Ухвала суду № 94814663, 11.02.2021, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
504/3570/20
Номер документу
94814663
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 504/3570/20

Номер провадження 1-кп/504/642/21

УХВАЛА

11.02.2021смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Жовтан П.В.

за участю секретаря судових засідань Сокурцової Т.О.,

прокурора Крещенко В.В.

підозрюваного ОСОБА_1 ,

захисника підозрюваного - адвоката Федорончук І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Доброслав Одеської області клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Одеської обласної прокуратури Крещенка В.В. про звільнення від кримінальної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, громадянина України, освіта вища, одруженого, має на утриманні н/л дитину 2010 р.н., директора

ТОВ «Мультистор», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №32020160000000074 від 28.10.2020р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Одеської обласної прокуратури Крещенко В.В. звернувся до Комінтернівського районного суду Одеської області із клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 , який підозрюється в умисному ухиленні від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування коштів у значних розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-1 КК України.

З клопотання вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю «Мультистор» (код ЄДРПОУ 41723692) зареєстроване Лиманською районною державною адміністрацією Одеської області 09.11.2017р., про що в Єдиному державному реєстрі відомостей про юридичну особу здійснено запис № 1 538 102 0000 016917 та цього ж дня взято на податковий облік у Лиманській ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (у теперішній час Лиманська ДПІ ГУ ДПС в Одеській області) за № 151717277073. Вказане підприємство зареєстровано платником єдиного соціального внеску за № 10000001056665. Основний вид діяльності - роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах (за КВЕД _47.73).

Відповідно до п.6 протоколу №1 Зборів засновників (учасників) ТОВ «Мультистор», директором створеного підприємства з правом підпису документів призначено ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

Відповідно до п. 6.10.1 Статуту ТОВ «Мультистор» - директор вирішує всі питання діяльності товариства, за винятком тих, що віднесені до компетенції Зборів учасників.

Відповідно до п. 6.10.2 Статуту ТОВ «Мультистор» директор:

- діє без довіреності від імені товариства, видає накази та розпорядження, розпоряджається майном і коштами;

- затверджує підписами усі документи фінансового, матеріального, майнового, розрахункового та кредитного характеру, які є основою бухгалтерських записів, в тому числі угоди, зобов`язання, звіти та баланси.

Відповідно до ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податку зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

Згідно з п.п.16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податку зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України.

Частиною 3 ст. 65 Господарського кодексу України встановлено, що керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.

У відповідності до вимог ст.128 Господарського кодексу України, на директора ТОВ «Мультистор» ОСОБА_1 покладено обов`язок вести облік результатів своєї діяльності відповідно до вимог законодавства, своєчасно надавати податковим органам декларацію про доходи та інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов`язкових платежів, сплачувати податки, збори та інші обов`язкові платежі в порядку і розмірах, встановлених Законом.

Частиною 7 ст.128 Господарського кодексу України, визначено, що ОСОБА_1 , як директор ТОВ «Мультистор» зобов`язаний додержуватися вимог, передбачених статтями 46 і 49 цього Кодексу, а також іншими законодавчими актами, і несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність за завдані ним шкоду і збитки.

Згідно ст.ст. 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» керівник підприємства: несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку на підприємстві; несе відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених в них даних, та інше.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про господарські товариства» встановлено, що виконавчим органом товариства з обмеженою відповідальністю являється директор, який вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників.

Відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №336 від 29.12.2004р., до обов`язків ОСОБА_1 , як директора ТОВ «Мультистор», входить керування виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю підприємства, окрім того, він відповідає за наслідки прийнятих рішень, а також фінансово-господарські результати його діяльності, забезпечує виконання підприємством усіх зобов`язань перед державним та місцевим бюджетами.

Згідно ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI: єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Стаття 3 вказаного Закону визначає, що основним принципами збору та ведення обліку єдиного внеску є обов`язковість його сплати та відповідальність платників єдиного внеску за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.

Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що платником єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно статті 6 зазначеного Закону платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 5 ст. 8 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п. 4, п. 5 та п. 5-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20-го числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення).

Статтею 9 вказаного Закону визначено що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати.

Таким чином, займаючи посаду директора ТОВ «Мультистор», яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій (обов`язків), ОСОБА_1 , як службова особа вказаного підприємства, відповідав у тому числі за правильність нарахування та своєчасну сплату податків, зборів, обов`язкових платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, так як це передбачено законодавством України.

Однак, ОСОБА_1 достовірно знаючи про вказані вимоги законодавства, діючи умисно та в їх порушення, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання обов`язків перед бюджетом, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді несплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, маючи єдиний умисел, будучи директором ТОВ «Мультистор», у звітні періоди з січня 2018 року по грудень 2019 року вчинив умисні протиправні дії направлені на ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Так, ОСОБА_1 , перебуваючи на своєму робочому місці, в офісному приміщенні розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , при здійсненні фінансово-господарської діяльності ТОВ «Мультистор», розуміючи незаконність своїх дій, та те, що обов`язок зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є безумовним і першочерговим, достовірно знаючи, що в період з січня 2018 року по грудень 2019 року частина заробітної плати у сумі 4 764483,78 грн співробітникам вказаного підприємства виплачувалась у готівковій формі, 16.02.2018, 20.03.2018, 18.04.2018, 15.05.2018, 15.06.2018, 08.07.2018, 16.08.2018, 19.09.2018, 17.10.2018, 10.11.2018, 14.12.2018, 19.01.2019, 18.02.2019, 19.03.2019, 19.04.2019, 17.05.2019, 13.06.2019, 15.07.2019, 16.08.2019, 06.09.2019, 07.10.2019, 18.11.2019, 18.12.2019, 13.01.2020 сформував, та подав за своїм електронним підписом до Лиманської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області звіти «Про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» з додатками до них, за звітні періоди січень 2018 року - грудень 2019 року, в яких занизив суму нарахованої заробітної плати співробітникам ТОВ «Мультистор» на 4 764483,78 грн, а також здійснив нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не врахувавши єдиний внесок у сумі 1 011 514,59 грн.

Враховуючи викладене, директор ТОВ «Мультистор» ОСОБА_1 , діючи умисно, ухилився від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 1 011 514,59 грн. що є значним розміром, так як у 1000 разів перевищує встановлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян.

На підставі викладеного ОСОБА_1 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-1 КК України, за кваліфікуючими ознаками - умисне ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування коштів у значних розмірах.

28.10.2020р. ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-1 КК України.

Однак, ОСОБА_1 сплатив збиток спричинений державі в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями № 38 від 13.12.2019р. на суму 300 000 грн., № 65 від 20.12.2019р. на суму 300 000 грн., № 73 від 31.01.2020р. на суму 300 000 грн., № 12048 від 05.10.2020р. на суму 100 000 грн., № 12063 від 27.10.2020р. на суму 11 514,59 грн. Загальна сума сплати 1 011 514,59 грн.

На підставі чого прокурор звернувся до суду із вказаним клопотанням.

Згідно ст. 44 КК України, особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України.

Частиною 4 ст. 212-1 КК України передбачено, що особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частинами першою або другою ст. 212-1 КК України, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування чи страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодувала шкоду, завдану фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).

В ході судового розгляду прокурор підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.

Підозрюваний ОСОБА_1 , після роз`яснення йому положень ч. 3 ст. 285 КПК України, не заперечував проти закриття кримінального провадження з підстав, передбачених ст.ст. 44, 212-1 КК України, із чим погодився його захисник-адвокат Федорончук І.В.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення здійснюється судом.

Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

28.10.2020 року, ОСОБА_1 надано письмову згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212-1 КК України.

На підставі викладеного, судом встановлено підстави для звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження відносно нього, у зв`язку з чим заявлене клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 44, ч. 4 ст. 212-1 КК України, ст. ст. 284, 285, 286 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Одеської обласної прокуратури Крещенка В.В. про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 44, ч. 4 ст. 212-1 КК України, а кримінальне провадження закрити.

Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.

Суддя Жовтан П. В.