
Справа № 766/14009/19
н/п 2/766/574/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого – судді Прохоренко В.В.,
секретар Фетісова Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в особі структурного підрозділу Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Державного реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору – Антонівська селищна рада, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер-Про»про визнання протиправними та скасування державної реєстрації земельних ділянок, зобов`язання виключення відомостей про земельні ділянки,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в особі структурного підрозділу Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Державного реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору – Антонівська селищна рада, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер-Про»про визнання протиправними та скасування державної реєстрації земельних ділянок, зобов`язання виключення відомостей про земельні ділянки з Державного земельного кадастру, посилаючись на те, що 25.07.2008року за договором купівлі-продажу придбав у ТОВ «ЛІДЕР –ПРО» нежитлові будівлі, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Земельна ділянка, під зазначеним нерухомим майном загальною площею 4569кв.м. (0,4569га), кадастровий номер 6510165300:09:002:0005, належить Антонівській селищній раді.
05.06.2007року між Антонівською селищною радою та ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого селищна рада передала товариству в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,4569га в АДРЕСА_1 , строком на 49 років, до 27.04.2056року.
Згідно з Висновком щодо умов відведення в оренду земельної ділянки, складеним Херсонським міським управлінням земельних ресурсів № 01-1399 від 06.11.2006року земельна ділянка площею 0,4569га. передана в оренду під млиновий комплекс.
Отже, з моменту набуття права власності на нерухоме майно, він одночасно набув право оренди земельної ділянки, на якій розміщено це майно, у зв`язку з припиненням права власності на нього та відповідно припинення користування попереднього власника земельною ділянкою, на якій це майно розміщене, згідно з ч.2 ст.120 ЗК України.
Тобто, особа яка набула права власності на це майно, фактично стає орендарем земельної ділянки на якій воно розміщене у тому ж обсязі та на умовах, як і у попереднього власника. При цьому договір оренди цієї земельної ділянки щодо попереднього її користувача припиняється відповідним договором, на підставі якого новим власником набуто право власності на розташоване на земельній ділянці майно, а тому договір оренди земельної ділянки не підлягає розірванню за вимогами первісного орендаря.
З огляду на викладене, він як набувач права власності на будівлі та споруди, фактично став орендарем земельної ділянки за договором укладеним 05.06.2007року між Антонівською селищною радою та ТОВ «ЛІДЕР -ПРО», тоді як в частині оренди ТОВ «Лідер-Про» цей договір припинився.
Станом на 16.04.2019року в Державному земельному кадастрі була наявна інформація про земельну ділянку з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005.
24.04.2019року він звернувся до Антонівської селищної ради із заявою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки площею 0,4569га від 05.06.2007року шляхом укладення додаткової угоди з новим землекористувачем для зміни орендаря на ОСОБА_1 .
Станом на 08.07.2019року інформація про земельну ділянку з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 зникла (була архівована), тоді як вказана земельна ділянка поділена на дві окремі земельні ділянки з кадастровими номерами: 6510165300:02:001:1533 площею 0,2441га та 6510165300:02:001:1534 площею 0,2128га, без зазначення правових підстав використання земельних ділянок.
Згідно з відповіддю на адвокатський запит в Міжрегіональному управлінні у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області відсутня землевпорядна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровими номерами 6510165300:02:001:1533 та 6510165300:02:001:1534.
Наслідком неправомірної державної реєстрації земельних ділянок із зазначеними кадастровими номерами замість земельної ділянки з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 стало порушення його прав та інтересів, як особи, яка набула прав та обов`язків орендаря земельної ділянки за діючим договором оренди.
Враховуючи викладене, норми ст.ст. 377 ЦК України, ст.120 ЗК України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про Державний земельний кадастр» позивач просив визнати протиправними та скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами: 6510165300:02:001:1533 та 6510165300:02:001:1534, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 та зобов`язати державного реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, територіальна юрисдикція якого поширюється на смт. Антонівку м. Херсона, виключити з Державного земельного кадастру (Національної кадастрової системи) відомості про земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровими номерами: 6510165300:02:001:1533 та 6510165300:02:001:1534.
Ухвалою суду від 19.07.2019 року відкрито провадження та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позов Державний кадастровий реєстратор Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області О.Леус позовні вимоги вважає безпідставними та необґрунтованими. Зазначила, що правові, економічні та організацій основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регламентовано Законом України «Про Державний земельний кадастр»(далі Закон № 3613 –VI).
Згідно з п.6 ст.9 Закону № 3613 –VI державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Пунктом 7 ст. 9 Закону встановлено заборону на втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та членів їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок.
13.05.2019року до неї надійшла технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 0,4569га з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівельної та іншої промисловості/під розміщення майнового комплексу/на земельній ділянці № НОМЕР_1 площею 0,2128га , №2 площею 0, 2441га за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначена технічна документація зберігається у місцевому фонді документацій із землеустрою Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, про що управлінням повідомлено адвоката Макарова В. на його запит.
Відповідно до п.5 ст.24 Закону № 3613 –VI Державний кадастровий реєстратор здійснює державну реєстрацію земельних ділянок протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви і перевіряє відповідність документів вимогам законодавства та за результатами перевірки здійснює реєстрацію земельної ділянки або надає мотивовану відмову у державній реєстрації.
При розгляді наданої документацію нею було встановлено, що згідно даних Державного земельного кадастру за кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 обліковувалася земельна ділянка площею 0,4569га, орендарем якої є ТОВ «ЛІДЕР –ПРО», договір оренди зареєстровано 31.07.2007року на 49 років.
Перевіривши відомості про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі, документацію із землеустрою, наявність дозволу розпорядника земельної ділянки – Антонівської селищної ради на її поділ, нотаріальну згоду орендаря на поділ, відсутність будь-яких змін щодо оренди земельної ділянки, які надходять з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в поряду взаємодії, передбаченої ст. 30 Закону України «Про Державний земельний кадастр» 17.05.2019року нею було прийнято рішення про здійснення поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 площею 0,4569га на дві окремі: площею 0,2441га з кадастровим номером 6510165300:02:001:1533 та площею 0,2128га з кадастровим номером 6510165300:02:001:1534. Кадастровий номер 6510165300:09:002:0005 у відповідності до п.114 постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012року «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру» перенесено до архіву.
Посилаючись на ч.1 та ч.2 ст.120 ЗК України позивач не врахував, що відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно зі ст.ст. 125-126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, яке оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частиною шостою Закону України «Про оренду землі» визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Згідно із ч.1 ст.30 Закону України «Про Державний земельний кадастр» для державних кадастрових реєстраторів інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених цим Законом, надається в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
Аналізуючи зазначені норми законодавства перехід права оренди на земельну ділянку у зв`язку з переходом права власності на будівлю або споруду не відбувається автоматично. Відтак, новий землекористувач повинен посвідчити своє право в порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Лише після вчинення визначеного законодавством алгоритму дій, інформація про актуального землекористувача надходить до порядку взаємодії передбаченої ч.1 ст.30 Закону України «Про Державний земельний кадастр» з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень до Державного земельного кадастру.
Звернення позивача 24.04.2019року до Антонівської селищної ради із заявою про внесення змін до договору оренди від 05.06.2007року свідчить про його обізнаність щодо порядку набуття права оренди на земельну ділянку.
Станом на 17.05.2019року до Державного земельного кадастру не надійшли відомості про заміну орендаря земельної ділянки, а відслідковувати перехід право власності на житлові будинки, споруди, будівлі не входить до повноважень державного кадастрового реєстратора згідно зі ст.9 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Окрім того, ч.5 ст.5 Закону забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування таким відомостями, надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.
У зв`язку з відсутність в Державному земельному кадастрі відомостей про перехід прав оренди(на момент прийняття рішення орендарем земельної ділянки залишалося ТОВ «ЛІДЕР-ПРО»), тому було прийнято рішення про здійснення поділу земельної ділянки.
Окрім того, при здійснення державної реєстрації земельної ділянки шляхом поділу або об`єднання автоматичне внесення відомостей про підстави її використання(оренда, власність) законодавством України та функціоналом Національної Кадастрової Системи не передбачено. Відомості про підставу використання після здійснення поділу або об`єднання надходять в порядку взаємодії з Державного реєстру речових права на нерухоме майно.
Отже, поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 площею 0,4569га було проведено з дотриманням вимог чинного законодавства, тому не є протиправним.
Вимоги позивача про скасування державної реєстрації та зобов`язання виключення з Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, не передбачені Законом України «Про Державний земельний кадастр».
У відзиві на позов представник Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області за дорученням А.Грудковська позов не визнала, обґрунтовувала свої заперечення проти позову аналогічно наданих державним кадастровим реєстратором О.Леус.
У відповіді на відзив представник позивача адвокат Макаров В.В. зазначив, що в поданій державному реєстратору технічній документації із землеустрою в наявності були правовстановлюючі документи 2006-2008років, які стали архівними та перестали містити актуальну інформацію, у зв`язку з продажем 25.07.2008року ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» ОСОБА_1 будівель та споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 . На момент проведення державної реєстрації земельних ділянок право власності на будівлі та споруди на цих земельних ділянках за даними Реєстру речових прав власності на нерухоме майно було зареєстровано за ОСОБА_1 .
Правовстановлюючий документ 2010року (рішення у справі 6/22-ПН-10) до поділеної земельної ділянки з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 не має ніякого відношення, хоча у ОСОБА_1 та у ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» одна на двох поштова адреса.
Отже, можна стверджувати, що ТОВ «ЛІДЕР –ПРО» надало державному реєстратору недостовірну інформацію про наявність у заявника права власності на об`єкти нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках, що підлягали реєстрації, а державним реєстратором подана заявником недостовірна інформацію не була перевірена. Внаслідок цього була проведена незаконна державна реєстрація двох земельних ділянок, що призвело до порушення прав позивача, як землекористувача.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотань про виклик сторін у судове засідання не надходило.
Ухвалою суду від 15.01.2021 року відмовлено в клопотанні представника відповідача ОСОБА_2 про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою суду від 18.01.2021 року залучено до участі у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в особі структурного підрозділу Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Державного реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Антонівська селищна рада про визнання протиправними та скасування державної реєстрації земельних ділянок, зобов`язання виключення відомостей про земельні ділянки, в якості третьої особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер-Про».
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд установив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Положеннями статті 13 ЦПК України, зокрема визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Матеріалами справи підтверджено, що за договором купівлі-продажу від 25.07.2008року ОСОБА_1 придбав у ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» будівлі нежитлового призначення, розташовані в АДРЕСА_1 та складаються із адмінбудівлі літ. А площею 132,6кв.м., КПП з прибудовою площею забудови 36,5кв.м., літ. Б, б1, ангару площею забудови 139,2кв.м. літ. В, навіс площею забудови 59,5кв.м., літ. Г, склад з прибудовами загальною площею 514,0кв.м, літ. ф, ф1, ф2, туалет площею забудови 2.2кв.м, літ. Р, котельна площею забудови 2.1кв.м., літ. Я, фільтрова, площею забудови 5,2кв.м. літ. Н, душ площею забудови 2.2кв.м, літ. С, склад площею забудови 37,9кв.м. літ. Щ, гараж площею забудови 16.3кв.м., літ. З, підсобна площею забудови 17,6кв.м. літ. И, підсобна площею забудови 15,1кв.м. літ. К, підсобна площею забудови 36,2кв.м. літ. М, трансформаторна підстанція площею забудови 3,6кв.м літ. Ш, огорожа 1,3, 5, 7, 8, пожежне водоймище 6, завантажувальні ємкості 4, навіс площею забудови 273,5кв.м літ. Ё , навіс площею забудови 21,1кв.м. літ. Л.(а.с.8).
Право власності зареєстровано ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстру Іпотек,Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна 29.07.2008року(а.с.9-10).
Згідно із договором оренди земельної ділянки укладеного між орендодавцем – Антонівською селищною радою Дніпровського району м. Херсона та орендарем – ТОВ «ЛІДЕР –ПРО» 05.06.2007року, орендодавець на підставі рішення Антонівської селищної ради від 27.04.2007року №180 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення – під млиновий комплекс, яка знаходиться в АДРЕСА_2 із земель, що перебувають оренді ПП ОСОБА_3 .
В оренду передається земельна ділянка площею 0,4569га , у тому числі площею 0,0602га – під капітальною одноповерховою забудовою, площею 0,0068га – під тимчасовою забудовою, площею 0,1820га – під проїздами проходам и і площадками, площею 0,0035га – під зеленими насадженнями, площею 0,2044га – інші.
Договір укладено на 49 років, строком до 27.04.2056року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. Орендна плата вноситься у грошовій формі, згідно з рішенням Антонівської селищної ради від 15.10.02р № 60 у розмірі 1,1% від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 858,42грн.(а.с.16-18).
Даний договір зареєстрований у Херсонському міському відділі Державного підприємства «Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру», про що в книзі АА001978 записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис 31.07.2007року №040771300016(а.с.152-157)
Згідно зі частинами першою та другою статті 120 ЗК України, в редакції на липень 2008року, на час укладення договору купівлі – продажу, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Як, вбачається із договору купівлі – продажу від 25.07.2008року на час відчуження ТОВ «ЛІДЕР –ПРО» ОСОБА_1 будівель нежитлового призначення, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 питання щодо земельної ділянки, яка перебувала в оренді товариства, сторонами договору не вирішувалося.
Отже, відповідно до чинного на час укладення договору купівлі – продажу законодавства до позивача перейшло право користування тією частиною земельної ділянки, на якій розміщені придбані ним будівлі нежитлового призначення та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Разом із тим суд враховує, що відповідно до частини 3 статті 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Частиною 1 статті 377 ЦК України, в редакції Закону України від 05.11.2009року визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Згідно з частиною 1 статті 120 ЗК України, в редакції від 18.01.2018року у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
За положенням частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі»(в редакції статті від 05.11.2009року) до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
За статтями 125 і 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, яка оформляється відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Частиною п`ятою Закону України № 1952-IV право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Аналіз зазначених норм права дає можливість визначити, хто саме є платником земельного податку, що є об`єктом оподаткування, з якого моменту виникає (набувається, переходить) обов`язок сплати цього податку, подію (явище), з якою припиняється його сплата, умови та підстави сплати цього платежу у разі вчинення правочинів із земельною ділянкою чи будівлею (її частиною), які на ній розташовані. Обов`язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права. Аналогічна правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду України від 12.09.2017 № 2а-10596/12/2670.
Позивач з часу придбання будівель нежитлового призначення, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , до квітня 2019року не звертався до Антонівської селищної ради для вирішення питання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації. Не надано позивачем також доказів на підтвердження виконання ним обов`язку щодо сплати орендної плати.
Чинним рішенням Господарського суду Херсонської області від 11.03.2010року ухваленим у справі №6/22-ПН-10 за позовом ТОВ «ЛІДЕР –ПРО» до Антонівської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно, судом визнано за ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» право власності на об`єкти нерухомості на земельній ділянці по
АДРЕСА_2 : «О»- сторожка; «Х» - санвузол; «Ц» - підсобна; «Ч» - навіс; «У» - виробнича будівля; споруди «№7», «№9», «№10» - огорожа. Як, установлено господарським судом, відповідач – Антонівська селищна рада не заперечував проти визнання за позивачем – ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» прав власності на об`єкти нерухомого майна , об`єкти нерухомості на земельній ділянці по АДРЕСА_2 збудовані позивачем на земельній ділянці, що йому належить на правах оренди, будівлі та споруди призначені для обслуговування та розширення млинового комплексу, що відповідає цільовому призначенню землі, як землі промисловості. Об`єкти нерухомого майна не порушують інтереси та права інших осіб, в тому числі місцевої громади(а.с.167-168).
24.03.2010року проведена державна реєстрація права власності ТОВ «ЛІДЕР- ПРО» на житлові будівлі по АДРЕСА_2 , на підставі рішення Господарського суду Херсонської області від 11.03.2010року справа № 6/22-ПН-10. Номер запису 1166 у книзі 3(а.с.166).
Згідно зі ч.3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Частиною третьою статті 30 цього Закону передбачено, що взаємодія інформаційних систем Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно здійснюється в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, спільно з Міністерством юстиції України.
Матеріалами справи підтверджено, що 13.05.2019року до Державного кадастрового реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області О.Леус надійшла технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 0,4569га з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівельної та іншої промисловості/під розміщення майнового комплексу/на земельній ділянці № НОМЕР_1 площею 0,2128га , №2 площею 0, 2441га за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з Державним земельним кадастром за кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 обліковувалася земельна ділянка площею 0,4569га, орендарем якої є ТОВ «ЛІДЕР –ПРО», договір оренди зареєстровано 31.07.2007року на 49років.
Державним кадастровим реєстратором були перевірені відомості про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі, документація із землеустрою, встановлена наявність дозволу розпорядника земельної ділянки – Антонівської селищної ради на її поділ, нотаріальна згода орендаря на поділ, а також відсутність будь-яких змін щодо оренди земельної ділянки, які надходять з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в поряду взаємодії, передбаченої ст. 30 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
17.05.2019року Державним кадастровим реєстратором було прийнято рішення про здійснення поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6510165300:09:002:0005 площею 0,4569га на дві окремі: площею 0,2441га з кадастровим номером 6510165300:02:001:1533 та площею 0,2128га з кадастровим номером 6510165300:02:001:1534.
Отже, встановленими судом обставинами справи підтверджена правомірність дій державного кадастрового реєстратора щодо державної реєстрації земельних ділянок.
Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги наявністю у нього права оренди та відсутністю права постійного користування земельною ділянкою у ТОВ «ЛІДЕР –ПРО», доказів на підтвердження того, що саме він є належним користувачем земельної ділянки не надав.
При цьому, суд вважає неприйнятними доводи позивача про те, що державний кадастровий реєстратор не перевірила інформацію щодо права ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» на спірну земельну ділянку та недостовірну інформацію про наявність у заявника права власності на об`єкти нерухомого майна, оскільки право оренди товариства на земельну ділянку підтверджено фактом державної реєстрації договору у Державному земельному кадастру, а право власності ТОВ «ЛІДЕР-ПРО» на об`єкти нерухомого майна, що збудовані товариством на земельній ділянці, що йому належить на правах оренди підтверджено чинним рішенням Господарського суду Херсонської області від 11.03.2010року у справі № 6/22-ПН-10 та державну реєстрацією прав власності 24.03.2010року.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, ст.ст. 15,16, 334, 377 ЦК України, ст.ст. 120,125-126 ЗК України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», керуючись ст.ст. 4-7, 8-13, 76-79, 81, 178, 258-259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в особі структурного підрозділу Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Державного реєстратора Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Антонівська селищна рада про визнання протиправними та скасування державної реєстрації земельних ділянок, зобов`язання виключення відомостей про земельні ділянки - відмовити.
У разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Суддя В.В.Прохоренко