
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 лютого 2021 року № 520/16527/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПІ у Харківській області), в якому просить суд:
- визнати протиправною та незаконною бездіяльність ГУ ДПС у Харківській області щодо своєчасної видачі фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) нової ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у зв`язку з закінченням терміну дії ліцензії реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована 26.06.2019 року термін дії до 29.06.2020 року;
- визнати протиправною та незаконною бездіяльність ГУ ДПС у Харківській області щодо своєчасної видачі фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) нової ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, у зв`язку з закінченням терміну дії ліцензії реєстраційний номер НОМЕР_3 , зареєстрована 26.06.2019 року термін дії до 29.06.2020 року;
- визнати протиправним, незаконним та скасувати Рішення про застосування фінансових санкцій № 00002420510 від 29 липня 2020 року до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) АДРЕСА_1 (магазин) в розмірі 68000,00 грн;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що здійснює підприємницьку діяльність, в тому числі здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрована 26.06.2019 року термін дії до 29.06.2020 року.
Ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, реєстраційний номер 20110311201902285, зареєстрована 26.06.2019 року термін дії до 29.06.2020 року.
Квитанцією № N1е4е3773м від 18.06.2020 року здійснено платіж в розмірі 2000,00 грн. за ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Квитанцією № N1е4е3786м від 18.06.2020 року здійснено платіж в розмірі 500,00 грн. за ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.
23.06.2020 року до ГУ ДПС у Харківській області подано заяву з відміткою в п. 6 про переоформлення ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, до якої додані квитанція № N1е4е3773м від 18.06.2020 року та ліцензія реєстраційний номер 20110308201902389, зареєстрована 26.06.2019 року термін дії до 29.06.2020 року.
23.06.2020 року до ГУ ДПС у Харківській області подано заяву з відміткою в п. 6 про переоформлення ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, до якої додані квитанція № N1е4е3786м від 18.06.2020 року та ліцензія реєстраційний номер 20110311201902285, зареєстрована 26.06 2019 року термін дії до 29.06.2020 року.
Позивач зазначає, що у період з 23.06.2020 року здійснювала торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами згідно терміну дії ліцензії та вважала, що ГУ ДПС у Харківській області, у встановлені законом терміни, переороформить зазначені ліцензії.
07.07.2020 отримала інформацію, що дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами не продовжено у зв`язку з невірним оформленням заяви.
На думку позивача, ГУ ДПС у Харківській області в строк до 29.06.2020 року було зобов`язано належним чином повідомити її про призупинення дії або анулювання ліцензій з посиланням на відповідні норми законодавства.
Вважаючи протиправною та незаконною бездіяльність відповідача та незаконним та протиправним рішення про застосування фінансових санкцій звернулась до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 25.11.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача, у встановлений судом строк, надав відзив на адміністративний позов, в якому представник позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на доводи викладені у відзиві.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Харківській області було проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 , яка здійснює свою торгівельну діяльність за адресою: АДРЕСА_1 з 02 липня 2020 року в частині обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав, визначених підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80Кодексу.
Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПC у Харківській області від 01.07.2020 №2116 та нaпpaвлeнь на пepeвipкy від 01.07.2019 №2142, №2143. Перевірку вказано провести за період з 12.06.2019 по дату завершення перевірки.
За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки 08.07.2020 №218/20/11/РРО/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
На підставі даного акту перевірки 29.07.2020 ГУ ДПС у Харківській області винесено рішення №00002420510 про застосування фінансових санкцій до ФОП ОСОБА_1 , яким застосовано штраф у загальному розмірі 68000,00 грн, з яких: 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії; 17000,00 грн.- за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру; 17000,00 грн. - за зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (а.с.35-36).
Вважаючи дане рішення про застосування штрафних санкцій протиправним, позивач звернулася до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з пунктами 80.1, 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України).
Відповідно до пункту 80.5 статті 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Функції контролюючих органів визначені статтею 19-1 ПК України.
Так, відповідно до статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; забезпечують контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.
Відповідно до підпунктів 20.1.4, 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Враховуючи те, що ГУ ДПС у Харківській області є органом ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на території Харківської області, то в силу приписів вищенаведених норм, як контролюючий орган, повинно здійснювати контроль за дотриманням вимог чинного законодавства щодо обігу та реалізації підакцизних товарів.
Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред`явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
У даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Отже, підставою для проведення контролюючим органом фактичної перевірки відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України є здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, яка не передбачає наявності у контролюючого органу інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Тому у ГУ ДПС у Харківській області були законодавчо обґрунтовані підстави для винесення наказу від 01.07.2020 №2116 «Про проведення фактичної перевірки».
Отже, ГУ ДПС у Харківській області мало право на проведення фактичної перевірки позивача з питань дотримання вимог ПК України, Законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Крім того, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі, достатні та достовірні в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ докази протиправності наказу на проведення перевірки та дій з її проведення. Перевіряючих до перевірки було допущено, перевірку здійснено, а отже наказ є виконаним та таким, що вичерпав свою дію.
У свою чергу, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481).
Згідно з ч.20 ст.15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
У розумінні абзацу 13 статті 1 Закону №481 роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання (у тому числі іноземних суб`єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Отже, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) та тютюновими виробами може здійснюватися виключно суб`єктами господарювання і за наявності у них ліцензії.
Відповідно до абзаців 23 - 25 статі 1 Закону №481 призупинення ліцензії - тимчасове позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження зазначеної в ліцензії діяльності у разі несплати чергового платежу за ліцензію; анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Частиною 29 статті 15 Закону № 481 передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в податковому органі, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво).
З огляду на ч.ч.32, 33, 35, 37, 46 ст.15 Закону №481 ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір отримати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в контролюючих органах.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Відповідно до ч.ч.47 - 50 ст.15 Закону №481 дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.
Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.
Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво); рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво); несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем; порушення вимог статті 153 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях; отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Водночас, частиною 51 статті 15 Закону №481 передбачено, що у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Із аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що дія ліцензії може призупинятися та анулюватися письмовим розпорядженням органу, який видав таку ліцензію, за наявності законодавчо встановлених підстав. Натомість зміна суб`єктом господарювання відомостей, зазначених у ліцензії, у тому числі у частині адреси місця торгівлі, є підставою для внесення змін до діючої ліцензії. Разом з тим, зміна відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання ліцензії, не є підставою для призупинення чи анулювання дії такої ліцензії.
В матеріалах справи міститься копія ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 20110308201902389, дата реєстрації - 26.06.2019. Термін дії з 29.06.2019 до 29.06.2020.
Зворотній бік зазначеної ліцензії містить відмітки щодо поточних сплат за ліцензію, а саме за період з 29.06.2019 по 29.09.2019, з 29.09.2019 по 29.12.2019, з 29.12.2019 по 29.03.2020, з 29.03.2020 по 29.06.2020 (а.с.17-18).
З копії ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 20110311201902285 встановлено, що дата реєстрації - 26.06.2019. Термін дії з 29.06.2019 до 29.06.2020.
Зворотній бік зазначеної ліцензії містить відмітки щодо поточних сплат за ліцензію, а саме: з 29.06.2019 по 29.09.2019, з 29.09.2019 по 29.12.2019, з 29.12.2019 по 29.03.2020, з 29.03.2020 по 29.06.2020 (а.с.19-20).
Щодо строку дії ліцензії суд зазначає наступне.
Термін дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами був обмежений уповноваженим органом з настанням календарного дня, - 29.06.2020, шляхом зазначення в ліцензії прийменника «до», який в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь.
Згідно із частиною першою статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem.
За змістом статті 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає.
Відповідно до частини другої статті 4 Конвенції якщо строк обчислено у місяцях або роках, день dies ad quem є днем останнього місяця чи останнього року, дата якого відповідає dies a quo, або у разі відсутності відповідної дати - останнім днем останнього місяця.
В свою чергу, видані позивачу на виконання вимог Закону №481 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, передбачає саме «термін дії ліцензії», який, визначається календарною датою, яка має неминуче настати.
Таким чином, строк дії дозвільного документу, протягом якого суб`єкт може провадити відповідну господарську діяльність, спливає у відповідний місяць та число останнього року строку, який визначений у спеціальному дозволі, тобто о 23:59 годині останнього дня визначеного строку, а саме 29.06.2020.
Позивач, у позовній заяві, зазначає, що нею, у зв`язку зі спливом терміну дії ліцензій № 20110308201902389 та № 20110311201902285, подано до органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії, разом з доказами сплати відповідних платежів.
Втім суд зазначає, що дії з переоформлення ліцензії у зв`язку з поточною сплатою за ліцензію та дії з видачи нової ліцензії у зв`язку зі спливом терміну її дії не є тотожними, оскільки Законом №481 для кожної з цих дій встановлено окремі вимоги та окремий порядок.
Так, суд зазначає, що позивачем, 26.06.2020 подано до ГУ ДПС у Харківській області заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. У п. 6 відповідної заяви проставлено відмотку щодо внесення чергового платежу (щоквартальна сплата платежу) (а.с.51, 52).
При цьому, позивач помилково розуміє поняття «переоформлення ліцензії».
Відповідно до ч. 51 ст. 15 Закону № 481/95 у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Тобто, ліцензія, видана на той самий період, що й існуюча, але зі зміненими відомостями, буде вважатися переоформленою. Матеріалами справи встановлено, що будь-яких змін у відомостях суб`єкта господарювання, як то зміна адреси місця реєстрації, зміна адреси здійснення підприємницької діяльності, припинення (зупинення) підприємницької діяльності не відбувалось, а тому підстави для переоформлення ліцензій були відсутні.
Після закінчення строку дії ліцензії платник податків має отримати нову ліцензію у порядку встановленому Законом № 481, а не переоформити попередню.
Норми Закону № 481 не передбачають можливості переоформлення ліцензії шляхом подовження строку її дії, а тому твердження позивача про неправомірну бездіяльність контролюючого органу щодо невидачі нових ліцензій є безпідставними.
Наявність факту закінчення строку ліцензії у будь-якої особи не тягне за собою виникнення у контролюючого органу будь-якого обов`язку щодо продовження його дій, поновлення строку тощо, тому як цей строк є присікальним саме для держателя ліцензії, який заздалегідь зобов`язаний вчиняти дії, для можливості продовження ліцензійної діяльності, зі своєчасного отримання нової ліцензії у передбачений чинним законодавством спосіб.
Окрім цього позивачем самостійно виявлено помилки у заявах від 23.06.2020 року та 07.07.2020 нею подано до податкового органу заяву, у якій зазначено, що заяви від 23.06.2020 на продовження дії ліцензії подані нею помилково, у зв`язку з чим просила їх не розглядати (а.с.53).
Суд зазначає, що лише 16 липня 2020 року позивачем подано заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, у п.6 яких зазначено: видача ліцензії (а.с.54, 55).
У встановлені Законом № 481 строки відповідні ліцензії позивачу були видані, а саме:
- ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 20110308202002806, терміном дії з 16.07.2020 до 16.07.2021 (а.с.26-27);
- ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 20110311202002672, терміном дії з 16.07.2020 до 16.07.2021 (а.с.28-29).
Враховуючи обставини справи, у період з 30.06.2020 по 15.07.2020 у позивача були відсутні відповідні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Також зазначений факт підтверджено під час фактичної перевірки позивача, а саме здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями 06.07.2020 без наявності відповідної ліцензії.
У свою чергу, позивачем не надано суду доказів того, що 06.07.2019 у неї були наявні інші ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Доводи позивача, щодо неотримання нею будь якої інформації чи листів щодо призупинення або анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами є не змістовними, оскільки як встановлено матеріалами справи таких рішень відповідачем не приймалось оскільки не було відповідних підстав, й строк дії ліцензій №20110308201902389 та №20110311201902285 сплинув 29.06.2020 року без будь-яких зауважень з боку податкового органу. Крім цього суд зазначає, що під час проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 не було встановлено порушень норм чинного законодавства щодо реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у період до 29.06.2020 року.
Також суд зазначає, що контролюючий орган (орган ліцензування) не наділений повноваженнями вчиняти дії щодо видачі нової ліцензії позивачу без відповідної на це заяви встановленої форми.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності відповідача щодо оформлення та видачі нових ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами ФОП ОСОБА_1 . У зв`язку чим, оскаржуване рішення ГУ ДПС у Харківській області про застосування фінансових санкцій від 29.07.2020 № 00002420510 є правомірним та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та скасування з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Крім того, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст.ст.7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог ФОП ОСОБА_1 , а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 10 лютого 2021 року.
Суддя Бадюков Ю.В.