
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
03 лютого 2021 р. справа № 520/17477/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Пушкінська, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Реметалл" (вул.Каштанова, буд.29, м.Харків, 61035, код ЄДРПОУ 35073580) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Головне управління ДПС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути до бюджету України кошти у розмірі 314320,61 гривень у рахунок погашення податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Реметалл" (податковий номер 35073580), місце знаходження: вул.Каштанова, буд.29, м.Харків, 61035 з усіх відкритих розрахункових рахунків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ "Реметалл" перебуває на обліку як платник податків в Індустріальній ДПІ (Основ`янський район м.Харкова) Головного управління ДПС у Харківській області та має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 314320,61 грн. зі сплати податку на земельного податку та податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за самостійно нарахованими податковими зобов`язаннями. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов`язку щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України. Вказане слугувало підставою для звернення ДПС з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 08.12.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження, на підставі ст.129 Кодексу адміністративного судочинства України, була надіслана відповідачу на адресу електронної пошти - R35073580@meta.ua, вказаної позивачем в позовній заяві та зазначеної відповідачем в податковій декларації.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Реметалл", у встановлений в ухвалі суду про відкриття спрощеного провадження у справі строк, правом надати письмовий відзив на позов та документи в його обґрунтування до суду не скористався.
Згідно ч.6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних суд вирішує справу за наявним матеріалами.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статі 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Реметалл" (податковий номер 35073580), зареєстроване як суб`єкт господарювання - юридична особа Виконавчим комітетом Харківської міської ради 18.06.2007 року за №14801020000036435.
Як платник податків, відповідач перебуває на за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Індустріальна ДПІ (Основ`янський район м.Харкова) з 19.06.2007 року.
За даними контролюючого органу судом встановлено, що відповідач має заборгованість в загальній сумі 314320,61 грн. зі сплати:
1) земельного податку з юридичних осіб, яка виникла на підставі:
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9054062365 від 16.03.2020, термін сплати 30.03.2020, у сумі 34262,46 грн. (нараховано - 34548,12 грн., сплачено - 285,66 грн) (а.с.12-13);
- податкового повідомлення-рішення №0020955804 від 25.03.2020, термін сплати 27.04.2020, у сумі 2314,96 грн. (а.с.16);
- податкового повідомлення-рішення №0020965804 від 25.03.2020, термін сплати 27.04.2020, у сумі 8712,20 грн. (а.с.17);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9109053013 від 18.05.2020, термін сплати 29.06.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.20-21);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9135666021 від 15.06.2020, термін сплати 30.06.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.22-23);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9165543365 від 14.07.2020, термін сплати 30.07.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.24-25);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9189109428 від 06.08.2020, термін сплати 31.08.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.26-27);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9234722232 від 16.09.2020, термін сплати 30.09.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.28-29);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9165543365 від 15.10.2020, термін сплати 15.10.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.30-31);
- податкового розрахунку земельного податку до податкової декларації з плати за землю №9302107919 від 16.11.2020, термін сплати 30.11.2020 у сумі 34548,12 грн. (а.с.31-33).
2) податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), яка виникла на підставі:
- податкової декларації з податку на додану вартість №9139472146 від 18.06.2020 року, термін сплати 30.06.2020 року, у сумі 8397,15 грн. (нараховано - 44412,00 грн., сплачено - 36014,85 грн) (а.с.34);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9169302740 від 16.07.2020 року, термін сплати 30.07.2020 року, у сумі 3347,00 грн. (а.с.35);
- податкової декларації з податку на додану вартість №9268227065 від 16.10.2020 року, термін сплати 30.10.2020 року, у сумі 15450,00 грн. (а.с.36).
З матеріалів справи судом встановлено, що вказані податкові повідомлення-рішення направлено контролюючим органом на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Реметалл" , які були отримані уповноваженою особою підприємства 17.04.2020 року.
Доказів оскарження чи скасування вказаних вище рішень на день розгляду справи відповідачем не надано, а відтак податковий борг ТОВ "Реметалл" за податковими деклараціями та податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженим.
У зв`язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлені строки, відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України позивачем сформовано та надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю "Реметалл" податкову вимогу форми "Ю" №30268-58 від 07.04.2020 на суму 34262,46 грн, яку надіслано рекомендованим листом на адресу відповідача та 10.06.2020 року вручено представнику відповідача за довіреністю.
Суд зазначає, що на даний час зазначена вище податкова вимога є дійсною, в судовому порядку не оскаржувалась, та не є скасованою, зміненою або відкликаною.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків обтяжені обов`язком сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідачем по зазначеним деклараціям податковий борг у строк визначений законом не сплачено, у зв`язку з чим позивачем проведено камеральну перевірку платника податків, за результатами якої прийняті податкові повідомлення-рішення від 25.03.2020 року №0020955804 та №0020965804.
Відповідно до підпункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (підпункт Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. (підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Відповідно до підпункту 137 пункту 1 статті 14 Податкового кодексу України орган стягнення - Державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених Податковим кодексом України та законами України.
За приписами п.п.19-1.1.22 п. 19-1 ст. 19-1 Податкового кодексу України погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюють контролюючі органи.
Контроль за своєчасністю подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів покладено на органи державної фіскальної служби. Крім того, п. п. 19-1.1.34 п. 19-1.1 ст.19-1 на контролюючі органи покладено функцію застосування і своєчасного стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Право контролюючих органів на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини закріплено також в п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України на контролюючі органи покладено також обов`язок здійснювати за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПКУ).
Згідно до п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов`язані: е) своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов`язань, коригування від`ємного значення об`єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 314320,61 грн., який на час розгляду справи не сплачений.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Реметалл" про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути до бюджету України кошти у розмірі 314320 (триста чотирнадцять тисяч триста двадцять) грн. 61 коп. у рахунок погашення податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Реметалл" (податковий номер 35073580), місце знаходження: вул.Каштанова, буд.29, м.Харків, 61035 з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко