Рішення № 94767056, 02.02.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
500/3368/20
Номер документу
94767056
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3368/20

02 лютого 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із адміністративним позовом до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта на забудову земельної ділянки площею 0,06 га, для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки площею 0,06 га, для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога Н02 Львів-Тернопіль).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,06 га, для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога Н02 Львів-Тернопіль).

На звернення позивача у встановленому законом порядку щодо надання йому будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для будівництва садового будинку в районі примикання об`їзної дороги до автомобільної дороги Н-02 Львів-Тернопіль управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради листом від 15.10.2020 №1884/14 повідомлено про відсутність можливості щодо надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки, чим, фактично, позивачу відмовлено у видачі будівельного паспорта.

З таким рішенням суб`єкта владних повноважень та відмовою у видачі будівельного паспорта на забудову земельної ділянки позивач не погоджується, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.

Від відповідача 07.12.2020 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву. Заперечуючи щодо позовних вимог представник відповідача серед іншого зазначає, що позивач в обґрунтування своїх тверджень та висновків не надав жодного належного та допустимого доказу, щоб підтверджували підстави порушення прав на забудову земельної ділянки в межах її цільового призначення. Вважає, що управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради розглядало звернення позивача щодо надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки в районі автомобільної АДРЕСА_2 ) в межах повноважень і з дотриманням норм чинного законодавства, а відповідь надана відповідно до вимог чинного законодавства та жодним чином не порушують права позивача, тому підстави для їх скасування відсутні.

Ухвалою суду від 19.02.2021 проголошеною в судовому засіданні та занесеної до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.02.2021.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Представники відповідача проти задоволення позову заперечили з мотивів, наведених у відзиві. Додатково пояснили, що детальний план забудови затверджений без достатніх правових підстав. Разом з тим, відповідно до генерального плану міста Тернополя вказана земельна ділянка відноситься до зони Ж-1, тобто до зони садибної житлової забудови, а тому будівництво садового будинку на цій території суперечить вимогам містобудівній документації.

Заслухавши вступні слова представників позивача та відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,06 га, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, з цільовим призначенням - для індивідуального садівництва та відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення. Дана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога Н02 Львів-Тернопіль) (аркуш справи 10-11).

ОСОБА_1 , 19.07.2019 звернувся у відділ «Центр надання адміністративних послуг» із заявою щодо видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки загальною площею 0,06 га за адресою АДРЕСА_3 (аркуш справи 61).

Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради листом від 25.07.2019 №906/14 відмовило йому у видачі будівельного паспорту (аркуш справи 60).

Позивач, 01.10.2020 повторно звернувся у ЦНАП із заявою щодо видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки загальною площею 0,06га за адресою АДРЕСА_3 (аркуш справи 59).

Листом від 15.10.2020 №1884/14 відповідач відмовив йому у наданні будівельного паспорту, оскільки, за результатами аналізу чинної на даний час містобудівної документації, а саме: генерального плану м. Тернополя (із внесеними змінами) та плану зонування території м. Тернополя (із внесеними змінами), земельна ділянка (кадастровий номер 6110100000:17:002:0099) знаходиться в зоні садибної житлової забудови Ж-1, де в переважних видах використання передбачено розташування одноквартирних житлових будинків з господарськими будівлями та спорудами (з присадибними ділянками), згідно пояснювальної записки до плану зонування території міста. Представлений витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - цільове призначення даної земельної ділянки: для індивідуального садівництва. Зважаючи на викладене вище, встановивши невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, на підставі п.2.4 розділу II Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 05.07.2011 № 103 «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», управління містобудування, архітектури та кадастру не може надати неадміністративну послугу (будівельний паспорт забудови земельної ділянки (аркуш справи 58).

Не погоджуючись із такою відповіддю відповідача позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 373 Цивільного кодексу України передбачено зокрема, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Згідно зі статтею 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що обов`язковими ознаками права власності на землю є володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою відповідно до закону і використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Згідно із частинами першої статті 16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях (частина друга статті 16 Закону №3038-VI).

Відповідно до частини другої статті 19 Закону №3038-VI детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів.

Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації, крім випадків, якщо законами встановлений інший порядок.

Детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території) (частина четверта статті 19 Закону №3038-VI).

Частиною 2 статті 24 Закону №3038-VI передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону №3038-VI режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.

Частиною 3 цієї статті передбачено, що режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, за межами населених пунктів встановлюється відповідними районними державними адміністраціями, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Севастопольською міською державними адміністраціями.

Статтею 26 Закону №3038-VI суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до статті 27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно пункту 1.2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України №103 від 05.07.2011 (далі - Порядок №103), будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Відповідно до пункту 1.4. Порядку №103 розроблення будівельного паспорта за межами населених пунктів здійснюється відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.

Згідно пункту 2.1 Порядку видача №103 будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих, днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за. формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.3 Порядку №103 визначено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

З огляду на п.2.4 Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що право власника або користувача на забудову земельної ділянки здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі №340/1696/19.

При цьому, невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, є підставою для повернення пакету документів щодо видачі будівельного паспорта.

Суд зауважує, що між сторонами наявний спір щодо невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Зокрема, відповідач зазначає у листі від 15.10.2020 №1884/14, що за результатами аналізу чинної на даний час містобудівної документації, а саме: генерального плану м.Тернополя (із внесеними змінами) та плану зонування території м.Тернополя (із внесеними змінами), земельна ділянка (кадастровий номер 6110100000:17:002:0099) знаходиться в зоні садибної житлової забудови Ж-1, де в переважних видах використання передбачено розташування одноквартирних житлових будинків з господарськими будівлями та спорудами (з присадибними ділянками), згідно пояснювальної записки до плану зонування території міста. Представлений витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - цільове призначення даної земельної ділянки: для індивідуального садівництва.

Також зазначено, що встановивши невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, на підставі п.2.4 розділу II Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 05.07.2011 № 103 «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», управління містобудування, архітектури та кадастру не може надати неадміністративну послугу (будівельний паспорт забудови земельної ділянки.

Надаючи оцінку підставам для відмови відповідача, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, відповідно до генерального плану міста Тернополя, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 10 серпня 2010 року № 5/37/11 (з подальшими змінами відповідно до рішень від 27 січня 2014 року № 6/44/12, від 24 березня 2017 року № 7/14/61, від 24 березня 2017 року № 7/14/62, від 20 квітня 2018 року № 7/24/35), територія в районі автомобільної дороги М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська (колишня автодорога Н-02 Львів - Тернопіль) знаходиться за межами міста Тернополя в проектній межі міста та визначена для розташування садибної житлової забудови (зона Ж-1).

Судом також встановлено, що відповідно до розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21 лютого 2018 року № 100-од (з подальшими змінами відповідно до розпорядження від 16 квітня 2018 року № 299-од) вирішено розробити детальний план території земельних ділянок садівницького поселення, що розташовані за межами міста Тернополя на території Тернопільської міської ради (автодорога Краковець-Львів-Тернопіль-Умань Н-02) загальною площею 84,03 га з майбутньою реконструкцією під поселення садибної забудови.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 року № 636-од затверджено детальний план забудови цієї території.

В подальшому земельні ділянки на цій території отримали у власність члени обслуговуючого кооперативу «Сади ветеранів АТО» для ведення садівництва, а рішенням Тернопільської міської ради від 06.12.2019 №7/41/160 «Про прийняття в комунальну власність земельних ділянок розміщених на території Тернопільської міської територіальної громади» земельні ділянки загального користування були прийняті до комунальної власності.

Враховуючи зазначене, суд критично оцінює посилання відповідача не те, що відповідно до генерального плану м.Тернополя та плану зонування території м.Тернополя, земельна ділянка (кадастровий номер 6110100000:17:002:0099) знаходиться в зоні садибної житлової забудови Ж-1, оскільки дане твердження не відповідає фактичним обставинам справи, тому, що земельна ділянка позивача знаходиться за межами міста Тернополя і генеральний план міста та план зонування території м.Тернополя не мають жодного відношення до спірних правовідносин.

Також, суд не погоджується із поясненнями відповідача, що така забудова можлива лише після зміни їх цільового призначення.

Відповідно до ч. 3 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Таким чином, Тернопільська міська рада без відповідного звернення не наділена правом одноосібно змінити цільове призначення, як земельної ділянки позивача, так і інших земельних ділянок у вказаному земельному масиві. А в межах встановленого цільового призначення належним способом забудови земельної ділянки є будівництво саме садового, а не садибного будинку. При цьому, подальша зміна цільового призначення земельної ділянки не спростовує права позивача на отримання будівельного паспорта.

Проте, суд вважає за необхідне звернути увагу, що відповідно до пункту 1.4. Порядку №103 розроблення будівельного паспорта за межами населених пунктів здійснюється відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.

Як випливає із матеріалів справи, розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 року № 636-од затверджено детальний план забудови цієї території.

Відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції що діяла на час розроблення детального плану території) громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.

Як випливає із матеріалів справи, пунктом 3 розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21 лютого 2018 року № 100-од "Про розроблення детального плану території" (зі змінами) виконавчому комітету Тернопільської міської ради було рекомендовано забезпечити організацію та проведення процедури громадських слухань щодо проекту детального плану території садівницького товариства у відповідності до вимог чинного законодавства України (аркуш справи 20).

Крім того, Департамент містобудування, архітектури та планування території Міністерства розвитку громад та території України в своєму листі від 24.04.2020 №7/14.3/6810-20 зазначив, що затвердження на місцевому рівні містобудівної документації (генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, детальних планів територій, у тому числі за межами населених пунктів) без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється (аркуш справи 63).

Тернопільська міська рада 24.01.2020 звернулася із запитом №129/05 до Тернопільської обласної державної адміністрації, в якому просила надати інформацію про те, чи було проведено громадське обговорення детального плану та надати підтверджуючі документи (зворотній бік аркуша справи 62).

Тернопільська обласна державна адміністрація надала відповідь від 24.02.2020 № 04-132/21, в якій відсутня інформація про дотримання вимог ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо проведення громадських слухань (аркуш справи 62).

Суд встановив, що даний детальний план території не пройшов процедури, передбаченої ст.21 Закону №3038-УІ та Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року N 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що розпорядження голови обласної державної адміністрації від 22.08.2018 року № 636-од «Про затвердження детального плану території» видано без врахування вимог ч.1 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та всупереч забороні, яка встановлена ч.2 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що підтверджуються листом від 23.03.2020 №520/05 виконавчого комітету Тернопільської міської ради (аркуш справи 64).

Крім того, суд встановив відсутність у даній справі планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств, що є порушення вимог пункту 1.4. Порядку №103, даний факт не спростований у судовому засіданні представником позивача.

З аналізу викладених норм слідує, що однією із підстав для видачі будівельного паспорту є відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Як слідує з матеріалів справи, земельна ділянка, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, що належить позивачу, розташована за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога Н02 Львів-Тернопіль), але детальний план території затверджений не у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто фактично є відсутній, що позбавляє визначити планувальну організацію та розвиток території.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у зв`язку з тим, що детальний план території не затверджений в установленому законом порядку та відсутність планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств, що є необхідною умовою розроблення будівельного паспорта за межами населених пунктів, на якій позивач бажає побудувати садовий будинок, відповідач позбавлений можливості, у відповідності до вимог пункту 2.3 Порядку № 103, здійснити перевірку поданих документів на відповідність їх вимогам чинної містобудівної документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, що є обов`язковою умовою для видачі будівельного паспорта, а тому правомірно повернув їх позивачу на підставі пункту 2.4 Порядку № 103, оскільки повернення документів в інший спосіб Порядком № 103 не передбачено.

Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що відповідачем 15 грудня 2017 року вже видавався будівельний паспорт № 497 щодо забудови аналогічної земельної ділянки і його дія була зупинена рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25 листопада 2020 року № 32, оскільки даний факт не має жодного преюдиціального значення для предмету спору у даній справі.

Доводи позивача про порушення відповідачем права власності, права забудови та інших основоположних прав позивача суд відхиляє, оскільки на орган державної влади у цій ситуації був покладений позитивний обов`язок щодо належного захисту громадськості та охорони навколишнього природного середовища і, відмовляючи у видачі паспорта забудови, відповідач не порушив права позивача.

Суд зазначає, що відмова у видачі будівельного паспорту з мотивів невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні не припиняє право користування позивача земельною ділянкою.

Вказані правові висновки, також, відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 16.07.2019 по справі № 520/8970/18 та в постанові від 28.10.2019 року по справі №820/4909/17, що враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Зважаючи на те, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради у видачі будівельного паспорта на забудову земельної ділянки площею 0,06 га, для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога Н02 Львів-Тернопіль) та зобов`язання Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки площею 0,06 га, для індивідуального садівництва, кадастровий номер 6110100000:17:002:0099, за межами населеного пункту на території Тернопільської міської ради Тернопільської області (автодорога Н02 Львів-Тернопіль), - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 лютого 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради (місцезнаходження/місце проживання: вул. Коперника, 1,м. Тернопіль,46001, код ЄДРПОУ/РНОКПП 34334305);

Головуючий суддя Осташ А.В.