Ухвала суду № 94672174, 05.02.2021, Київський районний суд м. Полтави

Дата ухвалення
05.02.2021
Номер справи
552/5619/18
Номер документу
94672174
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа №552/5619/18

Провадження № 1-кс/552/211/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави Логвінова О.В., за участю секретаря судових засідань – Єфіменко А.Є., прокурора – Хмари М.А, розглянувши у м. Полтаві в приміщенні суду в закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділення поліції №1 Полтавського РУП Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітана поліції Лазька М.П. про дозвіл на затримання

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Рокитне, Кременчуцького району, Полтавської області, українка, громадянство України, із вищою освітою, розлучена, не працююча, раніше не судима, зареєстрована та фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СВ ВП №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області Лазько М.П. звернувся до слідчого судді Київського районного суду м. Полтави з клопотанням про застосування відносно ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та одночасно подав клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_1 ,. з метою його приводу.

Клопотання обґрунтовує тим, що досудовим розслідуванням установлено, що Постановою Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року встановлено про початок з 5 вересня 2015 року виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з п. 1постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VІІІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

У відповідності до ч.1 ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 року в редакції від 19 квітня 2014 року, Центральна виборча комісія має статус постійно діючого колегіального державного органу, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів, зокрема депутатів сільських рад та сільських голів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Ч.1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що Центральна виборча комісія здійснює свої повноваження безпосередньо та через систему виборчих комісій, сформованих для організації та проведення виборів, які мають статус спеціальних колегіальних державних органів, уповноважених організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

У відповідності до ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.

Постановою Полтавської міської виборчої комісії №8 від 11.09.2015 сформовано склад районних у м. Полтаві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах міста, у тому числі Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії Полтавської області.

У ході засіданні Київської у м. Полтаві районної виборчої комісії 13.09.2015 всі присутні члени комісії, серед яких ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняла Присягу члена районної територіальної виборчої комісії.

Укладенням з Київською районною у м. Полтаві виборчою комісією Полтавської області договору №1 від 14.09.2015, ОСОБА_1 зобов`язалася виконувати обов`язки члена виборчої комісії, пов`язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів.

На підставі постанови Полтавської міської виборчої комісії №11 від 16.09.2015, з 17.09.2015 ОСОБА_1 була призначена на посаду голови Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії.

У подальшому, з 17.09.2015 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії, виконувала передбачені ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» повноваження щодо скликання засідання виборчої комісії, ведення засідання виборчої комісії підписання протоколу засідання комісії; передбачені п.1.18., 3.1., 4.2., 4.3., 4.8., 7.1., 7.2., 10.3., 12.6., 13.2., 13.15., 13.16., 14.7., 14.15. Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії в редакції від 5 вересня 2015 року № 228 повноваження щодо несення відповідальності за організацію роботи та стан діловодства у виборчій комісії, а також за дотримання Порядку; скликання засідання виборчої комісії ; доручення секретарю виборчої комісії підготувати проект порядку денного засідання виборчої комісії згідно з планом роботи та погодження його; ведення засідання виборчої комісії; підписання постанови, прийнятої на засіданні виборчої комісії; підписання протоколу засідання виборчої комісії; прийняття документів та звернень, що надходять до комісії; затвердження номенклатури справ; ведення особистого прийому громадян; підписання телеграм та вихідних документів; визначення терміновості відправлення документів, які за своїм змістом пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії, виконувала передбачені п. 8 Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2015 року № 700 повноваження розпорядника коштів місцевого бюджету для здійснення заходів із підготовки і проведення місцевих виборів, які за своїм змістом пов`язані з виконанням адміністративно-господарських функцій. Таким чином, ОСОБА_1 була службовою особою.

У зв`язку із викладеним, ОСОБА_1 підозрюється у тому, що перебуваючи на посаді голови Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії, будучи службовою особою, скоїла службову недбалість за наступних обставин.

Відповідно до ч.9 ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015, Робота члена територіальної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі відповідно до частини третьої цієї статті, оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, відповідного місцевого бюджету (далі - кошти відповідного місцевого бюджету), отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України (а у передбачених цим Законом випадках - за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету).

Ч.10. ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 зазначає, що розмір оплати праці членів виборчих комісій визначається Кабінетом Міністрів України. Для членів виборчих комісій, увільнених від виконання виробничих або службових обов`язків за основним місцем роботи, розмір оплати праці не може бути нижчим від середньої заробітної плати за основним місцем роботи але не вище розміру заробітної плати відповідного сільського, селищного, міського голови або голови відповідної ради. Розмір оплати праці члена виборчої комісії, який є пенсіонером або особою, яка тимчасово не працює, не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на момент її нарахування.

Ч.11. ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 вказує на те, що членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку та проведення місцевих виборів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

П. 3 Порядком оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 687 від 08.09.2015 (далі – Порядок) передбачено, що за рахунок фонду оплати праці, передбаченого єдиним кошторисом видатків на підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі -місцеві вибори) територіальної виборчої комісії, здійснюється одноразова грошова винагорода членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці.

Згідно п. 10 Порядку, розмір оплати праці членів виборчої комісії визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 р. № 966 "Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму ".

У відповідності до п. 22 Порядку, одноразова грошова винагорода членам виборчих комісій може бути нарахована та виплачена лише один раз протягом виборчого процесу після встановлення підсумків голосування, за наявності загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної територіальної виборчої комісії, і виплачена тим членам комісії, що брали активну участь у її роботі, незалежно від того, на платній чи не на платній основі вони працюють у такій комісії.

Одноразова грошова винагорода не є обов`язковою виплатою.

П. 23 Порядку зазначає, що розмір одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії визначається на її засіданні за поданням голови виборчої комісії залежно від особистого внеску кожного члена комісії в її діяльність і не може перевищувати розміру місячної заробітної плати, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 р. № 966 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», за посадами, які вони займають у відповідних виборчих комісіях.

П.п.1,2,5 Постанови № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму» визначені розміри заробітної плати розміри місячної заробітної плати членів комісії та голови, Кабінет міністрів України постановив:

«1. Установити місячну заробітну плату членам виборчих комісій та комісій всеукраїнського референдуму, які виконують свої повноваження у виборчій комісії та комісії всеукраїнського референдуму, з оплатою їх праці у зазначених комісіях згідно з додатками 1-4.

Оплата праці члена виборчої комісії, комісії всеукраїнського референдуму, звільненого від виконання виробничих або службових обов язків за основним місцем роботи, не може бути нижчою від його середньої заробітної плати за основним місцем роботи. У разі коли середня заробітна плата члена виборчої комісії, комісії всеукраїнського референдуму за основним місцем роботи нижча від розміру мінімальної заробітної плати, розмір оплати праці такого члена комісії визначається згідно з цією постановою.

Установити, що у разі, коли місячна заробітна плата, зазначена у додатках до цієї постанови, нижча від визначеного законом розміру мінімальної заробітної плати, заробітна плата встановлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.

2. Членам виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму в межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії, комісії всеукраїнського референдуму на підготовку та проведення виборів, всеукраїнського референдуму, може бути виплачена одноразова грошова винагорода.

5. Нарахування і виплата заробітної плати та одноразової грошової винагороди членам окружних, територіальних та дільничних виборчих комісій, окружних та дільничних комісій всеукраїнського референдуму провадиться у встановленому законодавством порядку.»

Відповідно Додатку № 3 до вищезгаданої Постанови встановлені такі розміри місячної оплати праці членів районної у місті територіальної виборчої комісії: голови – 1395 гривень, заступника голови – 1330 гривень, секретаря – 1290 гривень., члена комісії – 1240 гривень.

Незважаючи на вказане, 20 жовтня 2015 року ОСОБА_1 , під час засідання Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії Полтавської області, діючи недбало, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не врахувавши вимоги ч.11. ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015, п.3, 10, 22, 23 Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 687 від 08.09.2015, П.п.1,2,5 Постанови Кабінету міністрів України № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», хоча повинна була і мала можливість це зробити, подала на обговорення комісії суми одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії, у розмірах, що перевищують розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою Кабінету міністрів України № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму» (далі – Постанова), зокрема:

- собі – у сумі 21000 грн., що на 19622 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою,

- ОСОБА_2 - у сумі 21 000 грн., що на 19605 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_3 – 5000 грн., що на 3622 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_4 - 21000 грн., що на 19622 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_5 - 7500 грн., що на 6122 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_6 - 7000 грн., що на 5622 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_7 - 3500 грн., що на 2122 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_8 - 3500 грн., що на 2122 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_9 - 3750 грн., що на 2372 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_10 - 4500 грн., що на 3122 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_11 - 2500 грн., що на 1122 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою;

- ОСОБА_12 - 3000 грн., що на 2122 грн. перевищує розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою.

Загальний розмір зайво нарахованої одноразової грошової винагороди по вказаним членам виборчої комісії склав 87197 грн.

У подальшому ОСОБА_1 , діючи недбало, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не врахувавши вимоги ч.11. ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015, п.3, 10, 22, 23 Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 687 від 08.09.2015, П.п.1,2,5 Постанови Кабінету міністрів України № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», хоча повинна була і мала можливість це зробити, діючи як розпорядник бюджетних коштів, підписала постанову Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії Полтавської області №48 від 20.10.2015 про розподіл між членами Київської районної у місті Полтаві виборчої комісії одноразової грошової винагороди, якою були затверджені суми одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії, у вищенаведених розмірах.

Указаний розпорядчий акт, яким незаконно, всупереч ч.11. ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015, п.3, 10, 22, 23 Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 687 від 08.09.2015, П.п.1,2,5 Постанови Кабінету міністрів України № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», нараховано суми одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії у розмірах, що перевищують розмір місячної заробітної плати, встановлений Постановою Кабінету міністрів України № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», став підставою для перерахування бухгалтером за допомогою платіжних доручень №65 від 24.11.2015 та №66 від 24.11.2015 одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії, у розмірах, затверджених виборчою комісією.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії, будучи службовою особою, 20.10.2015, діючи недбало, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не врахувала вимоги ч.11. ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015, п.3, 10, 22, 23 Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 687 від 08.09.2015, П.п.1,2,5 Постанови Кабінету міністрів України № 966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», хоча повинна була і мала можливість це зробити, чим спричинила безпідставне нарахування та виплату одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії на загальну суму 87 197 грн., що в 143,2 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений на 01.01.2015, та тим самим завдала істотної шкоди інтересам держави в особі Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії Полтавської області.

Вина ОСОБА_1 підтверджується:

Висновком судової економічної експертизи №1918 від 06.11.2018, відповідно якої висновки складеної 24.03.2017 відділом контролю в органах влади, оборони, правоохоронних органів та за місцевими бюджетами Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Довідки про прийняття участі в проведенні спільної перевірки Київської районної у м. Полтаві виборчої комісії (34011869) щодо незаконності нарахування одноразової грошової винагороди, яка була виплачена на підставі постанови виборчої комісії №48 від 20.10.2015, членам комісії, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_12 , над розміром місячної заробітної плати, встановленої працівникам виборчої комісії до Постанови КМУ №966 від 28.07.2004 «Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму», документально підтверджується в повному обсязі на загальну суму 23 464,00 грн.

-Протоколами допитів свідків.

Беручи до уваги, що у підозрювана ОСОБА_1 ніде не працює та не навчається, зареєстрована у АДРЕСА_1 , але двері не відчиняє, а також 01.06.2020 її було оголошено в розшук, тому що її місцезнаходження не встановлено, на засоби зв`язку не відповідає, до відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області вона не з`являвся тому є обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_1 може переховуватись від органів досудового розслідування.

З метою встановлення місця знаходження підозрюваної ОСОБА_1 заведено оперативно-розшукову справу.

05.02.2021 до Київського районного суду м. Полтава було подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_1 .

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав.

Заслухавши прокурора, який підтримав клопотання та вважає доведеним висновок про існування ризиків, зазначених у клопотанні , слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 189 КПК України слідчий суддя надає дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу, якщо прокурор доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що: 1) підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування чи суду; 2) одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у статті 177 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як:

1)до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - виключно у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений не виконав обов`язки, покладені на нього при застосуванні іншого, раніше обраного запобіжного заходу, або не виконав у встановленому порядку вимог щодо внесення коштів як застави та надання документа, що це підтверджує;

Згідно витягу з ЄРДР № 12016170020003121 від 30.11.2016 року кримінальне правопорушення, що передбачене ч. 1 ст.. 367 КК України було вчинено у вересні 2015 року. Санкція ч. 1 ст. 267 КК України в редакції Закону № 3207-VI від 07.04.2011 передбачала покарання у виді штрафу від двохсот п`ятдесяти до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами, або обмеження волі, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Вказані вище обставини говорять про те, що до особи підозрюваної по даному кримінальному провадженню не може бути застосовано міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Згідно з ч. 4 ст. 189 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого.

На підставі викладеного слідчий суддя приходить до висновку про не обґрунтованість клопотання слідчого про дозвіл на затримання з метою приводу та наявність підстав для його задоволення, оскільки згідно матеріалів клопотання суду не надано підтвердження того, що ОСОБА_1 вручено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Керуючись ст. ст. 177-190 КПК України, -

У Х В А Л И В :

В клопотанні старшого слідчого відділення поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області капітана поліції Лазька М.П. про дозвіл на затримання ОСОБА_1 – відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 5 днів.

Суддя Логвінова О.В.