
У Х В А Л А
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
м. Вінниця
09 лютого 2021 р. Справа № 120/319/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Тетяни Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово-Будівельне Управління-58» про забезпечення позову у справі за його позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки,
ВСТАНОВИВ:
15.01.2021 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово-Будівельне Управління-58» про забезпечення позову у справі за його позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанови.
Ухвалою суду від 20.01.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
08.02.2021 позивачем подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області № 227114 від 29.12.2020 року про застосування адміністративно-господарських штрафів.
Зазначена постанова є предметом оскарження в адміністративній справі.
Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів забезпечення позову, позивач зазначає, що на підставі оскаржуваної постанови може бути відкрито виконавче провадження та накладено арешт на все майно позивача, а у разі задоволення позову, позивач буде вимушений докласти значні зусилля для відновлення своїх прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши викладенні у заяві мотиви, а також матеріали позовної заяви, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви про забезпечення позову в порядку письмового провадження.
Так, розглянувши подану позивачем заяву про забезпечення позову, суд приходить до наступного висновку.
Положеннями ч. 1 ст. 150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа, або до якого буде подано адміністративний позов, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду, у разі задоволення позову. Для задоволення судом поданого позивачем клопотання про забезпечення адміністративного позову останній має обґрунтувати необхідність задоволення такого клопотання та довести, що незадоволення клопотання призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених ч. 2 ст. 150 КАС України.
Так, положення ст. 150 КАС України передбачають, що передумовою вжиття заходів для забезпечення позову, є клопотання сторони із зазначенням очевидних ознак можливості заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача. Тобто, у випадку звернення позивача з клопотанням про забезпечення позову він повинен обґрунтувати причини звернення з таким клопотанням. З цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову.
Тобто, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів позивача в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Як слідує із прохальної частини позовної заяви, предметом оскарження в межах даної справи є постанова Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області №227114 від 29.12.2020 року про застосування адміністративно-господарських штрафів.
При цьому, обґрунтовуючи необхідність забезпечення адміністративного позову, позивач зазначає, що на підставі оскаржуваної постанови може бути відкрито виконавче провадження та здійснюватися дії направлені на її примусове виконання.
Разом із тим, вказані посилання позивача ґрунтуються виключно на власних припущеннях щодо можливого примусового виконання постанов органом виконавчої служби.
Так, позивачем не надано доказів щодо відкриття виконавчого провадження чи здійснення інших дій, направлених на примусове виконання оскаржуваної постанови шляхом стягнення коштів чи\або арешт його майна.
До того ж, саме лише оскарження позивачем постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області №227114 від 29.12.2020 року про застосування адміністративно-господарських штрафів, на думку суду, не може свідчити про її очевидну протиправність.
Доводи позивача щодо протиправності постанови, є підставами позову та можуть бути перевірені під час розгляду адміністративної справи по суті.
Таким чином, зміст заяви про забезпечення адміністративного позову не дозволяє дійти переконливого висновку про існування обставин, які згідно положень ст. 150 КАС України є підставою для забезпечення позову, оскільки позивачем не наведено жодних належних та достатніх доводів в підтвердження того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких звернулись до суду.
Враховуючи викладене та здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, з урахуванням співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам, суд приходить до висновку, що подана позивачем заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 256, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово-Будівельне Управління-58» про забезпечення позову - відмовити.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 09.02.2021 року.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна