
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
01 лютого 2021 р. Справа № 120/7986/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л,,
розглянувши письмово в місті Вінниці адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
до Міністерства юстиції України в особі міністра Малюськи Дениса Леонтійовича
про визнання бездіяльності та зобов`язання надати відповідь на звернення від 18.02.2020 року, стягнення моральної шкоди в сумі 10000 гривень,
В С Т А Н О В И В:
У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України в особі міністра Малюськи Дениса Леонтійовича, у якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 18.02.2020 року на протиправні дії та бездіяльність посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо неповного виконання рішення суду, спрямованої на адресу Міністра юстиції України - Малюськи Дениса Леонтійовича,
- зобов`язати Міністерство юстиції України розглянути скаргу ОСОБА_1 від 18.02.2020 року на протиправні дії та бездіяльність посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо виконання рішення суду, відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
- зобов`язати Міністерство юстиції України сплатити 10000,00 грн моральної шкоди та 500,00 грн фактично понесених витрат шляхом списання з єдиного казначейського рахунку Державною Казначейською службою України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 18 лютого 2020 року позивач звернувся безпосередньо до міністра юстиції України Малюськи Дениса Леонтійовича, зі скаргою на посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо невжиття заходів, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», на яких покладена відповідальність за координацію, контроль і виконання рішенням Європейського суду з прав людини. Зазначає, що скарга направлена рекомендованим листом та стосується виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Яворовенко та інші проти України" від 17.07.14 року по вжиттю додаткових індивідуальних заходів для завершення його виконання. Однак відповіді позивач не отримав. У зв`язку із цим ОСОБА_1 звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 22.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені). Крім того, відповідачу встановлено строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву в порядку передбаченому статтею 162 КАС України.
28.01.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов не визнає, вважає його безпідставним та необґрунтованим, оскільки єдиним доказом на який посилається позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги є чек AT «Укрпошта». Проте, відповідно до даних отриманих на сайті AT «Укрпошта» дані про відправлений за №2102102326576 відсутні, тому що не зареєстровані в системі.
Крім того зазначає, що існування чеку про відправлення листа жодним чином не доводить наявність нерозглянутої скарги, у цьому відправленні, вручення цього листа, а лише доводить існування звернення позивача до відділення AT «Укрпошта» для отримання відповідних послуг.
Також вказує, що скарга ОСОБА_1 на посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини від 18.02.2020 року до відповідача не надходила та в Міністерстві юстиції України не реєструвалась.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 18 лютого 2020 року звернувся безпосередньо до міністра юстиції України Малюськи Дениса Леонтійовича, зі скаргою на посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо невжиття заходів, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», на яких покладена відповідальність за координацію, контроль і виконання рішенням Європейського суду з прав людини. Скарга стосується виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Яворовенко та інші проти України" від 17.07.14 року по вжиттю додаткових індивідуальних заходів для завершення його виконання. Однак відповіді на звернення позивач не отримав. У зв`язку із цим ОСОБА_1 звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права, свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Пунктом 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ст.1 вказаного Закону, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
Положеннями статей 19, 20 Закону України "Про звернення громадян", визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
З аналізу вищезазначених норм права, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги та у разі її невідповідності Закону, оскаржити до суду.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 18 лютого 2020 року звернувся безпосередньо до міністра юстиції України Малюськи Дениса Леонтійовича, зі скаргою на посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо невжиття заходів, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», на яких покладена відповідальність за координацію, контроль і виконання рішенням Європейського суду з прав людини, направивши її заказаною поштовою кореспонденцією.
Скарга стосується виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Яворовенко та інші проти України" від 17.07.14 року по вжиттю додаткових індивідуальних заходів для завершення його виконання.
Відповідно до трекінгу на сайті AT «Укрпошта» дані про відправлення за №2102102326576 відсутні, тому що не зареєстровані в системі.
Разом з тим, у матеріалах справи наявна копія фіскального чеку про відправлення рекомендованого листа від 18.02.2020 року, номер трекінгу 2102102326576. Однак, доказів унікального номера ідентифікатора щодо отримання 21.02.2020 року відповідачем даного звернення позивачем не надано.
Однак, як зазначає відповідач, скарга ОСОБА_1 на посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, щодо виконання рішення Європейського суду з прав людини від 18.02.2020 року до відповідача не надходила та в Міністерстві юстиції України не реєструвалась.
Суд зазначає, що існування чеку про відправлення листа не доводить наявність нерозглянутої скарги у цьому відправленні та вручення цього листа, а лише доводить відправлення скарги позивачем до відділення AT «Укрпошта» і отримання відповідних послуг.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позову та, відповідно, і стягнення моральної шкоди та понесених витрат.
За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправними дії суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України в особі міністра Малюськи Дениса Леонтійовича про визнання бездіяльності та зобов`язання надати відповідь на звернення від 18.02.2020 року, стягнення моральної шкоди в сумі 10000 гривень, відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , т. НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач - Міністерство юстиції України в особі міністра Малюськи Дениса Леонтійовича - ЄРДПОУ-00015622, м. Київ, вул. Городецького, 13, 01601, тел.: (044)234-99-33, lthemis@minjust.gov.ua).
Суддя Крапівницька Н. Л.