
Справа № 766/4812/20
н/п 2/766/7375/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
за участю секретаря Романенко І.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Чорноморської митниці
Держмитслужби України Димченко О.П.,
представника відповідача ТОВ «ДТ «Європейське
бюро приватизації» Стулій О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Держмитслужби України, Товариства з додатковою відповідальністю «Довірче товариство «Європейське бюро приватизації» про визнання права власності,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої позовні вимоги обґрунтував тим, що на митному аукціоні, проведеному 10.04.2019 року ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації», позивач купив автомобіль «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 . ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації» реалізацію автомобіля проведено відповідно до Порядку організації митних аукціонів, реалізації товарів і транспортних засобів на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі, а також розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 року №»607 (далі – Постанова №607), як такого, строк зберігання чи перебування якого під митним контролем, встановленого Митним кодексом України закінчився. Транспортний засіб для реалізації організатору митного аукціону, відповідно до Постанови №607, передано Митницею ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі на підставі відповідного договору. Аукціонна угода про факт проведення торгів та їх переможця засвідчено протоколом митного аукціону від 10.04.2019 року №1, форму якого затверджено Постановою №607. Згідно п.44 Постанови №607 право власності на товари переходить до переможця митного аукціону після повного розрахунку за придбані товари. Відповідно до довідки Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 12.04.2019 року, митні податки, які підлягають сплаті в разі оформлення товару з метою вільного обігу на території України сплачені позивачем в повному обсязі та перераховані до Державного бюджету. Таким чином, після повного розрахунку за транспортний засіб ОСОБА_1 згідно п.4.4 Постанови №607 набув право власності на автомобіль. 10.04.2019 року позивачем укладено договір купівлі-продажу майна з ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації» №01-М та отримано транспортний засіб за актом приймання-передачі. Позивач звернувся до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Херсонській області з заявою щодо проведення реєстрації вказаного автомобіля. В травні 2019 року ОСОБА_1 отримав відмову в реєстрації зазначеного транспортного засобу у зв`язку з відсутністю договору, укладеного на товарній біржі на реєстрованому в уповноваженому органі МВС бланку. Підставою відмови зазначено п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі – Порядок №1388). 14.08.2019 року рішенням Херсонським окружним адміністративним судом по справі №540/1119/19 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Митниця ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, Товариство з обмеженою відповідальністю «Довірче товариство «Європейське бюро приватизації», про визнання протиправною відмови у реєстрації транспортного засобу та зобов`язання вчинити певні дії, прийняв рішення яким задовольнив позов частково, визнав відмову Регіонального сервісного центру в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України у проведенні реєстрації «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , оформлену листом від 03.05.2019 року за вих. №31/21/7-50/п - протиправною та зобов`язав Регіональний сервісний центр в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути заяву щодо реєстрації транспортного засобу від 16.04.2019 р. за вх.№50-п з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2020 року по справі №340/1119/19 рішення суду першої інстанції залишено без змін. Після набрання судовим рішенням законної сили, Регіональний сервісний центр в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України повторно відмовив у реєстрації. У зв`язку з викладеним, позивач просить визнати за ним право власності на автомобіль «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , на підставі договору купівлі-продажу майна від 10.04.2019 року №01-М протоколу митного аукціону від 10.04.209 №1, договору реалізації між Митницею та ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації».
Ухвалою Херсонської міського суду Херсонської області від 25.03.2020 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами загального провадження до підготовчого судового засідання.
Ухвалою Херсонської міського суду Херсонської області від 04.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник відповідача - Чорноморської митниці Держмитслужби України надав до суду відзив, в якому зазначив, що реалізація майн позивачу, а саме «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , проведено у відповідності до положень ст.243 МК України та відповідно до Порядку №607 , в зв`язку з чим позивач набув право власності на вказаний автомобіль відповідно до п.44 вказаного Порядку, що власне встановлено рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року в справі №540/1119/19, яке набуло законної сили. Зі змісту позовної заяви не вбачається, що Чорноморською митницею Держмитслужби оспорюється право власності позивача на придбаний ним транспортний засіб.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача - Чорноморської митниці Держмитслужби України в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Представник відповідача - ТОВ «ДТ «Європейське бюро приватизації» в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши осіб, що приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно зі ст.638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.334 ЦК України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право прямо не впливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Судом встановлено, що на митному аукціоні, проведеному 10.04.2019 року ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації», ОСОБА_1 купив автомобіль «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 .
ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації» реалізацію автомобіля проведено відповідно до Порядку організації митних аукціонів, реалізації товарів і транспортних засобів на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі, а також розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 року №»607 (далі – Постанова №607), як такого, строк зберігання чи перебування якого під митним контролем, встановленого Митним кодексом України закінчився.
Транспортний засіб для реалізації організатору митного аукціону, відповідно до Постанови №607, передано Митницею ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі на підставі відповідного договору. Аукціонна угода про факт проведення торгів та їх переможця засвідчено протоколом митного аукціону від 10.04.2019 року №1, форму якого затверджено Постановою №607. Згідно п.44 Постанови №607 право власності на товари переходить до переможця митного аукціону після повного розрахунку за придбані товари.
Згідно довідки Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, при проведенні митного аукціону 10.04.2019 року ОСОБА_1 був придбаний автомобіль «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 . Митні податки, які підлягають сплаті в разі оформлення товару з метою вільного обігу на території України сплачені в повному обсязі та перераховані до Державного бюджету.
Таким чином, після повного розрахунку за транспортний засіб ОСОБА_1 згідно п.4.4 Постанови №607 набув право власності на автомобіль.
10.04.2019 року ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу майна з ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації» №01-М та отримано транспортний засіб «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , за актом приймання-передачі.
Листом РСЦ МВС в Херсонській області від 03.05.2019 року №31/21/7-50-п, ОСОБА_1 отримав відмову в реєстрації транспортного засобу «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , на підставі договору купівлі-проджау майна від 10.04.2019 року №01-М, який оформлено ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації», у зв`язку з відсутністю договору, укладеного на товарній біржі на реєстрованому в уповноваженому органі МВС бланку. Підставою відмови зазначено п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі – Порядок №1388).
14.08.2019 року рішенням Херсонським окружним адміністративним судом по справі №540/1119/19 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Митниця ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, Товариство з обмеженою відповідальністю «Довірче товариство «Європейське бюро приватизації», про визнання протиправною відмови у реєстрації транспортного засобу та зобов`язання вчинити певні дії, прийняв рішення яким задовольнив позов частково, визнав відмову Регіонального сервісного центру в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України у проведенні реєстрації «Volkswagen Passat» 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , оформлену листом від 03.05.2019 року за вих. №31/21/7-50/п - протиправною та зобов`язав Регіональний сервісний центр в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути заяву щодо реєстрації транспортного засобу від 16.04.2019 р. за вх.№50-п з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2020 року по справі №340/1119/19 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Після набрання судовим рішенням законної сили, Регіональний сервісний центр в Херсонській області Міністерства внутрішніх справ України повторно відмовив у реєстрації, згідно листа від 19.02.2020 року №31/21/5-Р-121.
Реєстраційні операції з транспортними засобами в Україні здійснюються відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі - Порядок).
Цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспорті засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів номерних знаків. Цей Порядок обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їx. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та ревуть права таких власників у межах владних їм повноважень.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС або через центри надання адміністративних послуг.
Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (отримання) або митного оформлення або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Відповідно до п. 8 Порядку № 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників та документів, які підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін в реєстраційні документи.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:
- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою;
- договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних
- засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;
- свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
- рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
- рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;
- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
- довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
- акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
- митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- договір фінансового лізингу;
- акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
- договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Отже, вказаний перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Таким чином, суд доходить до висновку, що між позивачем та ТДВ «ДТ «Європейське бюро приватизації» був укладений договір купівлі-продажу транспортного засобу, була досягнута згода щодо усіх істотних умов договору, відбулось повне виконання договору, а саме передача та прийняття рухомого майна, повна сплата його вартості.
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Європейським судом з прав людини зазначено, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», від 18 липня 2006 року № 63566/00, § 23).
Враховуючи, що позивач правомірно набув право власності на транспортний засіб та на даний час не має можливості зареєструвати дане право в державному реєстрі, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст.10, 13, 141, 258, 259, 264, 265, 315 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 392 ЦК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Держмитслужби України, Товариства з додатковою відповідальністю «Довірче товариство «Європейське бюро приватизації» про визнання права власності задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІН: НОМЕР_2 ) право власності на автомобіль Volkswagen Passat 1.8, 2003 року випуску, ідентифікаційний номер VIN НОМЕР_1 , на підставі договору купівлі-продажу майна від 10.04.2019 року№01-М, протоколу митного аукціону від 10.04.2019 року №1, договору реалізації між Чорноморською митницею Держмитслужби України та Товариством з додатковою відповідальністю «Довірче товариство «Європейське бюро приватизації».
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою Херсонського міського суду Херсонської області: https://court.gov.ua/sud2125/.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С.І.Майдан
Повний текст рішення суду виготовлений 05.02.2021 року.
Суддя: С.І.Майдан