Ухвала суду № 94798901, 10.02.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
360/608/21
Номер документу
94798901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 лютого 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/608/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного 05 лютого 2021 року суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської (далі - відповідач), за такими вимогами:

1) визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Станично-Луганському районі Луганської області про відмову у зарахуванні до трудового стажу позивачу період навчання на підготовчому відділенні Ворошилоградського сільськогосподарського інституту з 01.12.1972 по 01.10.1973 - неправомірною;

2) зобов`язати Управління Пенсійного фонду в Станично-Луганському районі Луганської області зарахувати до трудового стажу позивачу період навчання на підготовчому відділенні Ворошилоградського сільськогосподарського інституту з 01.12.1972 по 01.10.1973 та провести перерахунок пенсії з 01.03.2018.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.

Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається:

- повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Вивченням позовної заяви встановлено, що позивачем в позовній заяві зазначено як відповідача – Управління ПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області та зазначено код ЄДРПОУ юридичної особи відповідача – 21792637.

Згідно з інформацією, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним номером 21792637 в реєстрі зареєстрована юридична особа Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області.

Суд звертає увагу позивача, що згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань повним найменуванням відповідача є саме Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області.

Крім того, з огляду не вище викладене, вбачається, що позовні вимоги відповідно звернені до юридичної особи, а саме: Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається:

- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Право на звернення до суду та способи судового захисту визначаються статтею 5 КАС України.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 14 цієї частини та стягнення з відповідача суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.

За результатом аналізу адміністративного позову суд роз`яснює позивачу, що зміст позову це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення.

Суд наголошує, що зміст позовних вимог - це певна форма захисту, права, свободи чи інтересу, яку просить позивач від суду. По суті, це повинно бути відображено в прохальній частині позовної заяви. Зокрема, обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб`єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.

Відповідно позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв`язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстави позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.

Як слідує з позовної заяви позивачем в прохальній частині заявлено вимогу визнати бездіяльність відповідача неправомірною.

Однак виходячи зі змісту положень статті 5 КАС України, виклад позовної вимоги, зазначеної в пункті 1, не повністю відповідає визначеним чинним законодавством можливими способами судового захисту, за якими позивач може звертатись до суду для захисту порушених прав, свобод або законних інтереси.

В прохальній частині позову в пункті 2 позовних вимог позивач просить зобов`язати Управління Пенсійного фонду в Станично-Луганському районі Луганської області зарахувати до трудового стажу позивачу період навчання на підготовчому відділенні Ворошилоградського сільськогосподарського інституту з 01.12.1972 по 01.10.1973 та про вести перерахунок пенсії з 01.03.2018.

При цьому позивачем в позовній заяві не наведено викладу обставин, в обґрунтування зазначеної вимоги, а саме: коли позивачу призначено пенсію, з якого моменту, на його думку, виникли підстави для проведення перерахунку пенсії, чи було звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку, чи приймалось рішення відповідачем за наслідком звернення до відповідача за перерахунком пенсії, підстави, з якими позивач пов`язує проведення перерахунку саме з датою 01.03.2018, обґрунтування необхідності та можливості здійснення перерахунку саме з 01.03.2018, тощо.

Крім того, у відповідності до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Для усунення зазначених недоліків позивачу слід надати позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, зазначивши правильну назву юридичної особи відповідача, його коду ЄДРПОУ та звернувши позовні вимоги до належного відповідача, виклавши зміст позовних вимог, узгодивши їх зміст з положеннями статті 5 КАС України, навівши виклад обставин, в обґрунтування позовних вимог, надавши всі наявні докази на підтвердження обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до позовної заяви додане клопотання про звільнення від сплати судового збору, в обґрунтування якого зазначено, що позивач отримує пенсію у розмірі 2110,23 грн, перебуває у скрутному становищі та не має змоги сплатити судовий збір.

Розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір” (з наступними змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3674).

Відповідно до статті 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні приписи містить частина перша статті 133 КАС України, відповідно до якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

За приписами зазначених норм відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердження цих обставин належними доказами.

Обґрунтовуючи перебування у скрутному становищі позивач зазначає, що його пенсія в місяць складає 2110,23 грн.

Однак суд звертає увагу позивача, у відповідності до частини першої статті 8 Закону № 3674 умовою, яка може бути підставою для звільнення - розмір судового збору, який перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, а не розмір його середньомісячного доходу.

До заяви про звільнення від сплати судового збору позивачем додано довідку від 21.01.2021 № 75 про доходи за період з серпня 2020 року по січень 2021 року.

Однак позивачем не додано доказів на підтвердження розміру річного доходу за попередній календарний рік, що є порушенням частини першої статті 8 Закону № 3674.

Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені позивачем у клопотанні про звільнення від сплати судового збору обставини не можуть бути підставою для його задоволення в силу положень статті 8 Закону № 3674.

Згідно із частиною першої статті 3 Закону № 3674 судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року - 2270,00 грн, встановлений статтею 7 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2021 рік», за подання до адміністративного суду у 2021 році адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлена ставка судового збору становить 908,00 грн.

Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено дві взаємопов`язані позовні вимоги немайнового характеру.

Таким чином, у відповідності до вимог статті 4 Закону України «Про судовий збір» позивачу слід надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 908,00 грн.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Оглядом позовної заяви вбачається, що в пункті 2 позовних вимог позивач звертає до суду вимогу про зобов`язання відповідача зобов`язання відповідача зарахувати до трудового стажу позивачу період навчання на підготовчому відділенні Ворошилоградського сільськогосподарського інституту з 01.12.1972 по 01.10.1973 та про вести перерахунок пенсії з 01.03.2018.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За приписами частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.

Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина перша статті 121 КАС України).

Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.

В позовній заяві позивач при викладі обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги, зазначає, що при призначенні пенсії відповідачем не зарахований період навчання на підготовчому відділені Ворошиловградського сільськогосподарського інституту з 01.12.1972 по 01.10.1973.

Отже, позивач мав дізнатися про порушення своїх прав в частині не врахування навчання на підготовчому відділені Ворошиловградського сільськогосподарського інституту з 01.12.1972 по 01.10.1973 при призначенні пенсії.

При цьому позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2018.

Однак з позовом до суду позивач звернувся тільки в лютому 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення, визначеного частиною другою статті 122 КАС України.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Оглядом позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що позивачем не заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, відповідної заяви не надано.

КАС України не пов`язує право суду поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Таким чином, у кожному випадку, суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінює доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та робить висновок щодо поважності чи не поважності причин пропуску строку.

Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз`яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Відповідно з цим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Таким чином, позивачу необхідно подати обґрунтоване клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду разом з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, з встановленням позивача строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись статтями 79, 80, 94, 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без руху.

Позивачу протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду:

- уточнену позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, та її копію для вручення відповідачу;

- обґрунтованого клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду разом з відповідними доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду;

- документу про сплату судового збору в розмірі 908,00 грн, сплаченого за такими реквізитами:

Отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37991110;

Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.);

Код банку отримувача (МФО) 899998;

Рахунок отримувача UA288999980313101206084012499;

Код класифікації доходів бюджету 22030101;

Призначення платежу - *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8);Судовий збір, за позовом ____ (назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.

Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяК.О. Пляшкова