
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
08 лютого 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/249/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Служби автомобільних доріг у Вінницькій області до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, Північно-Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,
ВСТАНОВИВ:
01 лютого 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Служби автомобільних доріг у Вінницькій області до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати висновок про результати моніторингу процедурі закупівлі UА-2020-06-30-001191-с Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 31.12.2020.
Ухвалою від 16 січня 2021 року позовну заяву Служби автомобільних доріг у Вінницькій області залишено без руху, запропоновано позивачу протягом 5 (п`яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, в тому числі з нормативним обґрунтування подання з дотриманням правил підсудності, та її копію для надіслання відповідачу.
01 лютого 2021 року від позивача до суду надійшов адміністративний позов, в якому позивачем визначено як відповідачів Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області та Північно-Східний офіс Держаудитслужби, та заявлено позовну вимогу:
- визнати протиправним та скасувати висновок про результати моніторингу процедурі закупівлі UА-2020-06-30-001191-с Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 31.12.2020.
Вирішуючи питання щодо прийняття справи до свого провадження та відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку, що вказану адміністративну справу подано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду помилково.
Так, статтею 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що КАС України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частина третя статті 3 КАС України).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 4 КАС України, адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
За правилами, визначеними частинами третьою, четвертою статті 6 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
У відповідності до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Правила підсудності справ за місцезнаходженням відповідача визначені в статті 26 КАС України.
Так у відповідності до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм убачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
У зв`язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 КАС України (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи позивача - Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 41127015) є м. Вінниця, вул. Єрмака, буд. 2 А.
Згідно з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи відповідача Північно-Східного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40478572) є м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під`їзд, 10 поверх.
У зв`язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 КАС України (за вибором позивача).
Щодо залишення позивачем як відповідача Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області суд зазначає таке.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби» утворено з 01 листопада 2016 року, зокрема, юридичну особу публічного права - міжрегіональний територіальний орган Державної аудиторської служби України, а саме - Північно-східний офіс Держаудитслужби (м. Харків), шляхом реорганізації Державних фінансових інспекцій в Харківській, Луганській, Полтавській та Сумській областях. В свою чергу, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі - Управління) - є структурним підрозділом Північно-Східного офісу Держаудитслужби без права юридичної особи.
Відповідно до пункту 1 положення Північно-східного офісу Держаудитслужби затвердженого наказом Держаудитслужби від 02 червня 2016 року № 23 Північно-східний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно. На території Харківської області реалізацію державного фінансового контролю здійснює апарат Офісу.
Відповідно до частин першої, третьої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області реалізує повноваження Північно-східного офісу Держаудитслужби на території Луганської області та створене без права юридичної особи, що виключає можливість його участі як сторони в адміністративному процесі.
Таким чином, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області не може відповідати за позовними вимогами.
Крім того, окремих вимог позивачем до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області не визначено.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дана справа територіально підсудна Харківському окружному адміністративному суду як за встановленим законом порядку за місцем знаходження відповідача - Північно-Східного офісу Держаудитслужби.
Тобто в даному випадку позивач дійшов помилкового висновку щодо територіальної підсудності даної справи Луганському окружному адміністративному суду за місцем знаходження відповідача, оскільки матеріали справи свідчать про територіальну підсудність цієї справи Харківському окружному адміністративному суду.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (частини перша, друга статті 30 КАС України).
Враховуючи недопустимість порушення правил щодо підсудності адміністративних справ, зважаючи, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого адміністративного суду, суд дійшов висновку про необхідність передати адміністративну справу за підсудністю.
Керуючись статтями 20, 25, 29, 241, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу за позовом Служби автомобільних доріг у Вінницькій області до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, Північно-Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку передати на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяО.В. Захарова