Рішення № 94701427, 08.02.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2021
Номер справи
620/6115/20
Номер документу
94701427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2021 року м. Чернігів Справа № 620/6115/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Комунального некомерційного підприємства “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Чернігівської обласної ради про зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Північний офіс Держаудитслужби (далі – ПО Держаудитслужби, позивач) звернувся до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Чернігівської обласної ради (далі - відповідач) про зобов`язання відповідача виконати вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (далі – Управління ПО Держаудитслужби в Чернігівській області) від 25.08.2020 № 26-25-04/3320-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень в установленому законодавством порядку.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що в ході проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 встановлено низку порушень. Зазначає, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» відповідачу направлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 25.08.2020 № 26-25-04-14/3320-2020, однак порушення відповідачем не усунуті.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано учасникам справи термін для подачі до суду відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

В межах встановленого судом строку, відповідачем подано відзив, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позов не містить жодних обґрунтувань, доказів та законних підстав для задоволення позову, повністю базується на припущеннях і суб`єктивних думках окремих ревізорів, викладених в акті ревізії. Будь-яких порушень при здійсненні господарської діяльності відповідачем не допущено, як наслідок відсутні підстави для виконання вимоги Управління ПО Держаудитслужби в Чернігівській області від 25.08.2020 № 26-25-04-14/3320-2020.

30.12.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.

Відповідачем подані заперечення, в яких останній просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Управлінням ПО Держаудитслужби в Чернігівській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Чернігівської обласної ради за період з 01.01.2020 по 30.06.2020, за результатами якої складено акт ревізії від 04.08.2020 № 04-30/06 (а.с.8-16).

Не погоджуюсь з вказаним актом ревізії, відповідачем 07.08.2020 подано заперечення № 635 (а.с.18-19), однак згідно висновку позивача заперечення на акт ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Чернігівської обласної ради залишені без задоволення (а.с.20-21).

З огляду на встановлення за результатами здійсненого контрольного заходу ряду порушень та недоліків, позивачем направлено відповідачу вимогу від 25.08.2020 № 26-25-04-14/3320-2020 про усунення виявлених ревізією порушень законодавства (а.с.22).

Вказаною Управління ПО Держаудитслужби в Чернігівській області вимагає: розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством до відповідальності працівників підприємства, винних у допущених порушеннях; забезпечити відшкодування безпідставно здійснених витрат внаслідок неправильного нарахування і виплати доплати працівникам на користь підприємства за 2020 рік в сумі 37466,69 грн з урахуванням норм статтей 130-136 КЗпП України та забезпечити відшкодування зайвих перерахувань соціальних внесків у розмірі 8242,67 грн шляхом проведення відповідних взаємозвірок з органом Державної податкової служби України та коригувань сум належного єдиного соціального внеску на наступні звітні періоди. Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення виявлених порушень і недоліків разом із завіреними копіями підтвердних первинних документів, розпорядчих та інших документів надати Управлінню ПО Держаудитслужби в Чернігівській області до 24.09.2020.

В зв`язку з невиконанням відповідачем вищевказаної вимоги, ПО Держаудитслужби звернувся до суду з відповідним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 1 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Приписами частини другої статті 2 Закону державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Так, Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43) визначено, що Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно пункту 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Підпунктами 16, 20, 23 пункту 6 Положення № 43 передбачено, що Держаудитслужба має право в установленому порядку, зокрема: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Згідно підпункту 9 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до пунктів 7, 10, 13 статті 10 Закону органу державного фінансового контролю надається право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються (частина друга статті 15 Закону).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині є обов`язковою до виконання.

Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Тобто, у позивача є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що питання стягнення збитків повинно бути предметом окремого судового розгляду з відповідним суб`єктним складом сторін та відповідним предметом судової перевірки на підставі доказів, що є належними відповідно до предмету доказування, з дотриманням принципу за яким збитки повинні стягуватися з особи, яка їх заподіяла.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 13.11.2018 у справі № 826/5588/15 (№ К/9901/14631/18) та від 11.11.2019 у справі № 620/1795/19 (№ К/9901/29943/19).

Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Північного офісу Держаудитслужби необхідно відмовити повністю.

Керуючись статтями 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Північного офісу Держаудитслужби до Комунального некомерційного підприємства “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Чернігівської обласної ради про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Північний офіс Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18 м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560).

Відповідач: Комунальне некомерційне підприємство “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Чернігівської обласної ради (вул. Шевченка, 160, м. Чернігів, 14020, код ЄДРПОУ 38510035).

Повний текст рішення суду складено 08.02.2021.

Суддя О.М. Тихоненко