Рішення № 94762747, 09.02.2021, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
905/1126/20
Номер документу
94762747
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

09.02.2021 Справа № 905/1126/20

Суддя господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., при секретарі судового засідання Гостєєвій А.І., розглянувши у судовому засіданні справу

за позовом Комунального підприємства "Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", м.Маріуполь Донецької області,

до відповідача: фізичної особи-підприємця Петіфорової Анни Володимирівни, м.Маріуполь Донецької області

про стягнення 136' 067,26грн,

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився,

від відповідача: не з`явився,

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", м.Маріуполь Донецької області, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до фізичної особи-підприємця Петіфорової Анни Володимирівни, м.Маріуполь Донецької області, про стягнення плати за скид понаднормових забруднюючих речовин (стоків) у розмірі 136' 067,26грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі укладеного між сторонами договору надання послуг централізованого водопостачання, водовідведення №6831 від 05.05.2017 представниками комунального підприємства були здійснені відбори проб стічних вод відповідача, внаслідок чого були виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, про що складено відповідні акти. У зв`язку з чим, відповідно до «Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя», затверджених Рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018 позивачем нараховано відповідачу плату за скид понаднормативних забруднень у стічні води у загальному розмірі 136' 067,26грн, яку позивач і просить стягнути з відповідача.

Ухвалою господарського суду від 13.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1126/20; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

31.07.2020 до канцелярії суду від представника позивача надійшла заява №567/1 від 30.07.2020 про долучення до матеріалів справи документів згідно додатку, у тому числі рахунки на оплату заявлених вимог, які направлялися відповідачу разом з листами-повідомленнями та розрахунками.

Ухвалою від 10.08.2020 суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача б\н від 02.08.2020 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

17.08.2020 до канцелярії суду від представника відповідача надійшли:

- відзив б/н від 13.08.2020 на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи свою позицію наступним: вважає неправомірним нарахування плати за скид понаднормових забруднень відповідно до місцевих Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Маріуполя, що затверджені рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018, оскільки відповідні зміни до договору №6831, зокрема до пункту 1.3. внесені не були, а це є суттєвою умовою вказаного договору; порушення при складанні актів відбору проб вимог, що регламентують порядок відбору проб, зокрема посилається на ненадання позивачем будь-якого документу у підтвердження наявності у підприємства свідоцтва на право та можливість лабораторії позивача проводити відповідні лабораторні дослідження;

- клопотання б/н від 13.08.2020 про витребування у позивача доказів - документації щодо експлуатації станції по відбору проб стічних вод; нормативних документів, на підставі яких здійснювались такі відбори.

28.08.2020 на електронну адресу суду від представника відповідача вдруге надійшло клопотання б/н від 28.08.2020 про розгляд справи №905/1126/20 у порядку загального позовного провадження з посиланням на необхідність детального розгляду справи по суті для встановлення обставин справи, на особливості предмету доказування, її складність та учасників процесу.

09.09.2020 до канцелярії суду від представника позивача надійшли:

- уточнена позовна заява №753/1 від 07.09.2020 з доданими документами;

- відповідь №752/1 від 07.09.2020 на відзив у якій підтримує заявлені позовні вимоги.

Ухвалою господарського суду від 10.09.2020 вирішено здійснювати розгляд справи №905/1126/20 за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі, підготовче засідання призначено на 07.10.2020 року.

24.09.2020 від представника позивача через канцелярію суду надійшли додаткові пояснення по справі вих.№62.3.2-52710-62.1 від 21.09.2020, відповідно до яких: станція по відбору стічних вод в КП "Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" відсутня; нормативні документи, відповідно до яких виконано відбір та транспортування проб, зазначені в п. 1 Рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області №465 від 22.10. 2018р. та були додані до відповіді на відзив №752/1 від 07.09.2020.

Враховуючи, що відповідачем не доведено факт створення та функціонування станції по відбору стічних вод, а також надання позивачем під час розгляду справи копій нормативних документів, відповідно до вимог яких було здійснено відбір проб, клопотання відповідача б/н від 13.08.2020 про витребування доказів не було задоволено судом.

07.10.2020 від представника відповідача на офіційну електронну пошту та додатково через канцелярію суду надійшли однакові за змістом заперечення на відповідь позивача на відзив та додаткові письмові пояснення на позовну заяву.

31.12.2020 від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява №6232-74856-62.1 від 28.12.2020 про долучення до матеріалів справи рішень по аналогічним судовим справам.

13.01.2021 від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява №1211/1 від 12.01.2021 про долучення документів до матеріалів справи на виконання ухвали суду від 16.12.2020.

14.01.2021 від представника відповідача надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи копії Додаткової угоди №1 від 12.11.2018 до договору №6831 від 05.05.2017, проект якої був направлений відповідачу.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 14.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №905/1126/20 до судового розгляду по суті на 09.02.2021 року.

Представники сторін у судове засідання 09.02.2021 не з`явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Так, матеріали справи містять докази повідомлення представника відповідача під підпис про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 09.02.2021. Позивач повідомлений про розгляд справи по суті у судовому засіданні 09.02.2021 шляхом отримання телефонограми №160.

05.02.2021 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника ФОП Петіфорової А.В. за наявними матеріалами справи, з урахуванням письмової позиції відповідача.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.

Поряд з цим, одним із принципів господарського судочинства відповідно до статті 2 ГПК України є розумність строків розгляду справи судом.

Приймаючи до уваги викладене, а також ту обставину, що явка представників сторін у судове засідання 09.02.2021 не визнавалась судом обов`язковою, неявка у судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, виходячи з критеріїв "розумності" строку розгляду справи судом, суд вважає за можливе закінчити розгляд справи по суті у даному судовому засіданні за відсутності представників сторін.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:

05.05.2017 між Комунальним підприємством "Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (далі - виконавець) та фізичною особою-підприємцем Петіфоровою Анною Володимирівною (далі - споживач) було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення та вивезення твердих побутових відходів №6831 (далі - договір).

Відповідно до п. 1.1 договору виконавець бере на себе зобов`язання забезпечувати надання на об`єкти абонента послуги централізованого водопостачання, водовідведення (забезпечення холодною водою, приймання стічних вод) (далі - послуги водопостачання, водовідведення), що відповідають встановленим нормам якості, в межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.

(Код ДК 021-2015 (CPV) 65110000-7-«Розподіл води»; код ДК 016-2010:36.00 послуги щодо обробляння та постачання води).

(Код ДК 021-2015 (CPV) 90400000-1-«Послуги у сфері водовідведення»; код ДК 016-2010:37.00 послуги каналізаційні).

Згідно з п.1.3 договору користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення допускається лише на підставі договору між виконавцем та абонентом за обов`язкового взаємного виконання умов договору, а також суворого додержання «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила користування), «Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя», затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48 (далі - Правила прийому стічних вод), а також інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг з водопостачання та водовідведення.

У Розділі 3 сторони договору узгодили умови водовідведення.

У подальшому сторони 13.11.2017 уклали Додаткову угоду №1 до договору, якою дійшли згоди внести зміни до Розділу 3 договору, а саме в п. 3.1, п. 3.4 та п. 3.7 договору, а також доповнили вказаний розділ договору п. 3.8 та п. 3.9.

Так, надання послуги централізованого водовідведення здійснюється шляхом приймання стічних вод, що надходять з мереж водовідведення абонента до мережі водовідведення виконавця через об`єднаний для декількох абонентів каналізаційний випуск, з обов`язковим улаштуванням на цьому каналізаційному випуску контрольного колодязя (п. 3.1. договору з урахуванням редакції Додаткової угоди №1 ).

Сторони домовились, що під терміном «стічні води» у відповідних відмінках за текстом слід розуміти як стічні води з холодного та гарячого водопостачання, а також усі інші стічні води, які утворилися внаслідок діяльності абонента після використання води із будь-якої системи водопостачання, а також талі, ливневі, ґрунтові, поверхневі та дощові води, які поступають з території об`єктів абонента у каналізаційну мережу виконавця (п. 3.2 договору).

Відповідно до п. 3.3 договору показники допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах абонента, які поступають у мережі водовідведення виконавця, не повинні перевищувати показники якості стічних вод встановлені у додатку № 1 Правил прийому стічних вод) Крім тих, які вказані в цьому додатку абоненту суворо забороняється скидати у мережі водовідведення виконавця стічні води, які визначені згідно «Правил прийому стічних вод» та іншими нормативними актами.

За умовами п. 3.4 договору в редакції Додаткової угоди №1 кількість стічних вод, у тому числі і з понаднормативними забрудненнями, що надходять до мереж водовідведення виконавця, визначається за кількістю води, що надходить з мереж водопостачання та з інших джерел з урахуванням умов договору.

У п. 3.7 договору в редакції Додаткової угоди №1 сторони дійшли згоди, що відбор проб стічних вод абонента здійснюється з об`єднаного для декількох абонентів каналізаційного випуску у контрольному колодці у присутності відповідального представника абонента (згідно з наказом, який є додатком до договору), уповноваженими представниками виконавця, які мають посвідчення Абонент повинен сприяти представникові виконавця у здійснені відбору стічних вод а також підписати акт. Відбір проб стічних вод здійснюється відповідно до Правил прийому стічних вод.

Згідно з п. 3.8. договору в редакції Додаткової угоди №1, обґрунтуванням для нарахування плати за скид понаднормативно забруднених стічних вод Абонента є виявлені Виконавцем у результаті лабораторного контролю перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, занесених у Додаток №1 Правил, які надходять до мережі водовідведення Виконавця через об`єднаний для декількох абонентів каналізаційний випуск.

Відповідно до п. 3.9. договору в редакції Додаткової угоди №1, коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпечності скинутих Абонентом забруднень розраховується згідно п.5.5. Правил на підставі даних результатів аналізів проб стічних вод, відібраних виконавцем з об`єднаного для декількох абонентів каналізаційного випуску».

Згідно з п. 4.3 договору у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах абонента, розрахунок за надані послуги здійснюється відповідно до Правил прийому стічних вод.

Відповідальність сторін визначається відповідно до умов договору, Правил користування, Правил прийому стічних вод, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення (п. 5.1 договору).

За змістом п. 6.1 договору сторони визнають обов`язковими та зобов`язуються виконувати всі зобов`язання та мають всі права, що встановлені умовами Договору чи діючими нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення.

За умовами п. 8.1 договору останній вступає в силу з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2017 року і вважається щорічно продовженим строком на один рік на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення дії договору не буде отримано заяви однієї зі сторін про відмову від даного договору або перегляду його умов. У разі перегляду цього договору він діє на цих умовах до підписання сторонами нового договору та узгодження розбіжностей.

Як вбачається з матеріалів справи, сторонами доказів припинення дії договору не надано.

Оскільки в матеріалах справи відсутні заяви про припинення договору відповідно до умов п. 8.1 договору, суд приходить до висновку, що строк дії договору №6831 від 05.05.2017 неодноразово було пролонговано на наступний рік і на тих самих умовах, які були ним передбачені.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що сторонами належними та допустимими доказами на спростовано, що на момент виникнення спірних правовідносин з відбору проб стічних вод та нарахування плати за скид понаднормативних забруднень діяв договір №6831 від 05.05.2017.

Наказами №1 від 05.05.2017 та №1 від 13.10.2017, які є додатками №10.5 та №10.6 до договору, назначено осіб уповноважених представляти підприємство при відборі проб, підписувати акти відбору проб та результати аналізів стічних вод, а саме: Петіфорову А.В. - власника; співпрацівників, які знаходяться на місці.

11.02.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено відповідний акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

Лабораторними дослідженнями відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 11.02.2019 на суму 11' 085,83грн. Вказаний розрахунок було отримано 01.03.2019 нарочно представником відповідача, про що свідчить підпис останнього на розрахунку.

З урахуванням встановлених порушень позивач виписав відповідачу відповідний рахунок №6831-217/2 від 21.02.2019 на суму 11' 085,83грн.

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу разом з листом-повідомленням №353/13 від 15.02.2019 та №722/12 від 15.03.2019, про що свідчать наявні у матеріалах справи опис вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

До позовної заяви додано пояснення до листів-повідомлень №353/13 від 15.02.2019р. та №722/12 від 15.03.2019, в яких зазначено, що у зв`язку з виявленням технічних помилок, а саме, документи не були підписані керівником управління (зазначені помилки не впливають на результати лабораторних досліджень та розрахунки плати за скид понаднормативних забруднень) супровідні листи були повторно направлені на адресу відповідача з супровідним листом №62.10-45063-62.1 від 05.08.2019р. Зазначені документи були направлені на адресу відповідача рекомендованим листом з описом вкладення.

11.03.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

За результатами лабораторних досліджень відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 11.03.2019 на суму 14' 263,28грн. Вказаний розрахунок було отримано 25.03.2019 нарочно представником відповідача, про що свідчить підпис останнього на розрахунку.

З урахуванням встановлених порушень позивач виписав відповідачу відповідний рахунок №6831-218 від 19.03.2019 на суму 14' 263,28грн.

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу, про що свідчать наявні у матеріалах справи опис вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

11.05.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

За результатами лабораторних досліджень відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 11.05.2019 на суму 19' 161,41грн. та виставив відповідний рахунок №6831-220 від 17.05.2019 .

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу разом з листом-повідомленням про відбір стічних вод, про що свідчать наявні у матеріалах справи описи вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

10.06.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

За результатами лабораторних досліджень відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 10.06.2019 на суму 17' 804,12грн. та виставив відповідний рахунок №6831-221/Ш від 18.06.2019.

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу разом з листом-повідомленням про відбір стічних вод, про що свідчать наявні у матеріалах справи описи вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

09.07.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі споживача на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

За результатами лабораторних досліджень відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 09.07.2019 від 09.07.2019 на суму 15' 764,56грн.

З урахуванням встановлених порушень позивач здійснив нарахування плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 15' 764,56грн та виставив відповідний рахунок №6831-222/Ш від 16.07.2019.

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу разом з листом-повідомленням про відбір стічних вод, про що свідчать наявні у матеріалах справи описи вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

19.09.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі споживача на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

За результатами лабораторних досліджень відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 19.09.2019 на суму 41' 025,73грн. та виставив відповідний рахунок №6831-225/Ш від 25.10.2019.

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу разом з листом-повідомленням про відбір стічних вод, про що свідчать наявні у матеріалах справи описи вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

18.10.2019 позивачем у присутності представників відповідача з метою визначення складу забруднюючих речовин, які скидаються споживачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, був здійснений відбір стічних вод у контрольному колодязі споживача на об`єкті відповідача за адресою: м.Маріуполь, пр.Будівельників, б.86-А, про що складено акт. Зауваження з боку споживача та виробника в акті відсутні.

За результатами лабораторних досліджень відібраних проб було виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, ніж встановлено в Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465.

Як наслідок позивачем згідно вказаних Правил здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 18.10.2019 на суму 16' 962,33грн.

З урахуванням встановлених порушень позивач здійснив нарахування плати за скид та виставив відповідний рахунок №6831-226/Ш від 18.11.2019.

Складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу разом з листом-повідомленням про відбір стічних вод, про що свідчать наявні у матеріалах справи описи вкладення, поштова накладна, фіскальний чек, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та підтвердження доставки на електронну адресу відповідача.

Посилаючись на вказані обставини, а також нездійснення відповідачем нарахованої оплати за скид понаднормативних забруднень, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача нарахованої на підставі актів відбору проб стічних вод від 11.02.2019, 11.03.2019, 11.05.2019, 10.06.2019, 09.07.2019, 19.09.2019, 18.10.2019 плати за скид понаднормових забруднень у стічні води у загальній сумі 136' 067,26грн.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, суть спору полягає у стягнені з відповідача нарахованої плати за скид понаднормових забруднень у стічні води на підставі актів відбору проб стічних вод від 11.02.2019, 11.03.2019, 11.05.2019, 10.06.2019, 09.07.2019, 19.09.2019, 18.10.2019.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави згідно з ст.16 Конституції України.

Згідно з преамбулою Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід`ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров`я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Як зазначено у постанові Верховної Ради України №188/98-ВР від 05.03.1998 «Про Основні напрямки державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки» порушення норм якості води досягло рівнів, які ведуть до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Для переважної більшості підприємств промисловості та комунального господарства скид забруднюючих речовин істотно перевищує встановлений рівень гранично допустимого скиду (далі - ГДС). Це призводить до забруднення водних об`єктів, порушення норм якості води.

Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно зі ст.ст.525, ЦК України та положень ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), зобов`язання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно з положеннями ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У відповідності зі ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Договірні правовідносини між сторонами регулюються Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», сферу дії якого визначено статтею 2 Закону.

Відповідно до ст.2 вказаного Закону його дія поширюється на всі суб`єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об`єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.

У відзиві та під час розгляду справи відповідач наполягав на тому, що при розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень позивач неправомірно застосував місцеві правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Маріуполя, що затверджені рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018, оскільки відповідні зміни до п. 1.3 договору №6831 внесені не були.

Позивач в свою чергу посилався на те, що надсилав ФОП Петіфоровій А.В. повідомлення про зміни у законодавстві України, в тому числі про затвердження рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018 №465 "Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", а також для підписання проект додаткової угоди до договору №6831 від 05.05.2017р. з метою викладення пунктів 1.3., 3.3. договору у новій редакції.

Матеріали справи містять, зокрема, лист відповідача вих.№6/12-18 від 14.12.2018 позивачу, у якому посилаючись на норми Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зазначив, що затверджені рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р. №465 Правила не були офіційно оприлюднені в друкованих засобах масової інформації, а тому не набрали чинності та не мають юридичної сили, є недоцільними та такими, що суттєво порушують норми чинного законодавства.

Наявне в матеріалах справи листування сторін свідчить про те, що позивач неодноразово звертався до відповідача з пропозицією укласти додаткову угоду до договору, разом з тим відповідач висловив незгоду з проектом додаткової угоди та вважає умови спірного договору незмінними.

В частині застосування до спірних відносин "Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя", які затверджені рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018 №465, суд зазначає наступне.

Як зазначалось вище, згідно з п. 1.3 договору надання послуг централізованого водопостачання, водовідведення №6831 від 05.05.2017 користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення допускається лише на підставі договору між виконавцем та абонентом за обов`язкового взаємного виконання умов договору, а також суворого додержання «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, «Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя», затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Отже, на момент укладення договору між сторонами діяли Правила прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м.Маріуполя, затверджені рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №48 від 18.02.2004 року.

За приписами ст.32 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов`язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, інші питання, пов`язані з охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів. Екологічні стандарти розробляються і вводяться в дію в порядку, що встановлюється законодавством України.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов`язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Постановою Кабінету Міністерства України від 21.07.2005 №630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюють відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

У зазначених Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначено, що централізоване водовідведення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових централізованих систем водовідведення.

Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627, які є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Відповідно до п. 2.1 цих Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги», яким, згідно п.2.2, визначаються істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 1.4. вказаних Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення населених пунктів України здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, зареєстрованих у Мін`юсті 26.04.2002 за №403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Разом з цим, Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, втратили чинність 21.05.2017 внаслідок набрання чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №166-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади».

02.02.2018 набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 (далі - Правила №316).

Відповідно до п. 2 Правил №316, останні поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).

В свою чергу, Правила №316 визначають методику та порядок розрахунку ДК (розділ 4 «Визначення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів»), а у додатку №4 цих Правил встановлені вимоги до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС, та, визначені, зокрема, максимально допустимі значення показників та (або) концентрації в пробах стічних вод.

Згідно з п.3 Правил №316 визначено, що виробник - суб`єкт господарювання, який надає послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод).

На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають допустиму концентрацію забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (п. 4 Правил №316).

Статтею 131 Закону України «Про питну воду питне водопостачання та водовідведення» скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил. Місцеві правила включають, в тому числі: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб`єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється із суб`єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.

Наведені у Правилах №316 показники якості стічних вод встановлюють лише їх максимально допустиме значення.

Таким чином, саме на місцевому рівні (при розробці та затвердженні місцевих Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення) охоплюються особливості правовідносин між виробниками та споживачами при здійсненні збирання, відведення та очищення вод у відповідному регіоні.

Водночас, зважаючи, що розроблення загальнодержавних Правил відбувається з метою, в тому числі, гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять впливу на навколишнє середовище та гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб, при запровадженні локальних правил на органи місцевого самоврядування покладається, зокрема, обов`язок визначити такі допустимі концентрація забруднюючої речовини, дотримання яких дозволить досягти бажаного результату для конкретного населеного пункту.

Отже, Законом України «Про питну воду питне водопостачання та водовідведення», Правилами №316 передбачено обов`язок органів місцевої влади встановлювати вимоги щодо приймання стічних вод для відповідного населеного пункту.

За приписами ст.32 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов`язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, інші питання, пов`язані з охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів. Екологічні стандарти розробляються і вводяться в дію в порядку, що встановлюється законодавством України.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Так, рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради №465 від 22.10.2018 з метою встановлення вимог щодо приймання стічних вод м.Маріуполя, відповідно до статті 131 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення», керуючись ст.ст.30, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджені Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя (далі - місцеві Правила №465), зокрема, визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48 «Про затвердження «Правил приймання стічних вод, скидаємих у мережі міськканалізації м. Маріуполя».

У червні 2019 року фізична особа-підприємець Петіфорова Анна Володимирівна звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (далі - третя особа-1, КП «Маріупольське ВУВКГ»), в якому просила визнати незаконним і скасувати рішення Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22 жовтня 2018 року №465 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя».

Обґрунтовуючи позов фізична особа-підприємець посилалась на те, що спірне рішення порушує її майнові права, є незаконним і підлягає скасуванню, так як: прийнято з порушенням вимог чинного законодавства щодо порядку його прийняття, зокрема, офіційного оприлюднення проекту рішень та обов`язкового погодження відповідними державними органами; Правилами №465 встановлені гранично-допустимі коефіцієнти забруднюючих речовин у розмірах, розрахунок яких проведено з порушенням порядку, передбаченого відповідними нормативно-правовими актами; положення спірного рішення не узгоджуються з вимогами чинного законодавства; також існують розбіжності в тексті проекту Правил та затверджених Правил №465.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2019 у справі №200/7712/19-а у задоволенні позову відмовлено повністю.

Вказаним рішенням встановлено, що проект Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя був оприлюднений у вересні 2018 року на офіційному веб-сайті Маріупольської міської ради; рішення виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48 «Про затвердження «Правил приймання стічних вод, скидаємих у мережі міськканалізації м. Маріуполя» з додатками оприлюднене в друкованих засобах масової інформації міста Маріуполя; дотримано вимоги щодо оприлюднення Правил №465 і їх проекту. Судом також встановлено, що рішення Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 22.10.2018р №465 прийнято в межах наданих відповідачу повноважень, в спосіб, встановлених наведеним законодавством та поширюються на Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», як суб`єкта господарювання, який надає послуги з централізованого водовідведення, та всіх споживачів його послуг.

Місцеві Правила №465 встановлюють вимоги до скиду стічних вод споживачем та/або субспоживачем у систему централізованого водовідведення м. Маріуполя і враховуючи вище викладене, адміністративний суд дійшов висновку, що якісний склад стічних вод споживачів міста Маріуполя повинен відповідати нормам встановленим в Правилах №465, які споживачі не повинні перевищувати. Судом також встановлено, що вказані Правила були розроблені на підставі звіту «Розробка проекту Правил приймання стічних вод споживачів до централізованого водовідведення м. Маріуполя з розрахунком допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачів та його супроводження при затвердженні в органах місцевого самоврядування з доповіддю, відповідями та зауваженнями в процесі розгляду» (2018 рік), який складено Державним підприємством «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства» за договором 21-09-18/224.

Дослідивши обставини прийняття спірних місцевих Правил №465, з урахуванням зазначеного звіту, та співвідношення цих Правил з Правилам №316, адміністративний суд дійшов висновку, що рішення відповідача про затвердження Правил №465 прийнято в межах наданих відповідачу повноважень та в спосіб, встановлених наведеним законодавством.

Зокрема, у рішенні суду відзначено, що частинами 5,6,10,11 і 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що акти органів та а посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Статтею 75 ГПК України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи вищевикладене, а також висновки Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/7712/19-а, фізична особа-підприємець Петіфорова Анна Володимирівна, як споживач послуг комунального підприємства, мала бути обізнана про місцеві Правила №465 та необхідність їх дотримання.

Враховуючи викладене, суд приймає місцеві Правила №465 як такі, що розроблені, затверджені належним органом, належним чином та є обов`язковими як для позивача так і для споживачів його послуг.

Таким чином суд приходить до висновку про розповсюдження на спірні правовідносини вимог місцевих Правил №465, у тому числі щодо визначення позивачем концентрацій забруднюючих речовину стічних водах споживачів.

У відповідності до ст. 13 Цивільного кодексу України при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Тривалий час користуючись послугами постачання питної води та водовідведення, відповідач не може бути звільнений від обов`язків додержуватися вимог щодо скидання стічних вод у систему міської каналізації м. Маріуполя.

Пунктами 2.1.7, 2.1.8 місцевих Правил №465 встановлено, що виробник контролює якість, кількість та режим скидання стічних вод споживача, здійснює раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений зі споживачами заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидається.

Згідно з п. 2.2.2 місцевих Правил №465 споживачі дотримуються установлених виробником кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагають від субспоживачів виконання вказаних положень цих Правил.

Відповідно до п. 4.1 вказаних Правил допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах споживачів, що скидаються до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя подані в таблиці 4.1.

З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником виробника, що фіксується в Акті відбору проб (додаток 7 до цих Правил), який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у Акті відбору проб, представник виробника зазначає про таку відмову від підпису в Акті відбору проб. (п. 6.10 місцевих Правил №465).

За змістом п. 7.3.1 Місцевих правил №465 з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб, які можуть бути як разовими, так і усередненими в часі (КНД 211.1.0.009-94). Контрольні проби характеризують склад забруднень стічних вод споживача. Виявлені таким чином перевищення ДК забруднюючих речовин є підставою для нарахування плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод згідно з цими Правилами.

У п.7.3.4 Місцевих правил №465 встановлено, що відбір проб стічних вод споживачів виконують співробітники виробника в присутності представника споживача. Факт відбору фіксується в акті відбору проб (додаток 7 до цих Правил), який підписують як представник виробника так і представник споживача. Відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод споживача здійснюється службами виробника без попередження споживача заздалегідь.

У разі перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби (без врахування дня відбору) направляє споживачу засобами поштового зв`язку лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача за результатами хімічного аналізу та дублює його на електронну адресу споживача. У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій виробник направляє споживачу розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок. (п. 6.14 Місцевих правил №465).

Пунктом 7.3.20 Місцевих правил №465 визначено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами виробник: у термін не більше 5 робочих днів з моменту відбору контрольної проби (день відбору не враховуються) направляє споживачу лист-повідомлення (засобами поштового зв`язку та дублює його на електронну адресу споживача) про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу; після визначення обсягів водовідведення споживача за розрахунковий період направляє споживачу рахунок плат за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.

Як свідчать матеріали справи, відповідач був повідомлений про те, що в пробах стічних вод, відібраних на спірних об`єктах, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, складені за результатами відбору стічних вод документи були надіслані відповідачу.

За приписами п. 6.8 Місцевих правил №465 для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, а в разі її відсутності, або відсутності у неї можливостей для проведення необхідних лабораторних досліджень - інших лабораторій, що проводять свою діяльність в цій галузі відповідно вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

При проведенні аналізу проб стічних вод, відібраних у споживачів, використовуються засоби вимірювальної техніки, повірені уповноваженими органами відповідно вимог статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (п. 6.9 Місцевих правил №465).

Матеріалами справи підтверджується, що Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» отримало 26.12.2018 від Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» Сертифікат визначення вимірювальних можливостей №ПТ-516/18, яким визнано вимірювальні можливість хімічної лабораторії контролю якості стічних вод. Вказаний сертифікат є чинний до 25.12.2020.

З огляду на викладене, посилання відповідача у відзиві на те, що позивач не надав суду будь-якого документу на підтвердження можливості проведення лабораторних досліджень щодо встановлення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах спростовуються матеріалами справи.

Дослідивши акти відбору проб стічних вод від 11.02.2019, 11.03.2019, 11.05.2019, 10.06.2019, 09.07.2019, 19.09.2020, 18.10.2020 суд відзначає, що в цих актах є відомості про обробку та опломбування шляхом охолодження, відбір проб стічних вод проводився вручну за допомогою наступної вимірювальної техніки і додаткового обладнання: пробовідбірник ручний, термометр ТЛ-4, автомобільний холодильник. Температура стічних вод визначалася при відборі проб, про що зроблений відповідний запис у розділі 3 актів відбору проб.

Відомостями зазначеними в актах відбору проб стічних вод підтверджується, що відразу після відбору проби були доставлені на аналіз до Хіміко-бактеріологічної лабораторії контролю якості вод Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства».

Дослідження спірних проб в лабораторії після їх доставляння здійснювалося відразу, оскільки час прийняття проб для дослідження співпадає з часом проведення аналізу, про що свідчать відповідні відомості у актах відбору проб та результати аналізу проб стічних вод, оформлені у формі додатків №7 та №9 до Правил №465. За результатами досліджень, працівником лабораторії визначені показники складу забруднюючих речовин стічних вод.

З огляду на викладене, зауваження відповідача щодо не зазначення вимірювань показників складу властивостей стічних вод та відомостей про умови зберігання відібраної проби стічних вод не відповідає дійсності.

Судом також прийнято до уваги, що в актах відбору стічних вод вказані нормативні документи, відповідно до вимог яких виконано відбір та транспортування проб. При цьому відповідачем не доведено, які саме вимоги цих нормативних документів були порушені позивачем.

За результатами дослідження актів відбору проб стічних вод від 11.02.2019, 11.03.2019, 11.05.2019, 10.06.2019, 09.07.2019, 19.09.2020, 18.10.2020 судом встановлено, що вказані акти відповідають вимогам Місцевих правил №465.

Відповідач доказів на підтвердження незгоди зі здійсненим аналізом проб стічних вод не надав, акти відбору проб стічних вод підписані представником відповідача без зауважень та заперечень. Також матеріали справи свідчать, що відповідачем не здійснювався паралельний аналіз відібраних проб.

Враховуючи викладені обставини, судом не було встановлено, а відповідачем не доведено належними та допустимими доказами порушення при складанні спірних актів вимог чинних нормативних актів, що регламентують порядок відбору проб.

Згідно розрахунку позивача, у відповідача наявна заборгованість перед позивачем по оплаті за скид понаднормових забруднень у розмірі 136' 067,26грн. Суд відзначає, що плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов`язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, позивачем доведений, а відповідачем не спростований факт перевищення максимально допустимих значень показників стічних вод споживача.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За приписами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказів здійснення в добровільному порядку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням суду не надано.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача плати за скид понаднормативних стоків у розмірі 136' 067,26грн є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

У зв`язку із задоволенням позову, відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 74, 76, 129, 231, 236-241 ГПК України, суд, -

В И Р I Ш И В:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" м.Маріуполь Донецької області, до фізичної особи-підприємця Петіфорової Анни Володимирівни, м.Маріуполь Донецької області, про стягнення плати за скид понаднормових забруднюючих речовин (стоків) у розмірі 136' 067,26грн - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Петіфорової Анни Володимирівни ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (87555, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Соборна, 7; код ЄДРПОУ 03361508) плату за скид понаднормових забруднюючих речовин (стоків) у розмірі 136' 067,26грн, судовий збір у розмірі 2102,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст.241 ГПК рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень ГПК України) протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.

У судовому засіданні 09.02.2021 підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 10.02.2021.

Суддя Ю.В. Макарова