
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/21088/20
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`зання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у вигляді не призначення пенсії ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи з 06.08.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відповідності до вимог Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначити ОСОБА_1 пенсію як особі з інвалідністю внаслідок війни групи з 06 серпня 2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у 20-денний термін з моменту набрання рішення законної сили виплатити ОСОБА_1 заборгованість у його пенсійному забезпеченні, що утворилась за період з 06.08.2020 по 14.09.2020;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позову вказує, що з 2010 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» Зазначає, що 10.08.2020 органами МСЕК з 06.08.2020 встановлено II групу інвалідності внаслідок захворювання, що пов`язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ та травми, що пов`язана із виконанням службових обов`язків. Вказує, що 14.09.2020 звернувся до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області із заявою та додатковим пакетом документів щодо призначення пенсії по інвалідності, у відповідності до ст. 18 Закону №2262-XII. Пенсія по інвалідності призначена з 14.09.2020, а саме з моменту звернення до органів пенсійного забезпечення. Не погоджуючись із зазначеним рішенням, 07.10.2020 звернувся до відповідача з проханням переглянути рішення щодо дати призначення мені пенси по інвалідності у відповідності до вимог ст. 18 Закону №2262 призначити мені пенсію по інвалідності у відповідності до приписів Закону № 2262 з 06.08,2020та виплатити заборгованість, яка утворилась у моєму пенсійному забезпеченні з 06.08.2020 по 14.09.2020. В той же час. Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №18234 - 18274/Д-02/8-0600/20 повідомило, що не вбачає підстав для призначення мені пенсії по інвалідності з 06.08.2020. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду у термін, протягом п`ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
До суду 19.01.2021 надійшли пояснення відповідача на позовну заяву. Заперечуючи позовні вимоги Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вказує, що відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Згідно пункту 4 Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місце; проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. Пунктом 6 Порядку встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії є день відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою їх відправлення. Тому, на підставі заяви від 14.09.2020 №1529, ОСОБА_1 було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності з 14.09.2020.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що Наказом УМВС України в Житомирській області №499 о/с від 30.12.2010 підполковника міліції ОСОБА_1 , начальника відділу з незаконним обігом наркотиків, звільнено у запас.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 із 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 10.08.2020 Серія 12 ААВ №015827, позивачу з 06.08.2020 встановлено другу групу інвалідності. Захворювання, так, пов`язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ. Травма, так, пов`язана з виконанням службових обов`язків (а.с. 46).
В матеріалах пенсійної справи міститься заява ОСОБА_1 від 14.09.2020 про призначення пенсії по інвалідності (а.с. 45).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 із 14.09.2020 призначено пенсію по інвалідності (а.с. 47).
У жовтні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив призначити пенсію по інвалідності із 06.08.2020 та виплатити заборгованість, яка утворилась із 06.08.2020 по 14.09.2020.
Листом №18234-18274/Д-02/8-0600/20 від 05.11.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про наступне: Роз`яснюємо відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Також роз`яснюємо, що стаття 1 Закону визначає, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, базується на Конституції України і складається з нього Закону, Закону України "Пpo загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до них законів.
Пунктом 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одною види пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами
Враховуючи вищезгадані вимоги, на підставі Вашої заяви від 14.09.2020 №1529, Вас з 14.09.2020 було переведено на пенсію по інвалідності" (а.с. 10).
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у вигляді не призначення пенсії ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи з 06.08.2020, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262, в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно статті 18 Закону №2262, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Статтею 19 Закону №2262 визначено, що групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Приписами статті 20 Закону №2262 встановлено, що залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:
а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби.
Суд відмічає, що відповідачем не заперечується право позивача на призначення пенсії по інвалідності згідно заяви від 14.09.2020, однак спір виник у зв`язку із відмовою у призначенні пенсії з дати встановлення ОСОБА_1 інвалідності, тобто із 06.08.2020, оскільки такий вид пенсії позивачу призначено з дати звернення із заявою, тобто з 14.09.2020.
Перш за все суд відмічає, що заперечуючи позовні вимоги, відповідач посилається на Порядок, затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 та вказує, що пунктом 6 Порядку визначено, що днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Суд відмічає, що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1) регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262.
Позивачем не заперечується, що із заявою про призначення пенсії по інвалідності він звернувся саме 14.09.2020.
Окрім того, відповідачем, при розгляді заяви позивача від 14.09.2020 не вказано на недоліки поданих разом із заявою документів.
У листі №18234-18274/Д-02/8-0600/2 від 05.112020 відповідач посилається на ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший (аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені, зокрема, у постанові Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 359/3000/17).
У спірних правовідносинах вказані положення частини третьої статті 45 Закону №1058-IV застосовані бути не можуть, оскільки стосуються переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, тоді як у позивача виникло право на призначення пенсії за іншим Законом - Законом № 2262-ХІІ.
Окрім того, з матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивачу саме призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом № 2262-ХІІ з 14.09.2020, а не переведено з одного виду пенсії на інший.
Отже, саме Законом №2262 врегульовано строки призначення пенсії по інвалідності за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.09.2020.
Так, відповідно до пункту "е" ч. 1 ст. 50 Закону №2262, пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю після закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби чи внаслідок нещасного випадку або захворювання, що мали місце після звільнення їх зі служби, - з дня встановлення їм інвалідності.
Відповідачем визнається, що ОСОБА_1 інвалідність другої групи встановлено з 06.08.2020. Вказана обставина також підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 10.08.2020 Серія 12 ААВ №015827, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи.
Отже, саме з 06 серпня 2020 року позивач набув право на призначення пенсії по інвалідності згідно Закону №2262 на підставі поданої 14.09.2020 заяви.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно призначено пенсію ОСОБА_1 із 14.09.2020, а не із 06.08.2020, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію по інвалідності із 06 серпня 2020 року.
Разом з тим, вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у 20-денний термін з моменту набрання рішення законної сили виплатити ОСОБА_1 заборгованість у його пенсійному забезпеченні, що утворилась за період з 06.08.2020 по 14.09.2020 є передчасною, оскільки при вирішенні спору, судом визнано право позивача на призначення пенсії по інвалідності саме із 06.08.2020. Питання виконання судового рішення та часу протягом, якого відповідач його виконає не може бути вирішено при розгляді спору по суті та у межах розгляду позовних вимог.
Окрім того, встановлення термінів, протягом яких відповідач повинен здійснити виплату пенсії є втручанням в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 КАС України суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням рішення в даній справі.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 06.08.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із 06 серпня 2020 року пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі заяви від 14.09.2020.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук