
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2021 року справа №466/3341/20
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Сидор Н.Т.,
за участю секретаря судового засідання Колодій О.Р.,
представників позивача ОСОБА_2, Станька А.Я.,
представник відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом підприємства об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанови,
в с т а н о в и в :
на розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом підприємства об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанови № ЛВ 4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459/ФС-1 від 05.02.2020, що видало Головне управління Держпраці у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що постановою Головного управління Держпраці у Львівській області № ЛВ 4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459/ФС-1 від 05.02.2020 на підприємство об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" накладено штраф за несвоєчасну виплату заробітної плати працівникам. Позивач стверджує, що факти заборгованості по заробітній платі були виявлені ще 28 жовтня 2019 року, але підприємство по мірі можливості погашало цю заборгованість. Відтак станом на 28 листопада 2019 року заборгованість по заробітній платі підприємства була відсутня. Також зазначає, що по цьому спору і з цих же підстав вже розглядалась адміністративна справа № 466/9173/19 в Шевченківському районному суді м. Львова і була прийнята постанова суду 03 лютого 2020 року. Таким чином, позивач стверджує, що його двічі притягнуто до відповідальності за одне й те саме правопорушення. З цих підстав вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву зазначає, що 29.10.2019 проведено інспекційне відвідування у підприємстві об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих", за результатами якого складено Акт від 29.10.2019 № ЛВ3989/459/АВ та Припис про усунення виявлених порушень від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П. Зазначеним приписом зобов`язано директора підприємства об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" ОСОБА_2 усунути у строк до 12.11.2019 порушення ч. ч. 1, 3 ст. 15 КЗпП України та ч. ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці». За результатами інспекційного відвідування з метою контролю виконання вимог припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П складено Акт від 28.11.2019 № ЛВ4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459, яким встановлено, що надалі має місце порушення ч. ч. 1, 3 ст. 15 КЗпП України, ч. ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці». Відтак 05.02.2020 Головне управління Держпраці прийняло постанову про накладення на позивача штрафу № ЛВ 4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459/ФС-1 за невиконання вимог п. 1 Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П. Також покликається на те, що одночасне складення інспектором праці протоколу про адміністративне правопорушення та здійснення уповноваженими посадовими особами Управління провадження у справі про накладення штрафу за порушення законодавства про працю у відповідності до процедури, визначеної Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509, відповідає чинному законодавству та є компетенцією Головного управління Держпраці у Львівській області. Стверджує, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області дотримано встановлено чинним законодавством процедуру притягнення суб`єкта господарювання до фінансової відповідальності.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 17.09.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 29.10.2020 витребувано у Головного управління Держпраці у Львівській області належним чином засвідчену копію акта інспекційного відвідування від 28 листопада 2019 року № ЛВ4694/459/АВ-ЛВ3989/П459 щодо порушень у підприємстві об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" та всі документи, на підставі яких прийнята оскаржувана постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЛВ 4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459/ФС-1 від 05.02.2020, в тому числі документи, що стали підставою для проведення перевірки, та докази направлення їх позивачу.
Витребувані документи надані представником відповідача на вимогу суду 11.11.2020.
Ухвалою суду від 30.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у заявах по суті спору, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду.
Заслухавши вступне слово представників позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
29.10.2019 Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено інспекційне відвідування у підприємстві об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих", за результатами якого складено Акт від 29.10.2019 № ЛВ 3989/459/АВ та Припис про усунення виявлених порушень від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П.
Згідно з п. 1 Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П виявлено порушення ч. 1 та 3 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме: «Заробітна плата працівникам виплачується відповідно до поступлення грошових коштів на рахунок підприємства, тобто не дотримано строків виплати, та пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. З наданих в ході проведення інспекційного відвідування первинних бухгалтерських документів встановлено, що станом на дату проведення інспекційного відвідування (29.10.2019) в порушення вимог частини першої статті 115 КЗпП України та частини першої статті 24 Закону України «Про оплату праці» на підприємстві має місце порушення строків виплати заробітної плати. Фонд заробітної плати за вересень 2019 року становить - 157,9 тис. грн, з них проведено виплату 109,3 тис. грн по мірі поступлення грошових коштів на рахунок Підприємства, 48,6 тис. грн не виплачено. Заробітну плату за першу частину жовтня 2019 року працівникам промислової сфери не нараховано та відповідно не виплачено».
Вказані порушення директора підприємства ОСОБА_2 зобов`язано усунути у строк до 12.11.2019.
25.11.2019 Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ № 2303-П та направлення № 2303, якими інспектора праці Яворівську О.Г. уповноважено на проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у підприємстві об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" в період з 25.11.2019 по 28.11.2019, з метою контролю виконання вимог припису від 29.10.2019 № ЛВ3989/459/АВ-П.
За результатами інспекційного відвідування складено Акт від 28.11.2019 № ЛВ4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459, яким встановлено, що перший пункт Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П не виконано - надалі має місце порушення ч. 1 та ч. 3 ст. 15 КЗпП України, ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Зокрема, у п. 1 Акту зазначено, що «з наданих в ході проведення інспекційного відвідування первинних бухгалтерських документів встановлено, що станом на дату проведення інспекційного відвідування (28.11.2019) в порушення вимог частини першої статті 115 КЗпП України та частини першої статті 24 Закону України «Про оплату праці» на Підприємстві має місце порушення строків виплати заробітної плати. Фонд заробітної плати за жовтень 2019 року становить - 148,9 тис. грн, з них проведено виплату 145,8 тис. грн по мірі поступлення грошових коштів на рахунок Підприємства. Остання виплата проведена 22.11.2019 в сумі 10,6 тис. грн. Заробітну плату за першу половину листопада 2019 року непромисловій сфері частково виплачено 20.11.2019 в сумі 13,9 тис. грн, а фонд за першу половину працівникам непромислової сфери становить 32,1 тис. грн».
Постановою № ЛВ/4694/459/АВ-ЛВ3989/П459/ФС-1 від 05 лютого 2020 року на підприємство об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" за невиконання п. 1 Припису № ЛВ/3989/459/АВ-П від 29.10.2019, що полягає у порушенні вимог частин першої та третьої статті 115 КЗпП України та частини першої статті 24 Закону України «Про оплату праці», на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України накладено штраф у розмірі 4 173 грн.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач оскаржив її до суду, покликаючись на протиправність такої.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, зокрема Головне управління Держпраці у Львівській області.
У відповідності до приписів Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 № 340 (далі - Положення №340), Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Підпунктом 5 п. 4 Положення №340 передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Згідно зі ст. 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), Державна служба України з питань праці має реалізовувати державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 823, (далі - Порядок № 823).
Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Відповідно до п. 5 Порядку № 823 інспекційні відвідування проводяться з таких підстав: 1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; 2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин; 3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту; 4) за рішенням суду; 5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин; 6) за інформацією: Держстату та її територіальних органів; ДПС та її територіальних органів; Пенсійного фонду України та його територіальних органів; 7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю; 8) за дорученням Прем`єр-міністра України; 9) за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; 10) за запитом народного депутата; 11) у разі невиконання вимог припису.
За приписами п. п. 19-21 Порядку № 823 за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) (далі - акт), і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення.
Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою.
Якщо об`єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід`ємною частиною.
Зауваження можуть бути подані об`єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дня, що настає за днем підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.
Відповідно до п. п. 23, 24 Порядку № 823 припис є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об`єктом відвідування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
Припис вноситься об`єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду.
У приписі зазначається строк для його виконання. У разі встановлення строку більше ніж три місяці у приписі визначається графік та заплановані заходи щодо усунення виявлених порушень з відповідним інформуванням інспектора праці згідно з визначеною у приписі періодичністю.
Припис складається у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, який проводив інспекційне відвідування або невиїзне інспектування, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою.
Відповідно до п. 25 Порядку № 823 стан виконання припису перевіряється після закінчення зазначеного в ньому строку виконання. Якщо об`єкт відвідування не надав відповіді або надав її в обсязі, недостатньому для підтвердження факту виконання припису, проводиться інспекційне відвідування або невиїзне інспектування з підстави, наведеної у підпункті 11 пункту 5 цього Порядку.
Згідно з п. 27 Порядку № 823 у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом, після розгляду зауважень об`єкта відвідування до нього (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.
Відповідно до п. 28 Порядку № 823 у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об`єкта відвідування до відповідальності не вживаються.
У силу п. 30 Порядку № 823 припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені відповідно у 10-денний та одноденний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.
У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до Голови або заступника Голови Держпраці.
Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги інспектора праці.
Пунктом 1 Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П зобов`язано підприємство об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" усунути порушення ч. 1 та ч. 3 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» у строк до 12.11.2019.
У контексті зазначеного варто зауважити, що вказаний припис позивач у встановленому порядку не оскаржував.
Відповідно до норм ч. ч. 1, 3 ст. 115 КЗпП України, порушення яких ставиться у вину позивачу, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Аналогічні норми передбачені ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Згідно з Актом від 28.11.2019 № ЛВ4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459, складеним за результатами інспекційного відвідування щодо виконання вимог Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П, з наданих в ході проведення інспекційного відвідування первинних бухгалтерських документів встановлено, що станом на дату проведення інспекційного відвідування (28.11.2019) в порушення вимог частини першої статті 115 КЗпП України та частини першої статті 24 Закону України «Про оплату праці» на Підприємстві має місце порушення строків виплати заробітної плати. Фонд заробітної плати за жовтень 2019 року становить - 148,9 тис. грн, з них проведено виплату 145,8 тис. грн по мірі поступлення грошових коштів на рахунок Підприємства. Остання виплата проведена 22.11.2019 в сумі 10,6 тис. грн. Заробітну плату за першу половину листопада 2019 року у непромисловій сфері частково виплачено 20.11.2019 в сумі 13,9 тис. грн, а фонд за першу половину працівникам непромислової сфери становить 32,1 тис. грн.
Слід зазначити, що вказаний акт підписано директором підприємства об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" ОСОБА_2 без жодних зауважень.
Таким чином, з наведеного вбачається, що станом на 28.11.2019 надалі мало місце порушення підприємством об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" ч. 1 та ч. 3 ст. 15 КЗпП України, ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», що у свою чергу свідчить про невиконання позивачем пункту першого Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П.
Позивач невиконання ним Припису заперечує, покликаючись на те, що станом на 28.11.2019 ним виплачено заборгованість за вересень та першу половину жовтня 2019 року.
Втім, як встановлено в Акті від 28.11.2019 № ЛВ4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459, станом на дату інспекційного відвідування позивач продовжував всупереч ч. 1 та ч. 3 ст. 15 КЗпП України, ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» порушувати строки і періодичність виплати заробітної плати своїм працівникам, зокрема за другу половину жовтня та першу половину листопада 2019 року.
Вказане свідчить не про виконання позивачем вимог Припису від 29.10.2019 № ЛВ/3989/459/АВ-П, а про хибне розуміння ним усунення встановлених порушень, адже сплата підприємством заборгованості за попередній період не звільняє його від обов`язку у подальшому дотримуватись положень законодавства щодо строків та періодичності виплати заробітної плати своїм працівникам.
Згідно з абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим - восьмим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 КЗпП України штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - штрафи) визначає Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509 (далі - Порядок № 509).
Відповідно до п. 2 Порядку № 509 штрафи накладаються на підставі акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв`язку з невиконанням вимог припису.
Відповідно до п. 3 Порядку № 509 справа про накладення штрафу (далі - справа) розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.
Про дату одержання документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб`єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п`ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Відповідно до п. 4 Порядку № 509 під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу.
За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.
Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінсоцполітики, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, другий - надсилається протягом трьох днів з дня складення суб`єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або вручається його представникові, про що на примірнику робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого суб`єкта господарювання або роботодавця чи їх представника. У разі надсилання примірника постанови.
Судом не встановлено порушення відповідачем вказаних вимог закону при прийнятті оскаржуваної постанови.
Отже, враховуючи факт не усунення позивачем виявлених порушень та дотримання відповідачем процесуальних вимог при прийнятті постанови № ЛВ 4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459/ФС-1 від 05.02.2020, суд не вбачає правових підстав для скасування оскаржуваної постанови.
Щодо покликання позивача на те, що він вдруге притягається до відповідальності за одне і те саме правопорушення, оскільки стосовно порушення ним вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 15 КЗпП України, ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» вже розглядалась адміністративна справа № 466/9173/19 в Шевченківському районному суді м. Львова і прийнята постанова суду 03 лютого 2020 року, суд звертає увагу на різний суб`єктний склад правопорушення у справі № 466/9173/19 та в оскаржуваній постанові.
Так, згідно з постановою № ЛВ 4694/459/АВ-ЛВ3989/П/459/ФС-1 від 05.02.2020 суб`єктом правопорушення є підприємство об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих", тоді як у справі Шевченківського районного суду м. Львова № 466/9173/19 суб`єктом адміністративного правопорушення є директор цього підприємства - ОСОБА_2 .
Також суд зауважує, що штраф за ч. 2 ст. 265 КЗпП України є фінансовою санкцією, яка накладається постановою уповноваженої посадової особи Держпраці, що може бути оскаржена в судовому порядку, а штраф за ч. 1 ст. 41 КУпАП є адміністративною відповідальністю і накладається згідно із рішенням суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Окрім цього, постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 03.02.2020 у справі № 466/9173/19 ОСОБА_2 звільнено від адміністративної відповідальності у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Таким чином, на момент винесення оскаржуваної постанови підприємство об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" не було притягнуто до жодного виду відповідальності за порушення законодавства про працю.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін на підтвердження своїх правових позицій, суд доходить переконання, що вимоги позивача не знаходять належного правового обґрунтування та спростовуються наявними у справі доказами, у зв`язку з чим, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено ст. 139 КАС України не передбачено, а тому такі слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295, п. 3 розділу VI розділу VI "Прикінцеві положення", пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні позову підприємства об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих" до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанови - відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахування положення п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 08.02.2021.
Позивач - підприємство об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» (79019, м. Львів, вул. Торф`яна, 4; код ЄДРПОУ 03967837)
Відповідач - Головне управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8; код ЄДРПОУ 39778297).
Суддя Сидор Н.Т.