Постанова № 94823653, 10.02.2021, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
348/2255/20
Номер документу
94823653
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/2255/20

10 лютого 2021 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Міськевич О.Я., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, жительки АДРЕСА_1 , працюючої заступником керуючого магазину «proStor» м. Надвірна, раніше не притягалась до адміністративної відповідальності, громадянки України,

за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

20.11.2020 до Надвірнянського районного суду надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 042472 від 14.11.2020, який складено поліцейським СРПП № 2 Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, старшим сержантом поліції Багрійчук В.П. вбачається, що 14.11.2020 о 15 год. 00 хв. в м. Надвірна, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки заступника керуючого магазину «proStor», не припинила роботу магазину «proStor», чим порушила вимоги п. 15 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020, зі змінами від 11.11.2020 року № 1100.

09.12.2020 від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 поступило письмове заперечення з додатками, згідно якого вбачається, що вона свою вину у вчиненому правопорушенні, передбаченому ст. 44-3 КУпАП не визнає. Зазначає, що вона працює на посаді заступника керуючого магазину «proStor». За посадовими обов`язками посада заступника керуючого магазину не належить до адміністративних посад суб`єктів господарювання. Таким чином вона не є посадовою особою, а є найманим працівником.

Виходячи зі змісту диспозиції ст. 44-3 КУпАП, це бланкетна норма, яка відсилає до інших актів законодавства, рішень органів місцевого самоврядування.

В даному випадку таким актом є Постанова КМУ від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами від 11.11.2020 року № 1100, відповідно до якої п. 15 стосується саме суб`єктів господарювання.

Отже суб`єктом правопорушення може бути лише суб`єкт господарювання.

За приписами ст. 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

З вище наведеного вбачається, що суб`єктом правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП є суб`єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність.

Вона не є суб`єктом господарювання, а також не є посадовою особою суб`єкта господарювання, оскільки є найманим працівником, який виконує покладені на нього обов`язки відповідно до посадової інструкції. Тому в розумінні ст. 44-3 КУпАП вона не є суб`єктом вказаного правопорушення.

Крім того згідно пп. 4 п. 15 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 зі змінами, внесеними від 11.11.2020, встановлено, що додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється, зокрема, приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами.

Магазин «proStor» здійснює господарську діяльність у сфері торговельного обслуговування населення, а саме роздрібну торгівлю продовольчими та непродовольчими товарами.

Магазин має в асортименті широкий вибір товарів медичного призначення (підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, вироби з вати, дитячі соски, перев`язочні матеріали, тести для діагностики вагітності, товари для дітей, дезінфікуючі засоби та інше), які містяться у Державному реєстрі медичної техніки та товарів медичного призначення, що розміщений на офіційному сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками за посиланням: https://www.dls.gov.ua.

Також підприємство долучилось до публічного договору Міністерства соціальної політики та є учасником соціального пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках». Магазин внесено до Реєстру закладів торгівлі, що приєдналися до публічного договору щодо реалізації пілотного проекту (Мінсоцполітики), та через нього здійснюється продаж спеціального асортименту дитячих товарів та товарів для породіль (а саме підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, дитячі товари), що включені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення.

Крім виробів медичного призначення, магазин також здійснює торгівлю кормами для тварин та продуктами харчування.

ТОВ «Стиль Д» внесено до Державного реєстру потужностей операторів ринку з обігу харчових продуктів, та магазин на законних підставах здійснює торгівлю продуктами харчування. Відомості про включення до Державного реєстру потужностей операторів ринку розміщено на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за посиланням: https://dpss.gov.ua/diyalnist/reyestrividkritidani.

Таким чином вище вказані приписи законодавства не накладають обмежень на режим та порядок роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який здійснює торгівлю товарами медичного призначення, продуктами харчування та кормами, у разі дотримання всіх можливих заходів щодо уникнення поширення гострої респіраторної хвороби СОVID-19.

Тому магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 », здійснюючи 14.11.2020 підприємницьку діяльність за адресою: м. Надвірна, майдан Шевченка 41-А, не порушив чинного законодавства України, що діяло на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 042472 від 14.11.2020.

На підставі наведеного просить провадження по справі щодо неї закрити у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

ОСОБА_1 роз`яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.

Допитана в судовому засіданні в якості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні, передбаченому ст. 44-3 КУпАП, не визнала з підстав, викладених у запереченні. Просила провадження по справі закрити у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали адміністративної справи дійшов наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Положення ст. 44-3 КУпАП передбачають адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Вказана норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов`язковими для виконання.

Так, відповідно до ст. 29 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них, які і є відповідними правилами.

З фабули протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 042472 від 14.11.2020 вбачається, що 14.11.2020 о 15 год. 00 хв. в м. Надвірна, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки заступника керуючого магазину «proStor», не припинила роботу магазину «proStor», чим порушила вимоги п. 15 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020, зі змінами від 11.11.2020 року № 1100.

Згідно пп. 4 п. 15 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами, внесеними постановою КМУ від 11.11.2020 за № 1100 встановлено, що додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами.

В матеріалах справи містяться письмові заперечення ОСОБА_1 до протоколу про адміністративного правопорушення, відповідно до яких магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » має в асортименті широкий вибір товарів медичного призначення (підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, вироби з вати, дитячі соски, перев`язочні матеріали, тести для діагностики вагітності, товари для дітей, дезінфікуючі засоби та інше), а також корми для тварин та продукти харчування. Також магазини мережі внесено до Державного реєстру потужностей операторів ринку з обігу харчових продуктів, та на законних підставах здійснюють торгівлю продуктами харчування (а.с. 3).

Згідно копії накладної на переміщення № Я-00114778430 від 12.11.2020 магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться в АДРЕСА_2 , має в асортименті широкий вибір товарів медичного призначення (підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, вироби з вати, дитячі соски, перев`язочні матеріали, тести для діагности вагітності, товари для дітей, дезінфікуючі засоби та інше), які містяться у Державному реєстрі медичної техніки та товарів медичного призначення, що розміщений на офіційному сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками за посиланням: https://www.dls.gov.ua. (а.с. 17-19).

Також відповідно до копій листа Мінсоцполітики та угоди про приєднання до публічного договору ТОВ «СТИЛЬ Д», яке є власником мережі магазинів «proStor», долучилось до публічного договору Міністерства соціальної політики та є учасником соціального пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках». Магазини «proStor» внесено до Реєстру закладів торгівлі, що приєдналися до публічного договору щодо реалізації пілотного проекту (Мінсоцполітики), та через них здійснюється продаж спеціального асортименту дитячих товарів та товарів для породіль (а саме підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, дитячі товари), що включені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення (а.с. 20-26).

Крім виробів медичного призначення, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » також здійснює торгівлю кормами для тварин та продуктами харчування, що підтверджується копією накладної на переміщення № Я-00114778430 від 12.11.2020 (а.с. 17-19).

ТОВ «СТИЛЬ Д» внесено до Державного реєстру потужностей операторів ринку з обігу харчових продуктів, та магазин на законних підставах здійснює торгівлю продуктами харчування. Відомості про включення до Державного реєстру потужностей операторів ринку розміщено на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за посиланням: https://dpss.gov.ua/diyalnist/reyestrividkritidani.

Таким чином приписи п. 15 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 не накладають обмежень на режим та порядок роботи магазинів «proStor», які здійснюють торгівлю товарами медичного призначення, продуктами харчування та кормами, у разі дотримання всіх можливих заходів щодо уникнення поширення гострої респіраторної хвороби СОVID-19.

Тому магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 », здійснюючи 14.11.2020 підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_2 , не порушило чинного законодавства України, що діяло на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 042472 від 14.11.2020 на ОСОБА_1 .

Крім того практикою ЄСПЛ констатується, що «національне законодавство має з достатньою чіткістю визначати межі та спосіб здійснення відповідного дискреційного права, наданого органам влади, щоб забезпечувати громадянам той мінімальний рівень захисту, на який вони мають право згідно з принципом верховенства права в Демократичному суспільстві» (п. 33 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Доменічіні проти Італії» (Domenichini v. Italy), Reports 1996-V).

Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст. ст. 9, 245, 252 КпАП України, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях події та складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі, а саме комплекс ознак передбачає чотири елементи: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт і суб`єктивна сторона. Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

Диспозиція ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Тобто, відповідальність за порушення вимог щодо заборони роботи суб`єктів господарювання, які приймають відвідувачів можуть нести тільки суб`єкти господарювання, оскільки вони здійснюють господарську діяльність.

За приписами ст. 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання нкнх входить до їх службових обов`язків.

Отже відповідальність за порушення заборони здійснення торгівельної діяльності в період карантину може нести лише власник підприємства або посадова особа підприємства, до службових обов`язків якої входить забезпечення виконання такої вимоги.

З протоколу про адміністративне правопорушення та пояснень ОСОБА_1 вбачається, що вона працює на посаді заступника керуючого магазином «proStor» м. Надвірна.

Визначення посадової особи органів управління товариства наведено у ст. 23 ЗУ «Про господарські товариства» (посадовими особами органів управління товариства є фізичні особи - голова та члени виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізор товариства, а також голова та члени іншого органу товариства, наділені повноваженнями з управління товариством, якщо утворення такого органу передбачено установчими документами товариства), посадової особи товариства – у ст. 42 ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (посадовими особами товариства є члени виконавчого органу, наглядової ради, а також інші особи, передбачені статутом товариства).

Також пунктом 3 ст. 65 Господарського кодексу України визначено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.

Враховуючи зазначене посадовими особами підприємств незалежно від форм власності є голова правління, президент, генеральний директор, директор, заступник директора, головний бухгалтер, а також фізична особа-підприємець.

Таким чином ОСОБА_1 не є посадовою особою, а є найманим працівником ТОВ «СТИЛЬ Д».

Також згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-нідприємців та громадських формувань, власником та керівником ТОВ «СТИЛЬ Д» (код 32014082), в якій працює ОСОБА_1 , є інша особа ( ОСОБА_2 ) (а.с. 16).

Враховуючи відсутність доказів про те, що заступник керуючого магазином ОСОБА_1 станом на 14.11.2020 року мала відповідні повноваження на виконання постанов КМУ № 641 від 22.07.2020 зі змінами від 11.11.2020 за № 1100, а також враховуючи, що вона є найманим працівником, не є суб`єктом господарювання, та не є посадовою особою суб`єкта господарювання в розумінні ст. 14 КУпАП, тому вона не може бути суб`єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.

Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Таким чином судом встановлено відсутність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах та в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

У відповідності до ч. 2 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Подані до суду матеріали не містять об`єктивних та фактичних даних, які б підтверджували, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП, дані протоколу є сумнівними.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вище наведене суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП не знайшла свого підтвердження належними та достатніми доказами, тому вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв`язку із відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, а провадження по справі закрити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 10, 14, 245, 247, 251, 252, 256, 280, 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП – закрити підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Міськевич О.Я.