Рішення № 94662129, 04.02.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2021
Номер справи
480/5426/20
Номер документу
94662129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2021 р. Справа № 480/5426/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області № 387 о/с від 10.10.2019 р. був звільнений зі служби в поліції. За даним наказом його загальний трудовий стаж для призначення пенсії становить 27 років 04 місяці 09 днів. 15 жовтня 2019 року йому було призначено пенсію з урахуванням загального трудового стажу 27 років. Але під час видачі наказу № 387 о/с від 10.10.2019 р. відповідачем не враховано та не зараховано до загального трудового стажу пільговий стаж позивача за час перебування в зоні проведення АТО, ООС в період з 2014 року по 2019 рік.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" період перебування в зоні АТО, ООС підлягає зарахуванню до стажу у пільговому обчисленні для призначення пенсії позивачу.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про внесення змін до наказу про звільнення та надання наказу зі змінами до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку призначеної пенсії, однак відповідач відмовив у внесенні таких змін. Позивач вважає відмову відповідача провести перерахунок його загального трудового стажу з урахуванням пільгового періоду та внести відповідні зміни до наказу про звільнення протиправною та такою, що порушує його права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до розрахунку вислуги років для призначення пенсії вислуга років позивача на день звільнення зі служби становить у календарному обчисленні - 16 років 05 місяців 01 день, загальний трудовий стаж для призначення пенсії - 27 років 04 місяці 09 днів.

Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку особам, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що для призначення пенсії за вислугу років до обрахунку беруться лише календарні роки. Будь-яких винятків з даного правила Законом не передбачено.

Крім того, позивач був звільнений на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням), у зв`язку з чим до загального трудового стажу для призначення пенсії не можуть донараховуватися "пільгові" умови, оскільки загальний трудовий стаж охоплює не тільки проходження служби в поліції, а й "цивільний" трудовий стаж. У свою чергу пільгова умова зараховується лише до календарної вислуги років відповідно до п. "б" ст. 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто якщо б на день звільнення позивача календарна вислуга років складала 24 календарних роки та 6 місяців, то до цієї вислуги могло бути зараховано пільгову вислугу років, про яку зазначає позивач.

Таким чином, оскільки вислуга років позивача на день звільнення зі служби в календарному обчисленні складає 16 років 05 місяців 01 день, позивач не набув право на пенсію відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через відсутність необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 24 роки та 6 місяців і більше, тому підстави для внесення змін до наказу про звільнення позивача та направлення його до органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії відповідно до положень Закону відсутні. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними. Просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 10.10.2019 р. № 387 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію".

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 10.10.2019 р. № 387 о/с (а.с.10) загальний трудовий стаж позивача для призначення пенсії становить 27 років 04 місяці 09 днів, у т.ч.:

- служба в органи внутрішніх справ - 10 років 10 місяців 18 днів;

- служба в Національній поліції України - 03 роки 11 місяців 08 днів;

- служба в Збройних Силах - 01 рік 07 місяців 05 днів.

Страховий стаж для призначення пенсії становить 27 років 04 місяці 09 днів.

У період з 08.08.2014 р. по 06.09.2014 р., з 14.09.2014 р. по 14.10.2014 р., з 17.12.2014 р. по 16.01.2015 р., з 17.02.2015 р. по 17.03.2015 р., з 16.05.2015 р. по 16.06.2015 р., з 16.07.2015 р. по 16.08.2015 р., з 15.11.2015 р. по 16.12.2015 р., з 15.01.2016 р. по 03.03.2016 р., з 16.04.2016 р. по 02.06.2016 р., з 02.08.2016 р. по 02.10.2016 р., з 02.12.2016 р. по 30.01.2017 р., з 30.03.2017 р. по 02.06.2017 р., з 31.07.2017 р. по 29.09.2017 р., з 28.11.2017 р. по 25.01.2018 р., з 29.03.2018 р. по 31.05.2018 р., з 03.08.2018 р. по 30.09.2018 р., з 10.01.2019 р. по 11.03.2019 р., з 12.05.2019 р. по 07.08.2019 р. позивач перебував у службових відрядженнях у складі сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції, операції об`єднаних сил на території Донецької та Луганської областей (а.с.15).

З 16 жовтня 2019 року позивачу призначено пенсію за вислугу років (а.с.14).

23.04.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про внесення змін до наказу про звільнення та надання наказу зі змінами до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням пільгового періоду, однак листом від 04.05.2020 р. № 12/К-107 відповідач відмовив у внесенні змін до наказу про звільнення (а.с.11,12-13).

Суд вважає, що відмова Головного управління Національної поліції в Сумській області зарахувати до вислуги років позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ст. 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 (далі - Постанова).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до п. 3 Постанови до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

а) один місяць служби за три місяці:

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Зі змісту даної норми слідує, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчисленні.

Як вбачається з матеріалів справи, у період з 08.08.2014 р. по 06.09.2014 р., з 14.09.2014 р. по 14.10.2014 р., з 17.12.2014 р. по 16.01.2015 р., з 17.02.2015 р. по 17.03.2015 р., з 16.05.2015 р. по 16.06.2015 р., з 16.07.2015 р. по 16.08.2015 р., з 15.11.2015 р. по 16.12.2015 р., з 15.01.2016 р. по 03.03.2016 р., з 16.04.2016 р. по 02.06.2016 р., з 02.08.2016 р. по 02.10.2016 р., з 02.12.2016 р. по 30.01.2017 р., з 30.03.2017 р. по 02.06.2017 р., з 31.07.2017 р. по 29.09.2017 р., з 28.11.2017 р. по 25.01.2018 р., з 29.03.2018 р. по 31.05.2018 р., з 03.08.2018 р. по 30.09.2018 р., з 10.01.2019 р. по 11.03.2019 р., з 12.05.2019 р. по 07.08.2019 р. позивач перебував у службових відрядженнях у складі сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції, операції об`єднаних сил на території Донецької та Луганської областей (а.с.15). Всього 29 місяців.

Враховуючи, що позивач - старший лейтенант поліції - працював на посадах в органах Національної поліції, а саме на посаді інспектора-чергового частини роти патрульної служби поліції особливого призначення "Суми" Головного управління Національної поліції в Сумській області, проходив службу, під час якої брав участь в антитерористичній операції, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, він набув право на обрахування вислуги років у пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці - для зазначення в розрахунку вислуги років.

За таких обставин періоди служби позивача, протягом яких він брав участь в антитерористичній операції, повинні бути зараховані до вислуги років відповідно до п. "а" п. 3 Постанови.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу у проведенні перерахунку загального трудового стажу та внесенні відповідних змін до наказу про звільнення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Сумській області провести позивачу перерахунок загального трудового стажу, внести відповідні змін до наказу про звільнення та направити наказ зі змінами до ГУ ПФУ в Сумській області для перерахунку пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Сумській області (40030, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у внесенні змін до наказу № 387 о/с від 10.10.2019 "По особовому складу" про звільнення ОСОБА_1 та направленні наказу зі змінами до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити перерахунок загального трудового стажу ОСОБА_1 , внести зміни до наказу № 387 о/с від 10.10.2019 "По особовому складу" про звільнення ОСОБА_1 та направити наказ зі змінами до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах