Ухвала суду № 94798779, 10.02.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
300/2679/20
Номер документу
94798779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про процесуальне правонаступництво

"10" лютого 2021 р. справа № 300/2679/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Тимощука О.Л.,

за участю:

секретаря судового засідання Ткачук О.П.,

представника позивачів – Хоптія М.В.,

представника відповідача – Лесюка І.В.,

представниці третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – ОСОБА_1

розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву Рожнятівської селищної ради про залучення її до участі в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів – Державна регуляторна служба України, до Петранківської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Головне управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває справа №300/2679/20 за позовною заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів – Державна регуляторна служба України, до Петранківської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Головне управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення.

На електронну адресу суду 04.02.2021 надійшла заява Рожнятівської селищної ради від 29.01.2021 №02-25/101 (а.с.93-96), у якій зазначено про те, що відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 №1009-IX, починаючи з 03.12.2020 Рожнятівська селищна рада, на підставі рішення «Про початок повноважень депутатів Рожнятівської селищної ради восьмого демократичного скликання» від 03.12.2020 №1-1/2020 є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб – сільських рад, що увійшли до складу сформованої територіальної громади, в тому числі, Петранківської сільської ради. У зв`язку із наведеними обставинами, Рожнятівська селищна рада просить суд вирішити питання про залучення останньої до участі в даній адміністративній справі.

За наведених обставин, судом, у відповідності до вимог статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, внесено на обговорення питання щодо наявності підстав для допуску процесуального правонаступництва шляхом заміни відповідача Петранківської сільської ради її правонаступником - Рожнятівською селищною радою.

У судовому засіданні 10.02.2021 представник позивачів підтвердив необхідність заміни первинного відповідача його правонаступником. Представники відповідача та третьої особи на стороні відповідача проти задоволення вказаної заяви не заперечили.

Розглянувши подану заяву, дослідивши викладені у ній аргументи, заслухавши позиції представників сторін, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача у даній справі його правонаступником з огляду на таке.

Частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України) встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до підпунктів 1-4 пункту 2 Розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" від 16 квітня 2020 року №562-IX установлено:

1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;

2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;

3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;

4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Пунктом 7-1 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР визначено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.

Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №483-р від 22.04.2020 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області» до складу Рожнятівської територіальної громади (2624855100, смт. Рожнятів) включено наступні територіальні громади: Рожнятівська, Вербівська, Верхньострутинська, Камінська, Нижньострутинська, Петранківська, Рівнянська, Сваричівська.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» №1009-IX, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.07.1997 за №280/97-ВР внесено зміни, відповідно до яких Розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 6-1 наступного змісту:

- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (підпункт 1);

- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (підпункт 3);

- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (підпункт 4);

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (підпункт 8);

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (підпункт 9);

- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (підпункт 10);

- під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою. За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються (абзац 5 і 6 підпункту 12);

- після закінчення повноважень рад, що припиняються, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради, що припиняється, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб (підпункт 13);

- новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб (підпункт 14);

- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац 1 і 4 підпункту 18).

Згідно з приписів частини 3 статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

У відповідності до частини 2 статті 8 коментованого Закону повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

Як свідчать публічні відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на 10.02.2021) Петранківська сільська рада із присвоєним ідентифікаційним кодом 04355266 (село Петранка, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77635) ще перебуває зареєстрованою як юридична особа публічного права, керівником якої є ОСОБА_7 .

Відповідно до пункту 2 рішення Рожнятівської селищної ради від 03.12.2021 №12-1/2020, розпочато процедуру реорганізації Петранківської сільської ради, шляхом приєднання до Рожнятівської селищної ради.

Відтак, з метою встановлення моменту припинення повноважень Петранківської сільської ради, та переходу її прав та обов`язків в порядку правонаступництва до Рожнятівської селищної ради, слід застосовувати приписи пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із змісту яких слідує наступне:

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Аналізуючи наведені правові норми суд вважає, що Рожнятівська селищна рада (ідентифікаційний код юридичної особи 04355125) є правонаступником прав та обов`язків Петранківської сільської ради з 03.12.2020 (дня початку повноважень депутатів селищної ради та процедури реорганізації сільської ради).

Враховуючи вказані обставини, на переконання суду, наявні процесуальні підстави для заміни Петранківської сільської ради її правонаступником Рожнятівською селищною радою.

Керуючись статями 52, 241, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Рожнятівської селищної ради від 29.01.2021 №02-25/101 – задовольнити.

1.1 Замінити відповідача – Петранківську сільську раду (ідентифікаційний код юридичної особи - 04355266, адреса: село Петранка, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77635) правонаступником – Рожнятівською селищною радою (ідентифікаційний код юридичної особи - 04355125, адреса: площа Єдності, буд.15 смт. Рожнятів, Івано-Франківська область, 77600).

2. У зв`язку із заміною відповідача його правонаступником, судове засідання у підготовчому провадженні відкласти на « 22» лютого 2021 року о 14:00 год, яке буде проводитися одноособово суддею Тимощуком О.Л., в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, 1 поверх, зал судових засідань № 3, кабінет 108.

3. Встановити Рожнятівській селищній раді з дня вручення цієї ухвали п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Роз`яснити, що відповідно до частини 4 статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов`язати відповідача надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзивів до суду.

4. Зобов`язати Рожнятівську селищну раду надати суду до підготовчого засідання, призначеного на « 22» лютого 2021 року о 14:00 год:

- документальне підтвердження того, що оскаржене рішення є чинним на момент звернення до суду;

- обґрунтування і документальне підтвердження всіх вжитих заходів та процедур при прийнятті оскарженого рішення.

5. Направити (вручити) Рожнятівській селищній раді копію позовної заяви разом із додатками, долученими до позовної заяви, а також пояснення третіх осіб.

6. Копію ухвали суду надіслати (вручити) учасникам справи (їх представникам).

7. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

8. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.