
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
08 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/607/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І.,
за участю:
секретаря судового засідання – Сендецької В.О.,
представника боржника – Ричинди В.В.,
розглянувши у судовому засіданні заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Домінік" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
29 січня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства "Домінік" про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №440/607/19, в якій заявник просить стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Домінік" судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 3842,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ боржника 37471912) шляхом безспірного списання з рахунків органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів /а.с.64-67 т.2/.
В обґрунтування вказаної заяви представник стягувача зазначив, що під час виконання виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду №440/607/19 про стягнення судових витрат листом Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області № 04-22-10/4519 від 02 вересня 2020 року ПрАТ "Домінік" повідомлено, що виконавчий документ повернуто на підставі підпункту 3 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03 серпня 2011 року, так як боржник не має відкритих рахунків в Головному управлінні. Таким чином, зазначена обставина унеможливлює виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду №440/607/19 від 21 серпня 2019 року про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 25, кім. 62, м. Полтава, Полтавська область, 36011) на користь Приватного акціонерного товариства "Домінік" (вул.М.Бірюзова, буд. 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, ідентифікаційний код 00382208) витрат зі сплати судового збору у сумі 3842,00 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року у справі №440/607/19 заяву Приватного акціонерного товариства "Домінік" про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №440/607/19 призначено до розгляду у судовому засіданні 08 лютого 2021 року.
У судове засідання представник стягувача не з`явився та надав до суду заяву про проведення судового засідання за його відсутності /а.с.83 т.2/.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини другої статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Зважаючи на викладене, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності представника стягувача.
У судовому засіданні представник боржника заперечувала проти задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Вирішуючи заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, суд виходить з наступного.
У поданій заяві представник стягувача просить встановити спосіб і порядок виконання рішення суду у цій справі, а саме: стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Домінік" судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 3842,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ боржника 37471912).
За змістом статті 1291 Конституції України та статей 370, 373 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року №45) /далі - Порядок №845/.
За визначеннями, наведеними у пункті 2 Порядку №845, боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання; виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження"; стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно з підпунктом 3 пункту 9 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Таким чином, виконавчий документ про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників неможливо виконати у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання.
У рішенні 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Відповідно до частин першої та третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З наведеного правового регулювання слідує, що зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Судом встановлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року у справі №440/607/19 адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Домінік" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" №92 від 26 жовтня 2018 року; визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області "Про скасування декларації" № 90 від 24 жовтня 2018 року; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 25, кім. 62, м. Полтава, Полтавська область, 36011) на користь Приватного акціонерного товариства "Домінік" (вул. М.Бірюзова, буд. 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, ідентифікаційний код 00382208) витрати зі сплати судового збору у сумі 3842,00 грн (три тисячі вісімсот сорок дві гривні нуль копійок).
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2019 року у справі №440/607/19 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року у справі №440/607/19 залишено без змін.
25 травня 2020 року Полтавським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист у справі №440/607/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 25, кім. 62, м. Полтава, Полтавська область, 36011) на користь Приватного акціонерного товариства "Домінік" (вул.М.Бірюзова, буд. 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, ідентифікаційний код 00382208) витрат зі сплати судового збору у сумі 3842,00 грн (три тисячі вісімсот сорок дві гривні нуль копійок).
Листом Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області № 04-22-10/4519 від 02 вересня 2020 року повідомлено ПрАТ "Домінік", що у виконавчому листі боржником є Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, який на обслуговуванні в Головному управлінні Казначейства не перебуває. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ боржника, який зазначений у вищевказаному виконавчому листі належить Державній архітектурно-будівельній інспекції України, а не Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області. Головне управління Казначейства повертає виконавчий документ на підставі підпункту 3 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03 серпня 2011 року, так як боржник не має відкритих рахунків в Головному управлінні.
У відповідності до пункту 1 частини другої статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, є установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 року № 1691 затверджено Порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.
Відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (крім інформації з обмеженим доступом) станом на 01 січня 2021 року (розміщений на офіційному веб-сайті Державної казначейської служби України за посиланням : https://www.treasury.gov.ua/ua/kaznachejstvo-informuye/yedinij-reyestr-rozporyadnikiv-ta-oderzhuvachiv-byudzhetnih-koshtiv) Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області не є ані розпорядником, ані одержувачем бюджетних коштів, а розпорядником бюджетних коштів є Державна архітектурно-будівельна інспекції України.
Згідно з Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09 липня 2014 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів. Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.
Відповідно до Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України №931 від 12 червня 2017 року /а.с. 100-104 т.1/, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утвореним як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
У судовому засіданні представник боржника підтвердила відсутність у Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області відкритих рахунків в органі Казначейства.
Таким чином, стягнення судових витрат з Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області за відсутності відкритих рахунків в органі Казначейства є неможливим, у зв`язку з чим рішення суду у справі №440/607/19 залишається невиконаним.
Оскільки відкритий рахунок в органі Казначейства наявний у Державної архітектурно-будівельної інспекції України, територіальним органом якого є Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, суд доходить висновку, що саме з Держархбудінспекції, як з головного розпорядника бюджетних коштів, належить стягнути судові витрати у справі №440/607/19.
Враховуючи наведене, заява Приватного акціонерного товариства "Домінік" про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №440/607/19 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Заяву Приватного акціонерного товариства "Домінік" про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №440/607/19 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Домінік" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.
Встановити спосіб і порядок виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року у справі №440/607/19, а саме: стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бульв. Лесі Українки, буд. 26, м. Київ, 01133, ідентифікаційний код 37471912) на користь Приватного акціонерного товариства "Домінік" (вул.М.Бірюзова, буд. 2, м. Полтава, Полтавська область, 36009, ідентифікаційний код 00382208) витрати зі сплати судового збору у сумі 3842,00 грн (три тисячі вісімсот сорок дві гривні нуль копійок).
Копію ухвали надіслати стягувачу та боржнику.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 08 лютого 2021 року.
Суддя Н.І. Слободянюк