
СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/1667/20
Провадження № 2/306/137/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2021 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Жиганської Н.М.
за участю секретаря судового засідання Станкович Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до Стройненської сільської ради (89331 с.Стройне, буд.152, Свалявського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351558), приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу Кішкіна Дениса Володимировича (88016 м. Ужгород, вул.Б.Хмельницького, буд. 21, Закарпатської області) про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.
В С Т А Н О В И В:
13 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Стройненської сільської ради, приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу Кішкіна Д.В. про визнання права власності за ОСОБА_1 на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та скасування запису про право власності за номером 23256190 розділу державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об`єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1401949421240.
Суд своєю ухвалою від 16.11.20200 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Сторонам направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі та відповідачам копія позовної заяви та доданих документів з використанням послуг поштового зв`язку, які надаються АТ "Укрпошта".
Судовий розгляд справи призначений відповідно до ухвали Свалявського районного суду Закарпатської області 12.01.2021 з повідомленням сторін.
Позивач подав до суду заяву (вх.№116) про розгляд справи у відсутності, позов підтримав, просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі відзив на позовну заяву не подали, поштові відправлення повернуто до суду з розписками Стройненської сільської ради, приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу Кішкіна Д.В.про отримання ухвали про відкриття провадження, копії позовної заяви та копії документів доданих до позовної заяви. Відповідачіпро дату, час і місце судового засідання належним чином повідомлені, інформація щодо розгляду справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - e-mail inbox@sv.zk.court.gov.ua. Заяви про розгляд справи у відсутності відповідачів до суду не надходило, заперечень проти позовниї заяви до суду не надано.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Акорд» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).
Дослідивши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами та доходить такого висновку.
Згідно ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Відповідно до ч.3 ст. 12, ч.1 ст. 81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору; ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи; ч. 1, 2 ст. 80 ЦПК України - достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ та ОБГРУНТУВАННЯ ВИСНОВКІВ СУДУ:
Надаючи правову оцінку суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст. 2 даного Закону - державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав.
Відповідно до ч. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Суду надано витяг номер 103080702 від 08.11.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, згідно якого державний реєстратор приватний нотаріус Кішкін Д.В. зареєстрував 04.11.2017 за ОСОБА_1 (позивачем) право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 за номером 23256190 на підставі виписки із погосподарської книги серії та номер:280/02-24, виданої 10.08.2017 Стройненською сільською радою.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов`язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об`єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов`язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України. Нотаріус як спеціальний суб`єкт здійснює функції державного реєстратора, крім передбачених пунктами 4 і 6 частини другої статті 9 цього Закону.
Прийняте відповідачем 2 рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за результатом якого здійснено державну реєстрацію прав власності з реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна: 1401949421240, запис про право власності: 23256190, дата державної реєстрації 04.11.2013 не відповідає вимогам Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема.
Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Стройненької сільської ради Свалявського району Закарпатської області, запис № 12 від 18.02.2015- ОСОБА_2 (мама позивача) померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно ст. 1261 ЦК України - у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (позивач) є сином померлої ОСОБА_2 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ).
16.06.2015 року Свалявською державною нотаріальною конторою в Спадковому реєстрі зареєстровано спадкову справу (57576012) за помелою ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 1216 ЦК України (в редакції 2003 року) - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємця).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України (в редакції 2003 року) - спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Судом досліджено: копія технічного паспорту № 325/2020; копія довідки № 297 від 03.11.2020 року, видана фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (інвентаризаційна вартість житлового будинку АДРЕСА_3 з надвірними будівлями та спорудами становить 140624 грн.); копія паспорту на забудову земельної ділянки, виданий на виконання рішення виконкому Свалявської районної ради народних депутатів №118 від 13.06.1990
Отже позивач має право на спадкування за законом після смерті матері, а тому суд вважає, що вимоги позивача слід задовольнити та визнати за ним право власності на успадкований будинок.
Відповідно до ч.1 ст. 182 ЦК України - право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачі відзив на позов не подали. Обґрунтованості своїх висновків і правомірності прийнятого на їх підставі рішень до суду не надано. Відповідачі своїм правом бути присутнім у судовому засіданні розпорядилися на свій розсуд, доказів протилежного у відповідності до ст. 81 ЦПК України до суду не подали, що дає суду підстави вважати, що не з`явившись в судове засідання особа усвідомлює, погоджується та несе ризики неможливості вчасно відреагувати на обставини, які будуть з`ясовані в ході проведення судового засідання, надати відповідні пояснення та додаткові докази або ж заявити клопотання.
З огляду на вищенаведене, на підставі встановлених та перевірених доказів в судовому засіданні, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є підставними, обгрунтованими, які підлягаєть задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 265 ЦПК України - у резолютивній частині рішення зазначаються розподіл судових витрат. Відповідно до п.6 ст. 264 ЦПК України - під час ухвалення судового рішення суд вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України - судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. При вирішенні питання розподілу між сторонами судових витрат, суд враховує, що відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України - у разі задоволення позову, судові витрати покладаються на відповідача.
Поскільки вимоги позивача підлягають задоволенню, а позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" - як особи з інвалідністю II групи (посвідчення серії НОМЕР_4 від 15.05.2013; пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 , серія НОМЕР_5 від 13.01.2014) суд доходить висновку, що судовий збір слід віднести за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України - суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтями 6,13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 ч.1 Перехідних положень (розділ ХІІІ) ЦПК України - до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Керуючись ст. ст. 13, 81, 89, 95, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.13, 20, 182, 1216-1218, 1223, 1258, 1269 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 ) до Стройненської сільської ради (89331 с.Стройне, буд.152, Свалявського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351558), приватного нотаріуса Ужгородського міського нотаріального округу Кішкіна Дениса Володимировича (88016 м. Ужгород, вул. Б.Хмельницького, буд. 21, Закарпатської області) про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований: АДРЕСА_4 , проживаючий: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Скасувати запис державного реєстратора приватного нотаріуса Кішкін Дениса Володимировича за результатом якого здійснено державну реєстрацію прав власності з реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна: 1401949421240, запис про право власності: 2012461, дата державної реєстрації 04.11.2017.
Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне рішення складено 08.02.2021 і, починаючи з наступного за цим дня, набирає законної сили після спливу тридцяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Свалявський районний суд Закарпатської області.
ГОЛОВУЮЧИЙ - СУДДЯ Н.М.ЖИГАНСЬКА
08.02.2021 року