Рішення № 94749496, 02.02.2021, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
937/7181/20
Номер документу
94749496
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 02.02.2021

Справа № 937/7181/20

2/937/516/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

«02» лютого 2021 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Сметаніної А.В.,

за участі секретаря - Горбань Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Запоріжжяобленерго» про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовом, а згодом з уточненим, в якому просить визнати дії ПАТ «Запоріжжяобленерго» протиправними, що полягають у невиконанні договору, незаконних перевірках абонента, постійних відключеннях електричної енергії, ігнорування карантинного режиму, постанов КМУ і НКРЕКП, порушення ст. 5,7,19 Закону України «Про звернення громадян» та зобов`язати відповідача усунути вищевказані порушення, усунути дисбаланс у договірних відносинах, шляхом вирішення питання орендної плати за розміщення електролічильника -20% НДС оплати за спожиту електроенергію, домовлятись заздалегідь про перевірки та зняття показів лічильника, виконати постанову КМУ № 211 та № 225, повідомляти абонентів про планові відключення електричної енергії СМС - повідомленням.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач в 2015 році уклав договір з «Запоріжжяобленерго» про постачання йому електричної енергії. Зазначений договір є чинним і його умови не можуть бути змінені в односторонньому порядку. Потім з 01.01.2019 року з`явився новий постачальник електричної енергії ТОВ «Запоріжелектропостачання», у зв`язку з чим позивач був позбавлений права вибору - послугами якого постачальника йому користуватися. Договір з ТОВ «Запоріжелектропостачання» він не укладав, йому просто нав`язали цього постачальника, чим була порушена ст. 651 ЦК України. ПАТ «Запоріжжяобленерго» створило фірму типу ТОВ «Запоріжелектропостачання», які здійснюють постійні перевірки лічильників, перевіряють лічильники по чотири рази на місяць, хоча згідно діючого законодавства мають право це робити лише один раз на місяць. Крім того, на час дії карантину заборонено представникам відповідача здійснювати будь - які перевірки. Проте, вони порушуючи діюче законодавство України продовжують приходити до нього додому без масок і рукавичок. Так 11.03.2020 року, 06.08.2020 року, 14.08.2020 року представники відповідача приходили до нього щоб зняти покази лічильника. Своїми діями представники відповідача порушують Конституцію України, Цивільний кодекс України, Постанову КМУ № 311 від 14.03.2018 року, а також вимоги КПК України. Також, коли йому відключають електричну енергію, його не попереджають про це завчасно, а повинні попереджати, так як відключення є плановим, а не аварійним. Позивач зазначив, що він встановив на території свого домоволодіння сонячні батареї та в подальшому планує не купувати, а продавати електричну енергію, проте відповідач чинить йому перешкоди у цьому. Структурний підрозділ обленерго - Мелітопольський РЕМ регулярно відключає електроенергію, у них наявні постійні перебої в електропостачання, у зв`язку із чим страждає все село. Крім того, відповідач порушив ч.3 ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів», оскільки умови договору від 01.01.2019 року є несправедливими. Також, відповідач порушив ст. 91 ЦК України. У зв`язку із постійними неправомірними діями з боку відповідача, позивач змушений звернутися до суду з відповідним позовом.

13 листопада 2020 року від представника відповідача ПАТ «Запоріжжяобленерго» надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі, зазначивши, що згідно прийнятого 17.04.2017 року ЗУ «Про ринок електричної енергії» змінено засади регулювання взаємовідносин між споживачами електричної енергії та електропостачальниками, операторами системи розподілу та іншими учасникам роздрібного ринку електричної енергії. Електропостачання побутовому споживачу здійснюється на основі укладеного договору між обраним ним електропостачальником або постачальником універсальних послуг за умови забезпечення такому споживачу послуги з розподілу електричної енергії та комерційного обліку електричної енергії шляхом укладання з оператором системи розподілу та постачання послуг комерційного обліку електроенергії відповідних договорів. У випадку обрання споживачем постачальника універсальних послуг оплату за послуги оператора системи розподілу та постачальника послуг комерційного обліку забезпечує такий постачальник. Оплата за ці послуги включається в єдиний платіжний документ за спожиту електричну енергію окремим рядком. Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, у тому числі з операторами системи розподілу, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії. Згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві - приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію. Відповідно до пунктів 8.6.2, 8.6.3, 8.6.4, 8.6.5 розділу VIII Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року побутові споживачі повинні щомісячно зчитувати фактичні покази зі всіх лічильників, встановлених на об`єкті споживача та надавати їх відповідному оператору системи розподілу або постачальника послуг комерційного обліку. 18.08.2020 року у 11 годині 40 хвилин позивач не допустив робітників рейдової бригади Мелітопольського Міськрайонного РЕМ для контрольного огляду приладу обліку електричної енергії обліку за адресою: АДРЕСА_1 що є порушенням підпунктів 12-13 п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року. Однак, враховуючи, що 28.08.2020 року в присутності позивача, за адресою: АДРЕСА_1 був проведений контрольний огляд приладу обліку електричної енергії робітниками ММРЕМ, котрий ОСОБА_1 підписав без зауважень, представник відповідача вважає, що спірні питання щодо дій робітників компанії зі зняття показників лічильника електричної енергії, були врегульованими.

Також 28.01.2021 року від представника відповідача ПАТ «Запоріжжяобленерго» надійшли письмові пояснення по справі, в яких представник відповідача зазначив, що згідно прийнятого 17.04.2017 року ЗУ «Про ринок електричної енергії» змінено засади регулювання взаємовідносин між споживачами електричної енергії та електропостачальниками, операторами системи розподілу та іншими учасникам роздрібного ринку електричної енергії. На виконання пункту 17 розділу XVII Прикінцевих та перехідних положень цього Закону були прийняті, зокрема, Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, Кодекс системи розподілу, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП 14.03.2018 №311, які набрали чинності 11.06.2018 року. Відповідно до п. 8.6.2 та 8.6.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, індивідуальні побутові споживачі зобов`язані щомісяця зчитувати фактичні покази зі всіх лічильників, встановлених на об`єкті споживача, для яких відсутня можливість дистанційного зчитування даних, та надавати їх відповідному оператору системи розподілу. Зчитані та передані дані з лічильників протягом періоду, що починається за два календарні дні до кінця розрахункового місяця та закінчується на третій календарний день наступного розрахункового періоду (календарного місяця), вважаються даними на перше число календарного місяця. Згідно п. 8.6.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, зчитані та передані індивідуальним побутовим споживачем покази лічильника в будь-який інший день календарного місяця за відсутності переданої (зчитаної) з нього інформації шляхом дистанційного зчитування лічильника є вихідними даними для визначення даних комерційного обліку на перше число місяця шляхом додавання (віднімання) величини добутку середньодобового споживання на кількість днів (діб) між датою зчитування показів та першим числом календарного місяця. Пунктом 8.6.5 зазначеного кодексу встановлено, що у разі неотримання до початку четвертого календарного дня місяця, що настає за розрахунковим, показів лічильника, та за умови, що лічильник електричної енергії не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний обсяг розподілу та споживання електричної енергії по споживачу за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання. Якщо за підсумками наступного місяця Споживач надасть покази лічильника електричної енергії, визначення фактичного обсягу розподілу та споживання електричної енергії за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показів та показів, на які споживачем здійснено розрахунки. Оскільки абонентом фактичні покази лічильника на перше число не завжди передавались, обсяги спожитої електричної енергії за розрахунковий період, у якому відсутні фактичні покази, формувались розрахунковим способом, відповідно до п. 6.3. Кодексу комерційного обліку електричної енергії. Для уникнення в подальшому непорозумінь в розрахунках за фактично спожиту електричну енергію та коректного формування платіжних документів, споживач має право передавати зафіксовані покази електролічильника у зручний для нього спосіб у відповідності до пункту 3.3. Договору та у строки встановлені Кодексом будь-яким із таких способів: через Особистий кабінет офіційного сайт «Запоріжжяобленерго»; через офіційний сайт ПАТ «Запоріжжяобленерго», звернувшись до колл-центру ПАТ «Запоріжжяобленерго, зателефонувавши на лінію приймання показів в режимі самообслуговування ПАТ «Запоріжжяобленерго»: за посиланням в телеграмм або фейсбук, безпосередньо у відділенні ММРРЕМ за адресою вул. Покровського буд. 106, м. Мелітополь.

В судове засідання, призначене на 02.02.2021 о 14 годині 30 хвилин, позивач не з`явився, в матеріалах справи є його заява про розгляд справи за його відсутності. У судовому засіданні 14.01.2021 року позивач повністю підтримав свої позовні вимоги та пояснив, що в 2015 році уклав договір з «Запоріжжяобленерго» про постачання йому електричної енергії. Зазначений договір є чинним і його умови не можуть бути змінені в односторонньому порядку. Закону України «Про ринок електричної енергії» не може змінити укладений договір. Потім з 01.01.2019 року з`явився новий постачальник електричної енергії ТОВ «Запоріжелектропостачання», у зв`язку з чим позивач був позбавлений права вибору - послугами якого постачальника йому користуватися. Договір з ТОВ «Запоріжелектропостачання» він не укладав, йому просто нав`язали цього постачальника, чим була порушена ст. 651 ЦК України. Крім того, відповідач порушив ч.3 ст. 18 ЗУ «Про захист прав споживачів», оскільки умови договору від 01.01.2019 року є несправедливими. Також відповідач порушив ст. 91 ЦК України. ПАТ «Запоріжжяобленерго» створило фірму типу ТОВ «Запоріжелектропостачання», які здійснюють постійні перевірки лічильників, перевіряють лічильники по чотири рази на місяць, хоча згідно діючого договору вони мають право це робити лише один раз на місяць, а згідно постанови КМУ №311 від 14.03.2018 року - 1 раз на 6 місяців. Крім того, на час дії карантину заборонено взагалі представникам відповідача здійснювати будь - які перевірки, проте вони, порушуючи діюче законодавство України, продовжують приходити до нього додому, не маючи при цьому засобів індивідуального захисту. Так, 11.03.2020 року, 06.08.2020 року, 14.08.2020 року представники відповідача приходили до нього, щоб зняти покази лічильника. Своїми діями представники відповідача порушують Конституцію України, ЦК України, Постанову КМУ № 311 від 14.03.2018 року, а також вимоги КПК України. В перший раз коли контролер прийшла перевіряти лічильник він не впустив її, у зв`язку із тим, що вона була без засобів індивідуального захисту. Потім він не забороняв знімати покази з лічильника, а сказав, що прохід до його лічильника є платним. Крім того, приходили електромонтери, а повинні приходити контролери. 02.08.2020 року та 06.08.2020 року, коли приходили знімати покази лічильника, було порушено Закон України «Про захист персональних даних», оскільки знімали його на телефон без його згоди. Також, договір від 2015 року є чинним та зобов`язує відповідача при плановому відключенні електричної енергії попереджати споживача про це, але його ніхто не попереджає. Кажуть, що повідомляють Терпінівську сільську раду, що також є порушенням. Зазначив, що відповідач постійно змінює в односторонньому порядку умови договору за 2015 рок на постачання електричної енергії, що є незаконним. Коли він встановив в себе вдома сонячні батареї, він запропонував відповідачу продавати електричну енергію, проте йому було відмовлено. Крім того, його електронні звернення не приймаються, що є порушенням Закон України «Про звернення громадян». Коли він намагався з`ясувати, чому не приймають електронні звернення, то йому відповідали, що система може підхопити комп`ютерний вірус. У зв`язку із постійним порушенням відповідачем законодавства України та прав позивача, позивач просить привести у відповідність договір від 04.02.2015 року, укладений між ним та ПАТ «Запоріжжяобленерго», зобов`язати відповідача один раз на місяць здійснювати перевірки його лічильника, сплачувати орендну плату за доступ до його домоволодіння, де розміщено лічильник, зобов`язати відповідача повідомляти про відключення електричної енергії, зобов`язати відповідача запровадити безкоштовну гаряче лінію 0800, змінити умови договору в частині контрольного огляду лічильника, а саме за 10 днів попереджувати споживача про перевірку лічильника або узгоджувати час перевірки - огляду контролером, зобов`язати відповідача виконати вимоги ст. 57 Закону України «Про звернення громадян».

В судове засідання, призначене на 02.02.2021 о 14 годині 30 хвилин року представник відповідача ОСОБА_2 не з`явився, до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У судовому засіданні 14.01.2021 року представник відповідача позов не визнав у повному обсязі та пояснив, що ТОВ «Запоріжелектропостачання» є окремим підприємством. ПАТ «Запоріжжяобленерго» є оператором систем розподілу електричної енергії та з 01.01.2019 року не є постачальником електричної енергії, а лише передає електричну енергію по мережам. 13.04.2017 року був прийнятий ЗУ «Про ринок електричної енергії», відповідно до якого було змінено засади регулювання взаємовідносин між споживачами електричної енергії та електропостачальниками, операторами системи розподілу та іншими учасникам роздрібного ринку електричної енергії. В зв`язку із прийняттям вказаного Закону, договір, укладений з ОСОБА_1 втратив силу. Відповідно до вказаного Закону технічний огляд лічильника проводиться один раз на шість місяців та покази лічильника знімаються один раз на місяць. Позивач, в порушення норм закону не надає доступ працівникам ПАТ «Запоріжжяобленерго» до лічильника електричної енергії. Тому працівники змушені по декілька разів приходити до нього, щоб зняти покази з лічильника. Перед тим, як здійснювати планове відключення від постачання електричної енергії, відповідач повідомляє про це сільські ради, публікує такі оголошення в місцевих засобах масової інформації, на інтернет-сайті «Ріа Мелітополь», а також на офіційному веб-сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго». Телефонувати кожному споживачу та попереджати про планове відключення неможливо. Крім того, в 2018 році Мелітопольський міськрайонний суд ухвалював рішення з приводу продажу ОСОБА_1 сонячної електричної енергії. Орендна плата за користування лічильником, який знаходиться на території домоволодіння позивача діючим законодавством не передбачена. Тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України з урахуванням заяв сторін про слухання справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши доводи позовної заяви, матеріали цивільної справи, відзив на позовну заяву, оцінивши зібрані у справі докази, вважає, що у задоволенні позовної заяви слід відмовити повністю з наступних підстав:

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як вбачається з вимог ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, при цьому кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.76 цього Кодексу доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі письмових, речових та електронних доказів, висновків експертів та показаннями свідків.

За правилами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 для проведення розрахунків за спожиту електричну енергію зареєстровано особовий рахунок на ім`я ОСОБА_1 та 04.02.2015 між ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі начальника Мелітопольського РЕМ ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено договір про користування електричною енергією /а.с.8/.

13.04.2017 року прийнято Закону України «Про ринок електричної енергії», який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище

ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» є постачальником електричної енергії, створене ПАТ «Запоріжжяобленерго» на виконання вимог Закону України від 13.04.2017 р. № 2019- 19 «Про ринок електричної енергії» та проводить свою діяльність для забезпечення електропостачання юридичних та побутових споживачів області, з 01.01.2019 року виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території. Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 13.11.2018 № 1415 ПАТ «Запоріжжяобленерго» отримало ліцензію з розподілу електричної енергії. Відповідно до цього документа, з 01.01.2019 року ПАТ «Запоріжжяобленерго» розпочинає провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області.

Згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови. Оператору системи передачі (державному підприємству, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління Об`єднаною енергетичною системою України і виконує до початку діяльності сертифікованого оператора системи передачі функції, права та обов`язки оператора системи передачі) (далі - ОСП) до початку роботи нового ринку електричної енергії забезпечити укладення договорів із споживачами, електроустановки яких приєднані до мереж ОСП, відповідно до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Правил. У період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Також вказаною Постановою передбачено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.

Таким чином, договір між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії) вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Тому, в даному випадку з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та/або здійснення сплати за рахунком (квитанцією), надісланою (наданою) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні договір вважається укладеним.

Доказів того, що ОСОБА_1 звертався до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії, останнім надано не було.

Отже, виходячи з аналізу змісту Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, судом встановлено, що між ОСОБА_1 та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії) - ПАТ «Запоріжжяелектропостачання» укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, а отже після його укладення, договір про користування електричною енергією від 2015 року, укладений з ПАТ «Запоріжжяобленерго» продовжив свою дію лише в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині договорів про користування електричною енергією від 2015 року, на який посилається позивач, припинив свою дію.

Щодо доводів позивача з приводу безпідставних контрольних оглядів електролічильника/технічної перевірки електролічильника суд зазначає, що відповідно до пункту 6.5.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311 (зі змінами внесеними згідно постанови НКРЕКП від 20.03.2020 року № 716) оператор системи розподілу електричної енергії зобов`язаний проводити не рідше одного разу на шість місяців контрольний огляд та не рідше одного разу на три роки технічну перевірку вузлів обліку у споживачів, відповідно до затверджених графіків за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.

Відповідно до підпунктів 12-13 п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.

Таким чином, споживач зобов`язаний надавати контролеру безперешкодний доступ до електролічильника для проведення технічної перевірки приладу або зчитування показів лічильника.

Судом встановлено, що 18.08.2020 року у 11 годині 40 хвилин позивач ОСОБА_1 не допустив робітників рейдової бригади Мелітопольського міськрайонного РЕМ для контрольного огляду приладу обліку електричної енергії обліку за адресою: АДРЕСА_1 чим порушив підпункти 12-13 п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року.

У зв`язку із не допуском робітників рейдової бригади Мелітопольського міськрайонного РЕМ для контрольного огляду приладу обліку електричної енергії, останніми було складено акт від 18.08.2020 року та повідомлено споживача, що 31.08.2020 року його буде відключено від електроживлення /а.с.13/.

Проте, 28.08.2020 року, в присутності позивача ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , був проведений контрольний огляд приладу обліку електричної енергії робітниками Мелітопольського Міськрайонного РЕМ, про що було складено відповідний акт, який було підписано ОСОБА_1 без зауважень /а.с.30/.

Доказів про відвідування домоволодіння ОСОБА_1 контролерами ПАТ «Запоріжжяобленерго» по декілька раз на місяць, як і відсутність в останніх засобів індивідуального захисту, жодним доказом, в розумінні вимог ст. ст. ст.ст. 76, 77, 78, 79, 80 ЦПК України матеріали справи не містять.

Щодо тимчасових відключень позивача від постачання електричної енергії без попередження, суд зазначає, що відповідно до пункту 7.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року, електроживлення електроустановок споживача може бути тимчасово припинено оператором системи для проведення планових робіт, пов`язаних з ремонтом устаткування та/або підключенням електроустановок нових споживачів. У разі виникнення аварійних ситуацій в електроустановках оператора системи електроживлення електроустановок споживача може бути припинено на час, що не перевищує визначений Правилами улаштування електроустановок для струмоприймачів споживача відповідної категорії. Оператор системи надає інформацію щодо планових та/або аварійних перерв в електропостачанні у порядку, визначеному главою 9.4 розділу IX цих Правил.

Відповідно до п. 9.4.1 цих Правил, оператор системи має надавати інформацію на власному офіційному веб-сайті щодо, в тому числі порядку відключення/відновлення електроживлення споживача.

Відповідно до п. 9.4.3 Правил, оператор системи повинен розміщувати на власному офіційному веб-сайті інформацію щодо планових перерв в електропостачанні із зазначенням населених пунктів та вулиць, та/або об`єктів, які будуть відключені, причин перерви, дати та часу початку перерви (з точністю до години) та її орієнтовної тривалості. Інформація має бути розміщена на веб-сайті оператора системи (із зазначенням часу та дати її розміщення) та надіслана оператором системи органам місцевого самоврядування, на території яких заплановані перерви в електропостачанні не пізніше ніж за 10 діб до початку перерви.

Відповідно до п. 9.4.4 Правил, оператор системи розподілу повинен розміщувати на власному офіційному веб-сайті інформацію щодо значних аварійних перерв в електропостачанні з кількістю відключених споживачів більше 100 та тривалістю понад годину із зазначенням населених пунктів та вулиць, та/або об`єктів, які відключено внаслідок аварійної перерви, причин перерви, дати та часу початку перерви (з точністю до хвилини), орієнтовного часу відновлення електропостачання після аварійної перерви (якщо відомо). Інформація має бути розміщена якнайшвидше після отримання відповідних даних від диспетчерського персоналу оператора системи, але не пізніше 6 годин після початку аварійної перерви, яка виникла в робочий час, та не пізніше 12 годин після початку аварійної перерви, яка виникла в неробочий час. Інформація щодо аварійних перерв в електропостачанні з кількістю відключених споживачів менше 100 (причини перерви, дата та час початку перерви, орієнтовний час відновлення електропостачання) надається оператором системи за зверненням споживача (зокрема через центр обслуговування споживачів, інформаційно-консультаційний центр, кол-центр оператора системи).

Доказів того, що інформація щодо планового чи аварійного відключення споживача ОСОБА_1 була розміщена з порушенням вимог, визначених главою 9.4 розділу IX цих Правил чи взагалі не була розміщена на офіційному веб-сайті товариства, позивачем надано не було.

Вимога позивача про його попередження, у випадку перевірки лічильника за 10 робочих днів до такої перевірки або щодо узгодження часу контрольного огляду також не ґрунтується на вимогах діючого законодавства в сфері регулювання відносин ринку електричної енергії.

Вимога про попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів розповсюджується лише на припинення повністю або часткового постачання електричної енергії, що регулюється п.7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року.

Щодо вимог позивача про надання додаткового номеру телефону для передачі показів електролічильника до ПАТ «Запоріжжяобленерго» та поліпшення роботи ПАТ «Запоріжжяобленерго» в частині надання показів лічильників, суд зазначає, що згідно відповіді Запорізької обласної державної адміністрації від 19.06.2020 року на звернення ОСОБА_1 про надання додаткового номеру телефону для передачі показів електролічильника до ПАТ «Запоріжжяобленерго» та поліпшення роботи ПАТ «Запоріжжяобленерго» в частині збільшення кількості днів для прийняття показів електролічильника в телефонному режимі від споживачів, за інформацією ПАТ «Запоріжжяобленерго» побутовим споживачам електричної енергії необхідно щомісяця, знімати фактичні покази електролічильника та надавати їх ПАТ «Запоріжжяобленерго» в один із таких способів: на сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго», через особистий кабінет (http://zoe.com.ua), на сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго», через опцію ПЕРЕДАТИ ПОКАЗИ в розділі НАСЕЛЕННЮ (http://www.zoe.com.ua/pokazania/php), зателефонувавши до Контакт - центру ПАТ «Запоріжжяобленерго», за телефонами НОМЕР_1 (дзвінки безкоштовні для всіх операторів зв`язку), або НОМЕР_2 (за допомогою меню самообслуговування, у період дії загальнодержавного карантину передати покази електролічильника можна з 25 по 02 число за телефонами - 79329, 79308, 422985,79696, НОМЕР_3 . /а.с.11/.

Крім того, надання показів лічильників можливо безпосередньо у відділенні ММРРЕМ за адресою вул. Покровського буд. 106, м. Мелітополь.

Однак, позивачем не доведено, що він не може передавати ПАТ «Запоріжжяобленерго» фактичні покази електролічильника у будь - який з запропонованих способів.

Крім того, пунктом 6 ст. XIII Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено: якщо протягом двох розрахункових періодів (двох місяців) представник енергокомпанії не мав доступу до лічильника, він залишає споживачу повідомлення про дату наступного відвідування чи прохання передати покази.

Так само не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині визнання дії відповідача ТОВ «Запоріжжяобленерго» протиправними, а саме у порушенні ст. ст. 5, 7, 19 Закону України «Про звернення громадян» з огляду на їх необґрунтованість та недоведеність. Позивачем не зазначено та не доведено, коли, до кого та з приводу чого він звертався

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Щодо інших доводів позивача, зокрема зобов`язання відповідача запровадити безкоштовну лінію 0800, щодо сплати йому орендної плати за розміщення лічильника на території його домоволодіння, щодо продажу відповідачу сонячної енергії, то суд, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів позивача, вважає за необхідне зазначити про висновки, зроблені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006).

Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

В даному випадку суд вражає необхідним зазначити, що позивачу було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, порушені ним в позовній заяві, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, судом не встановлено з боку відповідача ПАТ «Запоріжжяобленерго» порушень діючого законодавства в сфері ринку електричної енергії, а тому відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом системи розподілу, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року, Законом України «Про захист прав споживачів», ст.ст. 3, 4, 10, 12, 28, 76-82, 89, 133, 141, 247, 263, 265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ПАТ «Запоріжжяобленерго» про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справі, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Казахстану, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 .

Відповідач: Приватне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго», юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926.

Повне судове рішення складено 08 лютого 2021 року.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду

Запорізької області: А.В. Сметаніна