Рішення № 94705943, 08.02.2021, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.02.2021
Номер справи
569/20032/20
Номер документу
94705943
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 569/20032/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2021 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі

головуючого судді Кучиної Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання Добровчан К.Ю.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 569/20032/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми субсидії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді житлових субсидій) коштів на користь Управління праці та соціального захисту населенню виконавчого комітету Рівненської міської ради: на рахунок НОМЕР_1 в ДКСУ (МФО 820172; ЄДРПОУ 37567866) в сумі 2989 грн. 59 коп. та на рахунок НОМЕР_1 в ДКСУ (МФО 820172; ЄДРПОУ 37567866) в сумі 2 145 грн. 35 коп. та судові витрати.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що відповідно до поданої відповідачем заяви від 28.09.2018 року відповідачу була призначена житлова субсидія на період з вересня 2018 року по квітень 2019 року.

Перевіркою встановлено, що в результаті проведення перевірки правильності призначення житлової субсидії, призначеної відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт неповідомлення інформації, що впливає на призначення житлової субсидії: 23.08.2006 р. ОСОБА_2 зареєстрований за вищезазначеною адресою, що підтверджується повідомленням від 07.06.2019 р. за №3746/01-17 від Рівненського регіонального центру надання адміністративних послуг.

Підписом у заяві від 28 вересня 2018 року відповідач зобов`язувався у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Тобто відповідач усвідомлювала ймовірність настання наслідків у разі неповідомлення відомостей.

Внаслідок неподання відповідачем інформації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства (23.08.2006р.) за адресою: АДРЕСА_1 , відповідачу було надміру нараховану житлову субсидію за періоди з 01.09.2018 року по 30.09.2018 року та з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року.

Таким чином, сума коштів для відшкодування витрат на житлову субсидію надміру нарахована та сплачена відповідачу за періоди: з 01.09.2018 року по 30.09.2018 року та з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року у розмірі 5134,94 гривень, що підтверджується розрахунками.

Ухвалою від 17 грудня 2020 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує та у разі неявки відповідача не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідач про розгляд справи повідомлявся належним чином. Відзив на позов не подав.

Суд, виконуючи вимоги ст.280 ЦПК, враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин та без повідомлення причин, не подав відзив та позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, ухвалив провести заочний розгляд справи.

При цьому, відсутність відзиву на позов із запереченнями відповідача суд не розцінює як визнання позовних вимог, оскільки подання заперечень на позов є правом, а не обов`язком відповідача і не звільняє позивача від доведення певних обставин як то передбачено ч. 3 ст. 12 та ч.1 ст.81 ЦПК України.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з"ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до такого.

Відповідно до поданої відповідачем заяви від 28.09.2018 року відповідачу була призначена житлова субсидія на період з вересня 2018 року по квітень 2019 року.

В результаті проведення перевірки правильності призначення житлової субсидії, призначеної відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт неповідомлення інформації, що впливає на призначення житлової субсидії: 23.08.2006 р. ОСОБА_2 зареєстрований за вищезазначеною адресою, що підтверджується повідомленням від 07.06.2019 р. за №3746/01-17 від Рівненського регіонального центру надання адміністративних послуг.

Згідно п.16 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Згідно п.22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Внаслідок неподання відповідачем інформації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства (23.08.2006 р.) за адресою: АДРЕСА_1 , відповідачу було надміру нараховану житлову субсидію за періоди з 01.09.2018 року по 30.09.2018 року та з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року.

Таким чином, сума коштів для відшкодування витрат на житлову субсидію надміру нарахована та сплачена відповідачу за періоди: з 01.09.2018 року по 30.09.2018 року та з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року у розмірі 5134,94 гривень, що підтверджується розрахунками.

Відповідно до п.127 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848: у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по- перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по- друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів за призначеною житловою субсидією встановлено в судовому засіданні, а тому, сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.

Помилкове покликання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради у позовній заяві на норми ст.1166 ЦК України, які регулюють деліктні зобов`язання, що виникають у зв`язку із завданням шкоди майну,та не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Згідно положення п. 20 Положення, сума субсидії, перераховано (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пінкту 14 цього Положення, повертається ним на вимогу органу, що призначив субсидію.

Відповідно до пунктів 1,2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці праці та соціальної політики України від 29.12.1997 року № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщення осіб, приховання заробітку чи іншого доходу. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту насення вживають таких заходів : припиняють надання субсидії, повідомляють рекомендованим листом утримувачів житлових субсидій про припинення надання, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів, подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів.

Листом від 05.08.2019 року №08-4180 відповідачу було запропоновано в термін до 13 вересня 2019 року добровільно внести на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради сум надміру виплаченої субсидії, але на даний час кошти на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради відповідач не повернув.

Таким чином, підписом у заяві від 28 вересня 2018 року відповідач зобов`язувався у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово- комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Тобто відповідач усвідомлював ймовірність настання наслідків у разі неповідомлення відомостей.

Отже, ОСОБА_1 має нести негативні наслідки за неподання інформації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , органу, який приймає рішення про надання житлової субсидії.

За таких обставин, суд вважає доведеною наявність допущених відповідачем зловживань, які вплинули на призначення йому житлової субсидії, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно зі статтею 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь відповідача витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 102,00 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258-259, 263-265, 273,280, 353, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплачених (у вигляді житлових субсидій) коштів на користь Управління праці та соціального захисту населенню виконавчого комітету Рівненської міської ради: на рахунок НОМЕР_1 в ДКСУ (МФО 820172; ЄДРПОУ 37567866) в сумі 2989 грн. 59 коп. та на рахунок НОМЕР_1 в ДКСУ (МФО 820172; ЄДРПОУ 37567866) в сумі 2 145 грн. 35 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 2102 грн. 00 коп, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на рахунок UA918201720344270023000046106 в ГУ ДКСУ в Рівненській області (МФО 820172; ЄДРПОУ 03195441).

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони у справі:

позивач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, 12; код ЄДРПОУ 03195441;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання АДРЕСА_1 .

Суддя