
Справа № 647/301/21
№ провадження 3/647/284/2021
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.02.2021 року Суддя Бериславського районного суду Херсонської області Корсаненкова О.О., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Бериславського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , не працюючого, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124, ч.2 ст.130 КпАП України,
встановив:
27.01.2021 року о 17-50 год., ОСОБА_1 , на 56км + 600м а/д Херсон-Генічеськ, керував автомобілем ВАЗ-21043 д/н НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме різкий запах алкоголю з рота, нестійка хода. Від продуття alcotest 6810 ARBH-0590 та проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.130 КпАП України.
Крім того, 27.01.2021 року о 17-50 год., ОСОБА_1 , на 56км + 600м а/д Херсон-Генічеськ, керуючи автомобілем ВАЗ-21043 д/н НОМЕР_2 , перед початком руху з місця не переконався, що це буде безпечним, розпочав маневр та здійснив зіткнення з автомобілем ВАЗ-2107 д/н НОМЕР_3 , який здійснював заїзд на АЗС. В результаті ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 10.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст.124 КпАП України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, хоча про день та час розгляду справи був належним чином повідомлений, про що свідчить довідка про доставку смс-повідомлення. Причини неявки до суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне:
Відповідно до ст.7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно вимог ст. 245 КпАП України, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд зобов`язаний встановити ряд обставин: чи було вчинене адміністративне правопорушення, винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року, поліція згідно з покладеними на неї завданнями, серед іншого, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Як передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху України водій зобов`язаний на вимогу працівників поліції пройти у встановленому порядку медичне обстеження для визначення стану алкогольного сп`яніння,впливу наркотичних або токсичних речовин.
Пунктом 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин, а також передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у вказаному стані, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу.
У зв`язку з набранням чинності вказаного Закону було підписано новий наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 9 листопада 2015 року № 1452/735. Окрім наведених вище Закону та Інструкції № 1452/735 питання огляду водіїв транспортних засобів на стан сп`яніння також врегульовується: Кодексом України про адміністративні правопорушення; законами України «Про дорожній рух» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»; постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (в редакції від 28 жовтня 2015 року).
Огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
При цьому, огляд на стан сп`яніння проводиться: – поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; – лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов спеціальну підготовку (тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Огляд на стан алкогольного сп`яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп`яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп`яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. При цьому, не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Відповідальність за ч.1 ст. 130 КпАП України настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст.251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З пояснень свідка ОСОБА_2 від 27.01.2021 року, які містяться у матеріалах справи, вбачається, що на автодорозі Херсон-Генічеськ, біля АЗС НАВ, його працівниками поліції було запрошено в якості свідка для огляду водія автомобіля ВАЗ2104 д/н НОМЕР_2 , який від продуття алкотестер та проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння відмовився. Від водія було чути різкий запах алкоголю з порожнини рота, була нестійка хода та незв`язна мова. Письмові пояснення водій відмовився надавати.
З пояснень свідка ОСОБА_3 від 27.01.2021 року, які містяться у матеріалах справи, вбачається, що він керував автомобілем ВАЗ 2107 НОМЕР_4 , по автодорозі Херсон-Генічеськ зі сторони с. Бургунка, в сторону м. Берислав та побачив попереду автомобіль ВАЗ 2104 д/н НОМЕР_5 , який маневрував по всій дорозі. Автомобіль ВАЗ 2104 зупинився посеред дороги, перед заїздом на АЗС НАВ, об`їжджаючи його з лівої сторони, щоб також заїхати на АЗС, водій автомобіля ВАЗ 2104 різко розпочав рух та здійснив зіткнення з автомобілем ОСОБА_3 . Вийшовши, ОСОБА_3 побачив, що водій знаходиться у нетверезому стані, а саме розмовляв незв`язною мовою, була нестійка хода, відчувався різкий запах алкоголю з порожнини рота. В результаті цього зателефонував до поліції. Водій від продуття алкотестер та проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння відмовився. Письмові пояснення водій відмовився надавати.
Зазначене також підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 27.01.2021 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відеозаписом, доданими до адміністративних матеріалів.
З пояснень ОСОБА_1 від 27.01.2021 року, які містяться у матеріалах справи, вбачається, що 27.01.2021 року о 16-00 год., він вживав спиртні напої, а саме 0,5 л. горілки, після чого керував автомобілем ВАЗ 2104 д/н НОМЕР_5 . Зазначив, що більше такого не повториться. Від продуття алкотестер та проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння відмовився.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП України підтверджується схемою місця ДТП, яка сталася 27.01.2021 року на 56км + 600м а/д Херсон-Генічеськ, поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , посвідченням водія.
З рапорту поліцейського СРПП Бериславського ВП ГУНП в Херсонській області старшого сержанта поліції Михайлика Є. вбачається, що 27.01.2021 року під час несення служби в 1 зміну, зі служби 102 надійшло повідомлення про те, що на а/д Херсон-Генічеськ 56км, трапилося ДТП без потерпілих. Прибувши на місце учасників події було опитано учасників ДТП, складено схему місця ДТП та протокол за ст.124 КпАП України на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У останнього було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, а саме нестійка хода, незв`язна мова, запах алкоголю з порожнини рота. Водій від продуття алкотестер та проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння відмовився в присутності двох свідків.
Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст.124, ч.2 ст.130 КпАП України доказана повністю.
Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, судом враховується, характер скоєних правопорушень, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан і обставини, що пом`якшують та обтяжують його відповідальність, а також те, що ОСОБА_1 раніше притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення, положення ст.36 КпАП України, якою передбачено, що особа яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, в зв`язку з чим суд вважає, що відносно ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне покарання у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції ч.2 ст.130 КпАП України.
На підставі ст. 40-1 КпАП України з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у визначеному законом розмірі.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, ст.124, ч.2 ст.130 КпАП України, суд
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені правопорушень, передбачених ст.124, ч.2 ст.130 КпАП України.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст.124, ч.2 ст.130 КпАП України у вигляді штрафу у розмірі 20 400 гривень з позбавлення права керування транспортними засобами на три роки.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 454, 00 гривень. Судовий збір перераховувати на номер рахунку (IBAN) UA758999980313141206000021039, отримувач коштів: ГУК у Херсонській обл/Бериславський р-н/22030101, код за ЄДРПОУ 37959517, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.
Строк пред`явлення постанови до виконання – три місяці.
Постанова набрала законної сили _____ 2021 року.
Суддя О.О.Корсаненкова