Рішення № 94779488, 10.02.2021, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
610/2884/20
Номер документу
94779488
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ Іменем Україним. Балаклія 10 лютого 2021 року Справа №610/2884/20 2/610/91/2021

Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

головуючий - суддя Купін В.В.,

за участю секретаря судового засідання Денисової В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Балаклія Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу,-

установив:

13 листопада 2020 року до Балаклійського районного суду Харківської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу, яка становить 19828,65 гривень, судовий збір 2102 грн та вартість експертизи 3607 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 19.02.2020 за адресою відповідача представниками АТ «Харківгаз» виявлено порушення, визначене пп.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). За період з 20.08.2019 по 19.02.2020 було донараховано вартість об`єму природного газу в сумі 19828,65 грн. 04.08.2020 відповідачу направлено вимогу про погашення вказаної заборгованості, яку ним залишено без задоволення. Вищенаведене стало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідач у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнав.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступних підстав.

Статтями 1,2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно зі ст.ст.15, 16 ЦК України, ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.

Способами захисту цивільних прав та інтересів, можуть зокрема бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші.

Судом встановлені такі факти та відповідні правовідносини.

Між Акціонерним товариством «Харківгаз» було укладено типовий договір про надання населенню послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 . Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, а саме фактичне споживання природного газу та проведення оплат, що підтверджується довідкою Чугуївського відділення АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» від 08.09.2020 №617-Л13-7261-0920. Тому, між сторонами склалися правовідносини які регулюються Кодексом ГРМ.

19.02.2020 за адресою відповідача представниками АТ «Харківгаз» виявлено порушення, визначене пп.3 п.1 глави2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ. зокрема лічильника газу), про що складено Акт про порушення № 63/000307, з причини ознак порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника, який складено в присутності представника Споживача - дружини ОСОБА_2 , документи які були складені в присутності представника Споживача ним підписані, один екземпляр актів надано представнику Споживача. Вказаний лічильник газу демонтовано та направлено на експертизу. В акті про порушення зазначено, що комісія з розгляду цього акту буде проводити засідання 25.03.2020

Окрім цього, при демонтажі вказаного лічильника газу в акті про демонтаж лічильника газу №63/000307 від 19.02.2020 для проведення експертизи зазначено показники лічильника 48830,98 м3, місце та час проведення експертизи та запрошення Споживача на експертизу, що підтверджується підписом його представника.

Згідно з актом експертизи лічильника газу №156 від 28.02.2020 встановлено, підрив скла відлікового механізму (сліди невідомої речовини між склом та корпусом відлікового механізму), існує доступ до відлікового механізму, механічне пошкодження коліс відлікового механізму, висновок комісії - несанкціоноване втручання в газовий лічильник, лічильник визнано непридатним до застосування.

За результатами експертизи була видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/07585 від 28.02.2020 видана ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», згідно з якою підставою для визнання ЗВТ непридатним є наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджати роботі лічильника або впливати на його функціонування. Тобто, несанкціоноване втручання в газовий лічильник було підтверджено державним повірником.

Відповідно до положень Закону України «Про житлово - комунальні послуги», а також згідно Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246, ПАТ « Харківгаз» надає фізичним особам- споживачам житлово - комунальні послуги, що полягають у постачанні природного газу за їх місцем проживання. Зазначені правовідносини виникають з дій споживачів та ПАТ « Харківгаз», спрямованих на набуття цивільних прав та обов`язків щодо поставки газу та його оплати.

Відповідно до п.4 гл.1 розд.1 Кодексу ГРМ, оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до п. 4 Правил, послуги з газопостачання надаються споживачеві на підставі договору, що укладається між ним та газопостачальним підприємством відповідно до типового договору, затвердженого у встановленому порядку.

Відповідно до п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Відповідно до п.3 глави 3 розділ VІ кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633,634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Згідно з п. 4 глави 3 розділу VІ кодекс ГРС договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Відповідно до п. 1 розділу 2 «Правил постачання природного газу» підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу.

Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу 1 Кодексу ГРС договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи.

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено що Споживач зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

28.07.2020 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку донарахувань або зміни режиму нарахування обсягів природного газу, у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, комісією було розглянуто Акт про порушення № 63/000307 від 19.02.2020, та прийнято рішення про проведення перерахунку об`єму спожитого природного газу відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу Газорозподільних систем, затвердженого Постановою ИКРЕ КП № 2494 від 30.09.2015 щодо Порядку перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень споживачем природного газу.

Згідно з проведеним перерахунком донарахований обсяг газу за період з 20.08.2019 по 19.02 2020 склав 3087,35 м-5 на суму 19828,65 грн. Копія протоколу комісії № 03/20 від 28.07.2020р. була направлена Споживачеві.

Главою 11 розділу X Кодексу передбачено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових, сторони мають виходити з вимог цієї глави

Позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про метрологію» експертна повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, яка проводиться у разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до п. З глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження або позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку газу або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

П 1 гл. З розділу XI передбачає, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Проте, перерахунок об`єму спожитого природного газу у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження ЗВТ та/або його позаштатного режиму роботи проводиться за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

Пунктом 8 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем встановлено: якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ. компенсуються за рахунок споживача (сторони відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до вказаної норми Кодексу газорозподільних систем Споживачу було надано рахунки на оплату робіт пов`язаних з проведенням експертизи, демонтажем, транспортуванням та монтажем, ремонтом, або встановленням нового лічильника газу, але вартість цих робіт - 3607,00 грн до теперішнього часу ОСОБА_1 не сплатив.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем вартість природного газу при складанні акту-розрахунку визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ, тобто за цінами встановленими для АТ «Харківгаз».

Вартість донарахованого об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» за період з 20.08.2019 по 19.02.2020 на суму 19828,65 грн.

Претензія щодо сплати даної заборгованості, разом з актом-розрахунком та рахунком на оплату вартості не облікованого донарахованого об`єму природного газу Відповідачу направлено засобами поштового зв`язку 04.08.2020. На даний час рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Відповідачем не оплачено.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що сума вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу, з розрахунку наданого позивачем, з яким погоджується суд, в розмірі 19828,65 грн та вартість робіт по експертизі лічильника у сумі 3607 грн, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, а позов задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно ч.1 ст.142 ЦПК України, ч.3 ст.7 Закону України «Про судовий збір», у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Беручи до уваги вищенаведене, підлягають поверненню позивачу з державного бюджету 2102 гривень, що дорівнює 50-ти відсоткам судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову (2102 х 0,5 = 1051).

Понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у сумі 1051 гривень відповідно до ст.141 ЦПК України стягуються з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 78, 81, 141, 258, 260, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу у сумі 19828 (дев`ятнадцять тисяч вісімсот двадцять вісім) грн 65 коп., вартість робіт по експертизі лічильника в сумі 3607 (три тисячі шістсот сім) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» судовий збір в сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн.

Повернути Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» з Державного бюджету України 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн. судового збору, сплаченого ним за подання до суду позовної заяви за платіжним дорученням №13635 від 22 вересня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», місцезнаходження: 61109, м. Харків вул. Безлюдівська б.1, код ЄДРПОУ 03359500.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 .

Суддя