Рішення № 94728284, 09.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
140/16645/20
Номер документу
94728284
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/16645/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ) про визнання дій неправомірними щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 1 для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) періоду роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом № 1058-IV та Законом № 345-VI та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 16.11.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.11.2020 позивач звернулася до ГУ ПФУ із заявою щодо перерахунку раніше призначеної пенсії згідно із Законом № 345-VI, на що листом № 0300-1605-8/40325 від 30.11.2020 отримала відмову у зв`язку із тим, що не сплачено єдиний соціальний внесок ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» за період з 01.11.2017 по 31.10.2020.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та вказує, що роботодавець – ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» за період з 01.11.2017 по 31.10.2020 щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за неї, проте згідно із індивідуальними відомостями про застраховану особу такі страхові внески не зараховані.

Позивач зазначає, що сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні спеціального (пільгового) страхового стажу за період з 01.11.2017 по 31.10.2020, оскільки позивач у вказані періоди була зайнята повний робочий день на відповідних роботах. Крім того, оскільки із заробітної плати позивача щомісячно утримувалися суми страхових внесків, позивач не повинна нести відповідальність за неналежне виконання підприємством своїх обов`язків по сплаті обов`язкових платежів.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що за даними персоніфікованого обліку інформація про сплату за позивача страхових внесків за період з 01.11.2017 по 31.10.2020 ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» відсутня, тому зазначений період не може бути зарахований до страхового та пільгового стажу позивача. Просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що 16.11.2020 позивач ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно статті 114 Закону № 1058-IV із застосуванням норм статті 8 Закону № 345-VI.

Листом від 30.11.2020 відповідач повідомив позивача, що відповідно до наданих позивачем документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, її пільговий стаж на підземних роботах за Списком №1 становить 5 років 5 місяців 12 днів. У зв`язку з відсутністю підземного пільгового стажу 7 років 6 місяців за Списком № 1 прийнято рішення від 20.11.2020 №907630189215 про відмову у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах із застосуванням норм статті 8 Закону № 345-VI.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, при вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до спеціального страхового стажу позивача для вирішення питання щодо її переведення на пенсію за віком на пільгових умовах періоду роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

Так, згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за період з 01.11.2017 по 31.10.2020 дійсно відсутня.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач з 18.03.2014 працює фельдшером підземним на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», що підтверджується записами у трудовій книжці позивача.

Довідкою ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 11.11.2020 №312 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній підтверджено, що позивач з 18.03.2014 по 11.11.2020 виконувала підземні роботи в шахті за професією, посадою підземного фельдшера, що передбачено Списком №1.

Також з матеріалів справи слідує, що позивачу з листопада 2017 по жовтень 2020 включно була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, що підтверджується довідкою ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 01.12.2020 № 426.

Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів убачається, що з листопада 2017 по жовтень 2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказаний період її роботи.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що позивач 16.11.2020 звернулася не із заявою про перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах, а із заявою саме щодо переходу на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону № 1058-IV із застосуванням норм статті 8 Закону № 345-VI. При цьому, за результатами розгляду цієї заяви відповідачем прийнято рішення від 20.11.2020 №907630189215 відмовити у переведенні пенсії за вислугу років на пенсію за віком на підставі Закону № 1058-IV із застосуванням норм статті 8 Закону № 345-VI.

Крім того, суд враховує, що за приписами частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. За правилами частин третьої, п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Отже, до повноважень територіальних органів Пенсійного фонду відноситься обчислення страхового стажу, прийняття рішень про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, про переведення з одного виду пенсії на інший.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

На думку суду, оскільки лише за наслідками вчинення відповідачем дій щодо зарахування спірного періоду роботи до спеціального (пільгового) страхового стажу можливе вирішення питання щодо наявності підстав для переходу позивача на інший вид пенсії (у даному випадку - на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону № 1058-IV із застосуванням норм статті 8 Закону № 345-VI), при цьому, переведення з одного виду пенсії на інший належить до повноважень відповідача, а рішенням від 20.11.2020 №907630189215 відмовлено у такому переведенні, тому з наведених вище підстав, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу позивача періоду роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», визнання протиправним та скасування рішення від 20.11.2020 №907630189215, зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу позивача період роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та повторно розглянути її заяву від 16.11.2020 про перехід на інший вид пенсії, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 420,40 грн., що був сплачений в сумі 840,80 грн. квитанцією від 30.11.2020.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 на Відокремленому підрозділі «Шахта № 9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля».

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 20.11.2020 №907630189215 про відмову в переведенні на інший вид пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.11.2017 по 31.10.2020 на Відокремленому підрозділі «Шахта № 9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2020 року про перехід на інший вид пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код 13358826).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич