
Справа №295/1200/21
Категорія 36
2-а/295/59/21
У х в а л а
про залишення позовної заяви без руху
12 лютого 2021 року
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Стрілецька О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради про адміністративне правопорушення №2 від 12.01.2021 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 гривень.
Ухвалою суду від 04.02.2021 року позов ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу семиденний термін для усунення виявлених недоліків.
Підставою для залишення позову без руху стало те, що позивачем не сплачено судовий збір, а у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору було відмовлено, оскільки до заявленого нею клопотання про звільнення від сплати судового збору не долучено відомості про її доходи за попередній календарний рік.
09.02.2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій вона просить долучити до матеріалів справи довідку про доходи за 12 місяців 2020 року.
Дослідивши позовну заяву, матеріали, додані до неї, та заяву від 09.02.2021 року, суддя дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху повторно з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» регулює питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Разом з тим, до заяви від 03.02.2021 року позивачем долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2019 рік, а не за 2020 рік, як зазначено у заяві. Оскільки з позовом до суду позивач звернулась у 2021 році, тому, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір" нею мають бути надані відомості про доходи за 2020 рік, однак таких відомостей позивачем не надано. Клопотання про звільнення від сплати судового збору з інших підстав позивачем не заявлено.
Таким чином, позивачу слід надати суду відомості про її доходи саме за 2020 рік - довідку про доходи з ГУ ДПС у Житомирській області та відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо індивідувальних відомостей про застраховану особу.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В Постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №543/775/17 від 18.03.2020 року висловлена правова позиція, відповідно до якої у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні ст. 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом в порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону №3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають, де також зазначено, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» визначено, що у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць складає 2270,00 гривні, а відтак сума судового збору становить 454,00 грн. ( 2270,00 х 0,2 ).
Твердження позивача, що при зверненні з позовом їй необхідно сплатити судовий збір в розмірі 908,00 грн. не грунтуються на нормах закону. Крім того, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, яка є обов`язковою для виконання, судом визначена сума судового збору, яка підлягає сплаті позивачем.
Позивачу необхідно сплатити судовий збір у вказаному розмірі та надати суду відповідну квитанцію, а в разі, якщо позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до закону, необхідно зазначити підстави такого звільнення в позовній заяві (ч.3 ст. 161 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на те, що позивачем при зверненні до суду з позовом не сплачено судовий збір, не надано належні докази, які підтверджують її матеріальне становище, що може бути підставою для звільнення її від сплати судового збору, суддя приходить до висновку про необхідність повторного залишення адміністративного позову без руху та надання позивачу строку для можливості усунути виявлені недоліки.
Керуючись ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя,-
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - повторно залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків, що не перевищує 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання копії ухвали.
Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву буде повернуто позивачу зі всіма доданими документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Стрілецька