Єдиний державний реєстр судових рішень Справа 127/2178/21
Провадження 1-кс/127/896/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2021 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 , про тимчасовий доступ до речей і документів ІНФОРМАЦІЯ_1 : АДРЕСА_1 , за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання мотивовано тим, що у слідчого в провадженні знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020020000000059 від 18.02.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, у зв`язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів.
Під час судового розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись членами Конкурсної комісії по виділенню коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 діючи в інтересах посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 та ВП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », всупереч вимогам затвердженого Порядку виділення коштів Фонду, протягом 2017-2019 років виділяли та перераховували бюджетні кошти на проведення та реалізацію природоохоронних заходів пов`язаних з технічним переоснащенням ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відповідно до прийнятих Конкурсною комісією рішень ІНФОРМАЦІЯ_8 в 2017 році були перераховані кошти Фонду в розмірі 20 млн. грн., в 2018 році 15 млн. грн., в 2019 році 10 млн. грн.
В ході проведення досудового розслідування для участі у перевірці ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_4 залучено спеціалістів управління ІНФОРМАЦІЯ_9 , якими проведено перевірку з питань, що відносяться до повноважень органу державного фінансового контролю.
Відповідно довідки про перевірку окремих питань фінансово- господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_10 за період з 01.01.2017 по 31.12.2019, на дослідження надано Розпорядження про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів з рахунка НОМЕР_1 , підписані від імені начальника фінансового управління ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , затверджені від імені голови ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , від 04.07.2017 №335, від 04.09.2017 №464, від 12.12.2018 №844, від 04.10.2019 №629, від 19.12.2019 №808, від 22.12.2018 №833, від 21.12.2019 №818, від 23.12.2019 №819, на загальну суму 45 млн. грн., в яких зазначено КПКВК 0119140, КЕКВ 3210 «Капітальні трансфери підприємствам (установам, організаціям)», ІНФОРМАЦІЯ_11 - головний розпорядник.
Вимогам п. 13 ч.4 ст. 42 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280) визначено, що міський голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначеннях, визначених радою.
Вимогами п. п. 22, 23, 43 ч. 1 ст. 26 Закону № 280 визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад вирішуються, зокрема питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету, затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції.
Вимогами п. п. 8, 9, 16 ч. 4 ст. 42 Закону № 280 визначено, що сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради, забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Однак, згідно казначейських виписок від 04.07.2017, 04.09.2017, 14.12.2018, 18.12.2019, 21.12.2019, 23.12.2019, 04.10.2019, кошти в загальній сумі 45000000,0 грн (в т.ч. у 2017 році - 15000000,0 грн, у 2018 році - 20000000,0 грн, у 2019 році - 10000000,0 грн) з рахунку ІНФОРМАЦІЯ_4 НОМЕР_2 відкритого в ІНФОРМАЦІЯ_12 МФО НОМЕР_3 перераховано на рахунок ІНФОРМАЦІЯ_5 ДТЕК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » НОМЕР_4 , відкритий в ІНФОРМАЦІЯ_12 МФО НОМЕР_3 з призначенням платежу КПКВК 0119140, КЕКВ 3210 згідно документів; від 04.07.2017 № 335, від 04.09.2017 №464, від 12.12.2018 № 844, від 04.10.2019 № 629, від 19.12.2019 № 808, від 22.12.2018 № 833, від 21.12.2019 № 818, від 23.12.2019 №819.
Згідно Розподілу виділених бюджетних асигнувань на вказані дати, підписаних від імені голови ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , кошти в загальній сумі 45000000,0 грн (в т.ч. у 2017 році - 20000000,0 грн, у 2018 році 15000000,0 грн,, у 2019 році - 10000000,0 грн) спрямовано ІНФОРМАЦІЯ_5 ДТЕК « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
На дослідження планів використання бюджетних коштів одержувачів ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) не надано. Рішень ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо використання вищевказаних коштів не надано та на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 не оприлюднено.
Таким чином, розпорядження про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів з рахунка НОМЕР_1 , затверджених від імені голови ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , від 04.07.2017 №335, від 04.09.2017 №464, від 12.12.2018 №844, від 04.10.2019 №629, від 19.12.2019 №808, від 22.12.2018 №818, від 23.12.2019 №819 на загальну суму 45 млн. грн., винесені в порушення вимог Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 48 ст. 2, п. 9 ч. 1 ст. 69-1, п. 4 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, п. 9, п. 34 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002, п.3 р. І, п.2 р. II, п. 1 р. VI Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, затвердженого Розпорядженням Голови обласної державної адміністрації від 05.05.2014 №194, п. 4.1 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 №938.
В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність в отриманні документів з можливістю їх вилучення, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , а саме: інформації про рух коштів по казначейському рахунку ІНФОРМАЦІЯ_4 НОМЕР_2 та казначейському рахунку ІНФОРМАЦІЯ_5 ДТЕК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » НОМЕР_4 , відкритих в ІНФОРМАЦІЯ_12 , за період з 01.01.2017 по 31.12.2019.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містять інформацію про обставини, що підлягають доказуванню, та події кримінального правопорушення, є важливою для встановлення винних осіб. При цьому неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 62 «Порядок розкриття банківської таємниці» Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 року, інформація щодо фізичних та юридичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Відповідно до ст. 159 Кримінального процесуального кодексу України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України передбачено право сторони кримінального провадження звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Частина 5 статті 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення).
Таким чином, для забезпечення доказової бази в кримінальному провадженні, доведенні обставин, які відповідно до ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України підлягають доказуванню, з метою повного, всебічного та об`єктивного розслідування даного кримінального провадження, слідчий просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з`явився, завчасно подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Матеріалами кримінального провадження та клопотанням слідчого підтверджено те, що речі та документи про доступ до яких клопоче слідчий мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та проведення експертиз.
Враховуючи те, що вказані обставини є доведеними матеріалами кримінального провадження, оскільки сукупність інших заходів, застосованих слідчим підтверджує неможливість отримання вказаних відомостей іншими способами, а в подальшому відомості, що містяться в речах та документах можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, тому слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання слід задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 159, 162, 163, 164, 165 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 задовольнити.
Надати дозвіл слідчому відділу СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_2 , а також слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , виїмку належним чином завірених копій документів ІНФОРМАЦІЯ_1 : АДРЕСА_1 , а саме: інформації про рух коштів по казначейському рахунку ІНФОРМАЦІЯ_4 НОМЕР_2 та інформації про рух коштів по казначейському рахунку ІНФОРМАЦІЯ_5 ДТЕК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » НОМЕР_4 , відкритих в ІНФОРМАЦІЯ_12 , за період з 01.01.2017 по 31.12.2019.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя