 провадження у справі № 922/3990/19 поновлено та призначено її до судового розгляду по суті на 13 липня 2020 року.

Водночас 13 липня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 922/1431/20 (вх. № 15897).

Враховуючи те, що у справі № 922/1431/20 ТОВ "Перехрестя Плюс" фактично вирішувалися питання законності рішення Харківської міської ради, щодо припинення існування земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, її поділу та інш. судом (без виклику учасників справи, до відкриття судового засідання у справі) було постановлено ухвалу про зупинення провадження у справі 922/3990/19 до вирішення Господарським судом Харківської області справи № 922/1431/20 (набрання рішенням законної сили).

27 листопада 2020 року Харківська міська рада звернулася до суду із клопотанням про поновлення провадження у справі, у зв`язку з набранням 12.11.2020 законної сили судовим рішенням у справі № 922/1431/20 (вх. №27671). До клопотання відповідачем надано копію постанови Східного апеляційного господарського суду у справі № 922/1431/20.

Ухвалою суду від 07.12.2020 провадження у справі № 922/3990/19 поновлено та призначено її до судового розгляду по суті на 11 січня 2021 року.

В судовому засіданні 11.01.2021 у справі № 922/3990/19 судом задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" (за вх. № 261), визнано поважними причини неявки представника позивача та постановлено ухвалу, якою відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 25 січня 2021 року.

В судовому засіданні 25.01.2021 у справі № 922/3990/19 судом задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" про відкладення розгляду справи (від 25.01.2021 за вх. № 370) та оголошено перерву в засіданні суду до 08 лютого 2021 року о 15:45 годині, на підставі статті 216 Господарського процесуального кодексу України (в межах встановлених цим кодексом строків розгляду справи). Про перерву в судовому засіданні постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання від 25 січня 2021 року.

У визначений день та час позивач свого представника в судове засідання не направив. Судом оголошено, що 08.02.2021 до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшло клопотання адвоката Бугай О.С. про відкладення розгляду справи у зв`язку з її поганим самопочуттям (вх. № 3093).

Розглянувши в судовому засіданні клопотання представника ТОВ "Перехрестя Плюс" суд виходив з того, що відкладення розгляду справи є правом суду, основною передумовою для чого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. У даному випадку явка представників сторін у судове засідання обов`язковою судом не визнавалася. Крім того, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, учасникам справи надано можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, що прямо передбачено статтею 197 Господарського процесуального кодексу України.

Судом також враховано те, що чинний ГПК України спрямований на забезпечення своєчасного розгляду справ і правової визначеності. Розгляд справи № 922/3990/19 по суті неодноразово відкладався саме за клопотанням позивача, а встановлений частиною другою статті 195 Господарського процесуального кодексу України тридцятиденний строк є присічним та продовженню не підлягає.

Відтак, судом відмовлено в задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" про відкладення розгляду справи, оскільки жодних обставин, які б вказували на існування об`єктивних перешкод для розгляду справи, позивачем не наведено та судом не встановлено.

Також розглянувши заяву позивача про конкретизацію (уточнення) позовних вимог (вх. №1641) суд, не виходячи до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про відмову в її прийнятті, з огляду на те, що Господарським процесуальним кодексом України, не передбачено права позивача на подання "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як: подання іншого (ще одного) позову, чи збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи об`єднання позовних вимог, чи зміну предмета або підстав позову, що будь-якому з таких випадків є неможливим на стадії розгляду справи по суті.

Представник відповідача, який брав участь в судовому засіданні 08.02.2021, проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні повністю.

Враховуючи те, що неявка учасників справи в судове засідання, відповідно до приписів частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України, не перешкоджає розгляду справи по суті, а також приймаючи до уваги обмежені строки розгляду справи по суті, суд вважає за можливе розглянути справу № 922/3990/19 в даному судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги ТОВ "Перехрестя Плюс" та заперечення Харківської міської ради; об`єктивно оцінивши надані суду докази, суд встановив наступне.

Рішенням 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 року № 1848/15 "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" (підпункт 3.5. пункту 3 додатка 1 до рішення) ТОВ "Перехрестя Плюс" надано в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га за рахунок земель житлової та громадської забудови земельну ділянку кадастровий номер 6310137500:02:043:0048 для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. П`ятдесятиріччя СРСР, 182.

В подальшому, пунктом 2 Додатку до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань" № 605/17 від 19.04.2017 року змінено підпункту 3.5 пункту З Додатку 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання №1848/15 від 25.02.2015 року, викладено його в новій редакції, а саме, надано ТОВ "Перехрестя Плюс" в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по проспекту Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятдесятиріччя СРСР) строком до 01.05.2021 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ТОВ "Перехрестя Плюс" зазначає, що відповідно до положень "Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові", затвердженого рішенням 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 960/12 від 19.12.2012 Товариство почало виконувати активні дії, направлені на виконання вимог зазначеного положення та чинного законодавства, з метою у кладення договору оренди, а саме: звернулось до департаменту земельних відносин з метою отримання розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, яка розташована за адресою: м. Харків, проспект Льва Ландау, 182. Також отримано з Департаменту земельних відносин Харківської міської ради розрахунок розміру орендної плати за вищезазначену земельну ділянку, затверджений з боку Орендодавця, та погоджено його з боку ТОВ "Перехрестя Плюс". Згідно отриманого розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності кадастровий номер 6310137500:02:043:0048, яка розташована за адресою м. Харків, проспект Льва Ландау, 182, розмір орендної плати за рік складає 7 361 148,57 грн. розмір земельного податку на рік складає 2 453 716,19 грн.

Крім того, було замовлено та розроблено проект землеустрою про відведення земельної ділянки (затверджено рішенням Харківської міської ради), як настілок внесено відомості до Державного земельного кадастру відносно останнього, про що отримано витяг з Державного земельного кадастру на зазначену земельну ділянку. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ - 6306534782018 ви 26.09.2018, який надавався до Харківської міської ради, визначено кадастровий номер земельної ділянки 6310137500:02:043:0048; визначено код цільового призначення 1.11.6; категорія земель: землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки дія будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель; форма власності: комунальна; площа земельної ділянки 4,6890 га.

Департаментом земельних відносин Харківської міської ради розроблено проект договору Оренди землі (згідно листа № 7653/0/22518 від 08.11.2018) а ТОВ "Перехрестя Плюс" отримано зазначений проект та підписано в якості Орендаря.

Згідно листа ТОВ "Перехрестя Плюс" за вих. № 2808 від 28.08.2019 підписаний проект було направлено до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради разом з додатками: Договір оренди землі (об`єкт - земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 загальною площею 4,6890 га); Рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликанні від 25 02.2015 року № 1848/15 "Про надання земельних ділянок будівництва об`єктів"; Рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 сесії скликанні від 19 04.2017 року № 605/17 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань"; витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на ТОВ "Перехрестя Плюс"; статут ТОВ "Перехрестя Плюс" (нова редакції); витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048; дві кольорові фотографії земельної ділянки; розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, з метою підписанні договору оренди земельної ділянки загальною площею 4,6890 га. що розташована за адресою: м Харків, просп. Льва Ландау, 182 (колишній просп. П`ятдесятиріччя СРСР).

Департаментом земельних відносин Харківської міської ради на адресу ТОВ "Перехрестя Плюс" було надіслано лист, яким Департамент повідомив про те, що Харківкою міською радою вивчається питання оформлення Договору оренди землі площею 4,6890 га по просп. Льва Ландау, 182 на предмет відповідності діючому законодавству.

З огляду на вищевикладене, позивач зазначає, ним виконано всі вимоги, передбачені чинним законодавством та надано всі документи, необхідні для укладення Договору оренди землі. Однак до цього часу договір залишається не підписаним, що є порушенням чинного законодавства з боку Харківської міської ради.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог Харківська міська рада посилається зокрема на те, що Рішенням Харківської міської ради від 16.10.2019 за № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", скасовано рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" від 25.02.2015 року № 1848/15 в частині надання ТОВ "Перехрестя плюс" в оренду земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182. Фактично вказаним рішенням висловлено позицію Харківської міської ради щодо неможливості укласти договір оренди.

Крім того, реєстрація земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) скасована під час її поділу, а отже фактично припинила існування, в тому числі як предмет оренди.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що органи місцевого самоврядування здійснюють управління і самостійно вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, а також та приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно частини другої статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування України" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Вказані органи діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Таким чином Харківська міська рада є органом, уповноваженим представляти права та законні інтереси первинного суб`єкта місцевого самоврядування - територіальної громади міста Харкова.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування України" право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За умовами частини другої статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Виходячи зі змісту статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність або користування громадянам та юридичним особам, здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За приписами частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Частиною 8 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Передача в оренду земельної ділянки комунальної власності здійснюється на підставі рішення уповноваженого органу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Сторони укладають договір оренди, в якому сторонами погоджується конкретна земельна ділянка та інші умови договору. З цього моменту виникають договірні правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.04.2019 року рішенням Харківської міської ради № 1554/19 затверджено Положення про оренду землі в м. Харкові, яке визначає єдині умови оформлення правочинів про встановлення речових прав осіб на земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Харкова та регламентує порядок укладання, зміни, поновлення, припинення, розірвання договорів оренди землі та інших похідних речових прав на землю. Додатком 1 до Положення визначена форма (типова) договору оренди землі.

Зазначеним рішенням Харківської міської ради (пункти 4.1. 4.3.) доручено виконавчим органам Харківської міської ради: проаналізувати стан виконання рішень міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування; надати постійно діючій комісії з питань землекористування Харківської міської ради матеріали, на основі яких було розроблено рішення міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування, які не було виконано, з метою розгляду питання щодо наявності правових підстав для скасування таких рішень; з урахуванням висновків постійно діючій комісії з питань землекористування Харківської міської ради підготувати проекти рішень про скасування невиконаних рішень про надання земельних ділянок в оренду для розгляду на сесії міської ради.

Відповідно до пункту 7.2. Положення, невиконані рішення Харківської міської ради про надання в оренду земельних ділянок, прийняті до введення в дію цього Положення, підлягають виконанню шляхом укладення договорів оренди землі за типовою формою (що додається) протягом 4 місяців із моменту набрання чинності вказаним Положенням. У разі не укладення договорів оренди землі у строк, вказаний у пункті 7.2 Положення, відповідні рішення міської ради підлягають скасуванню.

Відповідно, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради надана відповідь листом від 30.09.2019 року №7294/0/225-19, в якому повідомлено ТОВ "Перехрестя Плюс", що: відповідно до пункту 7.2. Положення невиконані рішення Харківської міської ради про надання в оренду земельних ділянок, поновлення договорів, прийняті до введення в дію цього Положення, підлягають виконанню шляхом укладення договорів оренди землі за типовою формою (що додається) протягом 4 місяців із моменту набрання чинності вказаним Положенням. Питання щодо оформлення договору оренди землі площею 4,6890 га по просп. Льва Ландау, 182 вивчається на предмет відповідності чинному законодавству.

Відповідно до Положення про постійно діючу комісію з питань землекористування Харківської міської ради, затвердженого розпорядженням Харківського міського голови від 24.06.2019 року № 89, Комісія з питань землекористування приймає рішення про наявність правових підстав для розробки проекту рішення міської ради щодо скасування невиконаних рішень про надання земельних ділянок в оренду для розгляду на сесії Харківської міської ради.

Комісією з питань землекористування 09.10.2019 року прийнято рішення: рекомендувати скасувати рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" від 25.02.2015 року № 1848/15 в частині надання ТОВ "Перехрестя плюс" в оренду земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182.

При прийнятті вказаного рішення комісія виходила з того, що встановлені в акті обстеження порушення вимог містобудівного законодавства свідчать про неможливість укладення договору оренди землі на умовах визначених рішенням Харківської міської ради від 25.02.2015 року № 1848/15 та проектом договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 4,6890 га.

За наведених фактичних обставин на засіданні 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 року прийнято рішення за № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", яким скасовано рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" від 25.02.2015 року № 1848/15 в частині надання ТОВ "Перехрестя плюс" в оренду земельної ділянки площею 4.6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182.

В подальшому, на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок в межах земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) сформовані нові земельні ділянки.

Рішенням 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів" від 16.10.2019 року № 1752/19 (далі за текстом рішення № 1752/19) територіальній громаді міста Харкова надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) площею 4,6890 га із земель територіальної громади м. Харкова для будівництва торговельно сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182. Фінансування робіт із землеустрою (технічні документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок по просп. Льва Ландау, 182), забезпечити за рахунок коштів КП "Міський торговий ринок" за його згодою, згідно з укладеними договорами із розробником документації землеустрою".

Суд також зазначає, що питання законності рішення Харківської міської ради, щодо припинення існування спірної земельної ділянки площею 4,6890 га з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 та її поділу; скасування державної реєстрації утворених в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, земельних ділянок, а також поновлення запису в Поземельній книзі шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 вирішувалося Господарським судом Харківської області у справі № 922/1431/20.

Так, Рішенням 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів" від 27.11.2019 року № 1830/19 (далі - рішення № 1830/19) погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) площею 4,6890 га із земель територіальної громади м. Харкова на земельні ділянки: ділянка 1 - 2,3029 га, ділянка 2 - площею 2,3244 га, ділянка 3 - площею 0,0143 га, ділянка 4 - площею 0,0474 га для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182 (п.п. 2.1. п. 2 Додатка 4 рішення № 1830/19).

В подальшому рішенням 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 року № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятдесятиріччя СРСР).

Змінено вид використання земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0079) на "для будівництва та обслуговування об`єкту торговельного призначення". Надано КП "Міський торговий ринок" в постійне користування земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови (кадастровий номер 6310137500:02:043:0079) площею 2,3029 га для будівництва та обслуговування об`єкту торговельного призначення по просп. Льва Ландау, 182.

В результаті поділу земельної ділянки площею 4,6890 га. (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) по просп. Льва Ландау, 182 на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, виконаної на замовлення територіальної громади міста в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 утворено нові земельні ділянки: земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0076 загальною площею 0,0143 та; земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 загальною площею 2,3029 га; земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0078 загальною площею 0,0474 га; земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0077 загальною площею 2,3244 га.

Нежитлові будівлі: літ. Д-2 площею 668,6 кв. м., літ. В-1 площею 119,7 кв. м, літ. Б-2 площею 376,7 кв. м., літ. А-4 площею 10288,0 кв. м., літ. 3-1 площею 4399,3 кв. м, літ. К-1 площею 1544,3 кв. м., літ. Л-1 площею 386,7 кв. м., літ. Р-1 площею 75,8 кв. м., які належать на праві власності ТОВ "Перехрестя Плюс" розташовані на земельній ділянці кадастровий номер 6310137500:02:043:0077 загальною площею 2,3244 га та на земельній ділянці 6310137500:02:043:0078 загальною площею 0,0474 га. Земельні ділянки за кадастровими номерами 6310137500:02:043:0077; 6310137500:02:043:0078, на яких розташовані будівлі та споруди ТОВ "Перехрестя Плюс" належать до комунальної власності, в користування третім особам не передані.

Рішенням господарського суду Харківської області від 07.09.2020 року у справі №922/1431/20 позов задоволено; визнано незаконним та скасовано п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 року № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань"; визнано незаконним та скасовано п. п. 9.1 п. 9 додатка № 1 рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 року № 1752/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань"; визнано незаконним та скасовано п. п. 2.1 п. 2 додатку № 4 рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 року № 1830/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів"; визнано незаконним та скасовано п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 п. 7 додатка № 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 року № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова"; скасовано реєстрацію усіх речових прав та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на новостворені земельні ділянки з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га; скасовано державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га в Державному земельному кадастрі; поновлено запис в Поземельній книзі шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 12.11.2020 рішення господарського суду Харківської області від 07.09.2020 у справі № 922/1431/20 скасовано та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено повністю. Постанова набрала законної сили з дня її прийняття.

Згідно з частиною четвертою статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, приймаючи постанову Східного апеляційного господарського суду від 12.11.2020 у справі № 922/1431/20, колегія суддів виходила зокрема з того, що з часу прийняття Харківською рішення міською радою про надання в оренду земельної ділянки і до моменту звернення ТОВ "Перехрестя Плюс" до Харківської міської ради з проектом договору оренди землі минуло чотири роки, а фактичне використання земельної ділянки на момент укладення договору не відповідало рішенню Харківської міської ради про надання в оренду такої ділянки, Харківська міська рада не мала можливості укласти договір оренди землі з ТОВ "Перехрестя Плюс" на умовах визначених рішенням ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" від 25.02.2015 року № 1848/15.

Також згідно з рішенням 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 1848/15 від 25.02.2015 року "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" ТОВ Перехрестя Плюс надано в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови поза конкурсом площею 4,6890 га що перевищує площу належного йому на праві власності нерухомого майна (площа під будівлями відповідно до витягу з державного земельного кадастру, які належать на праві власності ТОВ "Перехрестя Плюс" складає 1, 1708га).

Крім того, рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 1848/15 від 25.02.2015 року "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" не містить чіткого визначення, яка саме частина такої земельної ділянки (площа, установлені межі) призначалася та була необхідна саме для розміщення та обслуговування об`єктів нерухомого майна - будівель Д-2 площею 668,6 кв. м., літ. В-1 площею 119,7 кв. м., літ. Б-2 площею 376,7 кв. м., літ. А-4 площею 10288,0 кв. м., літ. 3-1 площею 4399,3 кв. м., літ. К-1 площею 1544,3 кв. м., літ. Л-1 площею 386,7 кв. м., літ. Р-1 площею 75,8 кв.м., що належать товариству.

Можливість отримання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів передбачена чинним земельним законодавством з метою розміщення та обслуговування об`єктів нерухомого майна, які вже перебувають у власності особи, яка звертається до органу місцевого самоврядування з проханням надати їй земельну ділянку в оренду.

Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил тощо.

У цьому випадку, рішення для будівництва торгового центру з гіпермаркетом і підземним паркінгом не відповідає меті, яка може бути виключенням щодо проведення земельних торгів відповідно до частини 2 ст. 134 ЗК України.

За встановлених обставин справи слідує, що передача в оренду спірної земельної ділянки відбулась із порушенням вимог земельного законодавства, а саме вимог ст.ст. 120, 124, 134, 135 ЗК України,

Колегія суддів також врахувала правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2020 року у справі № 688/2908/16-ц (14-28 цс 20), де зазначено, що договір оренди землі укладений без дотримання конкурентних засад, спрямований на незаконне заволодіння земельною ділянкою державної власності, відповідно до частин першої, другої статті 228 ЦК України є нікчемним; законодавець, запроваджуючи регулювання щодо надання землі у користування, не міг мати на меті стимулювання зловживань, посилення соціальної нерівності і спрямованість на неправовий та непрозорий перерозподіл основного національного багатства - землі.

З постанови Східного апеляційного господарського суду у справі 922/1431/20 вбачається також, що у зв`язку з прийняттям Харківською міською радою рішення про скасування підпункту 3.5. пункту 3 додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 року № 1848/15 "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" (п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 року за № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань") та у зв`язку з поділом земельної ділянки ТОВ "Перехрестя Плюс" не позбавлене права на земельну ділянку необхідну для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель та споруд.

Факт наявності на земельній ділянці нежитлових будівель позивача загальною площею 19945,90 кв. м. (під забудовою 1,708 кв. м. відповідно до витягів ДЗК), що під забудовою становить 25% площі земельної ділянки не надає права на отримання земельної ділянки площею більше 4 га. Отже, скасування рішення Харківською міською радою та поділ земельної ділянки переслідувало належну мету та не створює надмірного тягаря для ТОВ "Перехрестя Плюс".

Крім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що на земельній ділянці, переданій в постійне користування КП "Міський торговий ринок" не розміщено жодне нерухоме майно ТОВ "Перехрестя Плюс", а тому скасування рішення про надання в постійне користування земельної ділянки та скасування права власності, створить надмірний тягар для КП "Міський торговий ринок".

Добросовісність та розумність належать до фундаментальних засад цивільного права (п. 6 частини 1 статті 3 ЦК України). Отже, і на переддоговірній стадії сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності. При цьому обов`язок діяти добросовісно поширюється на обидві сторони.

ТОВ "Перехрестя Плюс" було обізнане з тим, що площа нежитлових будівель значно менша за площу земельної ділянки та з тим, що саме допустило порушення містобудівного та земельного законодавства зокрема щодо самочинної забудови та розміщення тимчасових споруд на земельній ділянці, що є підставою для розірвання договору в односторонньому порядку відповідно до типової форми договору оренди землі, затвердженої Положенням. Крім того ТОВ "Перехрестя Плюс" звернулося до Харківської міської ради з проектом договору лише в 2019 році, в той час як рішення про надання в оренду земельної ділянки було прийняте ще в 2015 році.

Відповідні висновки Східного апеляційного господарського суду у справі № 922/1431/20 є преюдиціальними для справи № 922/3990/19, а встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні суду і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив у законну силу.

Суть преюдиції полягає у неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами. Правило про преюдицію спрямовано не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив у законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження та оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За приписами частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Також згідно з частиною другою статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

З наведеного вбачається, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Тобто прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування приписів статті 116 і частини першої статті 124 Земельного кодексу України при вирішенні спору про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної власності викладено, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2018 року у справі № 32/563 (провадження № 12-172гс18).

Отже, враховуючи те, що рішення Харківської міської ради "Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів" від 25.02.2015 року № 1848/15 в частині надання ТОВ "Перехрестя плюс" в оренду земельної ділянки площею 4.6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182 було скасовано на засіданні 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 року та прийнято рішення за № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", у даному випадку, свідчить про відсутність волевиявлення орендодавця на виникнення орендних земельних правовідносин, що виключає можливість передачі цієї земельної ділянки в користування (оренду) ТОВ "Перехрестя плюс" шляхом укладення з ним відповідного договору оренди.

Також, суд зазначає, що спірна земельна ділянка площею 4,6890 га. (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) по просп. Льва Ландау, 182 фактично припинила існувати, а в результаті поділу виникли нові земельні ділянки: з кадастровим номером 6310137500:02:043:0076 загальною площею 0,0143 га; земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0077 загальною площею 2,3244 га.; земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0078 загальною площею 0,0474 га; земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 загальною площею 2,3029 га.

Окремо суд вважає за необхідне зазначити також, що КП "Міський торговий ринок" вже надано в постійне користування земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови (кадастровий номер 6310137500:02:043:0079) площею 2,3029 га для будівництва та обслуговування об`єкту торговельного призначення по просп. Льва Ландау, 182. Відтак, задоволення позову вплине на права третьої особи, що є неприпустимим. Водночас, ТОВ "Перехрестя Плюс" не позбавлено можливості в установленому законодавчому порядку отримати в оренду земельну ділянку, на якій розміщені належні Товариству об`єкти нерухомого майна, що необхідні для їх обслуговування.

Статтею 129 Конституції України унормовано, що до основних засад судочинства відносяться, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Крім того, статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" є такими, що задоволенню не підлягають.

Частиною четвертою статті 11 Господарського процесуального кодексу України також унормовано, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

Так, решта доводів учасників процесу, їх письмових пояснень, поданих до матеріалів справи документів та наданих усних пояснень представників сторін були ретельно досліджені судом, і наведених вище висновків суду не спростовують.

Витрати Харківської міської ради зі сплати судового збору за подання позовної заяви, відповідно приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 124, 129, Конституції України, статтями 1, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" – відмовити.

Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України, з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, а також пункту 4 розділу X Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "12" лютого 2021 р.

Суддя В.В. Рильова

справа № 922/3990/19