
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2021 року справа № 580/4446/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А0105 та військової частини А3193 про визнання протиправними дій щодо невиплати індексації грошового забезпечення та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до військової частини А0105 та військової частини А3193, в якій просить:
- визнати протиправними дії військової частини А0105 щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 21.08.2017 по 01.03.2018;
- зобов`язати військову частину А0105 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 21.08.2017 по 01.03.2018 без зміни для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) у січні 2016 року;
- визнати протиправними дії військової частини А3193 щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017;
- зобов`язати військову частину А3193 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017 без зміни для обчислення індексації місяці підвищення (базового місяця) у січні 2016 року.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив військову службу в Кадровому центрі Сухопутних військ Збройних Сил України. Наказом начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) №147 від 14.09.2018 був виключений з 14.09.2018 зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення. Відповідачі в періоди з 01.01.2016 по 21.08.2017 та з 22.08.2017 по 01.03.2018 не здійснювали нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення. У вересні 2020 року та січні 2020 року позивач звернувся до відповідачів із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за вказані періоди. Відповідачі листами №116/2/12/272 від 10.01.2020 та №3108 від 25.09.2020 відмовили позивачу у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення. Позивач вважає вказані відмови протиправними та такими, що порушують його права.
Відповідач військова частина А3193 проти позову заперечив. 13.11.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач проходив військову службу у військовій частині А3193 з 20.09.2011 по 31.08.2017. Під час виключення позивача зі списків особового складу військової частини А3193 позивачу був виданий грошовий атестат Форми №2 №34371042 від 21.08.2017, в розділі 8 якого було зазначено інформацію про останній базовий місяць, необхідний для обчислення індексації грошового забезпечення та термін, до якого здійснено зазначену виплату. З огляду на зазначене, всі розрахунки з питань нарахування та виплати грошового забезпечення в подальшому здійснювались військовою частиною, до якої прибув позивач для подальшого проходження служби, а саме: військовою частиною А0105. Відповідно остаточний розрахунок з позивачем при звільненні його з військової служби повинен бути здійснений військовою частиною А0105. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач військова частина А0105 проти позову заперечив. 10.12.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що в 2016 році відбулось збільшення грошового забезпечення військовослужбовців. На виконання вимог телеграми Міністра оборони України №248/3/9/1/1150 від 31.12.2015 щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військовим частин (установ, організацій) роз`яснення №248/3/9/1/2 від 04.01.2016, згідно яких індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз`яснення. Відповідно до роз`яснень Міністерства соціальної політики України №13700/з від 08.08.2017 та №78/0/66-17 від 08.08.2017 механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає. Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, не передбачає механізму виплат сум індексації грошового забезпечення за минулі періоди. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А3193 з 20.09.2011 та згідно наказу командира військової частини А3193 (по стройовій частині) №183 від 31.08.2017 був виключений з 31.08.2017 зі списків особового складу та усіх видів забезпечення.
Позивачу в період з 01.01.2016 по 21.08.2017 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась, що підтверджується довідкою військової частини А3193 №160 від 25.09.2020.
18.09.2020 позивач звернувся до відповідача військової частини А3193 із заявою, в якій просив виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017.
Відповідач військова частина А3193 листом №3108 від 25.09.2020 відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017.
З 01.09.2017 позивач проходив військову службу у військовій частині А0105 та згідно наказу начальника Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) №147 від 14.09.2018 був виключений з 14.09.2018 зі списків особового складу та усіх видів забезпечення.
Позивачу в період з 01.09.2017 по 01.03.2018 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась, що підтверджується довідкою військової частини А0105 №116/70 від 10.01.2020.
10.01.2020 позивач звернувся до командувача Сухопутних військ Збройних Сил України із заявою, в якій просив розрахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 14.09.2018.
Командування Сухопутних військ Збройних Сил України листом №116/2/12/272 від 10.01.2020 відмовило позивачу у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017.
Вважаючи, що відповідачі протиправно не виплатили індексацію грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 2 Закону Українки «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Статтею 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі - Закон №2011) визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно частини 2 статті 9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону №2011 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.2001 визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України. (далі - Закон №1282).
Згідно абзацу 4 частини 1 статті 2 Закону №1282 індексації підлягають грошові такі доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, як оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно частини 6 статті 2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №1282 (у редакції, яка діяла до 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №1282 (у редакції, яка діє після 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно частин 2, 3, 4, 5 статті 4 Закону №1282 визначено індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 6 Закону №1282 у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003. (далі - Порядок №1078) і поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно абзаців 1, 5 пункту 11 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно абзацу 2 пункту 11 Порядку №1078 (у редакції, яка діяла до 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Згідно абзацу 2 пункту 11 Порядку №1078 (у редакції, яка діє після 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно абзацу 13 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Згідно підпункту 2 пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Отже, на підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Судом встановлено, що військова частина А3193 в період з 01.01.2016 по 21.08.2017 не нараховувала та не виплачувала позивачу індексацію грошового забезпечення.
Військова частина А0105 в період з 01.09.2017 по 01.03.2018 не нараховувала та не виплачувала позивачу індексацію грошового забезпечення.
Відповідачі не надали до суду доказів, які б підтверджували відсутність підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за вказані періоди.
Враховуючи викладене, бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення є протиправною, тому вимоги позивача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з цим, згідно з Порядком №1078 нарахування та виплата індексації відноситься до компетенції відповідача, тому належним способом захисту порушених прав є зобов`язання:
- військової частини А3193 нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період за період з 01.01.2016 по 21.08.2017;
- військової частини А0105 нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.09.2017 по 01.03.2018.
Відповідно до статей 5, 6 Закону №1282 повноваження Міністерства оборони України відносно здійснення індексації грошового забезпечення є дискреційними і у разі здійснення розрахунку індексації грошового забезпечення позивача із застосуванням певних методик та вірних показників для такої індексації судом останній фактично перебере на себе відповідні функції, що є неприпустимим.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0105 (вул. Дегтярівська, 19, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 22991037) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01 вересня 2017 року по 01 березня 2018 року.
Зобов`язати військову частину А0105 (вул. Дегтярівська, 19, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 22991037) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до законодавства індексацію грошового забезпечення за період з 01 вересня 2017 року по 01 березня 2018 року.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А3193 (с. Дубіївка, Черкаський район, Черкаська область, 19631, код ЄДРПОУ 07918209) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2017 року.
Зобов`язати військову частину А3193 (с. Дубіївка, Черкаський район, Черкаська область, 19631, код ЄДРПОУ 07918209) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до законодавства індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий А.В. Руденко