
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3888/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Борзаниці С.В.
за участю секретаря судового засідання Печегіної Є.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі також – позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі також – відповідач, ГУНП в Луганській області), в якій просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 в сумі 7537,50 грн;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 в сумі 7537,50 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що з 05.08.2001 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України (Біловодський РВ УМВС України в Луганській області), з 07.11.2015 по 03.10.2018 проходив службу в Національній поліції України (Біловодський ВП ГУНП в Луганській області).
Наказом начальника ГУНП України у Луганській області від 28.09.2018 № 456/ос позивача було звільнено з 03.10.2018 зі служби в поліції на підставі п.7 ч.І ст.11 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає 17 років 01 місяць 27 днів.
У період з 07.11.2015 по 03.10.2018 позивач проходив службу на посаді старшого слідчого СВ Біловодського ВП ГУНП в Луганській області.
Вказана посада старшого слідчого потребувала обов`язкового оформлення доступу до державної таємниці у зв`язку з чим позивач отримав такий доступ за формою № 2. Доступ до державної таємниці надано наказом начальника Біловодського РВ УМВС України в Луганській області 25.08.2015 № РСС/3о/с, який був припинений наказом начальника Біловодського РВ УМВС України в Луганській області 19.01.2016 №7о/с. Після реорганізації доступ до державної таємниці був поновлений наказом начальника відділу поліції від 19.01.2016 № 1о/с, який 03.09.2018 був припинений (наказ начальника відділу поліції № 56) у зв`язку зі звільненням з посади.
Позивач вважає, що станом на день звільнення відповідач не провів з ним розрахунків з додаткового грошового забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».
Відповідно до розрахунку сума грошового забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 складає 7537,50 грн.
Розрахунок складено відповідно до наступного: місячний посадовий оклад старшого слідчого, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» становить 2500 грн, 15% місячного посадового окладу (від суми 2500 грн.) = 375,00 грн.
Позивач вважає, що бездіяльність відповідача щодо не виплати додаткового грошового забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 суперечать положенням Закону, тому порушує права позивача.
Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 28-31), в якому зазначено таке.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських - затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам витих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).
Згідно з пунктом 5 Розділу І вказаного Порядку № 260 (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 7 Розділу II Порядку № 260 визначено, що поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов`язками постійно працюють з відомостями, що становлять з державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків.
Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови надання йому допуску та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.
Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня: звільнення з посади, за якою вона була встановлена; припинення доступу до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці; Припинення виплати встановленої раніше надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі відповідного наказу керівника органу поліції.
Тобто позивач обґрунтовує свої вимоги наявністю у нього у період часу з 01.01.2017 по день звільнення допуску до державної таємниці за формою 2, що і є, на його думку, підставою виплати відповідної надбавки.
В свою чергу зазначають, що Порядком № 260 чітко визначені умови такої виплати, а саме «поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов`язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю», тобто однією з обов`язкових умов нарахування та виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень є постійна робота з відомостями, що становлять державну таємницю.
Враховуючи, що у спірний період позивач не працював з відповідними відомостями, останньому вказана надбавка не встановлювалась та виплачувалась.
Таким чином наявність допуску до державної таємниці не є безумовною підставою для виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.
Відповідно інформації відділу режимних обмежень та захисту інформації ГУНП в Луганській області встановлено, що протягом часу з 01.01.2017 по 03.09.2018 до вищезазначеного відділу рапорти на погодження по ОСОБА_1 не надходили.
Просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі у зв`язку з необґрунтованістю.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заява, в яких просили розглянути справу за відсутності сторін (арк. спр. 82, 88).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.11.2020 (арк. спр. 21-22).
02.11.2020 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 02.12.2020 (арк. спр. 49).
Ухвалами суду від 02.12.2020:
- від ГУНП в Луганській області витребувані докази (арк. спр. 64-65);
- продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі на тридцять днів (арк. спр. 66).
02.12.2020 розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 14.01.2021 (арк. спр. 67).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.02.2021 (арк. спр. 78).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 , у період з 05.08.2001 по 03.10.2018 проходив службу в органах внутрішніх справ України (арк. спр. 11-13).
Відповідно до витягу з наказу від 28.09.2018 № 456 о/с «По особовому складу» звільнено зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 (0122170), старшого слідчого слідчого відділення Біловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням), з 03.10.2018, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 06 років 07 місяців 27 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 17 років, відрахувавши з грошового забезпечення кошти за 10 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки (арк.спр. 14).
Наказом начальника Біловодського РВ ГУМВС у Луганській області від 25.08.2015 № РСС/3о/с «Про надання доступу до державної таємниці» надано доступ до державної таємниці за другою формою (для роботи з інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно») без установлення надбавки по посадового окладу майору міліції ОСОБА_1 , старшому слідчого слідчого відділення Біловодського РВ ГУМВС (арк. спр. 42).
Наказом Біловодського РВ ГУМВС у Луганській області від 19.01.2016 № 7о/с «Про скасування доступу до державної таємниці» скасовано доступ до державної таємниці за другою формою (для роботи з інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно») майору міліції ОСОБА_1 , старшому слідчого слідчого відділення Біловодського РВ ГУМВС (арк. спр. 41).
19.01.2016 наказом Біловодського ВП ГУНП в Луганській області № 1о/с «Про надання доступу до державної таємниці» надано доступ до державної таємниці за другою формою (для роботи з інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно») без установлення надбавки по посадового окладу майору поліції ОСОБА_1 , старшому слідчого слідчого СВ Біловодського ВП ГУНП (арк. спр. 40).
03.10.2018 наказом Біловодського ВП ГУНП в Луганській області № 56 «Про припинення доступу до державної таємниці» припинено доступ до державної таємниці за 2 формою (для роботи з інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно») старшому слідчого слідчого відділення Біловодського ВП ГУНП в Луганській області капітану поліції Тішакову Олегу Борисовичу (арк. спр. 39).
Відповідно до довідок ГУНП в Луганській області від 18.09.2020 № 759/111/22-2020 та від 23.10.2020 № 873/111/22-2020 ОСОБА_1 у період з 07.11.2015 по 03.10.2018 виплачено надбавку за таємність за період з лютого 2016 року по грудень 2016 року в сумі 3741,24 грн, за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 така надбавка не нараховувалась та не виплачувалась (арк. спр. 17, 33).
Згідно з листа ГУНП в Луганській області від 23.10.2020 № 599/111/12-2020 у період з 01.01.2017 по 03.09.2018 до Відділу режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Луганській області рапорти керівництва Біловодського ВП ГУНП в Луганській області щодо встановлення надбавки ОСОБА_1 за роботу в умовах режимних обмежень не надходили (арк. спр. 37).
Відповідно до листа Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області від 28.10.2020 № 9211/111/47-2020 в період часу з 01.01.2017 по 03.09.2018 були припинені виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що даний співробітник постійно не працював з відомостями, що становлять державну таємницю (не створював, не зберігав, не ознайомлювався та. ін..) як цього вимагає Положення «Про види розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» від 15.06.1994 № 414. Відповідно до п. 5 вище зазначеної постанови дані надбавки встановлюються лише особам які постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю та відповідно до ступеня секретності матеріальних носіїв секретної інформації з якою дана особа працює. Також зазначено, що надбавки за роботу в умовах режимних обмежень можуть установлюватися та зніматися з особи у відповідності до обсягу робіт які покладені на неї в умовах режимних обмежень та роботи з матеріальними носіями секретної інформації за певний час коли особа постійно працювала з МНСІ. Дані надбавки не є гарантованою виплатою тільки за умови що особі надано допуск та доступ до державної таємниці (арк. спр. 38).
У листі Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області від 17.12.2020 № 163/111/47-2020 серед іншого зазначено, що ОСОБА_1 за період з 16.07.2015 по 03.09.2018 було створено, отримано, ознайомлено з такою кількістю документів. За 2015 рік член ліквідаційної комісії РСО Біловодського РВ ГУМВС України у Луганській області.
За 2016 рік (підготовлено документів - 14, вхідних документів - 0): 08.02.2016 - 3 документа; 10.02.2016 - 1 документ; 16.02.2016 - 4 документа; 17.02.2016 - 2 документа; 23.02.2016 - 4 документа. За 2017 рік (підготовлено - 0, вхідних - 0). За 2018 рік (підготовлено - 0, вхідних - 0) (арк. спр. 74).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 № 3855-XII у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання наведеної норми постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 затверджено Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці (далі - Положення № 414).
Пунктом 2 вказаного Положення (в редакції, чинної в спірний період) передбачено, що особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків.
Підпункт 2.9.1 пункту 2.9 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 (чинної до 13 грудня 2016 року, що охоплює спірний період), (далі - Інструкція № 499), кореспондується з приписами вищенаведеного пункту 2 Положення № 414.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється особам рядового і начальницького складу за займаною посадою наказом про особовий склад на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним підрозділом (підпункт 2.9.4. пункту 2.9. Інструкції № 499).
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується особі рядового чи начальницького складу з дня призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, але не раніше дня оформлення допуску до державної таємниці (підпункт 2.9.7. пункту 2.9. Інструкції № 499).
06.04.2016 наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Абзаци 1 - 4 пункту 7 Порядку № 260 (в редакції, чинної в спірний період) кореспондуються з приписами вищенаведеного пункту 2 Положення № 414.
Абзацами 10, 11 Порядку № 260 передбачено, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється поліцейським за займаною посадою наказом по особовому складу на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів відповідного органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується поліцейським з дня призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, але не раніше дня оформлення допуску до державної таємниці.
Отже, правове регулювання абзаців 10, 11 Порядку № 260 аналогічне підпунктам 2.9.4., 2.9.7. пункту 2.9. Інструкції № 499.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на номенклатурній посаді старшого слідчого слідчого відділення Біловодського відділу поліції ГУНП в Луганській області, в період з 16.07.2015по 11.04.2019 мав допуск до державної таємниці.
Однак у спірний період з 01.01.2017 по 03.09.2018 позивачу були припинені виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у зв`язку з тим, що він постійно не працював з відомостями, що становлять державну таємницю (не створював, не зберігав, не ознайомлювався тощо).
Щодо довідки ГУНП в Луганській області від 27.10.2020 № 888/111/22-2020 на арк. спр. 34, в якій зазначено, що за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 ОСОБА_1 нарахована та сплачена надбавка за таємність в сумі 7537,50 грн, суд зазначає таке.
Представником відповідача 17.11.2020 надані письмові пояснення, в яких зазначено, що при складанні зазначеного розрахунку працівниками УФЗБО було допущено прикру технічну помилку та замість можливого розрахунку доплати ОСОБА_1 за роботу в умовах режимних обмежень зазначений документ був названий довідкою про суму нарахованої та сплаченої надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.
Відтак, в задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 в сумі 7537,50 грн, зобов`язання Головного управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 03.09.2018 в сумі 7537,50 грн - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 09 лютого 2021 року.
Суддя С.В. Борзаниця