Рішення № 94800255, 11.02.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
580/5711/20
Номер документу
94800255
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2021 року справа № 580/5711/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ про стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подала в Черкаський окружний адміністративний суд позов до БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (19222, Черкаська обл., Жашківський р-н, село Баштечки; код ЄДРПОУ 26324527) (далі - відповідач) про стягнення з відповідача на її користь заборгованості з середнього заробітку на період працевлаштування, але не більше шести місяців, у сумі 77544,00грн.

В обґрунтування зазначено, що відповідач відмовив у виплаті середнього заробітку на період її працевлаштування всупереч вимог закону. Тому просила задовольнити позов.

Ухвалою суду від 15.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також установлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву.

06.01.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх.№504/21), в якому просив відмовити у задоволені позову повністю. В обгрунтування зазначив, що позивачка на час обрання її на виборну посаду - 12.11.2015 не працювала, що підтверджується записом у її трудовій книжці. Тому безпідставно звернулася з відповідним позовом. Додатково зазначив, що позивач не довела припинення діяльності Тинівської сільської ради як юридичної особи і що відповідач став її правонаступником. Тому відсутні законодавчі підстави для стягнення середнього заробітку на період працевлаштування за шість місяців.

13.01.2021 ухвалою суд задовольнив клопотання позивача та залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (19222, Черкаська обл., Жашківський р-н, село Баштечки, вулиця Миру, будинок 8; код ЄДРПОУ 04408637).

19.01.2021 позивач надіслала до суду відповідь на відзив, в якій просила стягнути з відповідача на її користь середню заробітну плату на період працевлаштування в сумі 77544,00грн. В обгрунтування зазначила, що твердження відповідача про безпідставність її звернення із вказаним позовом спростовується Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Ним встановлено, що депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. Доводи відповідача проте що позивач не працювала на дату її обрання секретарем сільської ради, спростовуються записами трудової книжки, в якій зазначено, що позивач звільнена з посади в зв`язку з обранням її на виборну посаду секретаря Тинівської сільської ради.

Зважаючи на відсутність обгрунтованих клопотань від сторін про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання), а також заперечень на розгляд справи у спрощеному провадженні, відсутність необхідності призначення експертизи та допиту свідків, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Записами трудової книжки позивача підтверджується, що позивач з 25.08.2015 призначена призначена виконувачем обов`язків заступника директора Тинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Жашківської районної ради з виховної роботи та вчителя української мови і літератури та зарубіжної літератури (наказ від 25.08.2015 №431-к). 11.11.2015 звільнена з посади заступника директора школи з виховної роботи та вчителя української мови і літератури у зв`язку з обранням на виборну посаду секретаря Тинівської сільської ради наказ від 11.11.2015 №696-к). 12.11.2015 обрана на посаду секретаря сільської ради (рішення сільської ради від 12.11.2015 №1-2/VIІ). 05.11.2020 повноваження секретаря сільської ради закінчились на підставі ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» (рішення Баштечківської сільської ради від 05.11.2020 №1-4/ VIІІ).

Довідкою виконавчого комітету Тинівської сільської ради від 02.11.2020 №137 підтверджується, що позивачу нарахована заробітна плата за два місяці роботи, які передують її звільненню - 05.11.2020:

за вересень 2020 року - за 22 робочих днів у місяці грошове забезпечення склало 12924,00грн.;

за жовтень 2020 року за 21 робочий день у місяці грошове забезпечення склало 12924,00грн. (разом - 25848,00грн., середньоденна заробітна плата в розрахунку на 1 робочий день - 601,12грн.).

Згідно з рішенням відповідача від 17.03.2020 №9-5/VIІ «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до Баштечківської сільської об`єднаної територіальної громади» відповідачем надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Павлівка Павлівської сільської ради та Тинівка Тинівської сільської ради Жашківського району до Баштечківської сільської об`єднаної територіальної громади Жашківського району Черкаської області з центром у селі Баштечки.

Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-1/VIІІ підтверджується початок повноважень новообраних депутатів восьмого скликання у 7 округах.

На підставі рішення відповідача від 05.11.2020 №1-2/VIІІ «Про початок повноважень сільського голови Баштечківської сільської ради» визнано повноваження новообраного сільського голови ОСОБА_2 .

Відповідно до рішення відповідача від 05.11.2020 №1-4/VIІІ «Про обрання секретаря Баштечківської сілької ради» на посаду секретаря на строк повноважень сілької ради обрано депутата по багатомандатному виборчому округу №1 - ОСОБА_3 .

Відповідно до рішення відповідача від 05.11.2020 №1-17/VIІІ «Про реорганізацію Тинівської сільської ради та виконавчого комітету Тинівської сільської ради шляхом приєднання до Баштечківської сільської ради та виконавчого комітету Баштечківської сільської ради» розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб - Тинівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом приєднання до органів відповідача. Вирішено відповідача вважати правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов`язків Тинівської сільської ради, а виконавчий комітет відповідача правонаступником виконавчого комітету Тинівської сільської ради. Утворено комісію з реорганізації Тинівської сільської ради та виконавчого комітету та їх зобов`язано подати на затвердження сесії відповідача акти приймання-передачі майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів. Призначено особу, уповноважену на вчинення дій, необхідних для державної реєстрації реорганізації Тинівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом внесення відповідних відомостей до ЄДР, яким є голова ОСОБА_2 .

Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-19/VIІІ «Про виконання бюджетів Павлівської та Тинівської сільських рад до завершення бюджетного періоду» підтверджується, що на час проведення реорганізації вказаних сільських рад та їх виконавчих комітетів бюджети цих сільських рад, що об`єдналися, виконуються окремо до завершення бюджетного періоду. Функції головного розпорядника бюджетних коштів здійснює відповідач в особі сільського голови ОСОБА_2 . Залишки коштів на кінець бюджетного періоду бюджетів вказаних сільських рад перераховуються до бюджету відповідача на підставі платіжних доручень за підписом сільського голови.

23.11.2020 позивач звернулася заявою до Баштечківського сільського голови ОСОБА_2 про здійснення виплати середньої заробітної плати, яку одержувала раніше на виборній посаді у Тинівській сільській раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Про прийняте рішення просила повідомити її у передбачений законом строк та порядку.

Листом від 27.11.2020 №407 відповідач повідомив. Її висновок про правонаступництво є передчасним та не ґрунтується на положеннях Конституції України, законів та підзаконних актів. Забезпечення позивача іншим місцем роботи, окрім сільського голови, буде суперечити вимогам ст.14 ЗУ №2493-ІІІ. Додатково зазначив, що на дату звернення позивача зі вказаною вище заявою відповідач згідно з випискою з ЄДР не є правонаступником Тинівської сільської ради. Тому відсутні підстави для задоволення заяви позивача.

Тому позивач звернулася з вищевказаним позовом.

Абзацом другим ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Нарахування та виплата заробітної плати є обов`язком роботодавця.

Вимогами ст.43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Суд врахував, що відповідно до ч.1 ст.10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Виконавчі комітети на підставі ч.ч.1, 2 ст.11 Закону №280/97-ВР є виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Крім того, ст.ст.26, 27 Закону №280/97-ВР передбачають окремі та різні за обсягом повноваження міської ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до ч.1 ст.50 Закону №280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:

1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови;

2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою;

3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;

4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;

5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень.

У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.

Згідно з ч.2. ст.50 Закону №280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

Відповідно до ст.4 Закону України від 11.07.2020 №93-IV«Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон України №93-IV) депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

За рішенням обласної, Київської та Севастопольської міських рад депутат, обраний головою постійної комісії з питань бюджету, може працювати в раді на постійній основі.

Позивач обрана та працювала секретарем Тинівської сільської ради на постійній основі, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.33 Закону України №93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі.

Тобто, право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена роботою після припинення повноважень. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і підлягає виплаті з відповідного місцевого бюджету.

Доказів отримання позивачем одного зі вказаних вище видів пенсії та її працевлаштування відсутні. Щодо обставин її працевлаштування суд врахував.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Під рівноцінною роботою (посадою) треба розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).

Отже, вказаними вище нормами законодавства встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади), а за його згоди - на іншому підприємстві, в установі чи організації.

Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, а надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Закон України №93-IV покладає на роботодавця обов`язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Як встановлено судом, до обрання на виборну посаду - секретаря Тинівської сільської ради позивач виконувала обов`язки заступника директора Тинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Жашківської районної ради з виховної роботи та вчителя української мови і літератури. Після цього позивач, як депутат, обрана на виборну посаду секретаря у Тинівській сільській раді до 05.11.2020, коли припинено її повноваження, як секретаря Тинівської сільської ради на підставі ст.50 Закону №280/97-ВР та ч.2 ст.8 Закону України від 05 лютого 2015 року №157-VII «Про добровільне об`єднання територіальних громад» (далі - ЗУ № 157-VIII).

Згідно з ч.2 ст.8 ЗУ №157-VIII повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою. Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу. Після завершення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради у територіальній громаді, що увійшла до об`єднаної територіальної громади, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою персонального складу її виконавчого комітету.

Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ №157-VIII об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.

Згідно з ч.3 ст.8 ЗУ №157-VIII об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Суд встановив, що новообрані депутати та сільський голова відповідача набули свої повноваження від 05.11.2020, що підтверджується вказаними вище рішеннями. Отже, відповідач є правонаступником всього майна, прав та обов`язків, зокрема Павлівської сільської ради, в якій позивач працювала сільським головою.

У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Частиною четвертою ст.8 ЗУ ЗУ №157-VIII встановлено, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

Отже, відповідач відповідно до свого рішення від 05.11.2020 №1-18/VIII є правонаступником прав та обов`язків Тинівської сільської ради, в якій позивач працювала головою сільської ради.

Відповідно до ч.5 ст.8 ЗУ №157-VIII з дня затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів відповідних сільських, селищних, міських рад, розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Юридична особа - виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - виконавчих комітетів відповідних сільських, селищних, міських рад територіальних громад, що об`єдналися, з дня затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету.

Найменування виконавчого органу місцевого самоврядування об`єднаної територіальної громади як юридичної особи складається з відповідного загального найменування виконавчого органу місцевого самоврядування (виконавчий комітет, управління, відділ тощо) та повного найменування відповідного представницького органу місцевого самоврядування у родовому відмінку.

Згідно з ч.6 ст.8 ЗУ №157-VIII реорганізація юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих комітетів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється без повідомлення про неї органу, що здійснює державну реєстрацію, а також без збирання вимог кредиторів, отримання їхньої згоди.

Відповідно до ч.7 ст.8 ЗУ №157-VIII під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою.

Згідно з ч.9 ст.8 ЗУ №157-VIII бюджети територіальних громад, що об`єдналися, виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду з урахуванням особливостей, встановлених цією частиною.

Отже, після закінчення повноважень позивача на виборній посаді, відповідач зобов`язаний працевлаштувати її на попередній посаді або ж на іншій рівноцінній роботі (посаді) у тій же установі, або за її бажанням - в іншій. Водночас строки, протягом яких відповідач має виконати зазначений обов`язок запропонувати надати рівноцінну роботу, нормативно не встановлений. До часу працевлаштування такій особі повинна бути збережена середня заробітна плата, але не більше 6 місяців. У разі відмови особи від працевлаштування обов`язок роботодавця зі збереження такого заробітку особи припиняється.

Відповідач не довів суду жодним належним, допустимим і достовірним доказом, що у заявлених спірних правовідносинах запропонував позивачу працевлаштування, у т.ч. отримання від неї відмови з такого приводу.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною першої ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Проаналізувавши вказані вище норми законодавства, суд дійшов висновку про не дотримання відповідачем гарантій позивача як працівника, обраного на виборну посаду, які передбачені ст. 118 КЗпП.

Отже, за позивачем на період працевлаштування зберігається середня заробітна плата, яку вона одержувала на виборній посаді, але не більше шести місяців.

Відповідач не надав суду доказів виконання обов`язку, передбаченого ч.2 ст.33 Закону №93-IV щодо збереження за позивачем на період працевлаштування середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді, але не більше шести місяців.

Отже, позивач має право на отримання середньої заробітної плати, яку вона одержувала раніше на виборній посаді у раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців.

Однак, оскільки повноваження позивача припинені 05.11.2020, а в суд зі вказаним позовом вона звернулася 10.12.2020, заявлена позивачем сума коштів її заробітку за 6 місяців є необгрунтованою. Протягом 6 місяців позивач може бути працевлаштований. Оскільки завданням адміністративного суду відповідно до ч.1 ст.2 КАС України є захист саме від порушень суб`єкта владних повноважень, суд не наділений повноваженням вирішити правовідносини, які на дату звернення позивача з позовом не виникли.

Тому суд дійшов висновку про обгрунтованість заявлених позовних вимог в частині стягнення коштів середнього заробітку з відповідача за період з часу припинення позивача виборної посади до часу звернення її до часу вирішення спору судом 11.02.2021.

Відповідно до абз.2 п.2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58, днем звільнення вважається останній день роботи.

Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи вказану норму під час розгляду справи №826/808/16 у постанові від 20.06.2018, дійшла висновку, що виплата середнього заробітку проводиться за весь час вимушеного прогулу та законом не передбачено будь-яких підстав для зменшення його розміру за певних обставин. Згідно з ч.5 ст.242 КАС України правова позиція Верховного Суду обов`язкова для врахування судами нижчих інстанцій.

Процедура нарахування середнього заробітку працівника визначається за правилами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100).

Відповідно до п.2. Порядку №100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця або фізичної особи, які в межах трудових відносин використовують працю найманих працівників, менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку. Якщо працівника прийнято (оформлено) на роботу не з першого числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць враховується до розрахункового періоду як повний місяць.

Згідно з абз. 3 п. 2 Порядку №100 збереження заробітної плати у всіх інших випадках, до яких відноситься вимушений прогул, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Пунктом 3 Порядку №100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками - почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.

Усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 100 нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

За правилами пункту 8 Порядку № 100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Із вказаної вище довідки, суд встановив, що середньоденна заробітна плата позивача за останні два місяці перед звільненням становить 601,12 грн. (25848,00 грн.(сума заробітної плати за два останні місяці) / 43 (кількість робочих днів за останні два місяці)) або середньомісячна - 12924,00 грн. (25848,00 грн.(сума заробітної плати за два останні місяці) / 2 (кількість місяців).

Розрахунок суми середньої заробітної плати: 601,12 грн.(середньоденна заробітна плата) * 67 (кількість робочих днів за період 05.11.2020-11.02.2021) = 40275,04грн.

Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги обгрунтовані в частині стягнення на користь позивача середньої заробітної плати в сумі 40275,04грн. В іншій частині обгрунтованість позовних вимог не підтверджена.

Оскільки відсутні докази понесення позивачем судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 134-139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (код ЄДРПОУ 26324527), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (код ЄДРПОУ 04408637) про стягнення коштів задовольнити частково.

Стягнути з БАШТЕЧКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (19222, Черкаська обл., Жашківський р-н, село Баштечки, вулиця Миру, будинок 8; код ЄДРПОУ 26324527) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) середню заробітну плату на період працевлаштування в сумі 40275,04грн.(сорок тисяч двісті сімдесят п`ять гривень чотири копійки).

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 11.02.2021.