
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
08 лютого 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/542/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали позовної заяви Військової частини А1815 до ОСОБА_1 про стягнення 8121,42 грн як відшкодування майнової шкоди,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 01 лютого 2021 року надійшла позовна заява Військової частини А1815 (далі - позивач, ВЧ А1815) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якій позивач просить:
- стягнути з відповідача на користь позивача 8121,43 грн як відшкодування майнової шкоди.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 26 КАС України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Абзаци 1 та 24 статті 6 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначають, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Особи, які не проживають за адресою, що зареєстрована як місце їх проживання, більше одного місяця і які мають невиконані майнові зобов`язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов`язані письмово повідомити орган реєстрації про своє місце перебування.
Відповідно до змісту позовної заяви, позивач вказує адресу відповідача: АДРЕСА_1 .
Однак, з огляду наказу командира ВЧ А1815, яким позивача виключено зі списків особового складу військової частини, вбачається, що ОСОБА_1 направлений до зарахування на військовий облік до Миронівського РВК м. Києва.
Зазначене ставить під сумнів правильність зазначеного позивачем у відповідності до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України місця проживання чи перебування відповідача у справі.
Таким чином, з метою дотримання правил територіальної підсудності, що визначені статтею 26 КАС України, позивачу слід надати належні докази зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із частиною першої статті 3 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон України № 3674-VI) судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано: суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року - 2270,00 грн, встановлений статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», та враховуючи ціну позову, заявлену позивачем до стягнення в загальному розмірі 8121,43 грн, ставку судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Оглядом матеріалів позовної заяви встановлено, що представником позивача документ про сплату судового збору в сумі 2270,00 грн до позовної заяви не доданий.
Тобто, позивачем судовий збір у законодавчо визначеному розмірі 2270,00 грн не сплачений.
Таким чином, у відповідності до вимог статті 4 Закону № 3674-VI позивачу слід надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн.
У відповідності до частини другої статті 161 КАС України суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Оглядом матеріалів позовної заяви встановлено, що позивачем до матеріалів позовної заяви не додано доказу надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу.
Зазначене підтверджується актом про втрату документів або перепідшивання справи, відсутності вкладень або порушення цілісності, пошкодження конверта (паковання) від 02.02.2021 без номеру.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини п`ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина перша статті 121 КАС України).
Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Необхідно зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому місячний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Як слідує з матеріалів позовної заяви наказом командира ВЧ А1815 від 29.05.2020 № 127 відповідача виключено зі списків особового складу військової частини.
21 травня 2021 року начальником речової служби ВЧ А1815 складено довідку - розрахунок № 59 на утримання грошей за речове майно, що не вислужило строки носки, з ОСОБА_1 , відповідно до якої до утримання належить сума 8121,43 грн за вісім найменувань.
Тобто станом на день винесення наказу про виключення відповідача зі списків військової частини, позивач був обізнаний про необхідність утримання з ОСОБА_1 грошей за речове майно, що не вислужило строки носки, в сумі 8121,43 грн.
Отже саме з дати винесення наказу від 29.05.2020 № 127 розпочався перебіг строку звернення до суду з даним позовом, та відповідно і з`ясування відповідачем обставини добровільного відшкодування ОСОБА_1 речового майна, що не вислужило строки носки, в сумі 8121,43 грн.
Однак до суду з даним позовом позивач звернувся лише в січні 2021 року.
Відповідно позивачу необхідно подати обґрунтоване клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду з даним позовом, надавши відповідні докази наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Позивач зазначає, що за результатами роботи аудиту згідно з аудиторським звітом від 25.09.2020 № 234/1/41 внесено ряд пропозицій та рекомендацій. Аудитом були встановлено 16 випадків, коли речовою службою військової частини А1815 довідки на відшкодування вартості речового майна були відпрацьовані, але в наказах про звільнення військовослужбовців, сума завданої шкоди, що підлягала відшкодуванню - не оголошувалась, утримання не проводилось, як наслідок було встановлене недоотримання коштів на загальну суму 54873,64 грн. Позивач вказує, що за результатами аудиту згідно з наказом командира військової частини А1815 від 15.12.2020 № 2416 - залишок суми - 27494,51 грн на 5 військовослужбовців оголошена в книгах втрат, стягнень і нарахувань.
Позивач зазначає, що з метою досудового врегулювання спору ВЧ А1815 був направлений лист (претензія) від 04.01.2021 № 18 на останню відому адресу місця реєстрації відповідача. Проте станом на день звернення до суду жодної відповіді військова частина А 1815 не отримала.
Однак суд зауважує, що при визначенні початку перебігу строку звернення до суду законодавець виходить об`єктивної можливості особи, права якої порушені, знати про ці факти.
Отже неоголошення в наказах про звільнення військовослужбовців суми завданої шкоди, що підлягала відшкодуванню, та непроведення у зв`язку з цим утримання, за наявності складеної довідки на відшкодування вартості речового майна, тобто за безпосередньої обізнаності позивача про факт порушення його прав, є суб`єктивними причинами, та не свідчать про наявність істотних перешкод чи труднощів, які стали об`єктивно непереборними та перешкоджали зверненню до адміністративного суду з даним позовом з дотриманням місячного строку звернення.
Суд вважає, що позивач дійшов помилкового висновку про дотримання строку звернення до суду, відраховуючи відлік від неотримання відповіді відповідача на лист від 03 листопада 2020 року.
Саме по собі посилання на наявність листа (претензії) від 04.01.2021 № 18 з проханням до відповідача добровільно відшкодувати суму це є штучним відтермінуванням строку звернення до суду.
Відповідно позивачу необхідно подати обґрунтоване клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду з даним позовом, надавши відповідні докази наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Військової частини А1815 залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10 (десяти) днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання:
- належних доказів зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача за адресою: АДРЕСА_1 ;
- доказу надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу;
- обґрунтованого клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду разом з відповідними належними доказами;
- документу про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн, сплаченого за такими реквізитами:
Отримувач коштів - ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37991110;
Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);
Код банку отримувача (МФО) - 899998;
Рахунок отримувача - UA288999980313101206084012499;
Код класифікації доходів бюджету 22030101;
Призначення платежу - *; 101; __ (код клієнта за ЄДРПОУ (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); Судовий збір, за позовом _ (назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд.
Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяК.О. Пляшкова