Рішення № 94728828, 09.02.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
240/22046/20
Номер документу
94728828
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/22046/20

категорія 109000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Шимоновича Р.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" із позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо неприйняття у строк, визначений пунктом 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17 липня 2019 року №17/07, зареєстрованою за вхідним №14485/02/12-19 від 17 липня 2019 року;

- зобов`язати Державну службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин Анастасіївського родовища піску, яке розташоване на відстані близько 700 м на північний схід від с. Тарасівка, Житомирського району, Житомирського області, на відстані близько 100 м від залізничної колії Житомир-Фастів, строком на 20 років, без проведення аукціону, відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17 липня 2019 року №17/07, зареєстрованою за вхідним №14485/02/12-19 від 17 липня 2019 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняття рішення про відмову в наданні спеціальним дозволів на користування надрами" в частині пункту 9 додатку №1 до вказаного наказу;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Державної служби геології та надр України подати звіт про його виконання до Житомирського окружного адміністративного суду у строк п`ятнадцять днів з дня набрання чинності рішенням суду по даній справі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з метою отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону ним подано до Державної служби геології та надр України відповідну заяву та додані до неї документи. Однак, за результатами розгляду заяви позивача від 17 липня 2020 року відповідачем у встановлений законом строк, не було прийнято жодного рішення у формі наказу, ні про надання спеціального дозволу, ні про відмову у його наданні. Вказане слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 03.02.2021 року.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року закрито підготовче провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" до Державної служи геології та надр України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування наказу. Подальший розгляд справи вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому заперечуючи проти позову зазначив, що листом від 23.03.2020 року №482/01/11-20 повідомлено позивача про повернення заяви з доданими документами у зв`язку із невідповідності документів, поданих документів, поданих суб`єктів господарювання, вимогам пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" від 30 травня 2011 року №615 (редакції постанови КМУ від 19.02.2020 №124) підпункт 1 якого викладено у новій редакції: а саме: "Видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку та подав документи на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затверджених запасів", керуючись пунктом 19 Порядком та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування від 28.02.2020 №2-РГ/2020 наказом Держгеонадр від 13.03.2020 №92 було відмовлено у наданні ТОВ "Пісок Полісся" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування пісків Анастасіївського родовища. Вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Переглянувши матеріали справи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З метою отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, на виконання приписів пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" 17 липня 2019 року подало до Державної служби геології та надр України заяву вих. №17/07 та визначені згаданим Порядком документи згідно з наданим описом.

До заяви позивачем було надано документи згідно додатку 1 Порядку №615, зокрема:

- супровідний лист;

- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

- пояснювальну записку;

- протокол №4558 засідання колегії Державної комісії по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 25.10.2018 року;

- каталог географічних координат кутових точок ділянки надр із зазначенням її площі;

- оглядова карта (масштаб: 1:200 000);

- ситуаційний план, (масштаб: 1:25:000);

- план підрахунку запасів (масштаб 1:2000);

- геологічні розрізи по лініях І-І, ІІ-ІІ, ІІІ-ІІІ;

- повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля №20181232299 від 04.12.2018 року;

- знімок з екрану з єдиного реєстру ОВД (20121232299) (матеріали висновку з оцінки впливу на довкілля №7-03/12-20181232299/1 від 23.08.2019, звіту з ОВД, оголошення про початок громадського обговорення звіту з ОВД, зауважень та пропозицій до обсягу досліджень органу влади, зауважень і пропозицій громадськості до планової діяльності, обсягу досліджень, звіту про громадське обговорення;

- програму робіт із введенням родовища в експлуатацію пісок родовища Анастасіївське;

- диск з електронною версією документів.

Підставою для видачі спеціального дозволу на видобування корисних копалин позивачем визначено умову п.п.1 п.8 Порядку №615 - якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунків запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ.

На виконання положень абз. 3 п. 25 Порядку 615 та з метою отримання пропозицій щодо надання спеціального дозволу, листом №13124/14/12-19 від 18.07.2019 року, відповідач проінформував Міністерство екології та природних ресурсів України про надходження заяви позивача від 17.07.2019 року.

На виконання приписів п.9 Порядку №615 та з метою отримання погодження за результатами розгляду на найближчій сесії, заяву позивача від 17.07.2019 року з доданими до неї документами було направлено на погодження до Житомирської районної ради та Станишівської громади, що підтверджується листом №13122/14/12-19 від 18.07.2019 року.

Станом на день подання позовної заяви та з моменту направлення листа №13122/14/12-19 від 18.07.2019 року, питання щодо погодження надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами - не було розглянуто у 45-денний термін та не було надано позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії.

Листом від 23.03.2020 року №482/01/11-20 повідомлено позивача про повернення заяви з доданими документами у зв`язку із невідповідності документів, поданих документів, поданих суб`єктів господарювання, вимогам пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" від 30 травня 2011 року №615 (редакції постанови КМУ від 19.02.2020 №124) підпункт 1 якого викладено у новій редакції: а саме: "Видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку та подав документи на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затверджених запасів".

Керуючись пунктом 19 Порядком та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування від 28.02.2020 №2-РГ/2020 наказом Держгеонадр від 13.03.2020 №92 відмовлено у наданні ТОВ "Пісок Полісся" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування пісків Анастасіївського родовища.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Особливості надання дозволу на користування надрами врегульовані Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615.

Положення зазначених нормативних актів слід застосовувати в редакціях, що діяли на момент подання ТОВ «Пісок Полісся» заяви на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.

Відповідно до статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути: підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина 1 статті 19 Кодексу України про надра).

Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Підпунктом 9 пункту 4 цього Положення передбачено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (надалі - Порядок №615, у редакції, чинній на момент подання позивачем заяви про отримання відповідного дозволу).

Відповідно до пункту 2 Порядку №615 дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Підпунктом 1 пункту 8 Порядку №615 визначено, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку, та подав документи на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів; видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку; геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти виключно в результаті геологічного вивчення ділянки надр на підставі відповідного спеціального дозволу на користування надрами здійснив апробацію за умови затвердження в установленому порядку підрахунку запасів корисних копалин після отримання спеціального дозволу.

Саме на підставі вказаного припису товариством подано до Держгеонадра заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами, адже заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку, що не заперечується відповідачем.

Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, у паперовій та електронній формі. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва ділянки надр, її місцезнаходження відповідно до адміністративно-територіального устрою України (область, район, населений пункт, прив`язка на місцевості), географічні координати ділянки надр, вид корисних копалин, вид користування надрами, строк дії дозволу, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), інформація для здійснення зв`язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку (абзац 19 пункту 8 Порядку №615).

Відповідно до абзацу 25 пункту 8 Порядку №615 рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається органом з питань надання дозволу відповідно до даних, зазначених у заяві про отримання дозволу, та документів, зазначених у додатку 1, протягом 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку, та пропозицій Мінприроди, передбачених пунктом 25 цього Порядку. Інформація про предмет зазначеного рішення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття.

Суд відмічає, що Порядком №615 встановлено строк для прийняття рішення про надання дозволу без проведення аукціону, що становить 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку, та пропозицій Мінприроди, передбачених пунктом 25 цього Порядку.

Разом з тим, абзацом 2 пункту 9 Порядку №615 передбачено, що надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції та у межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, погоджується з:

- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин;

- відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення.

Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.

Відповідно до абзацу 9 пункту 9 Порядку №615 для здійснення погодження орган з питань надання дозволу, не пізніше ніж протягом семи робочих днів з дня реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл (абзац 10 пункту 9 Порядку №615).

У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому і третьому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 45 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу ними погоджено (абзац 11 пункту 9 Порядку №615).

Отже, Порядком №615 передбачено, що у разі ненадання органами, які уповноважені погодити надання надр у користування, будь-якої відповіді (позитивної чи негативної) за результатами розгляду документів, надісланих Держгеонадарами (але не пізніше ніж через 45 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу), вважається, що надання дозволу ними погоджено.

Згідно із пунктом 19 Порядку №615 підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку; наявність інформації від правоохоронних органів та суб`єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні; відмова органів, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування; наявність зауважень Мінприроди щодо надання дозволу відповідно до природоохоронного законодавства, передбачених пунктом 25 цього Порядку.

Як вже зазначалось, позивач 17 липня 2019 року звернувся до Державної служби геології та надр України із заявою вих. №17/07 та необхідними документами про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.

На виконання положень абз. 3 п. 25 Порядку 615 та з метою отримання пропозицій щодо надання спеціального дозволу, листом №13124/14/12-19 від 18.07.2019 року, відповідач проінформував Міністерство екології та природних ресурсів України про надходження заяви позивача від 17.07.2019 року.

На виконання приписів п.9 Порядку №615 та з метою отримання погодження за результатами розгляду на найближчій сесії, заяву позивача від 17.07.2019 року з доданими до неї документами було направлено на погодження до Житомирської районної ради та Станишівської громади, що підтверджується листом №13122/14/12-19 від 18.07.2019 року.

Станом на день подання позовної заяви та з моменту направлення листа №13122/14/12-19 від 18.07.2019 року, питання щодо погодження надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами - не було розглянуто у 45-денний термін та не було надано позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії.

Водночас, наказ №92, яким відповідачем відмовлено товариству у наданні спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, прийнятий 13 березня 2020 року, тобто поза межами строку, визначеного абзацом 25 пункту 8 Порядку №615.

На переконання суду, орган з питань надання дозволу безпідставно не приймав рішення за результатами розгляду поданої позивачем заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону у визначений абзацом 25 пункту 8 Порядку №615 строк, адже абзацом 11 пункту 9 Порядку №615 передбачено, що у разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому і третьому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 45 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу таким органом погоджено.

Відповідач повинен був прийняти рішення за результатами розгляду поданої товариством заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону протягом 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку, та пропозицій Мінприроди, передбачених пунктом 25 цього Порядку, а у разі ненадання відповідними органами позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії - по спливу 45 календарних днів з дати отримання відповідними органами документів від органу з питань надання дозволу, адже після спливу такого строку вважається, що надання дозволу таким органом погоджено.

Таким чином, неврахування органом з питань надання дозволу приписів абзацу 11 пункту 9 Положення №615 при розгляді поданої позивачем заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону зумовило несвоєчасний розгляд відповідачем заяви товариства, а, відповідно, і прийняття рішення.

Наведене свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного розгляду поданої ТОВ "Пісок Полісся" заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, що в подальшому призвело до недотримання строку прийняття відповідного рішення.

Щодо прийнятого наказу №92 від 13 березня 2020 року, суд звертає увагу на таке.

Зі змісту оскаржуваного наказу слідує, що підставою для відмови у наданні позивачеві спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону визначено невідповідність поданих документів вимогам пункту 8 Порядку №615, однак в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124.

Саме викладення підпункту 1 пункту 8 Порядку 615 в новій редакції після внесених 19 лютого 2020 року змін і спонукало орган з питань надання дозволу відмовити товариству у наданні відповідного дозволу, адже у новій редакції підпункт 1 пункту 8 Порядку №615 не містив такої передумови для надання дозволу без проведення аукціону, як видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку.

Варто відмітити, що прийняттю наказу, що оскаржується, передувала протиправна бездіяльність відповідача, що полягала у несвоєчасному розгляді поданої позивачем заяви та несвоєчасному прийняттю рішення за результатами її розгляду.

Відтак, за умови розгляду відповідачем поданої позивачем заяви у визначений Порядком №615 строк підстав для відмови у наданні спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону у Держгеонадр би не було.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп, від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, від 05 квітня 2001 року №3-рп/2001, від 13 березня 2012 року №6-рп/2012 орган конституційної юрисдикції роз`яснив, що закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Окрім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 29 червня 2010 року №17-рп/2010 зазначив, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини).

Отже, неприпустимість зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є одним з аспектів загальновизнаного принципу правової визначеності як елемента принципу верховенства права, який відповідно до частини першої статті 8 Конституції України визнається і діє в Україні.

З матеріалів справи слідує, що при прийнятті наказу від 13 березня 2020 року про відмову у наданні позивачеві спеціального дозволу на користування надрами органом з питань надання дозволу безпідставно застосовано норми Порядку №615 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124, адже відповідач мав би прийняти відповідне рішення за результатами поданої позивачем заяви ще до внесення відповідних змін.

Наведене свідчить про протиправність наказу, що оскаржується, так як заява ТОВ "Пісок Полісся " надійшла до Державної служби геології та надр України 18.07.2019 року, а відтак застосування Порядку №615 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №124 є неприпустимим.

Разом з тим, відповідач безпідставно не приймав рішення за результатами поданої позивачем заяви у строк, що визначений Порядком №615, що й призвело до необгрунтованого затягування розгляду такої заяви та прийняття оскаржуваного наказу.

Отже, наказ №92, що прийнятий Держгеонадрами 13 березня 2020 року, в частині відмови ТОВ «Пісок Полісся» у наданні спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону слід визнати протиправним та скасувати.

Водночас, оскаржуваний наказ від 13 березня 2020 року прийнятий на підставі приписів пункту 8 Порядку №615, у редакції, яка набрала чинності після виникнення спірних правовідносин, що свідчить про відсутність наміру у суб`єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення відповідно до чинного законодавства.

Суд дійшов висновку, що підстави для відмови у наданні спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, що визначені пунктом 19 Порядку №615, відсутні.

Враховуючи наведене, на думку суду, належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язання відповідача надати відповідний дозвіл.

Щодо встановлення судового контролю, то відповідно до змісту частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду і має застосовуватись у виключних випадках.

Позивач, вказуючи на необхідності встановлення судового контролю, не зазначає причин такої необхідності чи обставин, які б свідчили, що ухвалене судове рішення не буде виконано відповідачем.

Отже, суд не знаходить достатніх та обгрунтованих підстав для встановлення судового контролю.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" (вул. Адміністративна, буд.8, оф.11, смт. Головине, Черняхівський р-н., Житомирська обл., 12325, код ЄДРПОУ: 42367445) до Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ:37536031) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування наказу, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо неприйняття у строк, визначений пунктом 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17 липня 2019 року №17/07.

Зобов`язати Державну службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин Анастасіївського родовища піску, яке розташоване на відстані близько 700 м на північний схід від с. Тарасівка, Житомирського району, Житомирського області, на відстані близько 100 м від залізничної колії Житомир-Фастів, строком на 20 років, без проведення аукціону, відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17 липня 2019 року №17/07.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняття рішення про відмову в наданні спеціальним дозволів на користування надрами" в частині пункту 9 додатку №1 до вказаного наказу.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09 лютого 2021 року.

Суддя Р.М.Шимонович