
Справа № 420/12405/20
У Х В А Л А
10 лютого 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про залишення адміністративного позову без розгляду в частині
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки у розмірі, п`яти мінімальних пенсій за віком;
зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2019, 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою суду від 23.11.2020 року прийнято заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Представником відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду подано відзив, в якому відповідач, зокрема, зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогою про виплату грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Так, представник відповідача в обґрунтування клопотання зазначив, що позивач дізнався про виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік, коли він її отримав, а саме в 2019 році. Тому з позовними вимогами про стягнення щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік позивач повинен був звернутись в 2019 році, протягом 6 місяців з дня отримання допомоги.
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та залишення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що у разі порушення законодавства про соціальне забезпечення органом, що призначає і виплачує щорічну грошову допомогу як учаснику бойових дій до 05 травня за 2019 рік, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з перерахунком та виплатою таких сум за минулий час, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Отже, право позивача щодо перерахунку та виплати щорічної грошової допомоги як учаснику бойових дій до 05 травня є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі № 820/6514/17 від 15 лютого 2018 року та постановах Верховного Суду від 13 березня у справі № 338/952/17, від 27 березня 2018 року у справі № 127/19672/17, від 30 жовтня 2018 року у справі №493/1867/17.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для задоволення клопотання представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про залишення без розгляду адміністративного позову в частині вимог про нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік.
Керуючись ст. 240 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії в частині вимог про нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік - відмовити.
Ухвала окремо від остаточного рішення оскарженню не підлягає.
Суддя Марин П.П.