Рішення № 94734217, 18.01.2021, Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
210/130/19
Номер документу
94734217
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 210/130/19

Провадження № 2/210/57/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"18" січня 2021 р. Держинський районний суд м. Кривого Рогу у складі:

головуючого – судді: Літвіненко Н.А.

при секретарі: Таранущенко В.С., Заболотної А.С.

з участю предст.позивача ОСОБА_1

з участю предст. відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ПАТ «Криворіжгаз» про захист прав споживача,суд, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відповідача ПАТ «Криворіжгаз» про захист прав споживача, посилаючись на те, що їй спільно з її чоловіком належить домоволодіння АДРЕСА_1 .

17.11.2012р. між мною та Публічним акціонерним товариством «Криворіжгаз» (надалі - відповідач) було укладено договір № 1127851 про надання населенню послуг з газопостачання, умови якого вона неухильно виконує.

В її домоволодінні облік споживання газу здійснювався за допомогою лічильника «GALLUS- G6 ВІЗАР № 0245145 2011 року випуску .

Остання повірка вказаного газового лічильника була здійснена 22.01.2016 року, що під- тверджується Актом зняття/встановлення побутового газового лічильника .

Наступна повірка газового лічильника повинна була бути в січні 2021р. (проводиться 1 раз у п`ять років).

Самовільного розпломбування та втручання в роботу газового лічильника вона не допускала. Даний факт підтверджується тим, що протягом досить тривалого періоду контролери ПАТ «Криворіжгаз», які здійснюють чергові перевірки показань газових лічильників, жодних порушень не виявили і не зафіксували.

Крім того, вона своєчасно та в повному обсязі сплачувала та сплачує вартість послуг з по- стачання газу.

Проте, 25 жовтня 2018р., представники відповідача прибули до її домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , з метою направлення газового лічильника на позачергову держповірку.

Під час зняття газового лічильника на позачергову держповірку були виявлені порушення, про шо складено відповідний акт № 3459 від 25.10.2018 року та протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу.

Представники відповідача забрали належний їй лічильник «GALLUS G-6» для проведення експертизи, не роз`яснивши їй про те, що вона також мала право на самостійне доставленні лічильника до місця проведення експертизи, а також про те, що вона мала право звернутися до незалежного експерта, як це передбачено законом.

31 жовтня 2018р. вона прибула до приміщення ПАТ «Криворіжгаз», розташовано адресою: проспект Металургів, 1, м. Кривий Ріг, для прийняття участі в проведенні експертизи газового лічильника,хоча в акті вказано, що вона присутня не була.

Експертиза (тобто лише його зовнішній огляд) проводилася в приміщенні, яке не було обладнане спеціальним устаткуванням. Лічильник оглядався на столі, а не на спеціальному стенді, із застосуванням спеціального обладнання, як того вимагає чинне законодавство, ажде після зовнішнього огляду, проводиться його позачергова повірка згідно ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка Засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок ведення», результати позачергової повірки фіксуються в акті експертизи, але відповідач цього не зробив. Взагалі з Акту № 753 експертизи лічильника газу від 31 жовтня 2018 року не зрозуміло, які висновки комісія зробила на підставі зовнішнього огляду газового лічильника, а які після позачергової повірки. (Наказ Міністерства Палива енергетики України № 691 від 27.12.2005 року «Про затвердження Положення про проведенні експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природно газу в побуті».

Крім того, відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має праве на правову допомогу. Проте, ПАТ «Криворіжгаз» були відхилені всі її клопотання про надання пояснень до акту експертизи № 753 від 31 жовтня 2018р.

Як вбачається з протоколу щодо направлення ЗВТ на експертизу, позачергову або експертну повірку від 25.10.2018 р., представниками відповідача за результатами перевірки було встановлено при наявності та цілісності пломб заводу виробника лічильника - подряпини на пластиковій пломбі.

На засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку (ч.5 п.9 розділу 10 Постанови № 2494 від 30.09.2015 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем»).

Натомість зазначеному, на експертизі лічильника не було залучено представника виробника пломби, а в компетенцію відповідача не входить огляд та експертиза пломби заводу виробника.

Відповідно до п. 3 ч.3 розділу 10 Постанови № 2494 від 30.09.2015 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

Представник метрологічної організації ДП «Кривбасстандартметрологія» ОСОБА_4 був присутній під час проведення експертизи газового лічильника «GALLUS G-6», акт експертизи № 753 від 31 жовтня 2018 р. не було підписано представником метрологічної організації. Більш того, він зазначив свою думку стосовно того, зафарбована фарба під гайками не впливає на достовірність показів. Це не є ознакою втручання (а як вбачається з зазначеного акту експертизи інших порушень з боку Споживача немає).

Разом з цим, хоче спростувати твердження відповідача, що факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-11859/18 від 31.10.2018 року, проте це не відповідає дійсності, адже ця довідка була видана вже після того, як газовий лічильник пошкодили представники Відповідача на «експертизі», після «огляду» він дійсно не придатний до експлуатації.

ОСОБА_3 теж не погодилась з Актом експертизи № 753 від 31 жовтня 2018 року, що підтверджується її окремою думкою.

Ознайомившись з повним обсягом документів, складених відповідачем у зв`язку з ніби то втручанням з боку позивача в роботу лічильника «GALLUS G-6», вважає, що вони складені відповідачем не у відповідності до норм чинного законодавства та з перевищенням монополістом своїх повноважень, а, отже, Акт експертизи лічильника № 753 від 31 жовтня 2018 р., яким, ніби-то встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника, підлягає скасуванню як незаконний та такий, що суперечать вимогам чинного законодавства.

Главою 10 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем «Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб», затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2494 визначено певний порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб, який відповідачем не дотримано.

Так, відповідно до п. 2 гл. 10 розділу X цього Кодексу після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу- вальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом- виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:

1)поштову адресу місця проведення експертизи;

2)дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта);

3)контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи);

4)сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;

5)дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України«Про судову експертизу»).

Як вбачається з тексту протоколу: «За результатами перевірки встановлено:

1)Наявність та цілісність пломб заводу виробника лічильника або Держстандарту України - подряпини на пластику пломби;

2)Наявність та цілісність пломб ПАТ «Криворіжгаз» - цілі;

3)Перевірка роботи лічильника на мінімальній втраті

4)Наявність/відсутність підвищеного шуму лічильника - відсутні;

5)Наявність/відсутність механічних пошкоджень лічильника - подряпини на пломбі:

6)Відомості щодо умов вантажу (на вулиці/в приміщенні) - СУЗ;

7)Відстань до вхідного штуцера лічильника L = -;

8)Наявність/відсутність інших ознак впливу на ЗВТ/пломбу - подряпина».

Проте, вже чомусь у розділі «Детальний опис порушень» відповідач вказує зовсім лежний з попереднім розділом висновок: «подряпина на пломбі заводу виробника, тріснута чна пломба заводу виробника».

Таким чином, як вбачається з тексту вищезазначеного протоколу, пломба «Криворіжгаз» не викликали у відповідача жодних сумнівів.

Слід звернути увагу суду на зовсім протилежний висновок, який, зроблено відповідачем в Акті експертизи лічильника газу: « на нижньому корпусі лічильника під гвинтами кріплення наявні механічні пошкодження, зафарбовані білою фарбою іншого відтінку від заводського. Навислі свинцові пломби мають сліди переотислення. Гайки на гвинтах кріплення мають сліди розкручування. Дані порушення є ознаками несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника та свідчать про розгерметизацію корпусу лічильника не умовах заводу та доступу до вимірювального механізму з метою його зміни або ремонту конструктивних частин. Дані порушення призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».

Пункт 1 підрозділу 2 розділу 11 Постанови № 2494 від 30.09.2015 року Національної к що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про за ння Кодексу газорозподільних систем» зазначає, що до порушень споживача та несанкціо го споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадія зу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів* родного газу, належать:

1)наявність несанкціонованого газопроводу;

2)несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3)несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу)

4)несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який облікову - за нормами споживання;

5)несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв пере діапазон обчислення вузла обліку);

6)використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання до розподілу природного газу.

Тобто, чиним законодавстом визначено вичерпний перелік порушень споживач які він може нести відповідальність, і таких порушень, які зазначені у акті експертизи немає.

Здійснений ПАТ “Криворіжгаз” розрахунок суми необлікованого природного газу є незаконним, оскільки виходячи із норм чинного законодавства розрахунок необлікованого об`єму природного газу через доведене винне несанкціоноване втручання позивача . в роботу лічильника повинен бути наступним:

-23,6 м3 (норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач) за повний місяць на кожну особу, яка фактично проживає,

-11 м3 граничний об`єм споживання за індивідуальне опалення) * 270,8 м2 (опалювальна площа)

-11x270,8 /31х38днів = 3962,5мЗ.

З квітня 2017 року незалежно від обсягів та періоду споживання, згідно Постанови КМУ від 22.03.2017 року №187, Постанов НКРЕКП №3159 від 29.12.2015 року №430 від 24.03.2016 року ( зі змінами та доповненнями постанови НКРЕКП №2288 від 15.12.2016 року), №448 від 24.03.2016 року ( зі змінами та доповненнями постанови НКРЕКП №2307 від 15.12.2016 року) та постанови НКРЕКП №494 від 10.04.2017 року ціна газу (за 1 куб.м.) за наявності лічильника (з ПДВУ ПДВУ 6.9579 грн.

Місяц ь (2018р. )Тип спожи вання природного газуГ рани- чний обсяг спожи вання на 1 м 2Опалю вальна площа м2Граничний обсяг спожи вання м3 лю- дино-м ісяцьКі- лькіет ь днів, за які виконано нараху ванняГрани чний обсяг спожи вання м3Об`єм спожи тий по лічильникуДинарах ований обєм при родного газуЦіна закупі влі природного газу опера тором ГРМ за 1 м. 3Сума, грн (за різницю між динарах ованим та спожи тим об`ємом) 3 14.09.2 018 рокуІнди відуа льне опален ня11270, 83962,513 днів3962,556,74440,6576.96383,917м 3- 56,74 = 327,177 м.куб. (2 277,15 грн) -10,227 м.куб. х6,96 грн. = -71,179 грн.Побуто ві потреби 23,613 днів23,613,3733 01.10.2 018 року по 25.10.2 018 рікІнди відуа льне опален ня11 3962,525 днів3962,5 2306,1686,96-1656І м.ку- 1 6.X6.J -1 65-1 грн. -5,32 ] м.куб І х6.96=1 145,96 1 грн. Побуто ві потреби 23,625 днів23,618,28 всього 327,1~| м.ку- 6.х6,96і 2 277,15* грн.

Таким чином, обсяг донарахованого необлікованого газу за вказаний період, яка яка ніби-то оплачена позивачем становить 2 277,177 грн.

Просить визнати незаконними дії ПАТ «Криворіжгаз» щодо проведення експертизи лічильника газу GALLUS — G6, № 0245145, якою порушено права споживача ОСОБА_3 та скасувати Акт експертизи лічильника газу № 753 від 31.10.2018р. та визнати незаконними дії

ПАТ «Криворіжгаз» щодо нарахування ОСОБА_3 необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 34064,27 грн. за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач надав суду відзив, в якому вказав, що 12.04.2019 року Загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» Статут Товариства був затверджений в новій редакції, відповідно до якого були внесені зміни до повного та скороченого найменування Товариства та визначено, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (ідентифікаційний код 03341397) є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» та є правонаступником всіх його прав і обов`язків.

04.07.2019Відповідні зміни були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.05.2019 року, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру ЮОФОПГФ від 14.05.2019 року.

Вважаємо, що позовні вимоги Позивача не підлягають задоволенню в повному

обсязі, що обґрунтовується наступним:

По-перше, взаємовідносини оператора газорозподільних систем ПАТ «Криворіжгаз» (далі - Оператор ГРМ) із суб`єктами ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу» №329-\/ІІІ від 09.04.2015 та Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за №2494 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824 (далі - Кодекс).

Пунктом 3 статті 38 глави 5 розділу III Закону №329 визначено, що Оператор газорозподільної системи має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 2 глави 6 розділу X Кодексу протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії:

контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);

перевірку комерційного вузла обліку газу та його складових відповідно до вимог Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;

монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або

ремонт.

Контрольне зняття показань лічильника газу здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).

Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Споживач зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача або його представника.

17.10.2018 на адресу Позивача кур`єрською службою доставки було направлено листа з повідомленням про необхідність надання доступу працівникам Оператора ГРМ 25.10.2018 о 10:30 годині на територію Вашого домоволодіння (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник газу за адресою: АДРЕСА_1 для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду, здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.

Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу передбачено, що при отриманні письмового повідомлення про перевірку комерційного ВОГ, споживач повинен здійснити відповідні заходи щодо забезпечення доступу представникам Оператора ГРМ до комерційного ВОГ та бути присутнім під час проведення його перевірки у визначений в повідомленні час.

23.10.2018 позивачем отримано повідомлення вих. №Кд06.1-СЛ-21855-1018 від 17.10.2018 про дату та час надання доступу на власну територію для проведення перевірки комерційного ВОГ, про що свідчить підпис отримувача на бланку кур`єра .

Таким чином, позивач належним чином був повідомлений про дату і час проведення повірки, про що свідчить підпис на вказаних вище документах. Зауваження позивача про відсутність такої інформації не відповідає дійсним обставинам справи, суперечить наявним письмовим доказам.

По-друге, згідно із п. 6 глави 9 розділу X КГС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання обєму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Відповідно до п. 5 абз. 1 ч. 7 розділу 9 Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРС на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Абзацом 2 вказаної частини визначено, що розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Розділом 10 Кодексу ГРС визначено порядок проведення експертизи ЗВТ.

Розділом 11 Кодексу ГРС визначено порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу.

Порядок експлуатації комерційного вузла обліку газу регламентовано ч. 6 розділу X кодексу ГРС, зокрема, п. 1 якого встановлено, що власник комерційного ВОГ (вузол обліку газу) забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ.

Згідно із п. 2 ч. 6 розділу X кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач проводять зокрема, такі спільні дії: перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову експертну) експертизу та/або ремонт; контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно із п, 4 ч. 6 розділу X кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків тавр), відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

В ході здійснення позачергової повірки ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) за адресою позивача вулиця Шмітда, буд.41, м. Кривий Ріг, 25.10.2018 року працівниками ПАТ «Криворіжгаз», було складено акт про порушення №3459 від 25.10.2018 року. Так, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п,7 глави 9 розділу X. пп.З п.1 гл.2 розділу XI - «несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме ознаки пошкодження мастичної пломби відлікового механізму та пластикової заглушки і захисного скла у місці встановлення мастичної пломби. На склі наявні вм`ятини на пластмасі зазубрили, на мастичній пломбі тріщина та нечіткий відтиск клейма повірника. При включені одного пальника ПГ-4 виявлено роботу лічильника з гальмуваннями. Акт про порушення підписано Позивачем без зауважень.

25.10.2018 за адресою Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт № 1515 про демонтаж засобу вимірювальної техніки (копія додається). Акт про демонтаж підписано Позивачем без зауважень.

25.10.2018 за адресою Позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт № 3459 про демонтаж лічильника для проведення експертизи (копія додається). Відповідно до Акту лічильник газу доставляється ПАТ «Криворіжгаз» на місце проведення експертизи: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, а споживач 31.01.2018 р. запрошується на її проведення (п. З акту). Акт про демонтаж підписано Позивачем без зауважень.

Згідно з п.2 гл.10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони). Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.

25.10.2018року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 1979 щодо направлення ЗВТ на експертизу. Протокол підписано Позивачем без зауважень.

31.10.2018, за участі Позивача, проведено експертизу лічильника за результатами якої складно акт № 753 відповідно до якого виявлено порушення: «на нижньому корпусі лічильника під гвинтами кріплення наявні механічні пошкодження зафарбовані білою фарбою іншого відтінку від заводського. Свінцеві пломби мають сліди переобтискання. Гайки на гвинтах кріплення мають сліди розкручування. Дані порушення є ознаками несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника та свідчать про розгерметизацію корпусу лічильника не в умовах заводу та доступу до вимірювального механізму з матою його заміни або ремонту конструктивних частин. Дані порушення призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації». Окрім того, експертизою лічильника газу Відповідача встановлено похибку лічильника за об`ємної витрати (п. 2.3 Акту).

Факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки №Т-ДН- 11859/18 від 31.10.2018 року якою визначені похибки у вимірюванні.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 розд. 5 Глави XI Кодексу).

На підставі вищевикладеного та протоколу № 89 від 08.11.2018, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об`єм природного газу за період з

14.09.2018 (з останнього контрольного зняття по 25.10.2018 в сумі 34064,27 грн.

Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту та здійснення нарахування у листопаді 2018 року, Відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 08.11.2018 року за період з 14.09.2018 по 25.01.2018 на суму 34064,27 грн.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу).

Так, 21.12.2018 на адресу Позивачу було надіслано рахунок на оплату який отриманий Позивачем 22.12.2018. Проте, оплату суми боргу Позивачем не здійснено.

Отже, як вбачається з наведеного представники газопостачальника діяли у відповідності до вимог Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», не порушуючи права позивача.

При цьому, здійснюючи зняття лічильника та подальші дії із складання актів про порушення, працівники ПАТ «Криворіжгаз» виконували покладені на них обов`язки, визначені законодавством, які полягають у фіксації порушення та подальшого його оформлення.

По-третє, як вже зазначено вище і як зазначено у позові ОСОБА_3 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу).

21.12.2018 на адресу Позивача кур`єрською службою доставки було направлено листа вих. №Кд03.01-СЛ-25862-1218 від 06.12.2018р. з повідомленням про необхідність відшкодування нарахованого необлікованого об`єму та обсягу природного газу і його вартості у сумі 34064,27 грн. до якого додано рахунок на оплату від 08.11.2018р, про що свідчить підпис отримувача на бланку кур`єра та опису до нього.

Отже, зауваження позивача про відсутність такої інформації не відповідає дійсним обставинам справи, суперечить наявним письмовим доказам.

По-четверте, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу бАИ-ІІв-СЄ ВІЗАР, зав. №0245145 підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-11859/18 від 31.10.2018 року згідно якої похибки метрологічних вимірювань даного лічильника перевищують допустимі.

Згідно п.1 гл. 2 р. XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

В підпункті 1 п. З гл. З Розділу XI Кодексу, зазначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Із зазначеного вбачається, що ПАТ «Криворіжгаз» при прийнятті рішення про здійснення нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу ОСОБА_3 діяло відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Згідно абзацу 1 частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов`язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.

З огляду на викладене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу, в даному випадку саме на позивача покладено обов`язок доведення відсутності вини, а відповідач доводить наявність порушення та його розмір.

Аргументи позовної заяви хибні, оскільки вони не спростовують встановлені фактичні обставини та висновки відповідача, що обґрунтовано викладені у актах, а зводяться лише до оцінки доказів, та незгоди позивача з їх висновками, а також містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки відповідачем, який їх обґрунтовано спростував.

З аналізу змісту вказаних вище норм випливає, що позивач зобов`язаний забезпечувати цілісність та збереження пломб та/або засобу вимірювальної техніки не допускаючи самовільних дій, як зі свого боку, так і з боку сторонніх осіб.

А тому пошкодження пломби та/або засобу вимірювальної техніки незалежно від виконавця цих дій свідчить про невиконання позивачем вищезазначеного обов`язку, що тягне для нього негативний наслідок у вигляді обов`язку сплатити витрати, розраховані відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу.

Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просить її задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує та просить в задоволенні позову відмовити.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що він був членом комісії при проведенні експертизи лічильника, про що був складений Акт № 753 від 31.10.2018 року, в якому він вказав, що зафарбована фарба під гайками не впливає на достовірність показів лічильника. Чи вплиають інші виявлені порушення, вказані в акті, на роботу лічильника, сказати не може.

Суд, вислухавши представника позивача, представника відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, вважає, що в позові позивачу необхідно відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 є власником домоволодіння АДРЕСА_1 .

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем ПАТ «Криворіжгаз» із суб`єктами ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу» №329-\/ІІІ від 09.04.2015 та Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за №2494 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824.

Пунктом 3 статті 38 глави 5 розділу III Закону №329 визначено, що Оператор газорозподільної системи має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 2 глави 6 розділу X Кодексу протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії:

контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);

перевірку комерційного вузла обліку газу та його складових відповідно до вимог Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;

монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Контрольне зняття показань лічильника газу здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).

Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Споживач зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача або його представника.

17.10.2019року на адресу позивача кур`єрською службою доставки було направлено листа з повідомленням про необхідність надання доступу працівникам Оператора ГРМ 25.10.2018 року о 10:30 годині на територію домоволодіння (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник газу за адресою: АДРЕСА_1 для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду, здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.

Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу передбачено, що при отриманні письмового повідомлення про перевірку комерційного ВОГ, споживач повинен здійснити відповідні заходи щодо забезпечення доступу представникам Оператора ГРМ до комерційного ВОГ та бути присутнім під час проведення його перевірки у визначений в повідомленні час.

23.10.2018 позивачем отримано повідомлення вих. №Кд06.1-СЛ-21855-1018 від 17.10.2018 про дату та час надання доступу на власну територію для проведення перевірки комерційного ВОГ, про що свідчить підпис отримувача на бланку кур`єра .

Згідно із п. 6 глави 9 розділу X КГС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання обєму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Відповідно до п. 5 абз. 1 ч. 7 розділу 9 Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРС на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Абзацом 2 вказаної частини визначено, що розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Розділом 10 Кодексу ГРС визначено порядок проведення експертизи ЗВТ.

Розділом 11 Кодексу ГРС визначено порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу.

Порядок експлуатації комерційного вузла обліку газу регламентовано ч. 6 розділу X кодексу ГРС, зокрема, п. 1 якого встановлено, що власник комерційного ВОГ (вузол обліку газу) забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ.

Згідно із п. 2 ч. 6 розділу X кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач проводять зокрема, такі спільні дії: перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову експертну) експертизу та/або ремонт; контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно із п, 4 ч. 6 розділу X кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків тавр), відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

В ході здійснення позачергової повірки ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) за адресою позивача вулиця Шмітда, буд.41, м. Кривий Ріг, 25.10.2018 року працівниками ПАТ «Криворіжгаз», було складено акт про порушення №3459 від 25.10.2018 року. Так, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п,7 глави 9 розділу X. пп.З п.1 гл.2 розділу XI - «несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме ознаки пошкодження мастичної пломби відлікового механізму та пластикової заглушки і захисного скла у місці встановлення мастичної пломби. На склі наявні вм`ятини на пластмасі зазубрини, на мастичній пломбі тріщина та нечіткий відтиск клейма повірника. При включені одного пальника ПГ-4 виявлено роботу лічильника з гальмуваннями. Акт про порушення підписано позивачем без зауважень.

25.10.2018року за адресою позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт № 1515 про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Акт про демонтаж підписано позивачем без зауважень.

25.10.2018року за адресою позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт № 3459 про демонтаж лічильника для проведення експертизи. Відповідно до Акту лічильник газу доставляється ПАТ «Криворіжгаз» на місце проведення експертизи: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, а споживач 31.01.2018 р. запрошується на її проведення (п. З акту). Акт про демонтаж підписано позивачем без зауважень.

Згідно з п.2 гл.10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони). Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.

25.10.2018року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 1979 щодо направлення ЗВТ на експертизу. Протокол підписано позивачем без зауважень.

31.10.2018 року за участі позивача проведено експертизу лічильника за результатами якої складно акт № 753 відповідно до якого виявлено порушення: «на нижньому корпусі лічильника під гвинтами кріплення наявні механічні пошкодження зафарбовані білою фарбою іншого відтінку від заводського. Свинцеві пломби мають сліди переобтискання. Гайки на гвинтах кріплення мають сліди розкручування. Дані порушення є ознаками несанкціонованого втручання в конструкцію лічильника та свідчать про розгерметизацію корпусу лічильника не в умовах заводу та доступу до вимірювального механізму з матою його заміни або ремонту конструктивних частин. Дані порушення призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації». Окрім того, експертизою лічильника газу відповідача встановлено похибку лічильника за об`ємної витрати (п. 2.3 Акту).

Згідно довідки ДП «Кривбасстандартметрологія» засіб вимірювальної техніки непридатний №Т-ДН- 11859/18 від 31.10.2018 року, так як є визначені похибки у вимірюванні.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 розд. 5 Глави XI Кодексу).

14.09.2019 На підставі вищевикладеного та протоколу № 89 від 08.11.2018, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об`єм природного газу в сумі 34064,27 грн.

Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Згідно п.1 гл. 2 р. XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

В підпункті 1 п. З гл. З Розділу XI Кодексу, зазначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позивачем позовні вимоги не доведено, заперечення відповідача не спростовано, а отже, суд вважає необхідним в позові позивачу про визнання незаконними дій ПАТ «Криворіжгаз» щодо проведення експертизи лічильника газу GALLUS – G6, № 0245145, якою порушено права споживача ОСОБА_3 та скасування Акту експертизи лічильника газу № 753 від 31.10.2018 року, визнання незаконними дій ПАТ «Криворіжгаз» щодо нарахування ОСОБА_3 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 не облікованого ( донарахованого ) об`єму природного газу на суму 34064, 27 грн. – відмовити.

Керуючись ст.11, 15, 16, 264, 509, 526, 527,610, 625, 906 ЦК України, Правилами надання населенню послуг з газопостачання, ст. 4, 9, 13, 81, 141, 259-268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В позові ОСОБА_3 до ПАТ «Криворіжгаз» про визнання незаконними дій ПАТ «Криворіжгаз» щодо проведення експертизи лічильника газу GALLUS – G6, № 0245145, якою порушено права споживача ОСОБА_3 та скасування Акту експертизи лічильника газу № 753 від 31.10.2018 року, визнання незаконними дій ПАТ «Криворіжгаз» щодо нарахування ОСОБА_3 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 не облікованого ( донарахованого ) об`єму природного газу на суму 34064, 27 грн. – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів із дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 28.01.2021 року.

Суддя: Н. А. Літвіненко