
415/5455/20
2/415/511/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Луньової Д.Ю.,
за участю: секретаря судового засідання Павлов О.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за позовом цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області в особі першого заступника міського голови Шальнєва Андрія Леонідовича та Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду знаходиться вищевказана справа.
09 листопада 2020 року ухвалою Лисичанського міського суду Луганської області у задоволенні клопотання позивача про залучення співвідповідача – Військово-цивільної адміністрації м. Лисичанськ Луганської області відмовлено, залучено до участі у справі Військово-цивільну адміністрацію м. Лисичанськ Луганської області як правонаступника прав та обов`язків Лисичанської міської ради Луганської області та витребувано у відповідача докази.
Постановою Луганського апеляційного суду від 22 грудня 2020 року ухвалу Лисичанського міського суду Луганської області в частині відмови у задоволенні клопотань про залучення до участі у справі співвідповідача та залучення Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області до участі у цивільній справі як правонаступника прав та обов`язків Лисичанської міської ради Луганської області скасовано та в цій частині справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
09 листопада 2020 року представник Військово-цивільна адміністрація міста Лисичанськ Луганської області звернувся до суду з заявою в якій зазначив, що Указом Президента України № 293/2020 від 27 липня 2020 року утворено Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області. Станом на 09 листопада 2020 року в Лисичанській міській раді не працює жодної посадової особи, у зв`язку з чим направити повноважного представника Лисичанської міської ради не представляється можливим. З огляду на викладене пропонували розглянути питання щодо залучення в якості співвідповідача Військово-цивільну адміністрацію.
10 листопада 2020 року позивачка надала клопотання в якому просила залучити до участі у справі співвідповідача Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Сторони в судове засідання не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи та клопотання позивача виходить з наступного.
Щодо заяви Військово-цивійної адміністрації м. Лисичанськ Луганської області суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до акінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання заклопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
З аналізу зазначеної норми права вбачається, що питання про залучення до участі у справі співвідповідача або заміни первісного відповідача належним відповідачем вирішує суд лише за клопотанням позивача.
Разом з тим, правом подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб, відповідно до ч. 1 ст. 43 ЦПК України мають право лише учасники справи.
Звернувшись до суду позивач визначила коло учасників справи та пред`явила вимоги до Лисичанської міської ради Луганської області в особі першого заступника міського голови Шальнєва Андрія Леонідовича та Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал». Військово-цивільна адміністрація міста Лисичанськ Луганської області не є учасником справи та не має права подавати заяви, зокрема і про залучення до участі співвідповідача, оскільки виключним правом подання такого клопотання, відповідно до ст. 51 ЦПК України є позивач.
Щодо заяв позивача з приводу залучення співвідповідача суд зазначає наступне.
Частиною першою статі ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Принцип диспозитивності у цивільному судочинстві реалізується шляхом вільного використання та розпорядження такими процесуальними правами, які зокрема, впливають на виникнення, рух, розвиток і закінчення судового розгляду (право на звернення з позовом, право на зміну предмета або підстав позову, право позивача заявити клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем або про залучення до участі у справі іншої особи як співвідповідача), випливають з участі у розгляді справи, забезпечують сторонам належний судовий захист.
Відповідно до статті 175 ЦПК України викладаючи зміст позовної заяви, саме позивач визначає коло відповідачів, до яких він заявляє позовні вимоги.
Відповідач - це особа, яка має безпосередній зв`язок зі спірними матеріальними правовідносинами, та на думку позивача, порушила, не визнала або оспорила його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у цивільній справі для відповіді за пред`явленими вимогами.
Указом Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 утворено військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 3 ч. 1, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації». Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів). Повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради.
Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради (ч. 11 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).
Частиною 4 статті 87 ЦК України передбачено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
03 серпня 2020 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію юридичної особи - військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області за № 13811020000002377.
Організаційні та процедурні питання діяльності військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ регулюються Регламентом, затвердженим розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації «Про внесення змін до Регламенту військово-цивільної адміністрації та затвердження його у новій редакції» № 266 від 04 вересня 2020 року.
Частиною 2 Регламенту передбачено, що військово-цивільна адміністрації міста Лисичанськ - це тимчасовий державний орган, що здійснює на території міста Лисичанськ повноваження Лисичанської міської ради, її виконавчих органів, голови та інші повноваження, які визначені Законом України «Про військово-цивільні адміністрації», та забезпечує:…здійснення повноважень міської ради, її виконавчих органів та делегованих повноважень.
Отже, з часу утворення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області повноваження Лисичанської міської ради Луганської області припинено, та перейшли до військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості співвідповідача військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Керуючись ст. 43, 51, 175, 247 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про залучення до участі у справі співвідповідача – задовольнити.
Залучити Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області (місцезнаходження: вул. ім. М. Грушевського, буд. № 7, м. Лисичанськ, Луганська область, ЄДРПОУ 43745697) до участі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області в особі першого заступника міського голови Шальнєва Андрія Леонідовича та Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу як співвідповідача.
Роз`яснити залученому відповідачу його право надіслати (надати) відзив з урахуванням вимог ст. 178 ЦПК України не пізніше п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали. Відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надсиланням (наданням) відзиву до суду.
Попередити учасників справи, що право на подання доказів, відзиву та пояснень є їх правом, але у разі їх неподання чи несвоєчасного подання без поважних причин справа буде розглянута судом за наявними у ній матеріалами.
Копію ухвали направити особам, що беруть участь у справі, а залученому відповідачу разом з копією ухвали копію позовної заяви з додатками.
У судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: https://lsm.lg.court.gov.ua/sud1214 на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Д.Ю. Луньова