Рішення № 94728805, 02.02.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
200/10516/20-а
Номер документу
94728805
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2021 р. Справа№200/10516/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., при секретарі судового засідання Скрипник К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (85200, Донецька область, м.Торецьк, вул. Дружби, 22) про зобов`язання провести перерахунок пенсії в зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розміру 50 % пенсії її чоловіка - ОСОБА_2 , з моменту смерті останнього.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з січня 2020 року ОСОБА_1 призначена пенсія в зв`язку з тратою годувальника у відповідності до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перебуває на обліку у відповідача. Зазначає, що є вдовою ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який за життя мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії внаслідок чого йому була встановлена 2 група інвалідності і він отримував відповідну пенсію. При цьому, 12 регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України встановила, що захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 , пов`язано з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить витяг з протоколу №113 від 25 лютого 2020 року. Зазначає, що при призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідач проігнорував положення п.11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України своєю №1210 від 23.11.2011, яким визначається мінімальний розмір пенсії, в тому числі і для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які були на його утриманні, а саме, мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї повинен складати 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника. Позивач вважає, що розмір її основної пенсії повинен бути вищим від призначеного їй, а відповідно остання щомісячно не доотримує грошові кошти, чим порушується її право на гідне соціальне забезпечення, за захистом якого вона вимушена звертатись до суду.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що рішенням №914210158335 від 24.01.2020 ОСОБА_1 з 20.01.2020 (з дня звернення) призначено пенсії по втраті годувальника згідно Закону України від 28.02.1991 №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З огляду на вищезазначене, вимога позивача здійснити перерахунок призначеної пенсії по втраті годувальника з 20.12.2019, а саме з дня смерті годувальника, суперечить ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та є необґрунтованою. Також зазначено, що всі доплати до пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 , а саме, додаткова пенсія за інвалідну 2 гр. з числа ліквідаторів, підвищення інваліду війни, цільова грошова допомога інваліду війни носять тільки індивідуальний характер та не розповсюджуються на дружину ОСОБА_1 , тому позовна вимога «здійснити перерахунок пенсії у зв`язку із втратою годувальника, виходячи з розміру 50% пенсії її чоловіка» є не обґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Ухвалою суду від 16.11.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 15.12.2020 замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Призначено підготовче засідання на 12.01.2021.

Ухвалою суду від 12.01.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.02.2021.

Позивач та відповідач до судового засідання не з`явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є юридичною особою код ЄДРПОУ 42170475 і суб`єктом владних повноважень.

Відповідно до свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_3 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 уклали шлюб 18.05.1974 року, актовий запис №231.

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 виданого 21.12.2019 він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №905.

З листа відповідача від 26.06.2020 вбачається, що ОСОБА_1 з 20.01.2020 призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника в розмірі фактичних збитків. Пенсія призначена згідно Закону України №796-11 від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім`ї, який був на його утриманні, у розмірі 113,88 гривні. 04.05.2020 через Веб-портал Пенсійного фонду ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою на призначення надбавки як вдові померлого ЧАЕС. З 04.05.2020 було встановлено надбавку. Середньомісячний заробіток - заробітна плата померлого годувальника, обчислена за час роботи в зоні відчуження (серпень 1986), склала 11024,71 грн. (9,13966 - індивідуальний коефіцієнт * 1206,25 - середня заробітна плата за 2006 рік). Розрахунок пенсії по втраті годувальника в розмірі фактичних збитків з 04.05.2020: основний розмір пенсії - 5512,36 грн. (11024,71x50%); щомісячна компенсація за втрату годувальника - 113,88 грн. Загальний розмір пенсії з 04.05.2020 - 5626,24 грн. Надаючи правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У свою чергу, ст.46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

У відповідності до ч.ч.1,3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому, дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що призначена внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, з аналізу вказаних вище правових норм вбачається, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника може визначатися із заробітку, одержаного померлим годувальником в зоні відчуження або за її межами, а порядок її обчислення - встановлюється Кабінетом Міністрів України

На виконання вказаних повноважень, зазначеною вище Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 встановлено мінімальний розмір пенсії для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, а саме, на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Таким чином, встановлений Кабінетом Міністрів України порядок обчислення пенсії у зв`язку із втратою годувальника забороняє її призначення нижче 50 відсотків пенсії, що виплачувалося за життя годувальнику.

Отже, виходячи з приписів ч.3 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.п.4 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, пенсія позивача має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку він одержував на день смерті.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії по втраті годувальника з моменту його смерті, тобто з 20.12.2019, суд зазначає наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась 20.01.2020 до відповідача із заявою №254 про призначення пенсії по втраті годувальника, відповідно до якої просила перевести її на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви.

Таким чином, розмір пенсії позивача по втраті годувальника має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку останній одержував на день смерті, починаючи з 20.01.2020 - дня звернення з заявою про переведення на пенсію по втраті годувальника.

Тобто, у позовних вимогах про призначення пенсії по втраті годувальника з моменту смерті годувальника, слід відмовити.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч.1,4 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно зі ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, станом на день смерті ОСОБА_2 його пенсія за віком обчислювалась та виплачувалась в розмірі 15655,22 грн.

Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій щодо призначення позивачу пенсії у разі втрати годувальника в розмірі, меншому ніж 50% від розміру пенсії померлого годувальника.

У цьому випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідачем як суб`єктом владних повноважень не було доведено правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у зв`язку із втратою годувальника, з розрахунку 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги щодо підстав для отримання 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст.6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст.ст.1 та 17 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Окрім того, відповідно до рішень ЄСПЛ «Кечко проти України» (заява №63134/00, пункти 23, 26) та «Ромашов проти України» (заява №67534/01, п.43), реалізація особою права, яке пов`язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань, є безпідставними.

Зокрема, у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплати з державного бюджету, однак свідома відмова від цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). У п.26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

У рішеннях ЄСПЛ у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» (заява № 70297/01) та у справі «Бакалов проти України» (заява №14201/02) також зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання (п.48 та 40 цих рішень відповідно).

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розміру 50 % пенсії її чоловіка - ОСОБА_2 з 20.01.2020 з урахуванням виплачених сум.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Згідно ч.ч.1,3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн. Враховуючи часткове задоволення позову та немайновий характер заявлених позовних вимог підлягає присудженню позивачу з бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам у сумі 560,53 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 258, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м.Торецьк, вул.Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170475) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з втратою годувальника, виходячи з розміру 50 % пенсії її чоловіка - ОСОБА_2 з 20.01.2020 з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 560,53 грн.

Рішення прийняте в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 02.02.2021.

Повне судове рішення складено 09.02.2021.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька