Рішення № 94701653, 26.01.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.01.2021
Номер справи
640/23032/19
Номер документу
94701653
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2021 року м. Київ №640/23032/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

суддів Донця В.А.,

Чудак О.М.

при секретарі судових засідань Гарбуз К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовомОфісу великих платників податків ДПСдо Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»простягнення чистого прибутку (доходу)Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Міністерство енергетики України;

за участі представників сторін: від позивача - Пожар В.В.; від відповідача - Пугач С.В.;

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва в листопаді 2019 року звернулось Головне управління Державної податкової служби у м. Києві до Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», в якому просило стягнути з Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (ДПЗД «Укрінтеренерго») (код ЄДРПОУ 19480600) частину чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до бюджету у сумі 323 153 950,06 грн.

В подальшому змінено позивача з Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на Офіс великих платників податків ДПС.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до статті 11-1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» державні унітарні підприємства та їх об`єднання зобов`язані спрямовувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємства.

Відповідачем сума у розмірі 323 153 950,06 грн. як частина чистого прибутку, нарахована на підставі самостійно поданих декларацій (розрахунків), у порушення чинного законодавства не сплачена до державного бюджету.

У відповідності до підпункту 19-1.1, підпункту 19-1.22 пункту 19-1 статті 19 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків і зборів, платежів, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Встановивши заборгованість ДПЗД «Укрінтеренерго» з відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку у сумі 323 153 950,06 грн., позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення зазначеної суми.

Відповідач позов не визнав. В обгрунтування своїх міркувань вказував на те, що частина чистого прибутку (доходу) що підлягає сплаті державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету, не є податком, а у позивача відсутні повноваження на стягнення у примусовому порядку такого доходу.

У відповіді на відзив позивач не заперечував тієї обставини, що частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань не є податковим платежем. Утім повноваження податкового органу щодо здійснення функцій адміністрування податків, зборів, платежів та стягнення своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум, у тому числі інших платежів, покладено саме на податковий орган.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство енергетики України також заперечувало проти задоволення позовних вимог за аналогічних з відповідачем підстав.

У судовому засіданні 26 січня 2021 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.

Представник третьої особи не прибув.

Заслухавши доводи та заперечення учасників справи, дослідивши та оцінивши докази, наявні у справі, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Як вбачається із матеріалів справи та було встановлено судом Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» є державним унітарним комерційним підприємством, яке засноване на державній власності згідно з наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 15 січня 1993 року №103 та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» перебуває на обліку в контролюючих органах як платник податків.

Статтею 1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» встановлено, що управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно зі статтею 2 цього Закону законодавство про управління об`єктами державної власності складається з цього Закону, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про захист економічної конкуренції", інших законів України, якими можуть бути встановлені особливості управління окремими об`єктами державної власності або їх видами, та інших нормативно-правових актів з питань управління об`єктами державної власності.

Згідно із пунктом 17 частини другої статті 29 Бюджетного кодексу України частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до державного бюджету належить до доходів Державного бюджету.

Відповідно до статті 11-1 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" державні унітарні підприємства та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року №138 затверджено Порядок відрахувань до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями.

Згідно із цим Порядком частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, у розмірі 75 відсотків (пункт 1 Порядку).

Відповідно до пункту 2 Порядку частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств (пункт 3 Порядку).

Звітним періодом для подання Розрахунку є: перший квартал, перше півріччя, три квартали, рік.

Враховуючи викладене, розрахунок частини чистого прибутку (доходу) є обов`язковим документом, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата вказаного платежу.

Матеріали справи містять Розрахунки частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями за I квартал 2019 року та I півріччя 2019 року, подані до податкового органу Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго».

Положеннями пункту 40.1 статті 40 Податкового кодексу України передбачається, що Розділ II Податкового кодексу України "Адміністрування податків, зборів, платежів" визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі І цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи (до яких, згідно із статтею 41 Податкового кодексу України, віднесено й органи ДПС).

Податковим органом встановлено, що відповідачем у зв`язку з несплатою частини чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств) (код платежу 21010100), нарахованого на підставі самостійно поданих декларацій (розрахунків) у визначений законодавством строк, виникла заборгованість до державного бюджету на загальну суму 323 153 950,06 грн станом на 05 листопада 2019 року.

Слід звернути увагу, що відповідачем не спростовується обставина нарахування самостійно в поданих деклараціях (розрахунках) сум частини прибутку (доходу), що підлягають сплаті до державного бюджету та не спростовується обов`язок відрахування частини чистого прибутку (доходу) до державного бюджету.

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач вказував на відсутність у податкового органу повноважень на стягнення таких сум у примусовому порядку та звернення до суду з вимогами щодо стягнення частини чистого прибутку (доходу).

Утім, відповідно до підпунктів 19.-1.1, 19-1.22 статті 19 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції як здійснення адміністрування податків, зборів, платежів, здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Наведені вище положення Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями» прямо покладають обов`язок на Державну податкову службу здійснення контролю за повнотою і своєчасністю сплати державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) і саме до податкових органів державні підприємства подають Розрахунки частини чистого прибутку (доходу) разом.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року №106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» установлено, що перелік податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, саме на податковий орган покладено контроль, що у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію» віднесений до платежу «частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету» (21010000).

Відповідно до пункту 61.1. статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

А як визначено підпунктом 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України, до функцій контролюючих органів віднесено звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.

Сукупність зазначених норм дає підстави суду для висновків про те, що позивач є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право на звернення до суду з позовами про стягнення у бюджет частини чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), у разі неперерахування їх підприємством самостійно.

В іншому випадку нівелюється власне обов`язок здійснення контролю податковим органом за своєчасним перерахуванням до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями.

З приводу твердження представника відповідача, що відповідачем оскаржується у судовому порядку податкова вимога від 04 червня 2020 року №279-10 щодо заборгованості частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань на загальну суму 467 261 429,00 грн, до якої входить і заборгованість у сумі 323 153 950,06 грн, а відтак, на думку відповідача, є підстави для залишення позову без розгляду, то дане питання вирішене ухвалою суду від 28 жовтня 2020 року.

Крім того слід зазначити, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» стаття 19-1 доповнена підпунктом 19-1.1.51, яким визначено, що контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є державна та/або комунальна власність.

Розрахунки (у тому числі розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), які подаються до контролюючих органів відповідно до іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, прирівнюються до податкової декларації (пункт 46.1 статті 46 ПК України в редакції Закону № 466-IX).

А пунктом 1-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» ПК України (в редакції Закону № 466-IX) встановлено, що стягнення заборгованості з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань здійснюється у порядку, визначеному статтями 59, 60 глави 4, статтями 87-101 глави 9 розділу II цього Кодексу.

Тобто, податковий орган виставив податкову вимогу на суму боргу з набранням чинності Законом №466-IX та, окрім того, набув повноважень збільшувати суму грошового зобов`язання з платежу частина чистого прибутку (виставляти податкові повідомлення-рішення, вживати інших заходів тощо).

Звернення до суду з даним адміністративним позов мало місце до набрання чинності Законом №466. Водночас звернення податкового органу із вимогами щодо стягнення до державного бюджету суми чистого доходу самостійно розрахованої, але не сплаченої підприємством у встановлений законодавством строк до набрання цим Законом чинності, жодним чином не спростовує повноважень податкового органу на виконання відповідних функцій.

Таким чином, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню судом.

Керуючись статтями 2, 77, 242 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва -

в и р і ш и в:

Позов Офісу великих платників податків ДПС задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (код ЄДРПОУ 19480600, 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 85) частину чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до бюджету у сумі 323 153 950,06 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Шейко Т.І.

Судді Донець В.А.

Чудак О.М.

Повний текст рішення складено 05 лютого 2021 року.