
Справа № 141/369/18
Провадження № 2-о/141/1/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2021 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Климчука С.В.
при секретарі судового засідання Маліцькому В.М.,
за участю сторін -
заявника: прокурора Загребельного Є.В.,
Новоживотівської сільської ради Оратівського району: не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №141/369/18 за заявою Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою, -
В С Т А Н О В И В:
05.04.2018 року до Оратівського районного суду Вінницької області надійшла заява Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новоживотів Оратівського району Вінницької області помер ОСОБА_1 , який проживав на території Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, про що Оратівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану було надано актовий запис про смерть № 16.
Після смерті ОСОБА_1 залишилось спадкове майно, що складається з земельної ділянки площею 2,6991 га, розташованої на території Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області за межами населеного пункту.
Посилаючись на те, що протягом встановленого законом строку до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ніхто не звернувся, спадкоємці на спадкове майно відсутні, після смерті спадкодавця минуло більше п`яти років, прокурор просив визнати спадщину померлого ОСОБА_1 відумерлою та передати її Новоживотівській сільській раді Оратівського району Вінницької області.
Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області провадження у справі було відкрито 11.04.2018 року та призначено судове засідання на 04.05.2018 року.
Починаючи з 26.07.2018 року правосуддя в Оратівському районному суді Вінницької області не здійснювалось.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Глухоти П.Ю. № 49 від 31.07.2020 року був призначений повторний авторозподіл судових справ на підставі наказу № 21-к від 29.07.2020 року та Указу Президента України № 226/2020 від 16.06.2020 року «Про призначення суддів».
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Оратівського районного суду Вінницької області від 31.07.2020 року головуючим суддею визначено Климчука С.В.
Ухвалою суду від 05.08.2020 року вказану заяву прийнято до провадження судді Климчука С.В. та призначено судове засідання по розгляду заяви на 03.09.2020 року.
Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області від 03.09.2020 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в справі № 141/673/18.
Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області від 04.01.2021 року провадження у справі поновлено та призначено судове засідання з викликом учасників справи на 27.01.2021 року.
Новоживотівська сільська рада Оратівського району Вінницької області, будучи належним чином повідомлена про час, день та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, повноважного представника до суду не направила. При цьому, 20.08.2020 року до суду надійшла заява сільського голови Сербіної Т.В. про розгляд справи без участі представника сільської ради, вимоги підтримує повністю.
В судовому засіданні 27.01.2021 року прокурор Загребельний Є.В. заявлені вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у заяві, просив суд визнати спадщину померлого ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області відумерлою та передати її Новоживотівській сільській раді Оратівського району Вінницької області.
Суд, заслухавши пояснення прокурора Загребельного Є.В., розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини справи.
25 лютого 2016 року Новоживотівська сільська рада Оратівського району Вінницької області звернулася до Немирівської місцевої прокуратури із заявою про вжиття заходів представницького характеру, а саме звернення до суду в інтересах Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області із заявою про визнання земельної ділянки, площею 2,6991 га, яка на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 06.08.2007 року серії ЯБ № 958099 належала померлому ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відумерлою.
Прокурор на підставі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» звернувся до суду на захист інтересів держави в особі Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, яка відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України,ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» набуває і реалізує право власності на землю територіальної громади та здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності загалом.
Як вбачається з актового запису про смерть № 16 від 13.08.2013 року ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новоживотів Оратівського району Вінницької області.
Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на майно, яке складається із земельної ділянки площею 2,6991 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 958099 від 08.08.2007 року.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 51928179 виданої 16.05.2018 року Іллінецькою державною нотаріальною конторою, спадкова справа після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась. Спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні.
Визначаючись щодо заявлених прокурором вимог, суд керується наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає справи про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження.
Згідно ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, а у відповідності до ч. 1ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до ст. 1283 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктами 30, 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ст. ст. 81, 89 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Статтею 338 ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Як встановлено судом та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, спадщина після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 ніким не прийнята, спадкоємець за заповітом у встановленому законодавством порядку спадщину не прийняв, до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався та спадкова справа у нотаріальній конторі не заведена, з часу відкриття спадщини минуло більше п`яти років.
Враховуючи вищевикладене, вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 133 ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 15-1 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Частиною першою статті 57 ЦПК України передбачено, що органи та інші особи, які відповідно до статті 56 цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб, мають процесуальні права та обов`язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права укладати мирову угоду.
З матеріалів справи вбачається, що Немирівська місцева прокуратура Вінницької області звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою саме в інтересах органу місцевого самоврядування, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, яка відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору за подання вказаної заяви.
Оскільки прокуратура здійснює представництво органу місцевого самоврядування в суді згідно із статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», то за подання заяви про визнання спадщини відумерлою вона звільняється від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір необхідно віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1220, 1277 ЦК України, ст.ст. 1, 4, 57, 76- 81, 89,141, 258, 259, 263-265, 315, 319, 337,338, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Визнати спадщину померлого ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Новоживотівської сільської ради Оратівського району Вінницької області відумерлою та передати її Новоживотівській сільській раді Оратівського району Вінницької області.
Повний текст рішення суду оформлено та виготовлено 05.02.2021 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Климчук