
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Провадження № 3/760/1933/21
Справа № 760/1375/21
22 січня 2021 року м. Київ
Солом`янський районний суд міста Києва в складі головуючого - судді Зуєвич Л.Л.,
за участю:і секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,
представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденко В.В. (довіреність від 13.11.2020),
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 / АДРЕСА_1 ), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України (далі - МК України),
В С Т А Н О В И В :
20.01.2021 до Солом`янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 1924/10000/20 від 17.12.2020, за змістом якого:
«15.12.2020 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці Держмитслужби, на території цеху № 2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2, до митного контролю було подано міжнародне поштове відправлення (далі - МПВ), яке переміщувалось зі Сполучених Штатів Америки до України за митною декларацією CP 72 № CJ455769916US.
Згідно даних зазначених в митній декларації CP 72 та на оболонці міжнародного поштового відправлення № CJ455769916US:
- відправником посилки є громадянка ОСОБА_1 / ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 / АДРЕСА_1 ;
- одержувачем посилки є ОСОБА_3 / ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_2 / АДРЕСА_2 .
В митній декларації CP 72 № CJ455769916US, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графах «Докладний опис вкладення/ кількість/ вартість» відправником МПВ, громадянкою ОСОБА_1 , зазначено «Care Package/ 3/ 1.00 US$», що в перекладі на українську мову означає «Пакет Догляду/ 3/ 1.00 долар США».
При здійсненні митного огляду з розпакуванням даного МПВ, було встановлено, що в ньому знаходяться не зазначені у митній декларації CP 72 № CJ455769916US мобільні телефони торгової марки «iPhone», а саме:
-мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, model:А2172, imei: НОМЕР_1 , в упаковці виробника та в комплекті - 1 комплект;
-мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, model:А2172, imei: НОМЕР_2 , в упаковці виробника та в комплекті - 1 комплект;
-мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, model:А2172, imei: НОМЕР_3 , в упаковці виробника та в комплекті - 1 комплект.
Також, громадянкою ОСОБА_1 не було зазначено в митній декларації інформацію стосовно вартості мобільних телефонів iPhone 12, оскільки згідно рішення про коригування митної вартості товарів - вартість мобільних телефонів становить 2 037 доларів США, тобто (за курсом НБУ) 56 763,24 грн.
Таким чином, громадянка ОСОБА_1 , вчинила дії, що призвели до незаявлення за встановленою формою в митній декларації CР 72 точних та достовірних відомостей про товар, а саме: мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, у кількості 3 комплекти, який підлягає обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Враховуючи викладене, в діях відправника міжнародного поштового відправлення № CJ455769916US - гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_3 ) наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. МК України».
Безпосередні предмети правопорушення, в порядку ст. 511 МК України вилучені та зберігаються на складі Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8 А.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - громадянка ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), у судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялася відповідальною особою Київської митниці шляхом направлення на її адресу протоколу про порушення митних правил за ст. 472 МК України, що підтверджується наявним в матеріалах справи супровідним листом від 17.12.2020 та реєстром міжнародних поштових відправлень від 18.12.2020.
Крім того, про дату час та місце судового розгляду суд повідомляв громадянку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Будь-яких заяв та клопотань від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, станом на момент розгляду справи не надійшло. Про причини неявки суду не повідомлено.
Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Приписами ст. 525 МК України встановлено, що справа про порушення митних правил розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання посадовою особою митного органу або судом (суддею) матеріалів, необхідних для вирішення справи.
Тобто, законодавством встановлено строки здійснення провадження у справах про притягнення до відповідальності з метою забезпечення учасникам процесу визначеності у часі, протягом якого суд розгляне справу. Водночас протягом такого строку особу наділено процесуальними правами та обов`язками, що дає їй можливість, в тому числі з використанням адміністративного ресурсу (повноважень суду щодо витребування доказів, допиту свідків тощо), представити суду доводи на захист своєї правової позиції. Добросовісна участь особи у процесі вирішення її справи полягає в активній участі у розгляді її справи і недопущенні зловживань наданими їй правами.
Дотримання балансу між інтересами всіх сторін при розгляді справи покладено на суд, який, вирішуючи питання про права та обов`язки сторін, також зобов`язаний дотримуватися встановлених законодавством правил та строків розгляду справи.
За наведених обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що особа, яка притягається до відповідальності, про час та місце розгляду справи повідомлена, що підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 22.01.2021 не заперечував.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці щодо притягнення громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення ним митних правил.
Заслухавши пояснення представника митниці, розглянувши отримані матеріали, суд звертає увагу на наступне.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 МК України.
Частиною 7 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Згідно ч. 2 ст. 234 МК України, товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 235 МК України встановлено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ст. 236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Таким чином відповідно до вимог ст.ст. 234, 236 МК України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Підпунктом 3 та ч. 1 ст. 196 МК України встановлено, товари що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Згідно ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення.
Незаявлення точних відомостей про переміщуванні товари тягне за собою переміщення вказаних товарів через митний кордон України з порушенням норм Митного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об`єктивного дослідження доказів та з`ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв`язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ст. 472 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих та пом`якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до санкції ст. 472 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Стягнення за вчинене адміністративне правопорушення має накладатися тільки в межах санкції статті МК України, застосування іншого, більш м`якого виду стягнення чинним законодавством про адміністративну відповідальність не передбачено.
При цьому суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються із наступних джерел: протоколу про порушення митних правил, протоколів процесуальних дій, додатків до зазначених протоколів; пояснень свідків; пояснень особи, яка притягується до відповідальності; висновку експерта; інших документів (належним чином завірених копій або витягів з них) та інформації у тому числі тієї, що перебуває в електронному вигляді, а також товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Щодо вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 49 МК України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 53 МК України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару.
Частиною 4 ст. 368 МК України передбачено, що у разі наявності доказів недостовірності заявленої фактурної вартості товарів митні органи визначають їх вартість самостійно, на підставі ціни на ідентичні або подібні (аналогічні) товари відповідно до вимог цього Кодексу.
Вартість предметів правопорушення визначена у відповідності до ч. 4 ст. 369 МК України та становить 56 763,24 грн, що підтверджується рішенням Київської митниці про коригування митної вартості товарів № UA100160/2020/004206/1 від 17.12.2020 (а.с. 15).
Разом з тим, матеріали не містять будь-яких документів, які б оспорювали чи заперечували вартість товару, визначену уповноваженою особою митниці. Доказів про незаконність відповідного рішення митних органів суду не надано.
Відповідно до митного законодавства України, товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Вина громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, підтверджується зібраними у справі доказами: протоколом про порушення митних правил № 1924/10000/20 від 17.12.2020.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи та ступінь вини порушника, суд вважає, що на громадянку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 472 МК України, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил, з їх конфіскацією на користь держави.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та Закону України «Про судовий збір» з громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 3, 196, 197, 235, 257, 264, 266, 368, 458, 467, 472, 527-529 МК України, ст.ст. 8, 247, 265, 283, 284, КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винною громадянку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 / АДРЕСА_1 ), у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Накласти на громадянку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі ста відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 56 763 (п`ятдесят шість тисяч сімсот шістдесят три) гривні 24 коп, який необхідно сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач: ГУК у м.Києві/ Солом`янський район/21081100, код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №___, П.І.Б. (порушника).
Конфіскувати на користь держави безпосередні предмети порушення митних правил, а саме:
-мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, model:А2172, imei: НОМЕР_1 , в упаковці виробника та в комплекті - 1 комплект;
-мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, model:А2172, imei: НОМЕР_2 , в упаковці виробника та в комплекті - 1 комплект;
-мобільний телефон iPhone 12, Blue, 64 GB, model:А2172, imei: НОМЕР_3 , в упаковці виробника та в комплекті - 1 комплект.
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) судовий збір у розмірі 454,00 грн на наступні реквізити:
отримувач коштів: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. Л. Зуєвич