
номер провадження справи 34/214/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.02.2021 Справа № 908/3289/20
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
при секретареві судового засідання Коцар А.О.,
розглянувши матеріали справи № 908/3289/20
за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А», ідентифікаційний код юридичної особи 43693115 (69124, м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, буд. 10-А)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В)
про зобов`язання вчинити дії
За участю уповноважених представників сторін:
від позивача: Слєсарь О.В., ордер серії АР № 1036163 від 08.02.2021;
від відповідача: Соколова Н.І., посвідчення №1006 від 28.02.2014
СУТЬ СПОРУ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А» звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» передати технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, буд. 10-А.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.12.2020 справу № 908/3289/20 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.12.2020 у справі № 908/3289/20 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 21.01.2021 о 12 год. 00 хв. Сторони повідомлені про розгляд справи.
20.01.2021 від відповідача у справі до суду надійшов відзив на позовну заяву з доказами направлення іншій стороні.
20.01.2021 від позивача у справі до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні 21.01.2021 не здійснювалось фіксування судового процесу, у зв`язку з неявкою представників сторін.
Відповідно до ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 216 ГПК України, суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 202 цього кодексу, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:
2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
Враховуючи клопотання позивача про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв`язку із знаходженням представника позивача 21.01.2021 об 11 год. 00 хв. у засіданні в Третьому апеляційному адміністративному суді (м. Дніпро), про що надано відповідні докази, суд відклав розгляд справи в межах строку розгляду справи - на 09.02.2021 о 10 год. 00 хв.
09.02.2021 до канцелярії суду від позивача у справі надійшли письмові пояснення із судовою практикою зі спірного питання.
В судовому засіданні 09.02.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи по суті. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Права та обов`язки представникам зрозумілі.
Суд оголосив про надходження письмових пояснень.
Представник позивача підтримав письмові пояснення, зазначивши судову практику зі спірного питання.
Представник позивача підтримав позов повністю, просив позовні вимоги задовольнити, з підстав викладених у позові.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що тримісячний строк передачі технічної документації колишнім балансоутримувачем з дня державної реєстрації ОСББ, встановлений ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», сплинув. Однак обов`язок з передачі документації відповідачем не виконаний. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок (ч. 19 т. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»). Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.18 № 176. Згідно з положеннями ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачений зазначеною нормою обов`язок попереднього балансоутримувача будинку або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього (неї) з дня державної реєстрації об`єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача/особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, Законом не визначено. Обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення цієї категорії спорів, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок відповідач, відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», зобов`язаний відновити її за власний рахунок.
Представник відповідача підтримала відзив на позовну заяву, просила у позові відмовити з таких підстав. ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» на підставі договору від 06.09.2017 № 06/09/17-237 виконує функцію управителя будинку № 10А по вул. Калнишевського у м. Запоріжжя. Згідно з положеннями договору № 06/09/17-237 від 06.09.2017 про надання послуг з управління будинком, який укладений з співвласниками, відповідач виступає виконавцем послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій та управителем будинку з отриманням оплати за свої послуги. Відповідно до умов договору № 06/09/17-237 від 06.09.2017, його укладено з метою забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування житлового фонду, його технічного обладнання, отримання житлово-комунальних послуг, дотримання санітарного стану прибудинкових територій. На даний момент договір № 06/09/17-237 від 06.09.2017 року сторонами не розірваний, тобто всі його умови виконуються сторонами, а отже договір є дійсним. Позивач не звертався до ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» щодо передачі технічної документації на будинок № 10А по вулиці Калнишевського у м. Запоріжжі. ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» вважає необхідною умовою для передачі технічної документації на багатоквартирний будинок вжиття сторонами певних заходів, зокрема, утворення відповідної комісії, визначення комісією технічного стану об`єкта відповідно до вимог законодавства та складення акту приймання-передачі об`єкта в управління. Позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення заходів щодо утворення відповідної комісії, визначення комісією технічного стану об`єкта відповідно до вимог законодавства та складення акту приймання-передачі об`єкта в управління. Крім того, у ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» відсутня технічна документація на багатоквартирний будинок №10 А по вулиці Калнишевського у місті Запоріжжі, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 року № 176, оскільки передача технічної документації на вказаний будинок відбулася 31.10.2017 року, тобто раніше набрання чинності вказаним наказом. У відповідності до акту приймання-передачі технічної документації на житлові будинки від 31.10.2017 на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 від 01.09.2017, ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» одержало від попереднього балансоутримувача - КП «Наше місто» Запорізької міської ради іншу технічну документацію на житловий будинок №10А по вулиці Калнишевського у місті Запоріжжі, яка не входить до переліку затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 року № 176, а відтак і відсутній обов`язок щодо її надання позивачу.
За наслідками судового засідання 09.02.2021 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
06.09.2017 між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Калнишевського, 10-А у м. Запоріжжі, замовником в особі заступника голови Запорізької міської ради Бородая ОМ. та Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя»», управителем укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №06/09/17-237, згідно з яким, управитель зобов`язувався надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою , житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі послуги), з замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.
Згідно з п. 18 договору № 06/09/17-237, договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.2018.
Пунктом 23 договору №06/09/17-237 передбачено, що правовідносини, що виникають у зв`язку із виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регулюються відповідно до законодавства.
Пунктом 24 договору №06/09/17-237 визначено, що у разі припинення дії цього договору об`єкт передається замовникові із складенням акта прийняття-передачі.
Відповідно до акту прийняття-передачі об`єкта в управління з управління (з балансу), який є невід`ємною частиною вказаного вище договору (додаток 1), технічна документація багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: вул. Калнишевського 10-А у м. Запоріжжі, була передана Комунальним підприємством «Наше місто» окремим актом.
Відомості про технічну документацію на об`єкт, що передається в управління, складено та підписано окремим актом приймання-передачі технічної документації та описом технічної документації на житловий будинок.
31.10.2017 складено акт приймання-передачі технічної документації на житлові будинки на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520.
Згідно з витягом з протоколу № 1 установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 10-А по вул. Калнишевського у м. Запоріжжя від 23.06.2020 вирішено прийняти багатоквартирний будинок та прибудинкову територію в самостійне управління шляхом самозабезпечення і розірвати договір з ТОВ ««Місто для людей Запоріжжя» з 01.09.2020.
06.07.2020 здійснено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А». Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 1103102 0000049373.
04.08.2020 повідомленням № 2 ОСББ «Калнишевського 10-А» повідомило управителя - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» про початок діяльності ОСББ, інформація про створення якого та бажання співвласників відмовитись від управління ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» направлена листом, та про проведення обстеження технічного стану будинку та складення актів і запрошення відповідача, як попереднього управителя, до складу комісії з обстеження стану будинку.
Повідомлення позивача отримано відповідачем 06.08.2020. Відповіді на повідомлення не надано.
Тримісячний строк передачі технічної документації колишнім балансоутримувачем з дня державної реєстрації ОСББ, встановлений ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», сплинув, однак обов`язок з передачі документації відповідачем не виконаний.
Невиконання відповідачем зобов`язань в частині передачі створеному ОСББ технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок № 10-А по вул. Калнишевського у м. Запоріжжя стало підставою звернення позивача до суду з вимогами про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» передати Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А», ідентифікаційний код юридичної особи 43693115 (69124, м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, буд. 10-А) технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, 10-А, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 № 176, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про задоволення позову, з огляду на таке.
Спірні правовідносини є господарськими.
Причиною спору у справі стало питання про наявність чи відсутність підстав для зобов`язання управителя багатоквартирного будинку передати документацію на цей будинок створеному у ньому об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
За приписами ст. с. 316, 319, 322 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України ) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб`єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Статтею 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.
Згідно зі ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1 та 4 ст. 4 закону передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 5 вказаного закону замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати паспорт об`єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об`єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
Згідно з ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції – об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Частиною першою ст. 10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Законом України “Про ОСББ” від 29.11.01 № 2866-III (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), який є спеціальним законом, врегульовано діяльність ОСББ, визначено правові та організаційні засади його створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
ОСББ може бути створене лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку/будинках. Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону “Про ОСББ”).
Як зазначалося вище, 06.07.2020 здійснено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А». Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 1103102 0000049373.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”, управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Предметом виникнення спору по даній справі є наявність/відсутність підстав для передачі відповідачем позивачу в строк, визначений ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” , документації на багатоквартирний будинок за адресою м. запоріжжя, вул. Калнишевського 10-А, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 № 176.
За приписами ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок.
Правовий аналіз положень ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов`язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об`єднання та підлягає виконанню без-будь яких інших додаткових умов (розірвання договору, тощо).
Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 р. у справі №910/6167/18.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
За приписами ч. ч. 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі вищевикладених обставин, у позивача виникло право витребовувати у попереднього управителя будинком, яким є відповідач, технічну документацію на підставі частин 18, 19 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", а у відповідача виник обов`язок у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання передати спірну документацію на будинок.
Державна реєстрація Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Калнишевського 10-А» відбулась 06.07.2020, а отже обов`язок передати об`єднанню відповідну документацію на будинок станом на час звернення з позовом до суду є таким, що настав.
Повідомленням № 1 від 04.08.2020, отриманим відповідачем 06.08.2020, позивач повідомив відповідача про початок діяльності ОСББ, інформація про створення якого та бажання співвласників відмовитись від управління ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» направлена листом, та про проведення обстеження технічного стану будинку та складення актів і запрошення відповідача, як попереднього управителя, до складу комісії з обстеження стану будинку.
Однак, ані протягом 3-місячного строку з дати реєстрації об`єднання, ані станом на дату звернення позивача з даним позовом до господарського суду, вимоги закону відповідачем виконані не були, відповідна документація об`єднанню передана не була.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що обов`язковою умовою для передачі документації на будинок новоствореному об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку є розірвання, припинення дії договору з управителем №06/09/17-237 від 06.09.2017.
Водночас пролонгація або розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №06/09/17-237 від 06.09.2017 не є предметом спору у цій справі, а наведені положення чинного законодавства не свідчать про те, що наявність договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком має наслідком неможливості витребування у управителя відповідної документації на підставі ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”.
Відповідно до вимог ч. 18 ст. 6 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” у відповідача як управителя багатоквартирного будинку після державної реєстрації ОСББ виник обов`язок у тримісячний строк передати йому спірну документацію на будинок. І оскільки строк виконання відповідачем свого зобов`язання з передачі ОСББ спірної документації є таким, що настав, а відповідач відповідну документацію не передав, позивач правомірно звернувся до суду з цим позовом.
Що стосується переліку витребуваної документації, слід зазначити наступне.
Станом на момент укладення договору про надання послуг з управління будинком від 06.09.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» та Запорізькою міською радою, що діяла від імені співвласників багатоквартирного будинку № 10-А по вул. Калнишевського, 10-А в м. Запоріжжя, були чинними Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2009 за № 377/16393 (далі - Правила № 13).
Так, за змістом пункту 1.2 Правил № 13 управління будинком - це дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
У пункті 1.3 Правил № 13 визначено, що управління будинком передбачає виконання таких функцій як, зокрема, планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об`єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об`єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; ведення передбаченої законодавством звітності, а також технічної документації щодо стану, утримання та експлуатації об`єкта відповідно до вимог пункту 3.6 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об`єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил.
Пунктом 2.2 Правил № 13 визначено, що при передачі об`єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах) щодо технічного стану об`єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 N 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за N 393/2833; паспорт об`єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об`єкта; акт технічного стану об"єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту: акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об`єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об`єктом; обліку мешканців об`єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об`єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта.
Відповідно до пункту 2.3 Правил № 13 у разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться в акті приймання-передачі об`єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об`єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатка до акта приймання-передачі.
Пунктом 3.6 Правил № 13, особа, що здійснює управління будинком, зберігає та веде технічну документацію щодо стану, утримання та експлуатації об`єкта. Технічна документація довготривалого зберігання містить: план ділянки в масштабі 1:1000 - 1:2000 з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду; акт технічного стану житлового будинку на момент укладення договору управління; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; паспорти на кожний житловий будинок та земельну ділянку; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення).
Відповідно до п. 1.2 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 (далі Правила № 76) до складу технічної документації постійного зберігання включаються:
- технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок;
- проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо;
- акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію;
- паспорти котельного господарства, котлові книги, у разі наявності вбудованих та прибудованих котелень;
- паспорти ліфтового господарства;
- акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача.
Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176 (за реєстраційним № 930/32382 в Міністерстві юстиції України 16.08.2018), який набрав чинності 14.09.2018.
До технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з вказаним Переліком належить:
- технічний паспорт на багатоквартирний будинок.
- паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва.
- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.
- проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.
- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.
- технічна документація обладнання котелень.
- технічна документація на ліфти.
- план земельної ділянки.
- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.
- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Статтями 13, 14, 526 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права і обов`язки здійснюються та виконуються у межах, наданих договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватись від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускається зловживання правами. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Вищезазначеними положеннями ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено обов`язок управителя багатоквартирних будинків з передачі ОСББ документації на будинки, який виникає у нього з дня державної реєстрації ОСББ та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від управителя багатоквартирних будинків до створення ОСББ вказаним Законом не визначено.
Обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок останній, відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов`язаний відновити її за власний рахунок.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду по справі № 910/6167/18 від 05.07.2019, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 917/1208/18 від 13.11.2019, № 921/753/16-г/11 від 11.06.2019.
Таким чином, доводи відповідача щодо не передання йому відповідної документації на будинок, а отже і відсутність підстав для їх передачі позивачеві спростовуються вищевикладеним.
На підставі викладеного, суд вважає правомірними та задовольняє вимоги позивача про витребування від позивача відповідної документації.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, судовий збір за позовом (2102 грн 00 коп.) покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В) передати Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А», ідентифікаційний код юридичної особи 43693115 (69124, м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, буд. 10-А) технічну документацію на багатоквартирний будинок за адресою м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, 10-А, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 № 176, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Калнишевського 10-А», ідентифікаційний код юридичної особи 43693115 (69124, м. Запоріжжя, вул. Калнишевського, буд. 10-А) 2102 грн 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні нуль копійок) судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 11.02.2021.
Суддя А.О. Науменко