
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2021 року Справа №480/7332/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7332/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування перерахунку, визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії та стягнення грошових коштів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1) визнати (згідно з п.2 ч.1 ст.5 КАС України) протиправним та скасувати перерахунок пенсії від 20.08.2020 р. та розрахунок на доплату пенсії до нього за пенсійною справою №“Г 47385, пенсіонер: ОСОБА_1 , проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, як такі, що:
- порушують його права пенсіонера, незаконно зменшуючи до 70% пенсію, призначену довічно в розмірі 83% від розміру грошового забезпечення;
- незаконно порушують його права пенсіонера на підвищення до його пенсії, встановлене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355;
- незаконно порушують його права пенсіонера на отримання компенсації втрати частини доходів, встановленої ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ;
2) визнати (згідно з п.4 ч.1 ст.5 КАС України) незаконною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові поновлення на підставі звернення від 04.09.2020 року прав ОСОБА_1 , порушених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області при проведенні перерахунку його пенсії від 20.08.2020 року (на виконання рішення суду у справі №480/2340/20);
3) зобов`язати відповідача:
- провести новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 , пенсійна справа № “Г 47385, у розмірі 83% від розміру грошового забезпечення, вказаного в Довідці Сумського ОВК №47385 від 28.11.2018 р., за період, визначений у рішенні суду по справі №480/2340/20, в якому, також, нарахувати ОСОБА_1 підвищення до перерахованої пенсії, встановлене Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355, за періоди та в розмірах, встановлених цією Постановою;
- нарахувати, відповідно до норм ч.3 ст.51 та ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ, на невиплачені грошові кошти компенсацію втрати частини доходів через знецінення грошових коштів за весь час затримки виплати, починаючи з жовтня 2008 р. і по місяць набрання рішенням у цій справі законної сили включно, як на грошові кошти, що підлягають стягненню за рішенням суду;
- скласти новий розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою № ”Г 47385, пенсіонер: ОСОБА_1 , за період, визначений в рішенні суду по справі №480/2340/20 з урахуванням сум, обчислених згідно з пунктами 1 і 2 цього зобов`язання, та вже виплачених раніше сум;
4) на відшкодування шкоди, завданої незаконними діями при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 20.08.2020 р. та бездіяльністю в поновленні його порушених прав Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, відповідно до п.6 ч.1 ст.5 КАС України, відповідно до п.6 ч.1 ст.5 КАС України, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти, обчислені на підставі рішення суду по цій справі в новому розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою № ”Г 47385, пенсіонер: ОСОБА_1 (п.3 зобов`язань, встановлених відоповідачу у цій справі).
Свої вимоги мотивує тим, що він був звільнений з військової служби у запас 13.12.2004 р. та з 14.12.2004 р. отримує пенсію за вислугу років згідно зі ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції від 24.06.2004 р.), що, з вислугою в 31 рік, склало 83% від розміру грошового забезпеченя. На виконання рішення суду по справі №480/2340/20, 20.08.2020 р. Головним управлінням пенсійного фонду України в Сумській області було проведено перерахунок пенсії позивача за період з 01.09.2008 р. по 31.12.2017 р. Незважаючи на встановлений при призначенні розмір пенсії у 83%, перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду по справі № 480/2340/20 проведено, виходячи з розміру пенсії в 70% від розміру грошового забезпечення, та наведено обчислення величини перерахованої пенсії з суми 5537,70 грн., згідно з довідкою Сумського ОВК: 5537,70 грн. х 70% = 3876,39 грн. Позивач зазначає, що вказане є порушенням його законних прав, гарантованих ст.22 та 58 Конституції України та ст.13 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також суперечить правозасосуванню Верховного Суду в рішеннях по зразковій справі №240/5401/18 щодо зменшення відсоткового значення призначеної пенсії особі, яка отримує пенсіє за Законом України 2282-ХІІ, під час чергового перерахунку пенсії. До того ж, рішенням суду по справі №818/2111/18, яке набрало законної сили, вже було визнано протиправним зменшення призначеної позивачу довічно пенсії з 83% до 70% під час її перерахунку з 01.01.2018 р., однак, це ніяк не вплинуло на дії відповідача при перерахункові пенсії на підставі рішення суду по справі № 480/2340/20. Відтак позивач вважає дії посадових осіб ГУ ПФ України в Сумській області незаконними, а бездіяльність щодо поновлення його порушених прав - протиправною. Разом з тим, у період, за який було проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду по справі № 480/2340/20, Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. №355 було проведено підвищення пенсій особам, яким такі пенсії призначені до 01.07.2012 р. Відповідно до цього, з 01.07.2012 р. на підставі документу «Перерахунок пенсії. Пенсійна справа № ”Г 47385 - Міноборони. Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 . Нарахована з 01 липня 2012 року» позивачу було встановлено підвищення пенсії від існуючого на той час розміру пенсії в 2927,00 грн., в розмірах, що вказані в останній графі документу:
01.07.2012-3248,97 грн. (підвищення складає: (3248,97-2927,00): 2927,00х100 = 11%);
01.09.2012 - 3600,21 грн. (підвищення складає: (3600,21 - 2927,00):2927,00х100 = 23%);
01.01.2013 - 3951,45 грн. (підвищення складає: (3951,45 - 2927,00):2927,00х100 = 35%). Зазначена Постанова КМ України № 355 є чинною і підлягає застосуванню до спірних правовідносин з зазначеної в ній дати - 01 липня 2012 року, однак ГУ ПФ України в Сумській області не провело нарахування позивачу підвищення до пенсії, встановленого Постановою № 355, після перерахунку його пенсії 20 серпня 2020 р., чим порушило його законні права та інтереси. У зв`язку з вказаним позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 12.11.2020 р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
02.12.2020 р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти позову, посилається на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким інших категоріям осіб» позивачу було проведено перерахунок пенсії за вислугу років, під час якого застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру пенсії були внесені до статті 13 відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», та набрали чинності з 01.05.2014р. У задоволенні позову просить відмовити.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 14.12.2004 р. як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою № ”Г 47385 - Міноборони (а.с.16).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17 червня 2020 року по справі №480/2340/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії та стягнення невиплаченої частини пенсії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2008 року по 31.12.2017 року відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р. з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 у справі № 480/2340/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області у серпні 2020 року проведено перерахунок пенсії позивача, за результатами якого розмір пенсії з 01.09.2008 по 31.12.2017 року складав 3876,39 грн. (5537,70 грн. х 70%), де 5537,70 грн. - розмір грошового забезпечення відповідно до довідки від 28.11.2018 № 47385, що вбачається з листа Головного управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області від 01.09.2020 р. № 3515-3890/Ч-02/8-1800/20 (а.с.17) та перерахунком пенсії пенсійна справа № ”Г 47385 - Міноборони (а.с.18).
Листом від 02.10.2020 р. № 4948-4848/Ч-02/8-1800/20 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що на виконання рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 у справі № 480/2340/20 головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача в межах покладених судом зобов`язань, враховуючи норми чинного законодавства на час проведення перерахунку, а саме статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою передбачено максимальний розмір пенсії, що не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” та набрали чинності з 01.05.2014. Пенсію у розмірі 83% позивачу визначено згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 818/2111/18, починаючи з 01.01.2018. Отже, у періоді з 01.09.2008 по 31.12.2017 пенсія визначена з урахуванням норм законодавства, чинних на момент проведення перерахунку (а.с.15).
Листом від 02.10.2020 р. № 4938-4644/Ч-02/8-1800/20 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що 02.10.2018 року до головного управління надійшла ухвала Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 818/2111/18, що набрало законної сили 22.10.2018. На його виконання у жовтні 2018 року позивачу проведено перерахунок розміру пенсії в межах покладених судом зобов`язань. Пенсію у новому розмірі та її доплату за період з 22.10.2018 по 31.10.2018 позивач отримав у листопаді 2018 року. Сума перерахованих, на виконання рішення суду від 24.09.2018 у справі № 818/2111/18, коштів за період з 01.01.2018 по 21.10.2018 у сумі 9378,87 грн. обліковувалась у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок Державного бюджету України. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, місті Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, “Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнані такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 № 41/26486, одним з основних завдань управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством. Таким чином, джерелом фінансування нарахованої позивачу пенсії, згідно з рішенням суду від 15.11.2018 у справі № 1840/3585/18, є Державний бюджет. Відповідно до частини 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» бюджет Пенсійного фонду України не включається до складу Державного бюджету України. Отже, враховуючи вимоги вказаних норм, пенсії за Законом № 2262-ХІІ не можуть виплачуватись за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Фінансуючи пенсії, за рахунок коштів Державного бюджету, Пенсійний фонд України реалізує бюджетну програму “Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами” у межах виділених асигнувань. Відповідно до пунктів 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 22 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік” затверджений бюджет Пенсійного фонду України та передбачено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів. Виділення коштів для виплати також здійснюється Пенсійним фондом України у межах, наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, шляхом перерахування коштів визначеного судом боржнику. У серпні 2020 року до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшли кошти на погашення заборгованості за рішеннями судів, зокрема, перерахованих на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 818/2111/18 у сумі 9378,87 грн. Згідно з електронною базою даних отримувачів пенсій в Сумській області головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області 17 серпня 2020 року зазначену суму коштів перераховано на Ваш рахунок, відкритий у філії - Сумське обласне управління АТ” Ощадбанк”. З питання нарахування та виплати суми компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, повідомляємо, що згідно статті 2 Закону України “Про компенсацію громадянами витрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” від 19.10.2000 № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Оскільки питання здійснення перерахунку пенсії, було предметом розгляду в суді, його рішення виконано після надходження ухвали Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 у справі № 818/2111/18, а виплата нарахованих коштів здійснена враховуючи норми чинного законодавства без порушення строків, тому підстави для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу, відсутні (а.с.23).
Отже, посадові особи відповідача не провели позивачу підвищення до пенсії, встановленого Постановою КМУ №355, після 20 серпня 2020р. та, незважаючи на встановлений при призначенні розмір пенсії у 83%, перерахунок його пенсії на виконання рішення суду у справі №480/2340/20 проведено, виходячи з розміру пенсії в 70%, від розміру грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами 2, 3 ст.51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Підпунктом 3 п.10 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Згідно з пп.1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон або Закон № 2262), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій.
При цьому, абзацом другим пункту 1 постанови КМУ № 355 визначено, що розмір пенсії, обчислений з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Спір у даній справі виник з приводу правомірності розрахунку розміру підвищення до пенсії, виходячи з визначення його максимального розміру відповідно до умов, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови КМУ № 355.
Аналіз положень постанови КМУ № 355 свідчить, що максимальний розмір підвищення до пенсії, обчисленої відповідно до Закону № 2262, не може перевищувати різницю між розміром пенсії, що виплачується особі, та розміром пенсії, обчисленої з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
З метою реалізації постанови КМУ № 355, яка прийнята задля збільшення розмірів пенсій вказаних категорій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ до набрання чинності вказаною постановою, пунктом 2 цієї постанови передбачено обов`язок відповідних установ забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 станом на 1 квітня 2012 року.
Таким чином, суд вважає, що базою для розрахунку максимального розміру пенсії з урахування суми підвищення є довідка про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 станом на 1 квітня 2012 року.
Як встановлено судом, з 01.07.2012р. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вислугу років, яким встановлено підвищення пенсії від існуючого на той час розміру пенсії в 2927грн., при цьому основний розмір пенсії склав 83% від розміру грошового забезпечення.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
З урахуванням наведеного, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України [перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та[правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ № 355 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання станом на 1 квітня 2012 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Отже, суд повинен обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача, визнавши протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його звернення від 04.09.2020р., виходячи із 83% від розміру грошового забезпечення та враховуючи підвищення до перерахованої пенсії, встановлене Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та зобов`язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача із урахуванням вже виплачених сум.
Водночас суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про нарахування відповідно до норм ч.3 ст.51 та ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ на невиплачені грошові кошти компенсацію втрати частини доходів через знецінення грошових коштів за весь час затримки виплати, починаючи з жовтня 2008 р. і по місяць набрання рішенням у цій справі законної сили включно, як на грошові кошти, що підлягають стягненню за рішенням суду.
Так, суд зазначає, що станом на дату розгляду адміністративного позову, відповідачем не виплачено позивачу усю належну суму згідно з Довідкою про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно зі ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 4 наведеного Закону визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
У той же час, п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати № 159 встановлено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
За змістом п. 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Таким чином, суд зауважує, що компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.
При цьому, слід враховувати, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої положеннями зазначеного Закону компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Таким чином, обов`язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає лише у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що вказана у постанові від 11 липня 2018 року у справі за № 487/6923/16-а.
В даному випадку, позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
Слід також зазначити, що у постановах Верховного Суду від 10.07.2018 по справі №404/6317/16-а, від 18.09.2018 у справі № 522/535/17, від 25.10.2018 у справі №420/1410/17 зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки відповідно до ст. 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Отже, позовні вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплати компенсації спрямовані на майбутнє та є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.
Крім того, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 грошових коштів, обчислених на підставі рішення суду по цій справі в новому розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою № ”Г 47385, оскільки відшкодування матеріальної шкоди за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди" №6 від 27.03.1992 року роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Верховний Суд у постанові від 16.01.2019 року у справі 452/3296/16-ц зазначив, що несплачена позивачеві сума пенсії, що підлягає стягненню за рішенням суду, не може вважатися майновою шкодою в розумінні ст.1166 ЦК України, а є сумою нарахованої пенсії, яка підлягає виплаті в порядку виконання рішення суду.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні, оскільки позивач ухвалою суду від 12.11.2020р. був звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування перерахунку, визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії та стягнення грошових коштів – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його звернення від 04.09.2020р., виходячи із 83% від розміру грошового забезпечення та враховуючи підвищення до перерахованої пенсії, встановлене Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до його звернення від 04.09.2020р., виходячи із 83% від розміру грошового забезпечення та враховуючи підвищення до перерахованої пенсії, встановлене Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із урахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова