Рішення № 94815799, 01.02.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
522/10062/19
Номер документу
94815799
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 522/10062/19

Провадження № 2/522/4000/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Стогнієнко Т.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» про визнання незаконними дій щодо нарахування обсягу, плати за спожитий природний газ, зобов`язання зробити перерахунок оплати за спожитий природний газ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позов, з урахуванням уточнень позовних вимог просить:

- визнати незаконними дії Акціонерного Товариства «Одесагаз» щодо нарахування обсягу та плати за спожитий природний газ ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) в частині визначення об`єму та обсягу спожитого природного газу, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, встановленого у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

- визнати незаконними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» щодо споживача ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 в частині нарахування плати за спожитий природний газ, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, встановленого у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

- зобов`язати відповідачів зробити перерахунок оплати за спожитий природний газ за період з 01.12.2016 року по 11.06.2018 року ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до норми споживання, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203 з врахуванням пільги як особи інвалідністю 2 групи внаслідок війни.

Позивач мотивує вимоги тим, що він проживає у квартирі АДРЕСА_3 з централізованим гарячим водопостачанням та теплопостачанням. В його користуванні знаходиться лише газова плита, яка використовується для приготування їжі.

Вказує, що представниками УЕГТ м.Одеси ПАТ «Одесагаз» були здійснені монтажні роботи зі встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу у будинку за адресою: АДРЕСА_2 , який введено в експлуатацію 01.12.2016 року без відома та згоди власників квартир у вказаному будинку.

Починаючи з 01.12.2016 року по 11.06.2018 року обсяг споживання природного газу за його особовим рахунком № НОМЕР_1 визначався відповідачами згідно п.5 Постанови КМ України «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуги з газопостачання за умови використання загальнобудинкового вузла обліку» №620 від 16.05.2002 року та склав 612,48 куб.м.. Внаслідок чого, визначений для сплати обсягу природного газу істотно збільшився і виявився неспівмірним із оплатою, яка нараховується обладнано індивідуальними лічильниками газу.

12.06.2018 року у квартирі був встановлений індивідуальний прилад обліку газу і розподіл обсягів природного газу за його рахунком здійснюється за показниками встановленого газового лічильника. Якщо порівнювати показники спожитого газу при наявності індивідуального лічильнику та при його відсутності, які були нараховані після встановлення загальнобудинкового лічильника, то вбачається, що показники індивідуального лічильника набагато менш, ніж нарахування, які були здійсненні після встановлення загальнобудинкового лічильника

Станом на 29.05.2019 року розрахунок заборгованості складає 3492,69 гривень, згідно нарахування за той обсяг природного газу, який був зроблений після встановлення загальнобудинкового лічильника.

Таким чином вбачається, що порушуються його права як споживача та існує невідповідність умов договору на постачання природного газу між побутовими споживачами та газорозподільною компанією , яким передбачається , що кошти сплачуються споживачем тільки за той газ, який він дійсно споживав. Вважає зазначені дії відповідачів неправомірні.

Враховуючи, що в порядку п.1 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він є ліквідатором катастрофи на ЧАЕС, має першу категорію та статус інваліда війни 2 групи, тому вважає можливим зобов`язати відповідачів зробити перерахунок оплати за спожитий природний газ за період з 01.12.2016 року по 11.06.2018 року ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до норми споживання, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203 з врахуванням пільги як особи інвалідністю 2 групи внаслідок війни.

ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» надало суду відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити у задоволення позову в частині вимог до ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» (а.с. 24 ? 26).

Акціонерне товариство «ОДЕСАГАЗ» надало відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволені позову в повному обсязі (а.с. 50 ? 53).

Учасники справи в судове засідання не з`явились, про день, місце та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Позивач звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

11.11.2020 року до суду надійшла заява представника ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» про розгляд справи без участі представника, з урахуванням відзиву.

Представник ПАТ «Одесагаз» про причини неявки суд не повідомив.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживає у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

На ім`я позивача, як споживача газу, оформлено особовий рахунок № НОМЕР_1 . На час виникнення спірних правовідносин індивідуальні лічильники газу у позивача не були встановлені.

Працівниками ПАТ «Одесагаз» за адресою: м. Одеса, вул. Софіївська, 30 встановлено загальнобудинковий прилад обліку природного газу, який введено в експлуатацію з 01 листопада 2016 року.

На момент встановлення загальнобудинкового лічильника природного газу на особовому рахунку № НОМЕР_1 заборгованість відсутня (а.с. 25)

Після встановлення загально будинкового вузла обліку природного газу 01 грудня 2016 року введений в експлуатацію. ПАТ «Одесагаз» розпочало визначати об`єм та обсяг споживання позивачу за його показниками, а ТОВ «Одесагаз-постачання» почало здійснювати облік спожитого газу споживачам у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загальнобудинкового лічильника.

Про вказані обставини позивачу стало відомо при отриманні рахунків за грудень 2016 року.

Судом встановлено, що про встановлення загальнобудинкового лічильника у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 також про те, що облік спожитого газу, споживачам без індивідуальних газових лічильників у цьому будинку буде здійснюватися не за передбаченими законодавством нормами споживання, а за показниками загальнобудинкового лічильника та з якого часу позивача відповідачами проінформовано не було.

Правовідносини з постачання, обліку природного газу споживачам, встановлення газових лічильників регулюються Законом № 3533-VI, Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620, Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року N 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

Згідно з ч.1ст.19 Закону № 1875-IV, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі Закон № 3533-VI).

Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС Оператор ГРМ - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Встановлено, що позивачі є споживачами природного газу, а відповідач ПАТ «Одесагаз» - є оператором газорозподільної мережі (ГРМ), виконавцем комунальної послуги, спрямованої на задоволення потреби фізичної особи у забезпеченні газопостачанням, а ТОВ «Одесагаз-постачання» постачальником газу.

Суду не надані докази, що позивач відмовився від безкоштовного встановлення лічильників газу в квартирі. Передбачена додатком №10 гранична норма споживання газу становить 9,8 куб.м на людину на місяць. Однак, згідно загальнобудинкового лічильника, виставлена оплата за газ по 40 і більше куб.м на людину, що суперечить Кодексу газорозподільних систем, та додатку 10 до нього. Внаслідок чого споживач має сплачувати завищену вартість газу.

12 червня 2018 року ОСОБА_1 в квартирі встановлений індивідуальний прилад обліку природного газу, що підтвердили учасники справи в ході судового розгляду.

Як вбачається із матеріалів справи, з 01.12.2016 року по 11.06.2018 року обсяг споживання природного газу в квартирі позивача розрахований відповідно до норм споживання, встановленої Постановою КМУ України від 23 березня 2016 року № 203.

Рішенням Окружного адміністративного суду від 13.02.2020 року адміністративний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункт 1, абзаци 2 і 3 пункту 2, пункт 3, абзац 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 143 «Питання споживання природного газу» та Додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 143 «Питання споживання природного газу». Рішення набрало законної сили.

На підставі Постанови КМУ № 143 від 27.02.2019 року норми споживання природного газу побутовими споживачами природного газу у разі відсутності лічильників газу втратили чинність.

Відповідно до чинного законодавства оплата за спожитий газ в такому випадку здійснюється відповідно до норми споживання, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203, в розмірі 4,4 кубометрів газу на одну зареєстровану особу(Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання на 1 людину). Постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 р. № 609 норму споживання зменшено до 3,3 кубометрів газу на одну зареєстровану особу.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» якщо виконавець послуги нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору та ціни продукції визначеної неналежним чином.

Згідно з положеннями ст. 6 Закону № 3533-VI та графіками оснащення квартир і приватних будинків лічильниками газу, розробленими відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу», газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі (плита газова + газова колонка) - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року (відповідно до абзацу четвертого підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 6 зі змінами, внесеними згідно із Законом від 21 грудня 2017 року № 2260-VIII, - тільки для приготування їжі - з 01 січня 2021 року).

За змістом ст. 1 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VI (тут і надалі, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 3533-VI) споживачі природного газу - це фізичні особи (населення), фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону № 3533-VI фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до приписів ст.6 Закону № 3533-VI суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані, зокрема, забезпечити встановлення лічильників газу: для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 01 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 01 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року.

У разі не встановлення населенню лічильників газу суб`єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5.4 глави 5 розділу ІХ Кодексу ГРС (в редакції, чинній на момент виникнення спору) визначено, що за ініціативи балансоутримувача (управителя) або оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Балансоутримувач (управитель) не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ.

У разі наявності вузлу обліку газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об`єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об`єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого Постановою № 620.

Відповідно до пункту 5.5 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого Постановою № 620 (в редакції чинній на момент виникнення спору), встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку.

Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) (далі - експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов`язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.

ПАТ «Одесагаз» не надано до суду доказів, що договори між окремими побутовими споживачами (власниками квартир, не обладнаних квартирними лічильниками газу) та відповідачами, зокрема щодо встановлення загальнобудинкового лічильника та проведення оплати за показниками такого лічильника, також не укладалися.

Отже, в даному випадку порушуються права позивача, як споживача послуг. Дії ПАТ «Одесагаз» призводять до порушення умов договору на постачання природного газу, укладеного між побутовими споживачами та газорозподільною компанією, яким передбачається, що кошти сплачуються споживачем тільки за той газ, який вони дійсно споживали.

Зміст статті 6 Закону № 3533-VI свідчить про наявність безумовного обов`язку відповідних суб`єктів господарювання - газорозподільних організацій забезпечити встановлення лічильників для такої категорії споживачів природного газу, як населення, у вигляді приладів обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем.

При цьому таких споживачів не зобов`язано відшукувати джерела фінансування приладів та робіт, які підлягають встановленню, або забезпечувати цими приладами відповідних суб`єктів господарювання.

Невстановлені лічильників в квартирах позивачів призводить до нарахування власникам (користувачам) квартир, необладнаних квартирними лічильниками, сум за споживання газу, який не використовувався споживачами.

В той же час встановлення загальнобудинкового лічильника із позивачем не погоджувались.

Крім того, ст. 6 Закону № 3533-VI визначає обов`язок газорозподільної організації встановити саме квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку.

Враховуючи те, що відповідач ПАТ «Одесагаз» у відповідності до вимог ст. 6 Закону № 3533-VI не забезпечило встановлення індивідуального лічильнику газу позивачу (Споживачу), тому встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу без погодження із позивачем та нарахування вартості спожитого газу на підставі показників загальнобудинкового вузла обліку газу безпосередньо порушують права позивача, оскільки в процесі обліку спожитого газу не відображається фактичне споживання газу кожним окремо споживачем багатоквартирного будинку, у квартирі якого відсутній лічильник, що призводить до нарахування вартості споживання газу, який насправді не використовувався споживачами, а саме: позивача у справі.

ДП «Житлове управління «РЕНЕСАНС-92» листом від 03.07.2019 року на адвокатський запит повідомило, що договір між ЖУФ «Ренесанс» ЛТД - 92 та ПАТ «Одесагаз» або ТОВ «Одесагаз-Постачання» про зняття показників загального будинкового вузлу обліку газу за адресою: АДРЕСА_2 не укладався (а.с. 63).

Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідачів позивач, як споживач газу у вказаному будинку поставлений у нерівне становище. Встановлення відповідними суб`єктами господарювання газорозподільними організаціями за власний рахунок лічильників для такої категорії споживачів природного газу як населення саме у вигляді таких приладів обліку природного газу, дозволяють визначення обсягів споживання кожним окремим споживачем.

На вказані обставини звертає увагу Велика Палата Верховного Суду у постанові № 14-347цс18 від 07 листопада 2018 року, справа № 214/2435/17 та в постанові Верховного Суду від 12 грудня 2018 року по справі № 676/3059/17, провадження № 61-37783св18.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку що встановлення ПАТ «Одесагаз» загальнобудинкового вузла обліку газу в процесі споживання газу не відображає фактичного споживання газу кожним споживачем багатоквартирного будинку окремо, що породжує нарахування сум за споживання газу, який насправді не використовується споживачем.

Суд вважає необхідним відмовити у задоволені вимог про зобов`язання відповідачів зробити перерахунок оплати за спожитий природний газ за період з 01.12.2016 року по 11.06.2018 року ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до норми споживання, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203, оскільки зазначена постанова втратила чинність.

При цьому, в порядку п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову, суд важає необхідним покласти судові витрати на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 6, 19 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», ст.ст. 1-23, 76-81, 95, 131, 141, 258-259, 264-265, 352, 353, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» про визнання незаконними дій щодо нарахування обсягу, плати за спожитий природний газ, зобов`язання зробити перерахунок оплати за спожитий природний газ задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Акціонерного Товариства «Одесагаз» щодо нарахування обсягу та плати за спожитий природний газ ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) в частині визначення об`єму та обсягу спожитого природного газу, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, встановленого у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

Визнати незаконними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» щодо споживача ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) в частині нарахування плати за спожитий природний газ, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, встановленого у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

Стягнути з Акціонерного товариства «Одесагаз» на користь держави судовий збір в розмір в розмірі 768,40 гривень.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» на користь держави судовий збір в розмір в розмірі 768,40 гривень.

У задоволені решти вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 11 лютого 2021 року.

Суддя Р.Д. Абухін

01.02.2021