Рішення № 94746698, 27.01.2021, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
303/3794/20
Номер документу
94746698
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №303/3794/20

2/303/76/21

ряд. стат. звіту - 62

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2021 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.

з участю секретаря судових засідань Славич М.В.

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3

представника позивачів ОСОБА_4

представників відповідачів ОСОБА_5 , ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево цивільну справу за позовом представника позивачів ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_8 – ОСОБА_4 до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Мукачево та військової частини А1556 про забов`язання вчинення дій, вселення та визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивачів ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_8 – ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Мукачево та військової частини А1556 про забов`язання вчинення дій, вселення та визнання права власності.

Позов мотивований тим, що в 2012 році позивачам були розподілені квартири, що підтверджується протоколом засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України №207 від 18.12.2012 року та Списком розподілу постійного житла у новобудові за адресою: АДРЕСА_1 . Наказом МО України від 31.01.2019 року №40 «Про проведення експерименту із забезпечення службовим житлом шляхом закріплення його за посадами військовослужбовців Збройних Сил України» чітко визначено, що під час проведення експерименту, використовувати житлові приміщення, які не надано військовослужбовцям Збройних Сил України (пункт 3 наказу).

01.02.2019 року начальник Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України затвердив Порядок, яким у пункті 3 зазначив, що до службового (штатно-посадового) житла можуть бути віднесені житлові приміщення, які вже мають статус службових, житлові приміщення в об`єктах нового будівництва, реконструкції, придбані, набуті в порядку, передбаченому законодавством, на які зареєстровано право власності за МО України. У свою чергу, на виділені квартири позивачам право власності за МО України не зареєстровано.

На виконання Наказу МО України від 31.01.2019 року №40 до начальника гарнізону м.Мукачево надійшло окреме доручення першого заступника Генерального штабу Збройних Сил України про необхідність здійснити організацію розподілу військовою частиною А1556 всіх 40 квартир за адресою: АДРЕСА_2 (в тому числі і позивачів).

Наказом МО України №667 від 26.12.2019 року «Про передачу об`єкта реконструкції казарми військового містечка АДРЕСА_3 під 41-квартирний житловий будинок» закріплено на праві оперативного управління за квартирно-експлуатаційним відділом міста Мукачево об`єкт реконструкції казарми військового містечка АДРЕСА_3 під 41-квартирний будинок.

Наказом МО України №680 від 29.12.2019 року «Про закріплення нерухомого військового майна у м.Мукачево» закріплено на праві оперативного управління за військовою частиною А1556 нерухоме майно, визначене в додатку до наказу. Даний додаток до наказу МО України містить Перелік нерухомого військового майна, що закріплюється за військовою частиною А1556 на праві оперативного управління. В цьому переліку відображені 40 квартир у житловому будинку АДРЕСА_2 , серед яких і виділені позивачам квартири.

Також, представник позивачів ОСОБА_4 подала до суду заяву про уточнення позовних вимог у зв`язку з присвоєнням будинку в якому знаходяться квартири, які є предметом спору, поштової адреси, а тому просить суд вважати місцезнаходження спірних квартир за адресою АДРЕСА_4 .

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримали поданий позов з уточненими позовними вимогами та просили суд його задоволити з підстав зазначених у ньому.

Представник позивачів ОСОБА_4 в судовому засіданні просила суд позов із уточненими позовними вимогами задоволити з підстав зазначених у ньому.

Представники відповідачів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечили щодо задоволення позову з уточненими позовними вимогами та просили суд відмовити в його задоволенні з підстав зазначених у відзиві.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні підтвердила ті обставини, які зазначені в позові, за саме те, що позивачам було розподілено квартири у передбаченому законом порядку, але останні не були вселенні через те, що будинок не був зданий в експлуатацію. Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, виходячи з їх належності, допустимості, достовірності та достатності, суд приходить до наступного висновку.

Як передбачено ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.

Частиною 1 ст.15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Судом встановлено, що із Витягу з протоколу №4 Засідання житлової комісії Мукачівського гарнізону від 23.11.2012 року слідує, що останні постановили попередньо розподілити квартири, що надійшли в Мукачівський гарнізон для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей в наслідок реконструкції казарми під квартирний будинок за адресою: АДРЕСА_1 по загальній черзі: чотирьохкімнатну квартиру по АДРЕСА_5 житловою площею 59,27 кв.м., враховуючи дату зарахування на квартирний облік осіб, які мають право на одержання житлової площі в загальній черзі на одержання житлових приміщень в військову частину А1771 старшому прапорщику ОСОБА_7 в загальній черзі з 14.09.2003 за №61 на підставі ст.34 п.6 ЖКУ зі складом сім`ї 5 (п`ять) осіб (Т.1, а.с. 21, 22).

Згідно Інформаційної довідки №271 від 04.12.2019 року ОСОБА_7 перебуває на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов по Мукачівському гарнізону, у військовій частині А1556 з 14.09.2003 року зі складом сім`ї 5 осіб, під №28 (Т.1, а.с. 23, 24).

23.07.2019 року між МО України і ОСОБА_7 було укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб сержантського та старшинського складу, строком на 1 рік (а.с. 26-29).

Із Довідки (виписка із домової книги про склад сім`ї та прописку) від 19.03.2020 року

та довідки від 15.03.2020 року слідує, що ОСОБА_7 зареєстрований в АДРЕСА_6 і займає жилу площу із 2-ох кімнат, яка належить КЕВ м.Мукачево. На утриманні ОСОБА_7 перебуває сім`я: дружина ОСОБА_10 , дочка дружини ОСОБА_11 , 1999 року народження, дочка ОСОБА_12 , 2009 року народження та син ОСОБА_13 , 2012 року народження (Т.1, а.с.32-36).

Із Витягу з Протоколу №86 засідання житлової комісії в/ч А2039 від 06.11.2012 року слідує, що останні постановили на підставі надходження черговості по першочерговій черзі та рішення житлової комісії Мукачівського гарнізону від 23.11.2012 року (Протокол №4) про виділення двокімнатної квартири АДРЕСА_7 для забезпечення військовослужбовців, які перебувають на квартобліку в першочерговій черзі, виділену 2-х кімнатну квартиру, загальною площею 31,6 кв.м. за адресою АДРЕСА_8 надати ОСОБА_3 на склад сім`ї з 3-х осіб зі зняттям з квартирного обліку (Т.1, а.с. 41).

Згідно Інформаційної довідки №306 від 26.12.2019 року ОСОБА_3 перебував на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшенню житлових умов по Мукачівському гарнізону, при військовій частині А2039 з 31.01.2008 року, зі складом сім`ї 3 особи, на момент попереднього розподілу йому та членам його сім`ї службової квартири у грудні 2012 року (2-х кімнатної, житловою площею 31,60 кв.м.), за адресою: АДРЕСА_9 (Т.1, а.с. 42).

Із Витягу з списку розподілу постійного житла у новобудові за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що ОСОБА_3 значиться під номером 33 (Т.1, а.с. 43, 44).

Згідно Свідоцтв про народження серій НОМЕР_1 від 04.09.2002 року, НОМЕР_2 від 13.05.2013 року батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_3 і ОСОБА_15 (а.с. 50-51).

Згідно Інформаційної довідки №15 від 21.01.2020 року ОСОБА_8 перебуває на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов по Мукачівському гарнізону при Мукачівському ОМВК з 04.02.1994року зі складом сім`ї 6 осіб, під №2 (Т.1, а.с. 57).

Із Витягу списку розподілу постійного житла у новобудові вбачається, що ОСОБА_16 надано житло за адресою: блок А, кв. АДРЕСА_10 , житлова площа 30,42 кв.м. (Т.1, а.с. 58).

Згідно Свідоцтв про народження слідує, що батьками ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_19 і ОСОБА_20 (Т.1, а.с. 66, 67).

Із Витягу з Протоколу засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України №207 від 18.12.2012 року слідує, що ОСОБА_2 надано житло за адресою: блок - А, кв. АДРЕСА_11 , житлова площа 39,30 кв.м., АДРЕСА_12 , а.с. 70, 71).

Із Довідки (виписки із домової книги про склад сім`ї та прописку) слідує, що ОСОБА_2 проживає і прописаний в АДРЕСА_13 і займає 1 кімнату із жилою площею 20 кв.м. Кімната належить КЕВ міста Мукачево. За даною адресою проживають і прописані 4 чоловіка: ОСОБА_2 , дружина ОСОБА_21 , син ОСОБА_21 і дочка ОСОБА_22 (Т.1, а.с. 74-77).

Відповідно Свідоцтв про народження серії НОМЕР_3 від 24.06.2020 року та від 15.05.2018 року батьками ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_5 і ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є ОСОБА_1 і ОСОБА_25 (а.с. 81, 82).

Згідно Довідки (витяг з будинкової книги про склад сім`ї та прописку) №46 від 06.11.2019 року ОСОБА_1 проживає та прописаний по АДРЕСА_14 окремої гірсько-піхотної бригади буд. АДРЕСА_15 , а.с. 83, 83).

Із Витягу із послужного списку ОСОБА_1 слідує, що наказом №356 від 17.04.2007 року останній звільняється у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України із залишенням на квартирному обліку для позачергового одержання житла за рахунок житлового фонду МО України (Т.1, а.с. 85).

Із Протоколу засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України №207 від 18.12.2012 року вбачається, що на квартирному обліку для поліпшення житлових умов у гарнізоні перебуває 220 військовослужбовців, у тому числі за списками: першочергового забезпечення – 34 осіб, позачергового забезпечення – 23 осіб, потребують службового житла – 57 осіб. На розгляд комісії надано список розподілу житлових приміщень у кількості 33 квартир. Рішення даної комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України є остаточними і обов`язковими для розгляду житловими комісіями військових частин та гарнізонів. У Списку розподілу постійного житла у новобудові за адресою: АДРЕСА_16 особи, серед яких також значаться:

- ОСОБА_16 надається блок – А, кв. АДРЕСА_10 , жила площа 30,42 м.кв.;

- ОСОБА_2 надається блок – А, кв. АДРЕСА_17 , 3-х кімн., житлова площа 39,30 м.кв.;

- ОСОБА_7 надається блок – Б, кв. АДРЕСА_18 , 4-х кімн., житлова площа 59,27 м.кв.;

- ОСОБА_1 надається блок – Б, кв. АДРЕСА_19 , 2-х кімн., житлова площа 30,62 м.кв.;

- ОСОБА_3 надається блок – Б, кв. АДРЕСА_20 , 2-х кімн., житлова площа 31,60 м.кв. (Т.1, а.с. 86-90).

Із Наказу №40 від 31.01.2019 року виданого Міністром Оборони України слідує, що під час проведення експерименту використовувати житлові приміщення, які не надано військовослужбовцям Збройних Сил України (Т.1, а.с. 104-105).

Із Додатку вбачається адресний перелік квартир, отриманих МО України у 2019 році, де зазначено 40 адресатів Закарпатської області, а саме зазначено АДРЕСА_21 , а.с. 116-120).

Із Акту приймання (передачі) будівель, споруд та території військового містечка АДРЕСА_22 слідує, що на виконання наказу Міністра оборони України від 29.12.2019 року №667 «Про передачу об`єкта реконструкції казарми військового містечка АДРЕСА_22 по АДРЕСА_2 під 41-квартирний житловий будинок» приймає 41-квартирний житловий будинок від військової частини після проведення реконструкції. Комісія пропонує, після проведення приймання (передачі) 41-квартирного житлового будинку, згідно наказу МО України від 29.12.2019 року №680, передати дану будівлю військовій частині А1556 для використання як штатно-посадове житло (Т.1, а.с. 122-125).

Наказом МО України №667 від 26.12.2019 року закріплено на праві оперативного управління за квартирно-експлуатаційним відділом міста Мукачево об`єкт реконструкції казарми військового містечка АДРЕСА_3 під 41-квартирний житловий будинок (шифр 02-04-2013) з інженерними мережами та благоустроєм прибудинкової території балансовою вартістю 39 477 702,72 гривень (Т.1, а.с. 130-134).

Із Витягу з протоколу засідання житлової комісії військової частини 1556 №3 від 28.03.2019 року слідує, що залишити на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, які звільнені з військової служби ОСОБА_3 в загальній черзі з 15.10.2018 року та першочерговій черзі як учасника бойових дій з 15.10.2018 року зі складом сім`ї 3 особи (Т.2, а.с. 160).

Згідно Витягу з Протоколу засідання житлової комісії Мукачівського гарнізону №4 від 23.11.2012 року попередньо розподілили квартири, що надійшли в Мукачівський гарнізон для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей внаслідок реконструкції казарми під квартирний будинок за адресою АДРЕСА_1 по позачерговій черзі двохкімнатну квартиру по АДРЕСА_23 житловою площею 31,6 кв.м., враховуючи дату зарахування на квартирний облік осіб, які мають право на одержання житлової площі в позачерговій черзі на одержання житлових приміщень в військову частину А1556 ОСОБА_1 в позачерговій черзі з 24.09.2005 року за №5 зі складом 3 особи (Т.2, а.с. 216).

Відповідно до Витягу з Протоколу засідання житлової комісії військової частини А1556 №18 від 24.11.2012 року було постановлено, що на підставі надходження черговості по черзі осіб, що мають право на позачергове отримання житла та рішенні житлової комісії Мукачівського гарнізону від 23.11.2012 року (протокол №4) попередньо розподілено для постійного проживання: двокімнатну квартиру по АДРЕСА_24 житловою площею 31,6 кв.м. ОСОБА_1 в черзі осіб, що мають право на позачергове отримання житла з 24.09.2005 року за №1, зі складом сім`ї 3 особи (Т.2, а.с. 217-220).

Із Витягу з Протоколу засідання житлової комісії в/ч А1556 від 10.07.2009 року вбачається, що відновлено в черзі на отримання житла ОСОБА_1 , складом сім`ї з 3 осіб в тому числі дружина ОСОБА_25 та син ОСОБА_23 в загальній черзі з 13.04.2005 року та позачерговій з 24.09.2005 року (Т.3, а.с. 11, 12.)

Із Списку розподілу жилої площі для постійного проживання у Мукачівському гарнізоні слідує, що ОСОБА_2 надано житлова площа в АДРЕСА_25 (а.с. Т.3, а.с. 29).

Відповідно до Витягу з протоколу №4 засідання житлової комісії Мукачівського гарнізону від 23.11.2012 року попередньо розподілено квартири, що надйшли в Мукачівський гарнізон для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей внаслідок реконструкції казарми під квартирний будинок за адресою АДРЕСА_1 по загальній черзі: трьохкімнатну квартиру по АДРЕСА_25 , житловою площею 39,3 м.кв. враховуючи дату зарахування на квартирний облік осіб, які мають право на одержання житлової площі в загальній черзі на одержання житлових приміщень в військову частину А3737 ОСОБА_2 в загальній черзі з 27.08.1997 року зі складом сім`ї 4 особи (Т.3, а.с. 35-39).

Згідно Свідоцтв про народження серій НОМЕР_4 від 28.11.2002 року та НОМЕР_5 від 09.07.2008 року батьками ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_7 і ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_8 є ОСОБА_2 і ОСОБА_21 (Т.3, а.с. 52, 53).

Відповідно до Витягу з протоколу №5 засідання житлової комісії військової частини А 3737 від 05.03.2008 року ОСОБА_2 поновлено в загальній черзі на поліпшення житлових умов при військовій частині А3737 з 27.08.1997 року складом сім`ї 3 особи (Т.3, а.с. 64).

Із Довідки №415 від 26.04.2010 року слідує, що на утриманні ОСОБА_2 знаходиться його сім`я: дружина ОСОБА_21 , син ОСОБА_26 і дочка ОСОБА_27 (Т.3, а.с. 67).

Згідно Довідки №420 від 16.03.2020 року на утриманні ОСОБА_7 перебуває дружина ОСОБА_10 , дочка дружини ОСОБА_11 , дочка ОСОБА_12 і син ОСОБА_13 (Т.3, а.с. 103).

Відповідно до Витягу з Протоколу від 02.12.2019 року і Витягу з Наказу командира військової частини А1556 №2387/кп від 07.12.2019 було відмовлено в зарахуванні ОСОБА_28 на облік як такої, що потребує поліпшення житлових умов шляхом надання житлового приміщення для постійного проживання при військовій частині А1556 разом з батьком ОСОБА_7 (Т.3, а.с. 112-115).

Із Витягу з списку розподілу постійного житла у новобудові за адресою: АДРЕСА_1 слідує, що ОСОБА_7 надано житлову площу блок Б, кв. АДРЕСА_18 , 4-х кімн., житлова площа 59,27 м.кв. (Т.3, а.с. 124).

Згідно Довідки №2564 від 02.10.2019 року на утриманні ОСОБА_7 перебуває дружина ОСОБА_10 , дочка ОСОБА_12 та син ОСОБА_13 (Т.3, а.с. 132).

Відповідно до Витягу з протоколу №6 засідання житлової комісії військової частини А 1927 від 14.10.2003 року ОСОБА_7 зараховано до списків військовослужбовців частини для одержання житлового приміщення за частиною у відповідності з наданими документами з 14.10.2003 року у книгу обліку осіб, які перебувають в черзі на одержання житлових приміщень (Т.4, а.с. 3).

Із Витягу з списку постійного житла у новобудові за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_16 надана житлова площа блок А, кв. АДРЕСА_26 , 2-х кімн., житлова площа 30,42 м.кв. (Т.4, а.с. 31).

Згідно Інформаційної довідки №15 від 21.01.2020 року ОСОБА_8 перебуває на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов по Мукачівському гарнізону при Мукачівському ОМВК з 04.02.1994 року зі складом сім`ї 6 осіб, під №2 (Т.4, а.с. 32).

Наказом Командира військової частини А 1556 №1037 від 03.07.2020 року «Про закріплення службового (штатно-посадового) житла за посадами» було розподілено та закріплено як штатно-посадове житло 40 квартир реконструйованої будівлі військового містечка АДРЕСА_3 за посадовими особами військової частини А1556 згідно додатку (Т.5, а.с. 3-10).

Із Витягу з Рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради №252 від 07.07.2020 року «Про поштові адреси» присвоєно поштову адресу 41-квартирному житловому будинку військового містечка №13 по АДРЕСА_2 , розташованому на земельній ділянці площею 12,1632 га з цільовим призначенням – для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України з кадастровим номером 21104000000:01:011:0449, введеному в експлуатацію на підставі сертифіката серія ЗК №162200581937 від 27.02.2020 року, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації №ЗК 141193400128, який зареєстрований Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області – власники Держава Україна в особі Міністерства оборони України, Закарпатська обласна державна адміністрація, правокористувач Квартирно-експлуатаційний відділ міста Мукачево – м.Мукачево, вул.Куруців, 21 В (ID вулиці 175), (Т.5, а.с. 18, 19).

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що згідно із ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Однією з основоположних засад цивільного судочинства є диспозитивність цивільного процесу, детермінація якого наведена у ст.13 ЦПК України.

Розкриваючи зміст поняття диспозитивності цивільного судочинства законодавець зазначає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

У відповідності до ч.3 ст.12 та ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Матеріали справи свідчать про те, що предметом судового розгляду справи є аналіз спірних правовідносин щодо розподілених квартир та застосування у зв`язку з цим правових механізмів захисту та відновлення порушеного права у контексті із вимогами за предметом позову.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи та спірним правовідносинам, у контексті з доводами та запереченнями учасників справи, суд враховує наступні норми права та наводить мотиви їх застосування.

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та іншими міжнародно-правовими документами про права людини закріплено право на житло.

Конституцією України також серед основних прав і свобод людини й громадянина проголошено право на житло.

У статті 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Статтею 345 ЦК України закріплюється право фізичної або юридичної особи набувати право власності на майно у разі приватизації державного та комунального майна у порядку, встановленому законом. Зазначена норма є загальною, оскільки відсилає до спеціального законодавства.

Відповідно до положень ст.1 ЖК Української РСР та Конституції України громадяни мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною державного і громадського житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жителів, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.

Згідно зі ст.9 ЖК Української РСР громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Порядок забезпечення військовослужбовців житловим приміщенням для постійного проживання визначено Житловим кодексом, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380.

Так, відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Розділу І Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380 (далі Інструкція) передбачено, що військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

В свою чергу порядок надання житлових приміщень для постійного проживання регламентований у Розділі VII Інструкції, пунктом 1 вказаного якого визначено, що особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.

Для прийняття рішення про надання житлових приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців.

Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.

Затверджений командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, що є підставою для видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

На підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання (далі - Список надання постійного житла).

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла або про відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини.

Рішення Комісії з контролю є обов`язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, військовими комісаріатами та військовими частинами.

В свою чергу ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов`язків).

Затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

За результатами судового розгляду справи встановлено, що визначений Розділом VII Інструкції порядок надання житлових приміщень для постійного проживання не було дотримано в повному обсязі, зокрема в частині подання відповідних документів до виконавчого комітету Мукачівської міської ради, а тому вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

Що стосується інших позовних вимог позивачів, зокрема вселити їх в розподілені квартири та визнати за ними право власності, то суд приходить до висновку, що у їх задоволенні слід відмовити виходячи з наступних підстав.

У справі, яка розглядається судом, було встановлено, що на підставі затвердженого списку про надання постійного житла у Збройних Силах України, Ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення, здійснено не було.

У зв`язку з цим, слід зазначити, що суд не може переймати на себе функції інших органів, які здійснюють діяльність у тій чи іншій сфері спірних суспільних правовідносин та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цих органів, оскільки такі дії виходять за межі визначених законом повноважень. Також своїм рішенням суд не може нівелювати окремі процедурні моменти, практична реалізація яких є необхідною для отримання позивачем житла для постійного проживання, які регламентовані окремими нормативно правовими актами.

Крім того, суд не наділений повноваженнями щодо спонукання окремих суб`єктів спірних правовідносин приймати рішення, які не вказані у вимогах за предметом позову та не обґрунтовані конкретно визначеними підставами, оскільки такі дії не будуть узгоджуватися з основними засадами цивільного судочинства такими як: змагальність та диспозитивність судового процесу.

Також слід відмітити, що ч.1 ст.328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, стаття 392 ЦК України, у якій йдеться про визнання права власності в судовому порядку, не породжує, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до статті 328 ЦК України набуття права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти, тому суд при застосуванні цієї норми повинен установити, з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об`єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, визначеному статтею 392 цього Кодексу.

Такі правові висновки містяться в постановах Верховного Суду (від 27 червня 2018 року по справі №335/8927/15, від 21 березня 2018 року по справі №509/4054/14-ц, від 6 лютого 2018 року по справі №140/640/16-ц та багатьох інших).

Таким чином, на підставі ст.392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено лише власником майна, яким позивачі, на момент судового розгляду справи не є, а право власності у них на спірне майно на підставі вказаної статті виникнути не може, оскільки за вказаними законодавчими нормами право власності не породжується, а лише підтверджується наявне.

Верховний Суд України в постанові від 18 лютого 2015 року по справі № 6-244цс14 зробив правовий висновок про те, що за правилами ст.392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою; по-друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує його право власності.

Отже, ні зазначеними нормами (ст.392 ЦК), ні нормою ст.331 ЦК України не передбачено виникнення права власності на новостворений об`єкт нерухомості на підставі судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Отже, новостворене нерухоме майно набуває юридичного статусу житлового будинку після прийняття його до експлуатації і з моменту державної реєстрації права власності на нього. До цього моменту, не будучи житловим будинком, об`єкт незавершеного будівництва є сукупністю будівельних матеріалів, тобто речей як предметів матеріального світу.

Така правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 28.02.2018 у справі №352/626/13-ц.

Тобто, нормами чинного законодавства не передбачено визнання у судовому порядку права власності на об`єкти, якщо їх не прийнято в експлуатацію.

При цьому суд зазначає, що Європейський суд з прав людини зауважує на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповіднодо ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти

своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У діяльності Європейського Суду є принцип автономності тлумачення понять, відповідно до якого, Суд у своїй практиці самостійно встановлює визначення тих чи інших питань, які не обов`язково повинні збігатися з регулюванням на національному рівні.

Отже, у поняття «майно», відповідно до практики ЄСПЛ, може включатись як саме майно, так і право на майно. Але право на майно може розглядатись у якості майна лише в тих випадках, коли воно є абсолютно конкретним і певним чином закріпленим в національному законодавстві або у відповідній судовій та адміністративній практиці. До поняття майна ЄСПЛ включає не лише фізичні матеріальні об`єкти, а й інші права, інтереси та блага, відповідно до яких особа може мати певний матеріальний інтерес. Наприклад, у справі «Ятрідіс проти Греції» Європейський суд зазначив, що концепція власності у ст. 1 Протоколу №1 має автономний зміст, який не обмежується правом власності на фізичні речі. Деякі інші права та користі, що утворюють майно, також можуть бути правом власності.

Європейський суд з прав людини під час розгляду справи «Кривіцька та Кривіцький проти України» за заявою №30856/03 зазначив, зокрема у пунктах 40-42, що згідно з Конвенцією поняття «житло» не обмежується приміщенням, яке законно займано або створено. Чи є конкретне місце проживання «житлом», яке підлягає захисту на підставі пункту 1 статті 8 Конвенції, залежить від фактичних обставин, а саме - від наявності достатніх та триваючих зв`язків із конкретним місцем (див., серед багатьох інших джерел, рішення у справі «Прокопович проти Росії» (Prokopovich v. Russia), заява № 58255/00, п. 36, ECHR 2004-XI (витяги). Втрата житла є найбільш крайньою формою втручання у право на повагу до житла (див., серед багатьох інших джерел, рішення від 13 травня 2008 р. у справі «МакКенн проти Сполученого Королівства» (McCann v. the United Kingdom), заява № 19009/04, п. 50). Втручання держави є порушенням статті 8 Конвенції, якщо воно не переслідує законну мету, одну чи декілька, що перелічені у пункті 2 статті 8, не здійснюється «згідно із законом» та не може розглядатись як «необхідне в демократичному суспільстві» (див. рішення від 18 грудня 2008 р. у справі «Савіни проти України» (Saviny v. Ukraine), заява № 39948/06, п. 47).

Керуючись ст.ст.19, 47 Конституції України, ст.ст.38-44 ЖК Української РСР, Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, якою затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, ст.ст. 4, 12, 13, 76, 77, 79, 80, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов з уточненими позовними вимогами - задоволити частково.

Зобов`язати Квартирно-експлуатаційний відділ м.Мукачево забезпечити ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_8 з сім`ями квартирами за адресою: АДРЕСА_4 :

- ОСОБА_3 – квартиру АДРЕСА_20 2-ох кімнатної, житловою площею 31,60 м.кв.;

- ОСОБА_7 – квартиру АДРЕСА_18 4-ох кімнатної, житловою площею 59,27 м.кв.;

- ОСОБА_2 – квартиру АДРЕСА_17 3-ох кімнатної, житловою площею 39,30 м.кв.;

- ОСОБА_1 – квартиру АДРЕСА_19 2-ох кімнатної, житловою площею 30,62 м.кв.;

- ОСОБА_8 (вдові покійного ОСОБА_16 ) – квартиру АДРЕСА_26 2-ох кімнатної, житловою площею 30,42 м.кв., шляхом зобов`язання Квартирно-експлуатаційного відділу м.Мукачево подати до виконавчого комітету Мукачівської міської ради:

- облікові (квартирні) справи ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 - вдови померлого ОСОБА_16 ;

- витяг із Списками надання ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_8 постійного житла у Збройних Силах України, затвердженого рішенням Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України №207 від 18.12.2012 року, зафіксованим протоколом та копію протоколу житлової комісії військової частини А 1556 про розподіл квартир.

Зобов`язати військову частину А 1556 надати розподілені ОСОБА_7 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_8 з сім`ями квартири за адресою: АДРЕСА_4 :

- ОСОБА_3 – квартиру АДРЕСА_20 2-ох кімнатної, житловою площею 31,60 м.кв.;

- ОСОБА_7 – квартиру АДРЕСА_18 4-ох кімнатної, житловою площею 59,27 м.кв.;

- ОСОБА_2 – квартиру АДРЕСА_17 3-ох кімнатної, житловою площею 39,30 м.кв.;

- ОСОБА_1 – квартиру АДРЕСА_19 2-ох кімнатної, житловою площею 30,62 м.кв.;

- ОСОБА_8 (вдові покійного ОСОБА_16 ) – квартиру АДРЕСА_26 2-ох кімнатної, житловою площею 30,42 м.кв., для постійного проживання, які були їм розподілені згідно Списку розподілу жилої площі для постійного проживання у Мукачівському гарнізоні за адресою: АДРЕСА_2 , шифр 1/08-1,2 затвердженого рішенням Комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України №207 від 18.12.2012 року, зафіксованими протоколами, шляхом видання про це наказу.

В іншій частині уточнених позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м.Мукачево на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Стягнути з Військової частини А1556 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м.Мукачево на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Стягнути з Військової частини А1556 на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м.Мукачево на користь держави судовий збір у розмірі 2522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) гривні 40 копійок на наступні реквізити: отримувач коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) – 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача – UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106.

Стягнути з Військової частини А1556 на користь держави судовий збір у розмірі 2522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) гривні 40 копійок на наступні реквізити: отримувач коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) – 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача – UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106.

Рішення суду може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_7 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , місце проживання АДРЕСА_6 .

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , місце проживання АДРЕСА_27 .

Позивач: ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 , місце проживання АДРЕСА_13 .

Позивач: ОСОБА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_9 , місце проживання АДРЕСА_28 .

Позивач: ОСОБА_8 , ідентифікаційний номер НОМЕР_10 , місце проживання АДРЕСА_29 .

Відповідач: Квартирно-експлуатаційний відділ м.Мукачево, ЄДРПОУ 08439994, місце знаходження м.Мукачево, вул.Берегівська – об`їздна, 1а, Закарпатська область.

Відповідач: Військова частина А1556, ЄДРПОУ 07792042, місце знаходження м.Мукачево, вул.128 окремої гірсько-піхотної бригади, 4, Закарпатська область.

Повний текст рішення суду складено 05.02.2021 року.

Головуючий Ю.Ю. Куцкір