Рішення № 94662168, 13.01.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2021
Номер справи
480/8393/20
Номер документу
94662168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2021 року Справа № 480/8393/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Іванової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8393/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РОАД КОНСТРАКШН" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «РОАД КОНСТРАКШН» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Сумській області №1468 від 19.11.2020 "Про проведення фактичної перевірки".

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що в оскарженому наказі відповідач не зазначив жодних доказів на підтвердження факту отримання інформації про порушення позивачем вимог законодавства, пов`язаного з виробництвом зберіганням, транспортуванням та обігом пального. Також у наказі відповідачем не було зазначено, які саме порушення допустив позивач, що могло б бути підставою для проведення фактичної перевірки на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України та не встановлено наявність у спірному наказі посилань на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють. З метою захисту своїх законних прав та інтересів Товариство вимушене звертатися до суду із вимогою щодо скасування цього наказу.

Ухвалою суд від 30.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

22.12.2020 відповідачем до суду надано відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позву мотивуючи тим, що наказ Головного управління ДПС у Сумській області від 19.11.2020 № 1468 «Про проведення фактичної перевірки» ТОВ «Роад Констракшн» оформлений у відповідності до вимог пункту 81.1 статті 81 ПК України та містить відповідні посилання щодо підстав проведення перевірки передбачених підпунктами 80.2.2 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Кодексу. Також зазначає, що норми Податкового кодексу України не передбачають зобов`язання щодо зазначення контролюючим органом у наказі на проведення фактичної перевірки конкретизації підстав, окрім перелічених у підпунктах 80.2.1 - 80.2.7 пункту 80.2 статті 80 Кодексу.

13.01.2021 через канцелярію суду представником позивача подано письмові пояснення, в яких повністю підтримує позицію викладену в позовній заяві та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримала та просила їх задовольнити з мотивів викладених у позовній заяві та письмових поясненнях.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Щодо причин не явки у судове засідання представника відповідача суду не повідомлено.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДПС у Сумській області, керуючись пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, на підставі пп. 80.2.2 та 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України, видано наказ № 1468 від 19.11.2020 «Про проведення фактичної перевірки», яким термін проведення фактичної перевірки визначено строком 10 діб у період з 19.11.2020. Фактичну перевірку визначено здійснити за період діяльності платника податку (суб`єкта господарювання) за місцем фактичного провадження (здійснення діяльності (розташування господарських об`єктів) з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПК України (а.с.13).

З оскаржуваного наказу вбачається, що перевірка проводиться з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального, у частині обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування обігу та реалізації пального, цільового використання пального, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або ревнемірами-лічильниками, за місцем фактичного провадження (здійснення) діяльності, розташування господарських об`єктів, або інших об`єктів власності (зокрема місць зберігання та/або відпуску пального за адерсою: Сумська обл., м. Суми, просп. Курський, буд. 32), через які здійснює (проводить) діяльність ТОВ «Роад Констракшн».

На підставі оскаржуваного наказу посадовими особами відповідача здійснено виїзд за вказаною адресою з метою вручення належним чином завіреної копії наказу на проведення фактичної перевірки та ознайомлення з направленнями на її здійснення від 19.11.2020 за №№437/18-28-07-05, 460/18-28-07-05. (а.с.14-15).

Наказ на проведення перевірки ТОВ «Роад Констракшн» від 19.11.2020 за № 1468 «Про проведення фактичної перевірки» було вручено представнику позивача, що підтверджується у відзиві відповідача та не заперечується представником позивача.

В подальшому, листом від 26.11.2020 №1146 ТОВ «Роад Констракшн» повідомило ГУ ДПС у Сумській області про оскарження наказу про проведення фактичної перевірки (а.с.16).

Вважаючи оскаржуваний наказ щодо перевірки ТОВ «Роад Констракшн» за адресою: Сумська обл., м. Суми, просп. Курський, буд. 32, протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Положеннями статті 19 Конституції України (тут і далі по тексту всі нормативно-правові акти наведені в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.п. 75.1.3 п. 75.1 статті 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Підстави призначення, обставини та порядок проведення фактичної перевірки визначено положеннями статті 80 ПК України.

Так, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом та за наявності хоча б однієї з підстав, визначених п.п. 80.2.1 - 80.2.7 п. 80.2 статті 80 ПК України.

Суд зазначає, що для проведення фактичної перевірки мають існувати вказані вище фактичні обставини та передумови, які дозволяють податковому органу керуватись зазначеною правовою нормою при призначенні (проведенні) такої перевірки.

Як вбачається з оскаржуваного наказу, підставою для призначення фактичної перевірки стали п.п. 80.2.2 та 80.2.5 п. 80.2 статті 80 ПК України.

Відповідно до п.п. 80.2.2. п. 80.2 статті 80 ПК України визначено, що фактична перевірка може проводитись у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Приписами п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України визначено, що фактична перевірка може проводитись у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Виходячи з аналізу вказаних норм, підставою для проведення такого виду перевірки є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства.

Пунктом 80.5 статті 80 ПК України передбачено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Згідно з абз. 3 п. 81.1 статті 81 ПК України, у наказі про проведення перевірки зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Системно проаналізувавши положення статей 75-81 ПК України, суд зазначає, що вимоги до змісту наказу про призначення як планової документальної перевірки, так і позапланової документальної перевірки, документальної невиїзної перевірки, фактичної перевірки сформульовані лише в абз. 3 п. 81.1 статті 81 цього Кодексу, де вказано, що в наказі зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися.

У відзиві відповідач зазначає, що відповідно до інформаційних баз даних ДПС (зокрема Системи електронного адміністрування реалізації пального - СЕАРП) ТОВ «Роад Констракшн» у 2020 році до 10.07.2020 (дата отримання ліцензії № 18190414202000674 на право зберігання пального ((виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки)) через пересувні акцизні склади постачальників отримувало значні обсяги пального (від постачальників ТОВ «Дотт» - 6 4028,12 л та ТОВ «Адмаз-Центр» - 24 124,36 л) за відсутності відповідної ліцензії на право зберігання пального до 09.07.2020 (включно). При цьому згідно з поданими ТОВ «Роад Констракшн» Повідомленнями про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП,. зазначено відомості про використання у діяльності паливно-заправного комплексу, який складається з колонки паливо роздавального типу КЭД -50-0,5-2-1 з 19.06.2020 та автозаправочного блок-пункту АБП- М-1,8 Ц ємністю 8 куб. м. з 30.06.2020 за адресою: Україна, Сумська обл., м. Суми, просп. Курський, буд. 32.

На обґрунтування своїх тверджень щодо факту отримання інформації про порушення Товариством вимог законодавства, пов`язаного з виробництвом, зберіганням та транспортуваннями пального, відповідачем надано доповідну записку начальника управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Сумській області від 18.11.2020 №685/18-28-07-05-25 та додаток до неї «Перелік платників податків (суб`єктів господарювання) та адрес розташування господарських одиниць за результатами діяльності яких виявлено можливі порушення порядку порядку проведення розрахунків, згідно рекомендованих Критеріїв відбору для перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері готівкового обігу, визначених листом ДФС від 27.05.2016 за №18408/7/99-99-14-05-01-17» (а.с.32-33).

Разом з цим в доповідній записці та додатку до неї не вказана інформація яка б свідчила про наявність інформації, яка може слугувати підставою для її прийняття та необхідності здійснювати податковий контроль в формі фактичної перевірки.

Крім того, в оскаржуваному наказі відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім як на норми, що регулюють питання призначення перевірки - підпункт 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України. Також у наказі не відображено в рамках яких заходів контролюючого органу встановлено невідповідність діяльності Товариства вимогам чинного законодавства, на підставі яких відомостей або документів (дата, номер) були встановлені факти сумнівності, сумнівність яких саме операцій (дата операції, характер та наслідки такої операції та інші докази вчинення таких операцій, показання свідків, працівників) була встановлена податковим органом.

Вказана позиція суду узгоджується із обов`язковою для врахування позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 18.12.2018 у справі № 820/4895/18, від 05.03.2019 у справі № 820/4893/18, від 08.09.2020 у справі №640/21536/19.

Таким чином, ГУ ДПС у Сумській області не доведено наявність підстав, у контексті розуміння п.п. 80.2.2, 80.2.5 п. 8.2 статті 80 ПК України, для проведення фактичної перевірки позивача.

Зазначені обставини зумовлюють висновок про те, що спірний наказ не відповідає положенням ПК України щодо його змісту, що додатково свідчить про наявність підстав для його скасування.

Суд наголошує, що встановлені Главою 8 розділу II ПК України правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав платників податків під час контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства, який здійснюється контролюючими органами в процесі адміністрування податків і зборів. З цією метою нормативно обмежено перелік підстав для призначення та проведення перевірок платників податків контролюючими органами, а також визначено умови проведення відповідних перевірок та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до їх проведення.

Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності платників податків, а так само на надання можливості платникові податків висловити свою незгоду із неправомірним, на його думку, проведенням контрольних заходів щодо такого платника.

Недотримання встановлених статтями 75 - 81 ПК України вимог порушує відповідні гарантії захисту прав та інтересів платника податків, а отже, є порушенням прав останнього.

Відповідно до підпункту 21.1.3 пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов`язані забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з положеннями статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не було надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність у контролюючого органу підстав для включення позивача до переліку суб`єктів господарювання для проведення фактичних перевірок.

Враховуючи викладене, наказ ГУ ДПС у Сумській області № 1468 від 19.11.2020 «Про проведення фактичної перевірки» ТОВ «Роад Констракшн» не відповідає вимогам податкового законодавства.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачена сума судового збору у розмірі 2102,00 грн., відповідно до платіжного доручення від 26.11.2020 № 5553, підлягає стягненню на корить позивача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РОАД КОНСТРАКШН" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Сумській області №1468 від 19.11.2020 "Про проведення фактичної перевірки".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, буд. 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОАД КОНСТРАКШН" (вул. Мельникова, буд.12, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 39023093) витрати зі сплати судового збору у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18.01.2021.

Суддя О.М. Кунець