
Якимівський районний суд Запорізької області
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 330/1291/20
2/330/32/2021
"05" лютого 2021 р. Якимівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого – Гусарової В.В., при секретарі – Колєдаєвої Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом АТ «Оператор газорозподільної системи`Запоріжгаз» (69057 м. Запоріжжя вул. Заводська б.7, код ЄРДПОУ 03345716) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ), про стягнення вартості донарахованого ( необлікованого) об`єму природного газу
в с т а н о в и в:
Відповідно до позову,на виконання вимог статті 3 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467- VI від 08.07 2010 р. (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу. З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII (далі - Закон), яким визначено правові аасади функціонування ринку природного газу України.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329Л/ІІІ (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
У відповідності до пп. 35 п.1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.
Підпунктом 32 п.1 ст.1 Закону визначено, що Регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
За приписами статті 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 1 Закону визначено, що:
*споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);
*побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);
- суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки І_МО, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ЗО вересня 2015 року N 2494.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).
У відповідності до рішення загальних зборів Товариства затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» №20 від 10.04.2019 року прийнято рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (скорочена назва ПАТ «Запоріжгаз») у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз»).
За наслідком перейменування зміни до установчих документів юридичної особи.
Згідно пункту 1.2.1. Статуту АТ «Запоріжгаз» товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». (витяг зі статут додається).
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633.634.641.642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об`єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності)
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Після набрання чинності Кодексом газорозподільних систем відповідачем здійснюється споживання природного газу та його оплата діючому постачальнику - ТОВ «Запоріжгаз Збут». Також, 14.08.2019 року споживачем повернуто підписану заяву приєднання до умов догвору розподілу природного газу, а відтак договір є укладеним (довідка діючого постачальника та копія заяви приєднання додаються).
Персоніфіковані дані на момент повернення заяви-приєднання мали наступний вигляд:
ЕІС код 56ХМ14А290651198 Адреса об`єкта Смт. Якимівка, вул. Миру, 65 Величина приєднаної потужності 6,18м'3 Параметри лічильника газу Метрікс 0-4 №01 16477 Перелік газових приладів Котел-колонка -1 шт; плита газова 1-шт. Опалювальна площа 64 м* Кількість зареєстрованих осіб 3
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно абзацу 2,3 п.1 Глави 4 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
На момент виявлення порушення, об`єкт споживання Відповідача забезпечений вузлом обліку Метрікс типорозміру С-4 заводський номер №01161477, який належить споживачу.
Зазначений лічильник встановлено та прийнято до експлуатації 19.07.2016 року, що підтверджується актом прийняття побутового лічильника газу (ПЛП в експлуатацію, який підписаний Споживачем (копія додається).
У відповідності до пункту 23 Правил надання населенню послуг з газопостачання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач.
Пунктом 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, визначено що споживач зобов`язаний забезпечувати збереження цілість лічильників газу та пломб на них.
Згідно п.4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу X кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
*контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
*перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу,
зокрема контрольний огляд вузла обліку;
*монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу
та/або ремонт.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
27.11.2019 року споживач звернулася з заявою (датованою 25.11.2019 року) до Товариства стосовно пожежі у ящику де встановлено лічильник (копія заяви додається) до заяви додано довідку Якимівського районного сектору ГУДСНС України у Запорізькій області №799 від 26.11.2019 року, в тому що 25.11.2019 року сталась пожежа в газовому ящику за адресою АДРЕСА_2 (копія довідки додається). Причиною пожежі став: «занос джерела запалювання», тобто підпал (копія довідки додається). Аварійна заявка до аварійно-диспетчерської служби не надходила.
Підпал - це свідоме викликання пожежі шляхом застосування джерела вогню до певних об`єктів. У відповідності до вищезазначеної довідки внаслідок підпалу було пошкоджено газовий лічильник.
Пошкодженням майна визнається погіршення якості, зменшення цінності речі або доведення речі на якийсь час у непридатний за її цільовим призначенням стан.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
02.12.2019 року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання Відповідача, який знаходиться за адресою: 72503, смт. Якимівка виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, роботу ЗВТ у позаштатному режимі, а саме лічильник механізм не читаємий після пожежі.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується {обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем ие механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення №104 від 02.12.2019 року. Особу споживача посвідчено паспортом. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та споживачем, зауважень за фактом складення акту внесено не було.
На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо:
1)місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе,
52 каб. 202;
2)дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений
акт про порушення - 10.01.2020 року з 90:00 до 15:00;
3)контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця
засідання комісії) - НОМЕР_2 .
Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем.
Того ж дня, лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №104 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем. За фактом підписання протоколу зауважень споживачем до протоколу не внесено, (копія додається).
Після зняття ЗВТ запаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С43849460. При цьому представником Оператора ГРМ-; в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, на виконання п. 2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем зазначено:
поштову адресу місця проведення експертизи - м. Бердянськ, вул. Підгірна, 201 каб. 1;
дату та орієнтовний час проведення експертизи - 10.12.2019 року 10 год 00 хв.;
контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо
проведення експертизи) - (06153) 2-03-77; 066101625;сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ на експертизу визначено Оператора ГРМ; За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, а саме пошкодження цілісності відлікового механізму, шляхом направленого впливу на лічильний механізм полум`я, внаслідок чого лічильний механізм частково оплавлений. Цілісність пломб, показники лічильника, його номер, дата випуску ідентифікувати немає можливості. При цьому корпус лічильника - ліва та права частини мають сліди термічного впливу лише у верхній частині корпусу; нижня та задня частини корпусу не має слідів термічного впливу, кіптяви чи сажі, лакофарбову покриття в належному стані. Ліва та права частини корпусу, що нижче з`єднувального хомута (бандажу), не мають слідів термічного впливу, кіптяви чи сажі, лакофарбову покриття в належному стані. Цілісність вихідного патрубка порушена через його плавлення. Жодним з членів комісії окремої думки щодо результатів експертизи не висловлено. Під час проведення експертизи застосовувалась фотозйомка. Результати експертизи викладені у акті експертизи лічильника газу №633 від 10.12.2019 року. Після проведення експертизи лічильник упаковано в пакет та опломбовано пломбою №048718536 (копія акту додається та фото додається).
З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №104 від 02.12.2019 року, що відображено у протоколі №50 від 10.01.2019 року (копія додається).
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Зважаючи на вищезазначене, Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 13.09.2019 року по 01.12.2019 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова -1 шт., газовий котел - 1 шт.), зареєстрованих осіб (зареєстровано 3 особи ) та опалювальної площі 64 м2).
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Ціни на транспортування викладені на ресурсі АТ Укртрансгаз ; ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 42045,10 грн. (детальний розрахунок донарахованого об`єму природного газу додається)
05.02.2020 року ПАТ «Запоріжгаз» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку Відповідачем борг не сплачено.(копія листа додається).
У відповідності до пункту 2.3. Типового договору розподілу природного газу при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.
Частиною 2 ст. 59 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ. зокрема лічильника газу).
У відповідності до частини 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків зокрема е договори та інші правочини. Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем затверджений постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015 року зареєстрований у Міністерстві юстиції України за №1379/27823 від 06.11.2015 року, а отже є актом цивільного законодавства.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Згідно ст. 611 ЦК України, у випадку порушення зобов`язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
В судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити., стягнути з відповідача 8656,88 гр. – вартість донарахованого необлікованого об`єму та обсягу природного газу та судові витрати.
Відповідач проти задоволення позовних вимог повністю заперечувала та пояснила, що вона та члени її родини не причепні до возгорания ???? лічильника газу, зразу після погашення пожежі подача газу була припинена, в той же день її чоловік їздив до газового господарства, повідомив, що сталася пожежа ( бо не зміг додзвіонитися на гарячу лінію) та за вказівкою працівників газового господарства з приводу пожежі звертався до пожежної частини та відповідну довідку пожежної частини надав до газового господарства. Через декілька днів після пожежів до них приїхали представники газового господарства, зняли лічильник, склали відповідний акт. З моменту пожежі і до теперішнього часу газ не подається до її будинку. За квитанціями за подачу газу вона виплачувала у повному обсязі.
В судовому засіданні були вивчені наступні докази по справі :
-паспорт відповідача ( а.с.8)
- довідка про приєднання відповідача до умов типового договору постачання природного газу, на ім`я відповідача був відкритий особовий рахунок та відповідач сплачувала за постачання газу ( а.с.9)
- Копія заяви- приєднання до умов договору розподілу природного газу, яка була подана відповідачем ( а.с.10)
-- акт прийняття побутового газового лічильника в експлуатацію ( а.с. 11)
- заява відповідача на ім`я начальника Бердянського відділення АТ «Запоріжгаз» від 25.11.2019 р. про те, що о 9 годині 5 хвилин за адресою АДРЕСА_2 сталося загоряння в ящику, де знаходяться редуктор та лічильник газу. Вогонь загасив її чоловік та перекрив кран редуктора.Причини пожежі вона назвати не може, бо першою пожежу помітила їх сусідка ОСОБА_2 , про що повідомила її чоловіка. В заяві відповідач просила провести роботи по відновленню газопостачання. ( а.с.12) Вказаний письмовий доказ бьув наданий стороною позивача.
- Довідка Якимівського районного сектору ДСНС України про те, що 25.11.2019 р. сталася пожежа в газовому ящику за адресою АДРЕСА_2 , йомовірна причини аопжежі : занос джерела запалювання, пожежею знищено газовий лічильник. ( а.с.13)
-- акт про порушення № 104 від 02.123.2019 р. відповідно до якого акт був складений на об`єкті АДРЕСА_2 . Відповідно до акту сумірючий механізм не читаємий після пожежі, замість демонтованого лічильника встановлено монтажний вузел, лічильник направлений на експертизу ( а.с.14)
-Протокол № 104 від 02.12.2019 р. про направлення засобу вимірювання техніки на експертизу ( а.с.15)
-Акт № 633 лічильника газу щодо лічильника відповідача, під час якого зафіксовані сліди опалення на корпусу лічильника та комісія прийшла до висновку : підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме порушення цілісності відліткового механізму шляхом направленого впливу на лічильний механізм полум`я, внаслідок чого лічитльний механізм частково оплавлений. Цілісність пломб, показники лічильника, його номер, дата випуску ідентифікувати не має можливості. При цьому корпус лічильника – ліва та права частини мають сліди термічного впливу лише у верхній частині корпусу; нижня та задня частина корпусу ЗВТ не має слідів термічного впливу, кіптяві чи сажі, локофарбове покриття в належному стані. Ліва та права частини корпусу лічильника, що нижче з`єднувального хомута ( бандажу), не мають слідів термічного впливу, кіптяві чи сажі, лакофарбове покриття в належному стані. Цілісність вихідного патрубку порушена через його плавлення. ( а.с.16)
-Протокол повірки лічильника від 10.12.2019 р., який за висновками є непридатним до експлуатації ( а.с.17)
-Протокол № 50 засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ`Запоріжгаз», яка вимзначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення по розгляду акту про порушення № 104 від 02.12.2019 р. під час засідання комісії був розглянутий протокол про порушення копія акту експертизи лічильника, протокол повірки лічильника,заява споживача від 25.11.2019 р., заява від свідка від 25.11.2019 р., заява від ОСОБА_3 від 27.11.2019 р., копія довідки від 26.11.2019 р. № 799. Комісія прийшла до висновку про задоволення акту про порушення ( а.с.18)
-Розрахунок необлікованого ( донарахованого об`єму ( обсягу )природного газу і його вартості за виявлене порушення : втручання в роботу лічильника газу за адресою АДРЕСА_2 на ім`я ОСОБА_1 . Розрахунок проведений на підставі п.11 гл.5 розділу XI Кодексу розподільчих систем ( а.с.19-20)
- супроводний лист та акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості, які були направлені на адресу відповідача ( а.с.23-24)
-Журнал реєстрації аварійних заявок Якимівська дільниця Бердянського відділення АТ`Запоріжгаз» за період часу з 25.11.2019 р. – 10-08 годин до 02.12.2019 р. час 20-06 год. Відповідно до журналу заявки від ОСОБА_1 не зареєстровано ( а.с.66)
-- повідомлення від начальника Якимівського районного сектору ГУ ДСНС у Запорізькій області на ім`я начальника Бердянського відділення АТ «Запоріжгаз» про те, що 25.11.2019 р. сталася пожежа в газовому ящику за адресою АДРЕСА_2 . Ймовірна причина пожежі : занос джерела запалювання. Крім того, Якимівський РС ГУ ДСНС України в Запорізькій області повідомив, що всі матеріали по адній пожежі було направлено до Якимівського ВП ( а.с.73)
-Повідомлення від начальника Якимівського ВП Мелітопольского ВП ГУНП в Запорізькій області про те, що заяв або повідомлень за фактом пожежі за адресою АДРЕСА_2 , що сталася 25.11.2019 р. на території домоволодіння громадянки ОСОБА_1 до Якимівського ВП не надходило. ( а.с.58)
-- карта обліку пожежі ( а.с. 90)
-Журнал реєстрації інформації про пожежі ( а.с.91-93)
-Супроводний лист про направлення інформації про причину пожежі 25.11.2019 р.за аресою АДРЕСА_2 для прийняття рішення згідно з до чинного законодаства з ДСНС до Якимівського відділу поліції ( а.с.94)
-Покази свідка ОСОБА_4 про те, що 25.11.2019 р. о 09-00 годині вона ушла на базар по вул. Миру смт. Якимівка. Недоходячі до будинку відповідача, вона побачила іскри з ящика, де знаходився газовий лічильник та почула хлопок. У дворі нікого не було, вона оббіжала вокргу голоду та покликала чоловіка відповідачки.
-Покази свідка ОСОБА_3 – чоловіка відповідачки про те, що 25.11.2019 р. близько 9ої ранку він разом з ОСОБА_5 був в гаражі та почув, що хтось його кличе. Він відкрив двері гаражу та побачив полум`я в ящику, де знаходився газовий лічильник. Він дзвонив на телефон «104», але додзвонитись не зміг, до нього під`їхав його знайомий ОСОБА_6 , який працює в газовому господарстві, він подзвонив комусь в газове господарство та повідомив що сталася пожежа. В той же день він звернувся в газове господарство, йому повідомили, що він повинен звернутись до пожарної частини з повідомленням про пожежу та відповідну довідку надати до газового господарства, після чого він звернувся до пожежної частини, а згодом довідку пожежної частини надав до газового господарства.
-Покази свідка ОСОБА_7 про те, що 25.11.2019 р. він знаходився у ОСОБА_3 в гаражі. Якась жінка кликала ОСОБА_3 , та кричала, що відбувається пожар. Він виглянув з гаражу та побачив як горить ящик з газовим лічильником. ОСОБА_8 перекрив кран та полум`я згасло.
-Покази свідка ОСОБА_9 про те, що він знайомий з ОСОБА_3 . Восени 2019 р. йому подзвонив ОСОБА_3 повідомиав , що у нього загорівся лічильник та він не може додзвонитись до газового господарства. Він передзвонив співробітнику газового господарства та повідомив, що у ОСОБА_8 щось сталося з лічильником.
-Покази свідка ОСОБА_10 про те, що він працює в газовому господарстві на знімав лічильник відповідача. На момент зняття лічильника газовий кран був закритий. Наряд по демонтажу лічильника вони виконали в день отримання завдання.Личильник був направлений на експертизу
-Аналогічна покази свідка ОСОБА_11 – співробітника газового господарства.
-Покази свідка ОСОБА_12 – співробітника служби ДСНС про те, що в листопаді 2019 року о пожежної частини звернувся ОСОБА_3 с заявою про пожежу лічильника. Він виїхав на місце події, лічильник був сгорівший, складався акт огляду місця події, пожар був всередині ящика, попередньо він дійшов висновку, що то був умисний підпал.
-рахунки на плату за споживчій газ на ім`я відповідача на вересень – грудень 2019 р. ( а.с114-117.)
Вивчив матеріали справи та вислухав думку сторін, суд дійшов до наступного :
Відповідно до матеріалів справи, 02.12.2019 року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання Відповідача, який знаходиться за адресою. 72503, смт. Якимівка, вул. Миру,65 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, а саме механічне пошкодження лічильника газу , корпус суматора пошкоджений в результаті пожежі. ( а.с.14), засіб вимірювання техніки був направлений на експертизу ( а.с.15), про що було повідомлено відповідачу ( а.с. 14-15). Відповідно до акту № 633 від 10 грудня 2019 р. експертизи лічильника газу підтверджено несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, а саме порушення цілісності відліткового механізму шляхом направленого впливу на лічильний механізм полум`я, внаслідок чого лічильний механізм частково оплавлений. Цілісність пломб, показники лічильника, його номер, дата випуску ідентифікувати не має можливості. При цьому корпус лічильника – ліва та права частини мають сліди термічного впливу лише у верхній частині корпусу; нижня та задня частина корпусу ЗВТ не має слідів термічного впливу, кіптяві чи сажі, локофарбове покриття в належному стані. Ліва та права частини корпусу лічильника, що нижче з`єднувального хомута ( бандажу), не мають слідів термічного впливу, кіптяві чи сажі, лакофарбове покриття в належному стані. Цілісність вихідного патрубку порушена через його плавлення. ( а.с.16). Відповідно до протоколу повірки вказаного лічильника газу, було встановлено, що вказаний прилад не придатний до використання ( а.с17). Відповідно до діючого законодавства вказане порушення розглядалось на засідання комісії з розгляду актів про порушення 10.01.2020 р., акт про порушення був задоволений ( а.с. 18).
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Щодо неповідомлення відповідачем АТ «Запоріжгаз» про пошкодження лічильника
Аналізуючи всі вищевказані докази, суд дійшов висновку про те, що відповідач своєчасно у письмовому вигляді повідомила представників АТ «Запоріжгаз» про те, що пошкоджено лічильник, що підтверджується заявою відповідача від 25.11.2019 р. ( а.с.12), яка була прийнята комісією при розгляді акту про порушення ( а.с.18),крім того зазначена комісія розглядала заяву свідка від 25.11.2019 р., довідку ДСНС від 26.11.2019 р.ю, яка була видана на ім`я ОСОБА_3 ( а.с.18), показами свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_9 . При цьому сторона позивача наполягала, що працівникам Якимівської дільниці АТ «Запоріжгаз» не було повідомлено про вказану подію, однак працівники вказаної дільниці були направлені 02.12.2019 р. для демонтажу лічильника і не зрозуміло на якій підставі вони направились до будинку відповідача для перевірки лічильника. На підставі вказаних документів та показів свідків суд дійшов висновку про те, що відповідачем своєчасно було повідомлено про пошкодження лічильника.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу розподільчих систем
своєчасне повідомлення побутовим споживачем – це надання споживачем у письмовій формі Оператору ГРМ інформації щодо видів споживання газу не пізніше ніж у місячний строк з дати настання відповідних змін (за відсутності лічильника газу), або інформації про недоліки в роботі лічильника газу (вихід з ладу, несправність, пошкодження лічильника, повірочного тавра, цілості пломб тощо), або інформації про пошкодження пломб на газових приладах та пристроях до виявлення таких недоліків представником Оператора ГРМ;
Щодо несанкціонованого відбіру природного газу ( на який посилається сторона позивача як на підставу позовних вимог)
Судом було встановлено, що зразу після пожежі, в результаті якої було пошкоджено лічильник чоловік відповідача перекрив постачання газу, що дозволило погасити пожежу. Перекриття постачання газу на момент демонтажу лічильника було підтверджено також показами робітників газового господарства ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , що демонтували лічильник. Крім того, відповідно до результатів експертизи лічильника газу, було встановлено, що цілістність вихідного парубку порушена через його плавлення, що виключає можливість
постачання необлікованого газу до будинку відповідача після часу пошкодження лічильника.
Тобто, суд дійшов висновку, що несанкціонованого відбіру природного газу не відбувалось.
Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу розподільчих систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу – втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
Так як судом було встановлено, що викривлення даних обліку природного газу не відбувались в зв`язку з його непостачанням до будинку відповідача, суд дійшов висновку про те, що у даному випадку підстава «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» для донарахування об`єму природного газу відсутня.
Розрахунок необлікованого ( донарахованого об`єму ( обсягу )природного газу і його вартості за виявлене порушення : втручання в роботу лічильника газу за адресою АДРЕСА_2 на ім`я ОСОБА_1 проведений на підставі п.11 гл.5 розділу XI Кодексу розподільчих систем ( а.с.19-20)
У відповідності до п.1 гл.3 розділу 11 Кодексу газорозподільчих систем :У разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).
Таким чином, так як відповідач своєчасно письмово повідомила оператора ГРМ про пошкодження лічильника, було відсутнє несанкціоноване втручання в роботу лічильника ( поняття втручання відповідно до п.4 гл.1 розділу 1), суд вважає, що відсутні підстави для застосування положень розділу 11 для донарахування спожитого газу.
Щодо вини відповідача стосовно пошкодження лічильника
В судовому засіданні було встановлено, що під час загоряння лічильника поблизу нікого не було, що підтвердила свідок ОСОБА_4 , яка повідомила про загоряння чоловіка відповідача. Вказані обставини підтверджені також показами ОСОБА_3 , ОСОБА_13 .
У відповідності до ст. 614 ч.1 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання несе відповідальність за наявності її вини ( умисли або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, яка вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання.
В даному випадку стороною позивача не було надано належних і допустимих доказів того, що наявна вина відповідача в пошкодженні лічильника, крім того відповідач прийняла всіх засобів щодо повідомлення оператора ГРМ про пошкодження лічильника та своєчасного перекриття постачання газу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись п.4 гл.1 Розділу 1, п.1 гл.3 розділу 11 Кодексу розподільчих систем, ст. 614 ЦК ст.263-268 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
В позові АТ «Оператор газорозподільної системи`Запоріжгаз» (69057 м. Запоріжжя вул. Заводська б.7, код ЄРДПОУ 03345716) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ), про стягнення вартості донарахованого ( необлікованого) об`єму природного газу відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Якимівський районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя: Гусарова В.В.